Šeimos politika, Filosofija ir etika

Ramūnas Aušrotas. Utilitaristas lieka utilitaristu

Tiesos.lt redakcija   2021 m. spalio 13 d. 13:30

2     

    

Ramūnas Aušrotas. Utilitaristas lieka utilitaristu

Na, aš galiu suprasti, kad LR Seimo pirmininkei embrionas nėra žmogaus gyvybė. Toks jos tikėjimas, nepasant to, ką apie tai sakytų medicinos mokslas.

Nelaukiu iš Seimo pirmininkės, kad ji pakeistų savo diskriminacinį žvilgsnį į žmogaus gyvybę (kai žmogaus gyvybės vertės pripažinimas priklauso nuo socialinių aplinkybių, t.y. galėjimo/negalėjimo pasirūpinti vaiku ar motinos noro/nenoro jo susilaukti).

Nesitikiu, kad ji atsisakys žmogaus gyvybę instrumentalizuojančio utilitaristinio mąstymo, Seimo posėdyje išreikšto teiginiu, kad embrionų šaldymas per daug kainuoja.

Nemanau, kad ji kada nors supras visą žodžio “eugenika”  turinį (ne paslaptis, kad dirbtiniam apvaisinimui parenkami gyvybingiausi embrionai, o kiti - ne tokie gyvybingi, tampa kaip ir nereikalingi)
Na bet ponai, tai, ko aš pagrįstai tikiuosi iš Seimo pirmininkės - tai, kad ji neužsiims verslo interesų propagavimu.

Man labai norėtųsi žinoti, kokios vaisingumo klinikos užsakymu buvo pasiūlyta iš dabar galiojančio Pagalbinio apvaisinimo įstatymo 10 str. 7 d. išbraukti frazę, jog „Pagalbinio apvaisinimo metu sukurtas embrionas gali būti naudojamas tik moters pagalbiniam apvaisinimui.“

Teisėkūroje nėra nereikšmingų detalių.

Priminsiu, kad kai 2015 m. buvo svarstomas naujas Biomedicinių tyrimų etikos įstatymas, buvo sutarta, kad kurti embrionus biomedicininių tyrimų tikslais draudžiama. Tačiau tuo metu kilo klausimas, kaip elgtis embrionais, kurie buvo kurti pagalbinio apvaisinimo tikslais, bet nebuvo tam panaudoti?

Tuo metu buvo priimtas sprendimas į įstatymą įrašyti, jog „biomedicininiai tyrimai su žmogaus embrionu ar žmogaus vaisiumi, kurių metu arba kuriems pasibaigus žmogaus embrionas ar žmogaus vaisius yra sunaikinamas arba žmogaus embrionas neperkeliamas į moters gimdą, draudžiami.“ (Įstatymo 3 str. 6 d.)

Šis sprendimas buvo nenaudingas vaisingumo klinikoms, be pagalbinio apvaisinimo užsimančioms ir embrioninių kamieninių lastelių „gavyba“ iš žmogaus embriono. Kaip žinia, ląstelių gavimo procedūros metu embrionas žūva.  Būtent todėl embrioninių kamieninių ląstelių tyrimai yra visiškai uždrausti Airijoje, Austrijoje, Lenkijoje, o Vokietijoje ir Italijoje tyrimus leidžiama atlikti tik su tomis ląstelių linijomis, kurios buvo išskirtos iki tam tikros datos.

Taigi, dabar galiojančio Pagalbinio apvaisinimo įstatymo nuostata, reikalaujanti saugoti sukurtus embrionus juos šaldant, ne tik neleidžia jų išmesti į šiukšlyną, bet ir kliudo juos panaudoti kitu tikslu.

Būtent todėl, kad kažkam labai knieti embrionų sąskaita užsidirbti daugiau pinigų, o ne skambiu nevaisingų porų interesų apsaugos tikslu ir teikiamas šis Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas.

Šis pakeitimas yra tik pirmas žingsnis. Nenustebsiu, jei po kurio laiko pasirodys Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo pakeitimo projektas, siūlantis panaikinti nuostatą, draudžiančią biomedicininius tyrimus su embrionu.  Beje toks ketinimas jau buvo 2015 m. (Biomedicininių tyrimų įstatymo projekto aiškinamajame rašte buvo numatyta, kad šiuos perteklinius embrionus būtų galima naudoti tyrimams, bei pateikti kitų valstybių pavyzdžiai, kur tokia praktika yra įteisinta), bet tada tam įgyvendinti nebuvo politinės valios.

Taigi, g. Asta Kubiliene truputį suklydote: ne į šiukšlyną norima išmesti embrionus. Utilitaristas lieka utilitaristu. Kam išmesti tai, ką galima panaudoti ir uždirbti pinigų?

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tiek       2021-10-14 0:23

nerašinėk kvailysčių.Kamieninių lastelių galimybių tyrinėjimo uždraudimas Lietuvai garantuos didžiulį atsilikimą nuo civilizuotų vokiečių , prancūzų ...Nesutinku ir su šio autoriaus isterija šeimos planavimo atžvilgiu - tai tikrai yra moters teisių pažeidimas. Didžiulis.Vis tik esame suaugę ir PRIVALOM suprast ,kad pagimdytus vaikus ne visi tėvai pajėgia išauklėti Žmonėmis.Kliudo , būtent tos “utilitarinės” priežastys. Be kurių jokio vaiko neužauginsi.

18-19 amžių vergų prekyba       2021-10-13 14:44

atrodo nekaltas verslas palyginus su leidimo gimti negavusių vaikų organų/ląstelių prekyba. Košmaras kažkoks.

Rekomenduojame

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.