Dienos aktualija, Žmogaus teisės

Ramūnas Aušrotas. Tiems, kurie įtikėję, jog kanapes reikia legalizuoti: ką apie tai sako mokslininkai

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugsėjo 27 d. 7:51

14     

    

Ramūnas Aušrotas. Tiems, kurie įtikėję, jog kanapes reikia legalizuoti: ką apie tai sako mokslininkai

Netyčia užtikau interneto džiunglėse: Dalios Jurgaitienės ir Vilijos Targamadzės tyrimą, 2005 m. atliktą šešiose Klaipėdos profesinėse mokyklose. Apklausta 912 šių mokyklų pirmojo kurso moksleivių, kurių amžiaus vidurkis – 17,5 metų. Publikuotas „Medicina“ (Kaunas, 2006; 42(10)).

Tyrimo metu nustatyta, kad 15,6 proc. profesinio ugdymo mokyklų vaikinų ir 4,9 proc. merginų rūkė marihuaną daug ar labai daug kartų (gerokai daugiau negu 20 kartų). Šie moksleiviai – reguliarūs marihuanos vartotojai, kuriems jau gali būti reikalinga medicininė pagalba.

Reguliarių marihuanos vartotojų elgsena, požiūris į narkotikų vartojimą reikšmingai skyrėsi nuo nereguliarių vartotojų elgsenos ir požiūrio. Reguliarūs marihuanos vartotojai išbandė ir kitus nelegalius narkotikus: 58,6 proc. išbandė psichostimuliatorius (amfetaminus, ekstazį ir kt.), 20,0 proc. – injekcinius narkotikus, 19,2 proc. – įvairius kitus narkotikus, 42,4 proc. – alkoholinius gėrimus su tabletėmis.

Remiantis šiais duomenimis, galima teigti, jog reguliarus marihuanos vartojimas skatina ir kitų narkotikų vartojimą.

Straipsnio įvadas:

Pastaruoju metu Lietuvos periodinėje spaudoje, per internetą, jaunimui skirtuose leidiniuose vis dažniau skelbiamas liberalus požiūris į kanapių ir jos produktų vartojimą. Teigiama, kad marihuanos ar hašišo vartojimas nekenksmingas ir nesukelia fizinės bei psichinės priklausomybės, kad šie narkotikai neskatina kitų stipresnių narkotikų vartojimo, kad „žolytė“ geriau už alkoholinius gėrimus ir pan. Neatsakingi straipsnių autoriai arba pasisakymai apie marihuanos vartojimą medicinoje, marihuaną kaip tabako rūšį ir neva teigiamą Olandijos patirtį, taip pat dezinformuoja visuomenę. Kai kurie jaunimo organizacijų ir visuomenės veikėjai netgi kelia klausimą apie kanapių produktų legalizavimo galimybę Lietuvoje, neįsigilinę į skaudžią patirtį tų šalių, kur tai buvo padaryta, o vėliau skubiai uždrausta. Paaugliai ir jaunimas ypač imlūs tokio pobūdžio informacijai (1–4).

Pasaulio mokslinėje literatūroje pakanka įrodymų, jog marihuanos ar kitų kanapių produktų vartojimas žalingas ir turi tokių pat neigiamų pasekmių kaip ir kitų narkotikų vartojimas. JAV nacionalinio narkomanijos instituto (NIDA) 2000 m. duomenimis, marihuana veikia daug stipriau nei buvo manyta iki 1970 m.,nes atsirado įvairaus stiprumo marihuanos rūšių. 2000 m. marihuana JAV greitosios pagalbos centre buvo minima šešis kartus dažniau nei 1990 metais. 1999 m. užregistruota 225 tūkst. amerikiečių, pradėjusių gydytis nuo narkomanijos, pasireiškus priklausomybei nuo marihuanos. Šis skaičius tik šiek tiek mažesnis už skaičių amerikiečių, kurie tais metais gydėsi nuo heroino priklausomybės (4,5). Tą patį byloja ir kitų šalių duomenys (6–9). Reguliarus kanapių vartojimas siejamas su psichikos ligų, ypač šizofrenijos, depresijos padažnėjimu (10). Marihuanos vartojimas sąlygojo šimtų jaunų žmonių mirtį autoavarijose, nes neigiamai veikia dėmesio koncentraciją ir koordinaciją (11).

