Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Žmogaus teisės, Socialinė politika, Vaiko teisių apsaugos tarnybos

Ramutė Bingelienė. Ką apie vaikų gerovę ir jų teisių apsaugą pagal naująją tvarką kalba liepos mėnesio statistika?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. rugpjūčio 8 d. 11:22

19     

    

Ramutė Bingelienė. Ką apie vaikų gerovę ir jų teisių apsaugą pagal naująją tvarką kalba liepos mėnesio statistika?

Tas nerimas, su kuriuo buvo laukta, kaip Valstybinės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos specialistai gebės tinkamai taikyti nuo liepos 1 dienos pradėjusią veikti naująją vaikų apsaugos nuo smurto ir pagalbos krizę išgyvenančiai šeimai tvarką, atrodo, buvo net labai pagrįstas.

Tokia išvada piršte peršasi pamačius paskelbtą liepos mėnesio vaiko teisių apsaugos specialistų veiklos statistiką ir girdint tą tylą, su kuria ši informacija buvo sutikta. O prisiminus, kad ir viešumoje visą liepą tvyrojo tyla, ko gero, turėtų kilti dar didesnis nerimas, nebent imtume manyti, kad pagal naująją tvarką stoję dirbti specialistai nustojo klysti ar savivaldžiauti, o permainų ištikti tėvai ir patys susivokia klydę – jei ką ir kaltina praradę vaikų, tai tik save…

Taigi, BNS teigimu, per pirmąjį reformos mėnesį „bent trumpam iš nesaugios aplinkos buvo paimta daugiau kaip pusė tūkstančio vaikų – 524“ (čia ir kitur paryškinta autorės – Tiesos.lt). Vadinasi, net 524 atvejais vaiko teisių apsaugos specialistai nusprendė, kad „šeimoje yra grėsmė vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei“ (biurokratų kalba kalbant, „antras grėsmės lygis“).

Net „198 atvejais jau priimti teismų sprendimai dėl vaikų paėmimo iš tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą“, tik „dėl 6 vaikų priimti sprendimai neišduoti leidimo jų paimti“, dar „dėl 54 atvejų kol kas laukiama teismų sprendimų ar dar rengiamasi kreiptis į teismą“. 266 vaikai, paimti iš nesaugios aplinkos, buvo „perduoti atstovams pagal įstatymą“, t.y. kas antras vaikas grąžintas į šeimas.

Čia būtina priminti, kad pagal naująją tvarką „trumpalaikis paėmimas iš nesaugios aplinkos vyksta vaiko teisių apsaugos specialistų sprendimu“. Kadangi dabar minėtiems specialistams leista priimti tokį sprendimą ir „tais atvejais, kai iš karto nėra galimybės įvertinti grėsmės vaikui lygio“, tikėtina, kad retas kuris darbuotojas, matydamas konfliktinę situaciją, nesusigundys apsidrausti – dar vienos Matuko istorijos nenori niekas. Sunku spręsti, ar tokio gundymo nepatiria ir teismas, turintis teisę priimti sprendimą kurį laiką negrąžinti vaiko į šeimą.

Kitomis aplinkybėmis sakytume: pademonstruotas neįtikėtinas vaiko teisių apsaugos darbuotojų operatyvumas… ir įvairių specialistų sutelktumas, biurokratų kalba, tarpžinybinis bendradarbiavimas, kurio dar taip neseniai pasigesta, galiausiai stulbina pačių specialistų gausa. Mat pagal naująją tvarką, kai nustatomas antrasis grėsmės vaikui lygis ir dėl šios priežasties jis paimamas iš atstovų pagal įstatymą (t.y. tėvų), šiems į pagalbą turi atskubėti „mobilioji komanda (psichologas, socialinis darbuotojas ir specialistas, dirbantis su turinčiais priklausomybių)“. Dar daugiau – tokia komanda su šeima privalo „intensyviai dirbti 14 dienų“, ir tik po to sprendžiama, ar į ją gali grįžti vaikas. Galutinį sprendimą patvirtina dar vieni profesionalai – teisėjai. Beje, iš tėvų paimti vaikai nuo pirmos minutės kažkur turi būti apgyvendinti ir pasijusti saugūs – negi Lietuvoje jau pakanka laikinų globėjų, atveriančių savo namų duris ką tik šeimos netekusiems vaikams, nors tokie pagalbininkai pradėti rengti dar visai neseniai? Ar jų pakaks ir rugpjūtį iš šeimų paimtiems vaikams, ypač jei tendencija nesikeis?..

