Šeimos politika, Filosofija ir etika

Ramūnas Aušrotas. Utilitaristas lieka utilitaristu

Tiesos.lt redakcija   2021 m. spalio 13 d. 13:30

2     

    

Ramūnas Aušrotas. Utilitaristas lieka utilitaristu

Na, aš galiu suprasti, kad LR Seimo pirmininkei embrionas nėra žmogaus gyvybė. Toks jos tikėjimas, nepasant to, ką apie tai sakytų medicinos mokslas.

Nelaukiu iš Seimo pirmininkės, kad ji pakeistų savo diskriminacinį žvilgsnį į žmogaus gyvybę (kai žmogaus gyvybės vertės pripažinimas priklauso nuo socialinių aplinkybių, t.y. galėjimo/negalėjimo pasirūpinti vaiku ar motinos noro/nenoro jo susilaukti).

Nesitikiu, kad ji atsisakys žmogaus gyvybę instrumentalizuojančio utilitaristinio mąstymo, Seimo posėdyje išreikšto teiginiu, kad embrionų šaldymas per daug kainuoja.

Nemanau, kad ji kada nors supras visą žodžio “eugenika”  turinį (ne paslaptis, kad dirbtiniam apvaisinimui parenkami gyvybingiausi embrionai, o kiti - ne tokie gyvybingi, tampa kaip ir nereikalingi)
Na bet ponai, tai, ko aš pagrįstai tikiuosi iš Seimo pirmininkės - tai, kad ji neužsiims verslo interesų propagavimu.

Man labai norėtųsi žinoti, kokios vaisingumo klinikos užsakymu buvo pasiūlyta iš dabar galiojančio Pagalbinio apvaisinimo įstatymo 10 str. 7 d. išbraukti frazę, jog „Pagalbinio apvaisinimo metu sukurtas embrionas gali būti naudojamas tik moters pagalbiniam apvaisinimui.“

Teisėkūroje nėra nereikšmingų detalių.

Priminsiu, kad kai 2015 m. buvo svarstomas naujas Biomedicinių tyrimų etikos įstatymas, buvo sutarta, kad kurti embrionus biomedicininių tyrimų tikslais draudžiama. Tačiau tuo metu kilo klausimas, kaip elgtis embrionais, kurie buvo kurti pagalbinio apvaisinimo tikslais, bet nebuvo tam panaudoti?

Tuo metu buvo priimtas sprendimas į įstatymą įrašyti, jog „biomedicininiai tyrimai su žmogaus embrionu ar žmogaus vaisiumi, kurių metu arba kuriems pasibaigus žmogaus embrionas ar žmogaus vaisius yra sunaikinamas arba žmogaus embrionas neperkeliamas į moters gimdą, draudžiami.“ (Įstatymo 3 str. 6 d.)

Šis sprendimas buvo nenaudingas vaisingumo klinikoms, be pagalbinio apvaisinimo užsimančioms ir embrioninių kamieninių lastelių „gavyba“ iš žmogaus embriono. Kaip žinia, ląstelių gavimo procedūros metu embrionas žūva.  Būtent todėl embrioninių kamieninių ląstelių tyrimai yra visiškai uždrausti Airijoje, Austrijoje, Lenkijoje, o Vokietijoje ir Italijoje tyrimus leidžiama atlikti tik su tomis ląstelių linijomis, kurios buvo išskirtos iki tam tikros datos.

Taigi, dabar galiojančio Pagalbinio apvaisinimo įstatymo nuostata, reikalaujanti saugoti sukurtus embrionus juos šaldant, ne tik neleidžia jų išmesti į šiukšlyną, bet ir kliudo juos panaudoti kitu tikslu.

Būtent todėl, kad kažkam labai knieti embrionų sąskaita užsidirbti daugiau pinigų, o ne skambiu nevaisingų porų interesų apsaugos tikslu ir teikiamas šis Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas.

Šis pakeitimas yra tik pirmas žingsnis. Nenustebsiu, jei po kurio laiko pasirodys Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo pakeitimo projektas, siūlantis panaikinti nuostatą, draudžiančią biomedicininius tyrimus su embrionu.  Beje toks ketinimas jau buvo 2015 m. (Biomedicininių tyrimų įstatymo projekto aiškinamajame rašte buvo numatyta, kad šiuos perteklinius embrionus būtų galima naudoti tyrimams, bei pateikti kitų valstybių pavyzdžiai, kur tokia praktika yra įteisinta), bet tada tam įgyvendinti nebuvo politinės valios.

Taigi, g. Asta Kubiliene truputį suklydote: ne į šiukšlyną norima išmesti embrionus. Utilitaristas lieka utilitaristu. Kam išmesti tai, ką galima panaudoti ir uždirbti pinigų?

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tiek       2021-10-14 0:23

nerašinėk kvailysčių.Kamieninių lastelių galimybių tyrinėjimo uždraudimas Lietuvai garantuos didžiulį atsilikimą nuo civilizuotų vokiečių , prancūzų ...Nesutinku ir su šio autoriaus isterija šeimos planavimo atžvilgiu - tai tikrai yra moters teisių pažeidimas. Didžiulis.Vis tik esame suaugę ir PRIVALOM suprast ,kad pagimdytus vaikus ne visi tėvai pajėgia išauklėti Žmonėmis.Kliudo , būtent tos “utilitarinės” priežastys. Be kurių jokio vaiko neužauginsi.

18-19 amžių vergų prekyba       2021-10-13 14:44

atrodo nekaltas verslas palyginus su leidimo gimti negavusių vaikų organų/ląstelių prekyba. Košmaras kažkoks.


Rekomenduojame

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Nuo bačkos. Seimo narys Matas Maldeikis: Lenkija eina neteisingu keliu

Pareiškimas dėl Mokslo ir studijų ideologizavimo aukštosiose mokyklose

Rasa Čepaitienė. „Universitetuose įsitvirtina ideologinė cenzūra ir kitaminčių persekiojimai“

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Skvernelio partija – nei kairė, nei tautinė

Vaistininkai griebiasi už galvos – neturintys galimybių paso išvis nebegalės nusipirkti vaistų

Asta Katutė. Vilniaus universitetas: ideologiniai sprendimai mainais į Europos Sąjungos lėšas?

Ramūnas Aušrotas. Kai norima prismaugti iki galo

Eglė Gatelytė. Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę

Česlovas Iškauskas. Briuselis auklėja Lietuvą

STI: Parengtas skundas į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso

Studentai nebetyli – vienijasi prieš diskriminaciją universitetuose

Tyrimas: JAV gyventojai vis palankiau vertina marksizmo idėjas

Garsioji knyga „Liberalizmas yra nuodėmė“ – jau ir lietuviškai

Nuo bačkos. Buvęs eurokomisaras Vytenis Andriukaitis: jei negali skiepytis, pasirink kitą profesiją

Vengrija: Vakarų Europoje dygstant mečetėms, mes statome bažnyčias

Nuo bačkos. V. Čmilytė-Nielsen apie lytinį ugdymą mokyklose: jis turi būti paremtas mokslu, o ne ne religinėmis dogmomis

Tomas Baranauskas. Tariamoji kova su virusu ir jos tikroji prasmė

Vytautas Sinica. Skvernelio melas

IŽA: ydinga LRT finansinė kontrolė iškreipia žiniasklaidos rinką

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.