Visas straipsnis ČIA.

Nemokama politinė reklama Laisvės partijai. Sąrašo nr. 3.
Platinama taip pat nemokamai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Audrius       2021-04-26 10:08

Visiškai jums pritariu, narkotinės medžiagos tikrai negali būti legalizuotos. Tačiau pačių vaistinių kanapių, tų, kurios be thc - net gi ir būtina.. Viena iš super maisto dalių. https://www.afterglow.lt/visos-prekes/sveikatai/kanapiu-seklos

Šiaip       2020-12-18 3:30

Šiaip tas tyrimas visiška nesąmonė, nepaklausta, ką bandė pirmą, kanapę alkoholį ar cigaretę - bet padaryta išvada, kad kanapė lydi į kažką.

Tyrime absoliuti dauguma prisipažino, kad yra priklausomi nuo nikotino, ir kad alkoholio yra vartoje daugiau nei 20 kartų - reguliarūs alkoholio vartotojai, kuriems jau gali būti reikalinga medicininė pagalba.

Tie kurie bandė kanapių, dauguma net pačių kanapių nebandė daugiau negu 2 kartus, ir nors absoliuti dauguma priklausomi nuo nikotino ir alkoholio, dar plius alkoholį maišo su klubiniais narkotikais, prieita išvada, kad kanapė lydi į kitus narkotikus. :D

Čia kai pradedi tyrimą nuo savo sugalvotos išvados ir bandai pateisint gautus skaičius, nors tie skaičiai visai priešingą rezultatą rodo :D

to>grumstas       2020-10-2 11:50

pries 60 metu tarnaudamas tarybineje armijoje maciau i ka yra panasus apsiruke tie “ciurkos”. Nereikia niekus kalbeti ka nera pasekmiu.

>>Prašalietis       2020-09-27 14:54

Kažin ar Olandams ir kitiems vakariečiams visada taip jau iš tikrųjų linksma su tuo žolės suktinuku,čia gal daugiau ieškoma vidinio nusiraminimo ,kai žmonės pasaulyje taip skuba ir tikros ramybės, dvasinių vertybių vis mažiau ir tai matosi iš to ,kaip vakarų šalyse išaugęs psichinių susirgimų ir savižudybių skaičius,kad ir JAV paauglių tarpe,antidepresantų vartojimas ;juk žmogus gyvas ne viena duona( materija) ,bet ir kiekvienu žodžiu iš Dievo lūpų( dvasia).Jums prašalieti tuo kvapniu žodžiu “vakarietiška demokratija”  nereikėtų taip apsisvaiginti,kaip kanapės dūmu- ten irgi daug problemų dėl laisvių,kurios išvargina žmogų.
“2010 m. Vasario mėn. Piliečių iniciatyva „Iš laisvos valios“kuria buvo reikalaujama, kad visi vyresni nei 70 metų olandai, jaučiantys gyvenimo nuovargį, turėtų teisę į profesionalią pagalbą jį nutraukiant. Organizacija pradėjo rinkti parašus, kad palaikytų šį siūlomą Olandijos teisės aktų pakeitimą. Keletas žymių Nyderlandų piliečių, įskaitant buvusius ministrus ir menininkus, teisės mokslininkus ir gydytojus, palaikė iniciatyvą. Tačiau ši iniciatyva niekada nebuvo įteisinta.

2016 m. Nyderlandų sveikatos ministras paskelbė planuojantis parengti įstatymą, kuris leistų padėti nusižudyti tais atvejais, kai nesergama mirtina liga, bet jei asmuo jaučiasi baigęs gyvenimą ir nori jį nutraukti”/Euthanasia in the Netherlands wikipedia//“Netherlands Sees Sharp Increase in People Choosing Euthanasia Due to ‘Mental Health Problems—Nyderlandai pastebi, kad labai padaugėjo žmonių, kurie renkasi eutanaziją dėl psichinės sveikatos problemų//

“USA youth Suicide Rate Increased 56% in Decade”—Remiantis JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrų ataskaita, 2007–2017 m. savižudybių skaičius tarp 10–24 metų žmonių išaugo 56%.