BNS žinutėje sakoma, jog tokius duomenis jiems pateikė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. Tačiau pati tarnyba – bent jau kol kas – savo pačios internetinėje svetainėje neviešina net šios išties skurdžios informacijos. O norėtųsi žinoti kur kas daugiau, tarkim, kur atsidūrė iš šeimų paimti vaikai, kaip tarnybai pavyko mobilizuoti tokias gausias specialistų pajėgas, kurios per tokį trumpą laiką sugebėjo ir suteikti tokiam dideliam skaičiui šeimų privalomų paslaugų „paketus“, ir galiausiai spėti priimti tokius atsakingus sprendimus…

Kas be ko, norėtųsi išgirsti ir teismų atstovų komentarą apie teismų praktiką, išryškėjusią per liepos mėnesį priėmus daugiau nei 300 sprendimų. Tarkim, kiek tokių sprendimų priimta pasikalbėjus su vaiku, t,.y. laikantis Vaiko teisių konvencijos reikalavimo. Jei kartais paaiškėtų, kad apsisprendžiama tik pasirėmus vaiko teisių apsaugos specialistų teismui pateikta medžiaga, rūpėtų išgirsti ir tokio sprendimo motyvus.

O kol kas į BNS paskelbtą liepos mėnesio statistiką sureagavo tik Laisvos visuomenės institutas, paskelbęs apie savo ketinimus atidžiau panagrinėti susiklosčiusią situaciją:

Nuo liepos startavus vaiko teisių apsaugos reformai, bent trumpam iš šeimų buvo paimta daugiau kaip pusė tūkstančio vaikų – 524.
Šis skaičius kelia įtarimą, ar įstatymas taikomas adekvačiai. Nors norėjosi tikėti gera pareigūnų valia, veikiausiai neapsieisime be gilesnės situacijos analizės. Laisvos visuomenės institutas inicijuos galiojančių teisės aktų analizę teisinio reguliavimo trūkumams nustatyti.
Turinčius informacijos apie nepagrįstus Valstybinės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos specialistų veiksmus paimant vaikus iš šeimų prašome apie tai pranešti Laisvos visuomenės instituto komandai el. paštu: .(JavaScript must be enabled to view this email address)

Kviečiame atsiliepti visus, galinčius suteikti rūpimos informacijos.

Tikimės sulaukti ir specialistų komentarų bei Seimo narių, balsavusių už naująją tvarką, atsiliepimų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

PRITARIU,       2018-08-10 13:51

JAU BŪTINA IŠEITI Į GATVES IR NEBETYLĖTI. IMPULSĄ TURI DUOTI TĖVAI, IŠ KURIŲ ATIMTI VAIKAI, NET JEI PASKUI BUVO SUGRĄŽINTI. TAI NEŽMONIŠKA PRAKTIKA. APGINKIME VAIKUS>

Tai gerai, kad 'vaiko teisės' dirba blogai       2018-08-8 23:11

Šiandien per eLRTė Panoramą pranešė, kad “laikinų vaikų globėjų” Lietuvoje,
kuriems mokama beveik 700 eurų už iš šeimos “paimtą” vaiką
(ši suma didesnė, nei daugelio mokytojų, dėstytojų ar gydytojų atlyginimai), 
registruota mažiau, nei teismo sprendimu negrąžinti tėvams vaikų skaičius.
Taigi laikinų globėjų nepakako vien per liepą “paimtiems” vaikams.
Tai, kad susidarys daugybė perteklinio gyvojo grobio buvo žinoma iš anksto.
Neįmanoma mąstyti kitko, kaip tik tai, kad to ir buvo siekiama.
Vis dėlto yra viltis, kad prabils bent dešimtys iš šimtų pažemintų tėvų,
iš kurių buvo jėga paimti nekalti vaikai.
Tylėjimas vaiko praradimo atveju prilygsta tėvystės išsižadėjimui (=žmogystės išsižadėjimui). Netylėkite ir jūs nugalėsite.
Kadangi “vaikų teisėms” irgi galioja p r o p o r c i n g u m o principas,
o plėšikiškas vaiko “paėmimas” iš šeimos už tariamas fundamentalias grėsmes jo egzistencijai, akivaizdžiai proporcingumo principą pažeidžia.

