Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Šeimos politika, Žmogaus teisės

Ramūnas Aušrotas. Valstybės šeimos ir socialinės politikos skylės

Tiesos.lt redakcija   2020 m. spalio 31 d. 23:37

7     

    

Ramūnas Aušrotas. Valstybės šeimos ir socialinės politikos skylės

1994 m. Lietuva Kairo konferencijoje prisiėmė tarptautinius įsipareigojimus, tarp kurių, be kitų dalykų, buvo ir įsipareigojimas imtis visų priemonių, kurios padėtų moterims išvengti aborto, o taip pat visais atvejais suteikti žmogaus orumą atitinkančią medicinos pagalbą bei konsultavimą moterims, kurios kreipiasi dėl aborto (veiksmų programos 7.24 p.).

Per šiuos dvidešimt penkerius metus valstybės lygiu beveik nieko nebuvo padaryta. Valstybės šeimos ir socialinės politikos skylės labai gerai pasimatė vakar vykusioje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „Valstybės pareiga padėti moterims krizinio nėštumo situacijoje: galimybės ir problemos“.

Nepavyko susitarti dėl sąvokos, kas yra krizinis nėštumas, kad jis apima ne tik su nėštumu susijusias medicinines komplikacijas ar vaisiaus raidos sutrikimus, bet ir visus atvejus, kai dėl nėštumo moteris patiria asmeninę ir šeimos krizę. Nepavyko pasiekti, kad sveikatos priežiūros specialistas turėtų pareigą nukreipti krizinio nėštumo situacijoje esančią moterį psichologo konsultacijai, nepavyko išsivaduoti nuo sovietinio mentaliteto, kad abortas nėra „tik išvalymas“, ir formuoti suvokimo, kad normalaus nėštumo nutraukimas yra ne gydymo priemonė, bet potencialių medicininių komplikacijų priežastis, nepavyko sukurti sistemos, užtikrinančios laisvą informuotą sutikimą nėštumo nutraukimo atveju, nepavyko garantuoti moteriai nesuinteresuoto palydėjimo paslaugos, kad ji galėtų gauti tinkamą informaciją ir pati apsispręsti, nepavyko užtikrinti, kad mažas pajamas gaunančios moterys, ypač bedarbės, nepilnametės, studentės ir minimalią vidutinę algą gaunančios moterys gautų tinkamą materialinę paramą ir socialinę apsaugą nėštumo atveju, paauglių gimdyvų atžvilgiu, nepavyko sumazinti seksualinio išnaudojimo rizikos ar kad jas pasiektų konkreti socialinė pagalba, leidžianti išvengti daugybinio nėštumo, galiausiai, nepavyko sukurti sistemos, kuri tiksliai žinotų, kiek ir dėl kokių priežasčių Lietuvoje yra atliekama abortų, kuri leistų analizuoti jų priežastis ir spręsti dėl jų mažinimo priemonių, galiausiai – ištrauktų iš šešėlio abortus, apie kuriuos valstybė nežino, ypač daromus neteisėtai ar neteisėtomis priemonėmis.

Viena iš galimų stiprios opozicijos bet kokiam judesiui šioje srityje yra aborto uždraudimo baimė, kurią siekdamos finansinių ir ideologinių tikslų kursto kai kurios nevyriausybinės organizacijos ir pavieniai influenceriai. Jiems norėtųsi priminti, kad nei Kairo konferencija, nei jos veiksmų planas, nei vėlesni JTO įsteigto Tautų vystymosi fondo nutarimai nereikalauja iš valstybių narių garantuoti teisę į abortą ar jį skatinti kaip šeimos planavimo priemonę.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tai kodėl       2020-11-3 20:22

tokie vyrai netraukiami atsakomybėn? Vyrai privalo atsakyti už pasekmes.

ah1       2020-11-2 14:30

vienu žodžiu problema spermos nevaldyme tai yra valios turėjime ir valios neturėjime. Jei vyras turi valios - spermą valdo, jei neturi vyras valios spermos nevaldo, o paskui moteris ir vaisius “geležgaliais drąskoma.