Dzeikas       2020-09-27 14:35

Tvankstui:
dar galima pirma idurt doze narkotiku i vena, o po to nusaut kaip pasiutusi suni. Butu labai tautiska.

Diedas       2020-09-27 13:00

tamsuoliai iš žolytės daro baubą.
Čia iš tos serijos, kai kelis metus buvo dergiama Palanga. “niekad nebuvau, bet tenai tratratra, kvakvakva kaip baisu…...”
Su žole tas pats.
“nė karto nebandžiau, nieko neišmanau, bet žolė taaaaaaip baisu, kad oj oj oj”
Turiu bendradarbį su 17 metų kasdienio žolės pūtimo stažu. Sveikas vyras.
O tie kas kas diena tiek pat laiko gėrė alkoholį, visi o žeme.
Turiu bendradarbį, kuris savo vaiką nuo vėžio išgydė cbd.
O kas įsivaizduoja, kad Olandijoje visi apsirūkę, labai klysta.
Pvz. Jei iš vakaro gėrei alaus, ryte policajai promilių gali ir neberast.
Jei rūkei žolės, olandų policija šlapimo tyrime žymių randa iki dviejų savaičių ir baudžia kaip už vairavimą apsvaigus.
Todėl nors ten žolės kafešopų yra vos ne kiekviename mieste, apsirūkiusių viešai nepamatysi.
Jeigu Lietuvoje legalizuotų žolę, visos išsigandusios davatkos to net nepastebėtų.
Niekas ten nepultų pešt.
Kas rūkė ir taip rūkytų, o kas to nenori, jų nepriversi.
Savo akimis mačiau legalizuotos žolės ažiotažą Kanadoje, kuris po trijų dienų baigėsi.
Protingai vartojama žolė tai labai geri vaistai.

Armoškaitė       2020-09-27 12:22

Visą kartą geltonsnapių reikia pratint prie kanapių. Prasmardinęs dūmais burną, liberalu tarps ir durnius. Diskotekoj pakaitom mergės vienos su kitom. O berneliai tuo kartu lipa vieni ant kitų...

Prašalietis       2020-09-27 11:06

Juokinga yra girdėti, kad “vakarietiškai besidemokratizuojančio” lansberginio durnių laivo neišsivaikščiojusių keleivių “patriotinėms” smegeninėms ar sveikatai gali kas nors, kaip alkoholis, kanapės, cigaretės ir t.t., pakenkti. Niderlandai jau seniai rūko kanapes ir nieko, JAV eilėje valstijų kanapes rūko legaliai taip pat ir nesiskundžia…. Vakarietiškos demokratijos sąlygomis tokių pseudovalstybinių darinių kaip Lietuva pernelyg “supatriotėjusiems” gyventojams pavojingiausia gyvenime yra jie patys….

> 2020-09-27 8:17       2020-09-27 10:58

tai tu, juliau Milaiti, savo prostitutes iš Širvintų atsivežei, ar kaip?

grumstas       2020-09-27 9:40

Man tik įdomu, kaip šimtus ar tūkstančius metų rūkydami kanapinę taboką, suktines, tautos nedegradavo. Juk kanapė senas senas žemdirbystės kraštų gyventojas ir kaip čia atsitiko , kad ji tik dabar tapo baubu, kaip ir mūsų aguonos, kurios buvo auginamos nuo seno Lietuvoje.
Tik pist vienu metu (prieš keletą dešimtmečių  JAV valdžios iniciatyva visame pasaulyje)-ir uždraudė.O sintetinių kvaišalų, kvaišalų iš lotynų amerikos kraštų  siuntos laivais , lėktuvais, povandeniniais laivais gabenami nenutrūkstamu srautu. Toks įspūdis , kad viena grupė banditų nesuinteresuota, kad bobutės darželyje auganti kanapė  gadintų jų biznį nors ir mikroskpiniu mažu kiekiu.

