Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Sveikatos apsaugos politika

Ramūnas Aušrotas. Ūkinę veiklą vykdantys ar paslaugas teikiantys asmenys neturi teisės reikalauti informacijos apie asmens sveikatą

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 18 d. 18:27

15     

    

Ramūnas Aušrotas. Ūkinę veiklą vykdantys ar paslaugas teikiantys asmenys neturi teisės reikalauti informacijos apie asmens sveikatą

Kaip žinia, nuo pirmadienio įsigaliojo LR Vyriausybės nutarimo Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo pakeitimai, kuriais buvo nustatyta, kad vykdant tam tikrą ūkinę veiklą ar teikiant tam tikras paslaugas gali būti aptarnauti ar paslaugomis naudotis tik asmenys, kurie turi galimybių pasą (Nutarimo 3.1.2-1 punktas)

Vakar įsigaliojo ir LR SAM, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimo „Dėl asmenų atitikties kriterijams patvirtinimo“ pakeitimai.

Pagal ją, asmenys, norintys būti aptarnauti ar gauti paslaugas, turi pateikti ūkinę veiklą vykdančiam ar paslaugas teikiančiam asmeniui vieną iš nurodytų dokumentų: elektroninis sveikatos paslaugų – vakcinacijos, teigiamo laboratorinio tyrimo (persirgusiems asmenims), neigiamo laboratorinio tyrimo (testavusiems) įrašas, arba asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotas dokumentas, jog asmuo persirgo, buvo vakcinuotas arba neserga Covid-19)

Noriu atkreipti dėmesį, kad visi minėti dokumentai yra asmens sveikatos priežiūros dokumentai ir visuose juose pateikiama informacija yra asmens sveikatos informacija.

Todėl jų naudojimui taikomos LR Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 8 ir 9 straipsnio nuostatos, reglamentuojančios asmens teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą. Pagal šias nuostatas, informacija apie paciento sveikatą yra KONFIDENCIALI.

Tai reiškia kelis dalykus:
a) ji gali būti atskleista TIK SU PACIENTO SUTIKIMU (8 str. 4 d.);
b) ji gali būti renkama tik tuo atveju, jeigu tai yra būtina ligai diagnozuoti, gydyti ar pacientui slaugyti (8 str. 1 d.) Informacijos rinkimas turi atitikti Bendro duomenų apsaugos reglamento reikalavimus (BDAR);
c) informacija apie asmens sveikatą gali diponuoti asmenys, kurie tiesiogiai dalyvauja gydant ar slaugant pacientą, atliekantiems paciento sveikatos ekspertizę. (8 str. 4 d.);
c) BE PACIENTO SUTIKIMO teisės aktų nustatyta tvarka konfidenciali informacija gali būti suteikiama TIK VALSTYBĖS INSTITUCIJOMS, kurioms Lietuvos Respublikos įstatymai suteikia teisę gauti konfidencialią informaciją apie pacientą (9 str. 1 d.)

Tai reiškia, kad prekybos ar paslaugų įstaigos, jų darbuotojai nėra asmenys, kurie gali disponuoti informacija apie paciento sveikatą.

Lygiai taip pat tai reiškia, kad jeigu asmuo nesutinka atskleisti informacijos apie savo sveikatą, prekybos ar paslaugų įstaigos, jų darbuotojai neturi teisės to reiklauti.

Apie tai puikiai žino LR Vyriausybė, nes praeitą savaitę LR Vyriausybės posėdyje buvo svarstytas Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo Nr. I-1562 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas, kuriuo siūloma įteisinti, kad konfidenciali informacija apie asmens sveikatą gali būti suteikiama ne tik valstybinėms įstaigoms, bet ir fiziniams ir juridiniams asmenims.

Šis įstatymo projektas ŠIANDIEN buvo užregistruotas LR Seime (ČIA).

Labai tikėtina, kad jis bus priimtas skubos tvarka Seimo rudens sesijoje. Bet iki tol, kol įstatymas nepriimtas, pilietis turi teisę nesutikti atskleisti informacijos apie savo sveikatą asmenims, kurie neturi teisės tokia informacija disponuoti.

Ir nesvarbu, ar ar šie asmenys šią informaciją tik peržiūri ir negali jos rinkti, saugoti ar kitaip tvarkyti (Operacijų vadovo sprendimo 2.2). Reikalavimas parodyti dokumentą yra reikalavimas atskleisti informaciją apie asmens sveikatą. Jis turi būti teisėtas, t.y. pagrįstas įstatymu.

Jei jau matuojame žmones pagal įstatymo raidę, tai toks pat skrupulingumas taikytinas ir LR Vyriausybės veiklai. Man labai nepatinka, kai LR Vyriausybė reiklalauja iš asmenų idealaus elgesio, tačiau pati veikia nesilaikydama teisės viršenybės principo.

Šios Vyriausybės veikla valdant Covid19 – tai sisteminis teisės viršenybės principo sisteminis pažeidinėjimas. Teisės viršenybės principas reikalauja neviršyti kompetencijos, priimtus sprendimus grįsti įstatymais (o ne atvikščiai), nustatyti tokį reguliavimą, kuris atitinka įstatymus, laikytis teisėkūrinės tvarkos, t.y. pirmiau pakeisti įstatymą, po to – jį atitinkantį nutarimą.