ah1       2020-11-2 14:09

grumstas 2020-11-1 17:29
Apie smetonlaikį ir LTSR pradmetį žinau iš savo giminės vardo kaimo faktinio gyvenimo ir faktinių vaikų skaičiaus ir protėvių pasakojimų.
Smetonlaikiu Ir LTSR pradmečiu protingesni žmonės žinojo kad prisidarytus vaikus pareiga užauginti ir jų paprasčiausiai nepradėdavo o tuo rūpindavosi šeimų vyrai - sekso metu saugodavo moteris. Na o bevaliai ir su protelio trūkumu leisdavo spermą moterims kožną kartą sekso metu ir turėjo pundus vaikų ir teisybę rašai, kad pas tokius vaikai krisdavo kaip lapai iš moterų o paskui į kapus ir vėl kaip lapai. Visos bėdos prasideda kelnėse - va Biblijoje irgi apie tai apstu, va Egipte žydai taip dauginosi kad egiptiečiai niekaip nerado rodos, o paskui dar ir egiptiečių pirmagimius išskerdė ir apiplėšė Egiptą, Išėjimo knyga 12:36.

jurgis       2020-11-2 3:47

Ar teko komentatoriams girdėti dainą “Mamyte mamyte, kodėl auginai, kodėl mašutėlio nenuskandinai?” O kitą? - “šiam pasauly meila yr, tik negolim kos atrost…” Nė vienos? O trečią? - “Trauk Parkūnai panela jaunoji…” Abejoju, ar verta Jūsų komentarus skaityti.

grumstas       2020-11-1 17:29

ah1     2020-11-1 1:10

Ape smetoninius laikus , sovietmetį , ko gero,žinai tiek kiek parašyta propagandose, ankstesnėse ir dabartinėse ’ melagingose naujienose”. Smetoniniais laikais kiek vaikų pradėta buvo, tiek ir gimdydavo- pasidomėk, kokio skaitlingumo buvo šeimos. nemaža dalis jų mirdavo, dėl blogos sveikatos priežiūros, higienos sąlygų. sovietmečiu mažiau gimdavo, tačiau gerėjo sveikatos apsauga, mažėjo mirtingumas. Tačiau ’ klestėjo ” vaisiaus išvalymo” kultūra. Taqi dėl ateizmo ideologijos puoselėjimo bolševikmečiu. vergų prigimdys liaudis: Stalinas: baby narožajut”...

Gaila       2020-11-1 12:59

Kad smetonlaikiais nebuvo taip išvystita sterilizacijų,abortų ir kontraceptikų sekso kultūra; o tai šiandien vietoj 2.5 milijino gyventojų turėtume gal 1 milijoną.Bet dar tik neseniai įžengėme į laisvą sterilizuotą pasaulį,dar bus daug gražių metų atsigriebti.

“14. Kūno ir sielos vienybėje žmogus pačia savo kūnine sąranga aprėpia medžiaginio pasaulio pradus, šitaip jame pasiekiančius savo viršūnę ir pakylėjamus įsijungti į laisvą Kūrėjo šlovinimą . Tad žmogui nevalia niekinti kūno gyvenimo. Priešingai, savo kūną, kaip Dievo sukurtą ir prikelsimą paskutinę dieną, jis turi laikyti geru ir vertu pagarbos. Tačiau, būdamas nuodėmės sužeistas, jis jaučia kūno maištavimą. Tad pats žmogaus orumas reikalauja kūnu garbinti Dievą  ir neleisti jam tenkinti blogų širdies polinkių.

Tačiau žmogus neklysta, laikydamas save aukštesniu už kūną, manydamas esąs daugiau, negu vien gamtos dalelė ar bevardis žmonių bendruomenės pradas. Savo vidujybe jis iškyla virš visų daiktų; į šios vidujybės gelmę grįžta , atsigręždamas į savo širdį, kur jo laukia Dievas, tiriantis širdis , ir kur jis pats Dievo akivaizdoje nulemia savo likimą. Tad pripažindamas savyje dvasinę ir nemirtingą sielą, žmogus ne apsigauna iš grynai fizinių bei visuomeninių sąlygų kilusia iliuzija, bet pasiekia pačią tikrovės gelmę.”

Pastoracinė konstitucija apie Bažnyčią šiuolaikiniame pasaulyje
GAUDIUM ET SPES

ah1       2020-11-1 1:10

Smetonlaikiais ir LTSR pradmečiu buvo susiformavusi praktika sekse kad vyrai saugo moteris nuo nėštumo, išgėrusiam vyrui nevalia daryti seksą su moterim, na o į daugiavaikius buvo žiūrima irgi atitinkamai nuo kgb, komunistinės struktūros ir eilinių žmogelių  ir tai jokia ne paslaptis. Dabar pastojimo atsakomybė užkrauta ant moters galvos ir moters sveikatos- kur lygios teisės? - tegul vyrai sterilizuojasi, lai įvedamas vyrų sterilizavimas apmokamas valstybės, kad nebūtų žalojama moterų sveikata kontraceptikais ir abortais

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt trečioji (rugpjūčio 5 diena)

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.