Amžinas       2020-09-27 9:37

Klausimas, tvarkos darymo, daryti ją tikrai reikia, tik kaip, Džeikas tikslesnis, jei pats Dievas, davė dekalogą pasirinkimo laisvę, tai toks dvikojis padaras, tikriausiai tvarkos neįves, istorija tai sako, Tvankstas sako šaudyti, daug tokių buvo, o tvarkos , kaip kad įsivaizduoja padaras neatsiranda,kam išradinėti dviratį, jei jis pačio Dievo išrastas.

Konservatoriu morale zemiau plintuso        2020-09-27 9:28

Konservatorius Majauskas, kuris nesant zmonai seimynineje lovoje 18’kines dulkindavo, o po to dar liepdavo is duso kusplaukius susirinkti, Ir buvo vienais ru aktyvistu, kurie siule kanapes iteisinti.

Tvankstas       2020-09-27 8:59

Kanapių rūkymas veda į schizofreniją, laiko klausimas, kada ji apims. Narkotikais apsvaigusiųjų pradėti vaikai nepajėgia užsirišti batų raištelių visą gyvenimą, nepajėgia susiskaičiuoti pinigų, ... - įapūdinga Nyderlandų statistika.
Efektyviausias kovos su narkotikais būdas yra pasiūlytas ir įgyvendinamas prezidento Rodrigo Dutertės Filipinuose - apsvaigusius narkotikais nušauti gatvėse kaip pasiutusius šunis.

Dzeikas       2020-09-27 8:17

As itikejes ,kad kanapes reikia legalizuoti.Prostitucija - taip pat. Tai jeigu tesime diskusija straipsnio autoriaus maniera, tai tuojau busiu apkaltintas “patriotu” , kad esu istvirkes ir rusu( ar Soroso?) agentas.
Ne.NEKART neragavau kanapiu(nors siule, gyvenimo pradzioj JAV gyveni tokiuose rajonuose kur ju vartojimo neimanoma nematyti) ir prostituciu kaip moteru nevertinu(nenuvertinu, o neitraukiu aplamai i vertinimo skale) ir esu pries Dievo duoto mums kuno netinkama naudojima.
Bet Dievas nieka prievarta pas Save nekviecia ir mes neturime neleisti zmogui nuodytis jeigu jo tokia valia.

Rekomenduojame

Privalomi skiepai gali sukelti sveikatos sistemos griūtį

Kęstutis Girnius. Konfliktas su Kinija – strateginė, ne taktinė ar komunikacijos klaida

Vokietijoje mokesčių mokėtojų pinigais remiami filmai atitinkantys „įvairovės sąrašą“

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos atnašavimas

Ar iš tikrųjų Seimo nariai patvirtino buvusių Lietuvos okupacinių režimų teisėtumą?

ES „žalioji darbotvarkė“ nebus taikoma privatiems lėktuvams ir jachtoms

Visuomenininkai lietuvių kalbos naikintojus įamžins knygoje „Valstybinės lietuvių kalbos išdavikai“

Draudikas atsisako padengti mirtį dėl vakcinos, nes mirusysis neva dalyvavo eksperimente pats prisiimdamas riziką

Vytautas Sinica. Vyriausybės veiklos apžvalga

Jonas Vaiškūnas. Kalba ne apie kalbą – o apie tai, kur eis demarkacinė linija

Eugenijus Jovaiša. Kalbos išniekinimo projekto autoriai įteisins okupacinių režimų primestą rašybą

Pareigose pažemintas arkivyskupas, susijęs su dokumentu, draudžiančiu laiminti tos pačios lyties poras

Sigitas Besagirskas. Kiek mums kainuos kova su Kinija?

Loreta Strom. Norvegijos visuomenės sveikatos institutas (FHI) nerekomenduoja naudoti koronos sertifikato kaip prevencinės priemonės

Peter Kwasniewski. Kodėl gitarų muzika neturėtų skambėti katalikiškose Mišiose

Etikos dalyko mokymas Vokietijoje sumažino religingumą

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jėzus Kanos vestuvėse – II eilinis sekmadienis

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Vytautas Sinica. Su Matu Maldeikiu diskutavome apie valdančiųjų vertybinę užsienio politiką

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.