Bus kita šneka.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

s.m.       2021-08-21 2:47

nors autorius užbaigė straipsnį trumpu sakiniu “bus kita šneka”, neatimdamas Ramūno teisės į kitą straipsnį po Konstitucijai vienareikšmiškai prieštarausiančios įstatymo pataisos priėmimo, praktiškai jau pasakiau apie ką bus ta “kita šneka”. Taip, koncervdegeneratų šutvė jau senai pamynė savo duotas priesaikas laikytis Lietuvos Konstitucijos ir įstatymų. Todėl kai net jiems patarnaujantys teisininkai priimant antikonstiucinį nutarimą paaiškino, kad asmens sveikatos duomenų dalijimą kirpėjoms, krautuvių apsauginiams, krovikams ar kiemsargiams draudžia įstatymas, šitie suskiai net nesusimąstydami apie jo konstitucingumą, iškart sumojo stumti įstatymo pakeitimą. Ai, įstatymas trukdo šeimininkų švancmanų duotai užduočiai? - ne bėda, keičiam įstatymą skubos tvarka… Idiotai eilinį kartą apsimeta nežinantys Konstitucijos 22 straipsnio “Žmogaus privatus gyvenimas neliečiamas” turinio.
Ką gi, - vermachto maršalai ir generolai irgi nemanė ir jokiu būdu netikėjo užbaigsią savo dienas kartuvėse… Jiems irgi buvo nusispjauti į konstitucijose ir tarptautinėse konvencijose surašytas žmonių teises…

T0mas J.       2021-08-19 21:30

Tas kuris rašė 17:23 mano galva yra išskirtinio proto (ar išskirtinio mastymo, nežinau kuris žodis tinkamesnis) žmogus.
GERBIU. Tokių argumentų pavarė, - man tokie nedažnai galvon ateina! Nujaučiu kad tai ji..

A u t o r i u i       2021-08-19 21:20

“Šis įstatymo projektas ŠIANDIEN buvo užregistruotas LR Seime (ČIA).”


.
Patikslink nuorodą, berods jau neveikia.
Ar būtina nuorodą į Seimo dokumentus teikti per feisbuko adresą, kitaip neišeina? Juk ne visi lietuviai naudojasi žydų turtu (feisbuko paskyromis).
Ačiū.

Ir dar vienas dalykas       2021-08-19 17:54

Žinome, kad yra keturios kraujo grupės . Dar rėzus plius ir rėzus minus. Taigi iš viso aštuonios. Ir gydytojai tiksliai žino, kokios grupės kraują konkrečiam žmogui galima perpilti, kokios ne. O čia dabar leidžia visiems iš eilės kažkokį marmalą, kuris netgi kažkaip keičia RNR, ir - nieko. Jokių tyrimų dėl atitikimo/neatitikimo. Todėl įtariu, kad po kažkelintos vakcinos tikrai organizmai pradės kovoti už savo pačių išlikimą, ir prasidės autoimuninių ligų bumas. Gal dar vėžių padaugės. Taip nesąmoninga ir kraštutinai egoistiška žmonija pati save sunaikins. O visi švabai - geitsai ir Co tik rankutes trins. Yra teigiančių, kad po 5 metų lietuvių liks tik kokie 80 tūkstančių. Kuriuo būdu? Matyt, susivakcinuos. Liks mąstantys ir atkakliausieji. Ar sakyti, jog gaila? Tuoj bus nebegaila. Jei ir toliau varysit šitą žudikišką propagandą ir didinsit spaudimą, tikrai jūsų nebus gaila.

>> Žemynai       2021-08-19 17:23

Prašom paaiškinti suprantamai ir argumentuotai, kaip niekada nesirgęs ir nesergantis žmogus gali apkrėsti pasiskiepijusį ir , atsieit, dėl to saugų? O juk atvirkščiai: tas pasiskiepijęs jau tikrai turi to brudo, todėl gali būti pavojingas sveikam ir neskiepytam. Ar kartais tamsta nepasijautei visiškai kvaila, kai pasiskiepijusi sužinojai, kad nesi nei saugi, nei nepavojinga aplinkiniams, todėl dabar nori, kad kvailių būtų kuo daugiau? Tai viena. O antra, rudmarškiniai irgi labai norėjo būti saugūs nuo žydiško užkrato, todėl manė turintys teisę šią tautą sunaikinti. Manai, jie buvo teisūs? Stalinistai irgi labai norėjo būti saugūs nuo buržuazinių nacionalistų ir užsienio agentų, todėl sukūrė ištisą gulagų ir masinių žudynių sistemą. Dabar transnacionalinės milijardierių šutvės sukūrė planą, kaip žmones pakeisti biorobotais, todėl jie irgi turi teisę norėti, kad žmonių liktų tik milijardas ar du. O kas tamstai nuo tų milijardų nubyrės? Žinai, aš jau darau išvadą, kad nuo tų vakcinų žmonės suserga galvijų kempinlige plius dar vilkų pasiutlige. Atsargiai: begalvodama apie savo išpūstas teises nepražudyk savo sielos. Gerai pagalvok: net jei numirtum, ar tavo gyvybė tikrai vertingesnė už tų abortuojamų kūdikių, kurių ,,medžiaga” naudojiesi savo tariamam nemirtingumui pasiekti.