Life Site News       2018-08-8 12:15
...       2018-08-6 22:14

Teveliai auginantys vaikus,po sio straipsnio turite galimybe,turite sansa,turite pagalba pakovoti pries sita galima BARNEVERNET lietuvoje.Gerb.Venckienes zodziai issipilde su kaupu.Ji pasake,nebukit abejingi svetimam skausmui,ateis diena,kada i bet kurias duris pasibels ale tarnybos ir jega atims vaika.Negi zmones nesuvokia ka reiskia prarasti vaika???Keli menesi apmokyti ale pareigunai gali nuspresti seimos likimus,suluosinti vaika visam gyvenimui???Netekus vaiko,nera prasmes toliau gyventi.Pasinaudojo kudikelio mirtimi ir sakaliene isteriskai parklupde visa seima,kurie pabuge,pritare galimam BARNEVERNET.Po puses tukst.isgrobtu vaiku per menesi,dabar turite sansa iseiti i gatves ir priversti sita brudna istatyma atsaukti.Tevai aria uz centus po 13 val.ir daugiau kad galetu ismaitinti vaikus.Duokit isrinktieji tarnai zmonems padorius atlyginimus,zmones jus islaiko,o jus priimate tokius brudnus istatymus.Ponais ir sprendzianciais zmoniu likimus esate isrinkti laikinai,koki bruda sukuriate,toki patys ir jusu artimieji ateityje srebsite.Tfuuuu.

Tarabilda       2018-08-6 18:42

Genderistės, kaip taisyklė, savo vaikų neturi, lesbietės pramogai mėgsta pasiimti atimtų “priimtukų”, gėjai irgi siekia įsivaikinimo teisės. Tai publika, kuria labai norisi gyvų žaislų.

Taigi       2018-08-6 15:37

Padarysiu viską, kad tuos vaikų atiminėtojus pasodint, pasodinti tai kas tai leido padaryt ir kas nieko nedarė kai vaikai buvo atiminėjami.
O po to iš tų atiminėtojų atimsim jų vaikus.

Pedagogika       2018-08-6 12:18

Įdomiausia, kad valdžia pradeda tėvams nurodinėti, kaip jiems reikia auklėti savo vaikus. O auklėjimas gali būti labai skirtingas: siekiant vaikus grūdinti gyvenimo sunkumams, vieni tėvai vaikų nelepina ir pratina juos prie darbo, o kiti, priešingai, vaikus lepina, klaidingai manydami, kad tokie vaikai užaugę taps dorais žmonėmis. Deja, vaikystėje lepintas žmogus suaugęs ieško ir toliau tik įvairių gyvenimo malonumų, žymiai dažniau serga įvairiomis neurozėmis, dažniau yra įpratęs tik gauti iš kito, bet ne duoti kitam. Būtent tokį psichiškai silpną žmogų ir propaguoja „mūsų“ valdžia, tėvams brukdama vaikų lepinimo politiką jų auklėjime.

Rezidentė>>21:48       2018-08-5 21:06

Stengiamės, stengiamės.
Gal maršalo antpečius Šeimininkas duos.
Generolės jau turiu.

>krot       2018-08-5 20:48

Klaikiausia, kad po 10-ies metų tie 60.000 “paimtų” vaikų - traumuotų asmenybių
(tai gerai žino kiekvienas psichologas ir soc. darbuotojas,
todėl jie - irgi pakaltinami), tapę savarankiškais, ims keršyti valstybei,
kurios vardu jie buvo išplėšti iš šeimų ir taip tapę randuoti.
Kuo ne 60.000 penktoji kolona ar dar destruktyviau?

Bandoma       2018-08-5 19:23

suformuoti sterilią visuomenę.Viena mama pasakojo,kad jos sūnus vasaromis sunkiai dirba,kad užsidirbti.Sako,kad iš manęs turbūt atimtų vaiką,bet jis nori dirbti.Su ta mama nutarėm,kad tai geriausia vaikui auklėjimo ir brandos mokykla-tai darbas,o ne psichologiniai vandenėliai.

Žmonės bijos       2018-08-5 19:21

turėti vaikų.Nes taip kištis į šeimą,tai jau teroras.Žinoma,gal tikrai toks skurdas,kad tiek vaikų neturi,ką valgyti.Visuomenė nesaugi.

Algimantas       2018-08-5 16:46

Pagarba autorei ir TIESOS.lt!

