Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Socialinė politika, Savivalda

Ramūnas Aušrotas. Socialinė politika: Trakų savivaldybės problemos ir sprendimo būdai

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 23 d. 0:00

0     

    

Ramūnas Aušrotas. Socialinė politika: Trakų savivaldybės problemos ir sprendimo būdai

1. Problema: paslaugų tikslingumo – nežinomas realus socialinių paslaugų poreikis

Ne paslaptis, kad socialinės paslaugos yra planuojamos ne pagal realų jų poreikį, bet pagal praeitų metų socialinių paslaugų planą, socialinių paslaugų plano eilutes pakoreguojant pagal numatomą skirti finansavimą.

Praktikoje socialinių paslaugų poreikį institucijos matuoja pagal į savivaldybę socialinių paslaugų besikreipusių asmenų skaičių.

Tačiau yra daug latentinių atvejų, apie kuriuos savivaldybė nežino ir nesužino. Tuo įsitikinau pats lankydamas kamuose gyvenančius senolius.

Dėl to, kad nežinomas realus socialinių paslaugų poreikis, socialinės paslaugos planuojamos „apgraibomis“. Kai kurių socialinių paslaugų atveju susiklosto situacija, kai siūlomos vienos paslaugos, o realiai reikia kitų. Kai kuriais atvejais tenka pasukti galvą, kaip įsisavinti pinigus, skirtus socialinėms paslaugoms, kurioms nėra klientų.

Sprendinys: atlikti socialinių poreikių apklausą bendruomenėje – tai leis planuoti socialinės plėtros kryptis ne pagal žinomų atvejų skaičių, bet pagal realų jų poreikį.

2. Problema: paslaugų prieinamumo – informacijos apie teikiamas socialines paslaugas stoka.

Informacijos apie savivaldybės teikiamas paslaugas reikia gerai paieškoti. Savivaldybės puslapyje nėra publikuotas socialinių paslaugų planas. Paprastiems žmonėms trūksta informacijos apie savivaldybėje teikiamas socialines paslaugas. Taip sukuriama administracinė socialinių paslaugų prieinamumo problema.

Pvz., daug mano kalbintų daugiavaikių šeimų nežinojo apie tai, kas yra šeimos kortelė ir kaip ją galima įsigyti.

Sprendinys: didinti socialinių paslaugų prieinamumą parengiant ir per seniūnijas išplatinant informacinį bukletą apie savivaldybėje teikiamas socialines paslaugas ir paslaugas šeimai.

3. Problema: brangios socialinės paslaugos – Trakų raj. savivaldybėje nepatenkinamas ilgalaikės socialinės globos poreikis.

Trakų raj. savivaldybėje nepatenkinamas trumpalaikės ir ilgalaikės globos poreikis, todėl tenka brangiai kainuojančias paslaugas pirkti iš kitų savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų ar privačių globos namų. Taip pat apkraunama ir VšĮ „Trakų ligoninės“ veikla.

Sprendinys: socialinių paslaugų plėtrą labiau orientuoti į socialinių paslaugų teikimą bendruomenėje ir šeimoje.

Pavyzdį šioje srityje rodo Trakų globos ir socialinių paslaugų centras, vykdantis slaugos namuose projektą („Integralios pagalbos (socialinės globos ir slaugos) namuose paslaugų plėtra Trakų rajono savivaldybėje“). Jo dėka neįgalieji ir sunkiai sergantys asmenys gali gauti kompleksinę pagalbą savo namuose, taip išvengdami gydymo stacionare ar apgyvendinimo globos namuose. Tai didelė pagalba ir artimiesiems, dažnai šeimos nariams, kuriems tenka slaugyti neįgalųjį ar senyvo amžiaus žmogų, tenka atsisakyti darbo.

4. Problema: socialinių paslaugų kokybė ir plėtra.

Kalbant apie socialines paslaugas šeimai, savivaldybėje pastebima prevencinių ir intervencinių socialinių paslaugų stoka. Vyrauja kabinetinės, realaus pokyčio nedarančios, bet daug nekainuojančios paslaugos (informavimas, konsultavimas, pozityvios tėvystės kursai, psichosocialinė pagalba ir etc.).

Sprendinys: socialinį pokytį darančių socialinių paslaugų plėtra (šeimos konferencijos metodas, šeimos mediacija).

5. Problema: maži socialinių darbuotojų atlyginimai.

2020 m. Trakų raj. vidutinis socialinių darbuotojų atlyginimas „į rankas“ buvo 746 Eur., mažesnis už vidutinį vidurkį Lietuvoje (782), ženkliai nusileisdamas Vilniaus miestui (1047) ir rajonui (918), taip pat kaimyninei Elektrėnų savivaldybei (826). Socialinių darbuotojų darbo užmokestis dar atsilieka nuo šalies vidutinio darbo užmokesčio (2020 m. pirmą ketvirtį siekė 879 eurus „į rankas“).

Nuo 2021 m. liepos 1 d. pareiginės algos pastovioji dalis socialinių paslaugų srities darbuotojams už pirmą kvalifikacinę kategoriją didės 15 procentų, už antrą – 20 procentų, už trečią – 30 procentų. LR SADM sprendimu, Trakų rajono savivaldybei papildomai bus skirta 45 240 Eur. Vis dėlto tai nepakankama suma tiek socialinių darbuotojų motyvavimui, tiek ir personalo plėtrai užtikrinti.

Atkreipiu dėmesį, jog socialinių paslaugų srities darbuotojams darbo užmokestis didžiąja dalimi mokamas iš savivaldybių biudžetų, valstybė tik nustato šių atlyginimų minimalias ribas.

Sprendinys: socialinių darbuotojų atlyginimui panaudoti piniginei socialinei paramai nepanaudotas lėšas, kaip kad nustatoma įstatymu*, taip pat, jei yra galimybių, panaudoti savivaldybės biudžeto lėšas.

Rinkiminė agitacija parengta kandidato, Tiesos.lt platinama, nes pritariama
_____

* Nuo 2019 metų galioja Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nuostata, kuria reikalaujama ne mažiau nei 20 proc. nuo piniginei socialinei paramai nepanaudotų lėšų skirti socialinių paslaugų srities darbuotojų darbo užmokesčio didinimui ir darbo sąlygų gerinimui bei socialinių išmokų specialistų atlyginimų kėlimui.

LR SADM duomenimis, 2019 metais šio reikalavimo laikėsi vos trečdalis savivaldybių.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt devintoji (gegužės 23) diena

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.