T0mas J. -> Žemyna       2021-08-19 17:04

Tamsta sakai: “Ypatingomis aplinkybėmis galioja kiti įstatymai.”

Na tai nurodyk, kuris įstatymas konkrečiai. Tau teisininkas viską konkrečiai surašė, su teisės aktų pavadinimais ir straipsniais, o tamsta tik savo nuomonę reiški. Nuomonė žinoma nėra blogai, bet įstatymui įsitikinimo nepriešpastatysi.

Tamsta sakai: “Darbdavys yra atsakingas UŽ SVEIKŲ DARBO SĄLYGŲ GARANTIJĄ. Todėl jo reikalavimas logiškas ir teisėtas.”

Teisėta ne tai kas logiška, teisėta tai kas atitinka įstatymą. Tau teisininkas aiškiai parašė jog pagal įstatymą valgyklos (restorano, grožio salono, krautuvės) administracija neturi teisės reikalauti iš klientų informacijos apie jų sveikatos reikalus!

įstatymus leidžia ne vyriausybė, bet seimas       2021-08-19 15:25

o dabar valdžioje trejos mengelės sijonuose atlieka bandymus su lietuvių tauta…....

Žemyna       2021-08-19 14:38

Visos asmens sveikatos istorijos nereikia, tik jos IŠTRAUKOS APIE SKIEPUS.
Ypatingomis aplinkybėmis galioja kiti įstatymai.
Jeigu gerbiame asmens norą nesiskiepyti, vadinasi, tai turi būti taip organizuojama, kad būtų gerbiamas jo pasiskiepijusių bendradarbių TEISĖ žinoti, jog šio asmens reikia saugotis, gerbiamas jų noras nesusirgti, apsikrėtus nuo jo.
Darbdavys yra atsakingas UŽ SVEIKŲ DARBO SĄLYGŲ GARANTIJĄ. Todėl jo reikalavimas logiškas ir teisėtas. Pagaliau darbdavys irgi žmogus, ir jis turi teisę ne tik savo darbuotojus, bet ir SAVE apsaugoti nuo tokio ne tik apsikrėsti, bet ir numirti riziką keliančio darbuotojo.   

(Apskritai asmens sveikatos istorijos įslaptinimas atliktas neprofesionaliai, paskubomis, pataikaujant grožio porai chirurgijos mėgėjų. Ir būtent tai gali tapti paties to asmens mirties priežastimi, nes net nuo jį gydančių medikų slepiama viskas, kas kitų medikų rašyta. Pvz., ištraukus žmogų iš kažkokios katastrofos ir esant būtinybei jį operuoti, chirurgas nežinos, ko reikia saugotis, ko jokiu būdu negalima taikyti, nes negali peržiūrėti jo sveikatos bylos. Pvz., operuojamas ligonis miršta, artimieji pateikia ieškinį teismui, reikalauja kompensacijos, o ligonis būtent todėl ir mirė, kad jį operavęs chirurgas nežinojo, ko reikia saugotis, ko nedaryti dėl kitos jo ligos, dėl jo vartojamų vaistų.
Mano nuomone, sveikatos istorija - visa, ar jos dalis - gali būti slepiama nuo gydančių medikų TIK PAČIAM PACIENTUI PAPRAŠIUS, o ne visiems automatiškai! Jei tai MANO duomenys, tai kas jums leido šeimininkauti, UŽ MANE SPRĘSTI?)   

T0mas J.       2021-08-19 11:27

Vyriausybė pastoviai pažeidinėja įstatymus, ir daro tai SĄMONINGAI.
Tokią vyriausybę būtina skubiai keisti.
Darysime tai rugsėjo dešimtą dieną.

XXR       2021-08-19 7:37

Neperdėk (nuo žodžio pers..)

> 23:25       2021-08-19 7:21

O tai vaikšto ir negyvi??? Ir tamsta juos matai? Tai turbūt neilgai dobilą minsi, nors ir laikaisi visų dulkinų nurodymų.

Gerajam žmogui       2021-08-18 23:25

Ten jokios konkretikos. Ten vienintelis kodžiukas, rodantis, kad esi arba badytas, arba sąžiningai beteikiantis nosiaryklės sekretą neaiškioms tarnyboms, arba sirgęs ir nuo to kovidulio dar niekur neišėjęs.  Vienžu - gyvas, kas ne taip ir blogai.

Geras       2021-08-18 22:00

Kažkoks nupušęs tapinoidas nežino, kad ligos irgi kodus turi.

Vaje, vaje       2021-08-18 20:54

Keista, kai išsimokslinę žmonės neskiria sveikatos duomenų nuo kodo, kuriame tų duomenų anei bezdalo, o tik fakto patvirtinimas.

jeigu taip       2021-08-18 19:54

- tai tikrai daromas tikras jovalas

Rekomenduojame

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.