Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Ramūnas Aušrotas. Tikrovė nesiduoda nuneigiama, todėl ir kyla antroji nacionalizmo banga

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugsėjo 22 d. 16:01

5     

    

Ramūnas Aušrotas. Tikrovė nesiduoda nuneigiama, todėl ir kyla antroji nacionalizmo banga

Dalijamės Ramūno Aušroto replika į Justino Dementavičiaus straipsnį „Krikščioniškoji demokratija ir nacionalizmas“, paskelbtą portale bernardinai.lt (ČIA).

Justinas man atsakė į klausimą, kodėl atsirado grynosios demokratijos (pure democracy) projektas, kurį dabar krečia nacionalizmo karštinė.

Tereikia prisiminti, kad Europos Sąjungos tėvais buvo krikščionys demokratai, kuriems, kaip priminė Justinas, centre buvo asmuo, o ne tauta, ir dėl kurio jiems buvo būdingas polinkis į internacionalizmą. Juk ne atsitiktinai karščiausi Europos Sąjungos gynėjai visada buvo Vokietijos krikščionys demokratai.

Ir natūralu, kad reakcija į šį nuo bėgių nuėjusį krikščioniškąjį projektą galėjo būti tik antroji nacionalizmo banga. Taip būna tada, kai ignoruojamas tautinis elementas (tikrovė) ir norima kurti kosmopolitinį projektą, pamirštant, kad Pauliaus žodžiai „nėra nei žydo, nei graiko“ buvo taikomi religinei, o ne politinei tapatybei apibrėžti.

Klausimas, ar įmanoma šį elementą vaisingai integruoti? Lietuvoje tam tikrų aplinkybių dėka tai pavyko TS-LKD, kuri savo prigimtimi yra hibridinis junginys, jungiantis savyje tris – konservatoriškąjį, tautinį ir krikdemiškajį – elementus. Bet tai reiškia dar kai ką: kad laisvai gali būti ir kitas.

P. S. Kai man bando aiškinti, kad krikščioniškoji demokratija yra nieko bendro su tautiškumu, nei su krikščionybe, man tai primena bandymus priklausomai nuo situacijos sakyti, kad blynuose nėra nei miltų, nei kiaušinių, nei pieno, o jie susideda iš atomų ir molekulių. Aišku, galima ir taip, jei nuo to gyventi bus ramiau.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2019-09-25 0:34

Tikrai, kaip ne keista, liberalusis popiežius pasirodė tautiškesnis už patriotiškuosius konservatorius. Atrodytų, taip paprasta, mokyklinis lygis suprasti, kad vienu metu priklausom skirtingo sudėtingumo sistemoms - esam fizikiniai kūnai, kartu ir cheminiai, ir biologiniai ir dvasiniai. Priklausom ir šeimai, ir giminei ir kraštui ir tautai ir pasauliui ir visatai - vienu metu. Kominterno filosofai aiškins, kad priklausymas šeimai veda prie supratimo, kad priklausai giminei, o šis - prie supratimo, kad priklausai tautai… O tai veda prie fašizmo. Draugai, prie ko veda jūsų karas prieš šeimą ir tautas irgi matėm.

Prašalaitis       2019-09-23 16:04

Su tais konervatnikais ir mane prajuokino, būtų parašęs “buvo” tai dar gal liktų vietos ginčams, bet kai rašo “yra” tai net sunku patikėti, kad čia Aušrotas rašo.

Dangė       2019-09-23 15:18

Popiežius Pranciškus, 2018 m. rugsėjo 22 d. kalbėjo Vilniaus Arkikatedros aikštėje, atsakydamas į jaunuolių liudijimą:
“ …Viešpats mus gelbsti padarydamas mus tautos dalimi. Viešpats mus gelbsti leisdamas tapti tautos dalimi. Jis mus įtraukia į tautą, ir mūsų tapatybė galų gale bus priklausymas tautai. Niekas negali sakyti: „Aš išsigelbėsiu pats vienas“, visi esame susiję tarpusavyje, esame „tinkle“. Dievas panorėjo įžengti į šią santykių dinamiką ir patraukia mus prie savęs bendruomenėje, suteikdamas mūsų gyvenimui visapusišką tapatybės ir priklausomumo prasmę (plg. Apašt. parag. Gaudete et exsultate, 6).
Mūsų tikroji tapatybė yra susijusi su priklausymu tautai. Nėra nei „laboratorinės“, nei „distiliuotos“, nei „grynakraujės“ tapatybės – tokių nėra. Yra keliavimo kartu, kovojimo kartu, mylėjimo kartu tapatybė. Yra priklausymo šeimai, tautai tapatybė. Yra tapatybė, kuri tau suteikia meilę, švelnumą, rūpinimąsi kitais. Tapatybė, kuri duoda jėgų kovoti ir kartu švelnumo paglostyti. Kiekvienas pažįstame grožį ir nuovargį – gražu, kai jaunimas pavargsta, tai ženklas, kad jie dirba, – o dažnai net ir skausmą dėl priklausymo tautai, jūs tai žinote. Čia įleidusi šaknis mūsų tapatybė, mes nesame žmonės be šaknų. Mes nesame žmonės be šaknų!  <<<…>>>
Norėčiau jums pasakyti, – ir šiais žodžiais pabaigsiu, būkite ramūs, – norėčiau jums pasakyti, kad neužmirštumėte savo tautos šaknų. <<...>> Brangus jaunime, jei norite, kad jūsų tauta būtų didi ir laisva, prisiminkite savo šaknis ir veskite tautą pirmyn! “