524 „paėmimai” ir „mobilios komandos”       2018-08-5 13:59

Komanda „paimk” duodama šunims, kad šie pultų priešą. Dabar ji duodama šeimų atžvilgiu. Tai daroma sąmoningai, siekiant šeimą bei jų vaikus sudaiktinti, moraliai pažeminti, o tuo pačiu, avinėliams tylint, vienareikšmiškIai diegiamas totalitarinis visuomenės valdymas.
Sveiki atvykę į Naująjį Pasaulį, mieli tėveliai!

labai aktualus tekstas       2018-08-5 11:03

gerai parodytas visas problemos mastas - sunku net patikėti, koks konvejeris paleistas… ir baisu net pagalvoti, kas bus, jei tai taps rutina….
O BNS nuplaukė paviršiumi

Rinkite ir toliau       2018-08-5 10:49

I shakalus panasias sakalienes tai greitu laiku Lietuva istustes, o juodukai vaiku, kaip triusiai, prigimdys. Lietuva be lietuviu - pilnos Suslovo “geri” norai.

Gintaras Raulinaitis       2018-08-5 9:32

Mano pažįstamos garbingos Moters Anūkė pasigimdė sveiką dukrytę, betgi tuoj vaikų teisės prievaizdams parupo, kaip čia nutiko jog Mergina, anksčiau gulejusi Naujoje Vilnioje, psichoneurologineje ligonineje, matot, da leido gimdyti. Nu antiek glusiai, ką trūksta žodžių!.. Tai po dviejų metų niekaip nenorėjo palikti ramybėje, net apie 30 gerų žmonių visuomenininkų įdėjo milžiniškas neįsivaizduojamas pastangas, kol sitie nelaimingi prievaizdai atsipino savo nasrukus ir atsikabino! Nu tai prezidentinis Dalios valdymo stilius. Nu ne kitaip!..

krot       2018-08-5 8:34

Protingieji kurmiai, paskaičiuokim:
Pusė tūkstančio per mėnesį padauginta iš 12-kos bus šeši tūkstančiai.
Jeigu talpinti globnamiuose, tai netilptų net pusė.
Kadangi globnamiai naikinami, reiškia reikės atiduoti globėjams.
Vidutiniškai globėjai paims po tris vaikus.
Reiškia, reikia 2000 globėjų šeimų kasmet.
Jeigu kitamet iš šeimų atims dar 6000 vaikų, reiškia kitąmet reikės dar 2000 globėjų.
Per 10 metų bus atimta iš šeimų 60 000 vaikų, jiems patalpinti reikės 20 000 globėjų šeimų.
Dešimties metų bėgyje globėjo profesija bus masiškiausia Lietuvoje.
Ir finansuojama tai bus iš biudžeto.
Atia didesniems atlyginimams mokytojams, kultūrininkams, atia didesnėms pensijoms.
Valdžia tikriausiai suvokia, jog tokiais tempais vykdant socialistinio lenktyniavimo įsipareigojimų planus, greitai nebus nei kur tuos atimtus vaikus dėti, nei finansuoti atimtų vaikų globas.
Ir tada…
Tada iš plyšio išlys Sumanymo atstovė tokia ponia Šikalienė ir…
pasiūlys atimtus iš tėvų vaikus eksportuoti į Skandinaviją.
Kongenialu!
Bus užganėdintos skandinavų peredastų “šeimos” trokštančios įsivaikinti sveikus ir patogius mylėjimui vaikučius, uždirbs prekybos vaikais agentūros, o biudžetas irgi gaus įplaukų bei atsikratys išlaidų.
Visi bus patenkinti, o Vizija “lietuva be lietuvių” bus įgyvendinama dar sparčiau.
Normali tauta viso šito vaikgrobystės plano sumanytojams surengtų Baltramiejaus naktį. Ar lietuviai normali tauta?
Ar lietuviai tauta?
Akivaizdu jog ne.

Ar žinote, kad tie, kurie įteisinate        2018-08-5 0:00

vaiko “paėmimą” iš šeimos “apsidrausdami”,
jog, kai Niurnberge reikėjo nuteisti nacius,
tiesiog vykdžiusius tuometinius įstatymus (=nekaltus),
buvo susigrąžintas prigimtinis įstatymas (ir jie buvo nuteisti)?
******************************************
Joks vaikas nėra valstybės (jei ši netotalitarinė) n u o s a v y b ė ,
kadangi “valstybė” neturi nei gimdos
(kad ir kaip liberastai norėtų vulgarizuoti Vinių į G-tašką),
nei to, kas ją apvaisina.

(Neo)marksistai atrieda atidunda:       2018-08-4 23:12

“Šeimos panaikinimas!”
Karlas Marksas, Komunistų partijos manifestas, 1848 m.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.