habilitās       2019-09-23 12:04

Kažko nesuprantu arba kažkas nusišneka: „Būtent bekompromisis tautos iškėlimas fašizmą ir nacizmą leidžia traktuoti kaip radikalią nacionalizmo formą. Ši mintis plėtojama plejadoje akademinių tekstų...“ (J. Dementavičius).
Iki šiol debatai tarp specialistų vyko tik dėl to ar nacizmas yra atskira ideologija, ar tik fašizmo ideologijos forma. Straipsnyje „Krikščioniškoji demokratija ir nacionalizmas“ J. D. abi ideologijas arba skirtingas jos formas integruoja į nacionalizmą ir padaro nacizmą ir fašizmą jo išvestine, t. y. viena iš nacionalizmo formu (radikaliaja).

Dėl TS-LKD       2019-09-22 22:02

leiskit nusijuokti smile


Rekomenduojame

Darius Kuolys. Petro Cvirkos skaitymai

Vladimiras Laučius. Tėvynės sąjungos G taškas

Agnė Širinskienė. Bankai ir prekybos centrai stokoja socialinės atsakomybės ir solidarumo su visuomene

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

Arnoldas Aleksandravičius. Tai Lietuva negali turėti savo Raudų sienos?

Andrius Švarplys. Jeigu ateityje nenorime „turėti galimybių išgirsti įvairių nuomonių“, turime pasakyti „God bless America“

Jonas Burokas. Rezistencijos įamžinimas

NE eksperimentams Žemaitijos gelmėse! Atviras Lietuvos visuomenės kreipimasis dėl Vyriausybės planų statyti anglies dvideginio saugyklą

Liutauras Stoškus. Seimo komitete svarstytas Žemės gelmių įstatymas

Jungtinių Tautų rezoliucija dėl smurto akušerijoje

Vidas Rachlevičius. Kai vyrauja sveikas protas ir padorumas

Neringa Venckienė: „Tai, kad esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe“

Kauno forumo pareiškimas: Dėl įstatymo pažeidimų LRT veikloje

Povilas Urbšys: „Turi būti aiški takoskyra tarp lobistinės ir advokacinės veiklos“

Ramūnas Aušrotas. Apie NVO oligarchiją

Kun. Andrius Narbekovas. „Mums reikalinga nauja krikščionių apologetų karta“

Irena Vasinauskaitė. Puiki bendruomeninė rudens šventė Šiauliuose

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Vietnamo pelkėse nuskendo amerikiečių iliuzijos

Žino, ką sako. Masiulis: jeigu kas iš senos partijos vadovybės galvoja, kad byloje bus galima visus šunis sukarti ant Masiulio, tai taip nebus

Irena Vasinauskaitė. Meras Artūras Visockas – žmogus, pasmerkęs Šiaulių liepas myriop?

Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

Atviras laiškas LR Prezidentui: Skubiai stabdykite masines miesto medžių žudynes (signataro A.Sėjūno spaudos konferencijos vaizdo įrašas)

Vytautas Radžvilas. Lietuvos politikos atnaujinimo klausimu

Kas čia pas mus tikrų tikriausi „vatnikai“?

Vytautas Sinica. Telkianti istorinės atminties politika

Geroji Naujiena: Jei tik turėtume tikėjimą...

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: švietimo problemos ne tik kad nebuvo išspręstos, bet dar ir pagilėjo

Valdas Vižinis. Lietuvos valdžios elito karas prieš visuomenę tęsiasi

Verta prisiminti. Kun. Marius Talutis. Daugiau negu sutapimai…

Kaip nusišalinant nenusišalinti? Rūtos Visocnik replika apie Kauno miesto „vieningųjų“ diegiamą savivaldos modelį

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.