Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Sveikatos apsaugos politika

Ramūnas Aušrotas. Seimo narė Morgana Danielė platina teisiškai ydingą ir socialiai neatsakingą informaciją

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 15 d. 21:42

11     

    

Ramūnas Aušrotas. Seimo narė Morgana Danielė platina teisiškai ydingą ir socialiai neatsakingą informaciją

Šiandien LR Seimo narė Morgana Danielė pasidalino savo FB paskyroje teisiškai ydinga ir socialiai neatsakinga žinute (jos turinį matote iliustracijoje).

Ši žinutė teisiškai ydinga ir socialiai neatsakinga tuo požiūriu, kad ja ignoruojami šeimos autonomijos ir tėvų pagrindinės atsakomybės už vaiko auklėjimą ir priežiūrą principai.

Šeimos autonomijos principas, pripažįstamas ir ginamas daugumoje liberaliosios demokratijos valstybių. Jis remiasi prezumpcija, kad šeima yra autonominis vienetas, kurio valdymas priklauso išimtinai jį sudarančių individų kompetencijai. Taigi tik šeimos nariai gali spręsti, kaip bus tvarkomi šeimos vidaus reikalai, tai apima ir vaikų ugdymą.

Europos Žmogaus Teisių Teismas taiko šeimos autonomijos principą aiškindamas Konvencijos 8 straipsnyje esančią privataus gyvenimo sąvoką ir sakydamas, kad valstybės pozityvi pareiga yra apsaugoti asmenis tiek nuo pačios valstybės, tiek nuo kitų asmenų nepagrįsto kišimosi į privačius šeimos santykius, užtikrinant, kad visi sprendimai, susiję su šeimos ir namų ūkio tvarkymu, turtu ir vaikų auklėjimu, būtų priimami šeimos narių susitarimu.

Taigi, LR Seimo narės raginimas šešiolikmečiams skiepytis neinformuojant tėvų ir be jų sutikimo, iš esmės yra raginimas nepaisyti šeimos autonomijos principo. Ji žalinga ir tuo aspektu, kad Morgana Danielė, būdama politikė, reprezentuoja Lietuvos valdžią, ir taip kalbėdama stiprina įspūdį, kad valstybės institucijų intervencija į  privatų šeimos gyvenimą skiepų klausimu gali būti legitimi, o sprendimas gali būti priimamas be jos narių sutikimo.

Be to, tarptautinė teisė aiškiai pripažįsta, kad tėvams tenka pagrindinė atsakomybė už vaiko auklėjimą ir vystymąsi. Šis pagrindinės tėvų atsakomybės už vaiko auklėjimą ir vystymąsi principas yra įtvirtintas net trijuose JTO Vaiko teisių konvencijos (1989) straipsniuose. Jis įdiegtas ir Lietuvos teisinėje sistemoje. LR Konstitucijos 38 str. 6 d. sakoma: „Tėvų teisė ir pareiga – auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais, iki pilnametystės juos išlaikyti. LR Civilinis kodeksas taip pat numato, kad „vaikai iki pilnametystės ar emancipacijos yra tėvų prižiūrimi“ (CK 3.155 straipsnio 1 d.) ir kad „tėvai atlikdami šias pareigas turi pirmumo teisę prieš kitus asmenis“ (LR CK 3.165 straipsnis).

Kitaip tariant, tėvų atsakomybė už savo vaikus baigiasi tik tada, kai jis tampa pilnametis. Ji nesibaigia ir nesusiaurėja tada, kai vaikas vienoje ar kitoje srityje įgyja sprendimo galią, pvz., teisę pasirinkti tarp etikos ir tikybos, teisę pasirinkti mokyklą, teisę duoti sutikimą dėl savo sveikatos priežiūros.

Nors šiuos ir kai kuriuos kitus veiksmus vaikas iki pilnametystės gali atlikti pats, tai nereiškia, kad tėvai neturi ir neprivalo būti informuoti apie ketinamą priimti vaiko sprendimą, o taip pat, jei tai susiję su galimomis pasekmėmis, ir priimant tą sprendimą dalyvauti (viena ar kita forma).

2019 m. JK ketinant įvesti naują Santykių ir Lytiškumo ugdymo programą (Relationships and Sex Education – RSE), kilo klausimas, ar mokykla gali neinformuodama tėvų įtraukti vaikus į programą, kuri galimai neatitinka tėvų vertybinių nuostatų.

Buvo nueita iki teismo, ir šis išaiškino, jog vyresnio amžiaus vaikai gali patys pasirinkti lankyti ar ne minėtą programą, Tačiau teismas pažymėjo, jog tai, kad tėvai neša teisinę atsakomybę už vaikus, subordinuoja vaiko teisę autonomiškai priimti sprendimus tuo aspektu, kad įpareigoja informuoti tėvus apie vaikui skleidžiamą ugdymo turinį. Kitaip tariant, kadangi tėvai prisiima atsakomybę už vaikų auklėjimą, jie turi teisę ir pareigą žinoti apie visas aplinkybes, susijusias su vaiko ugdymu. Tą patį principą galima taikyti ir vaiko sveikatos priežiūrai.

Todėl pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme numatyta taisyklė, jog nepilnamečiui nuo 16 metų sveikatos priežiūra teikiama tik su jo sutikimu, niekaip nereiškia, kad ji gali būti jam teikiama neinformuojant tėvų ir be jų dalyvavimo.

Beje, dar klausimas yra, ar tikrai vaikas gali duoti sutikimą imunoprofilaktikai nuo šešiolikos metų. Sisteminė teisės aktų analizė verčia tuo abejoti, nes gydymas ir imunoprofilaktika nėra tas pats.

Gydoma sergantį asmenį, siekiant, kad jis pasveiktų. O imunoprofilaktika taikoma sveikam asmeniui, siekiant padidinti organizmo atsparumą užkrečiamosioms ligoms.

Ne atsitiktinai asmenų, sergančių užkrečiamomis ligomis, gydymą reguliuoja ŽULPKĮ 8 straipsnis, o imunoprofilaktiką kitas – 11 straipsnis. Gydymui yra nustatytas sutikimo nuo 16 metų reikalavimas, o imunoprofilaktika galima tik su veiksnių asmenų sutikimu (t.y. nustatytas 18 metų amžiaus cenzas.)

Jei to neužtenka, dar priminsiu, kad teisėje galioja principas lex specialis derogat lex generalis. Jis dviejų teisės aktų kolizijos atveju reikalauja taikyti specialų įstatymą. Šiuo atveju PTĮ yra bendras normas sveikatos priežiūroje nustatantis teisės aktas, o imunoprofilaktiką reguliuoja specialus ŽULPK įstatymas.

Neatsitiktinai PTĮ 14 str. 4. dalis sako, kad įstatymai gali numatyti atvejus, kai sutikimą dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo turi teisę duoti tik pilnametis pacientas. ŽULPKĮ ir yra būtent toks specialius atvejus reglamentuojantis teisės aktas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ana        2021-09-18 10:18

yr vata durnelė.

Marksizmo šaknys       2021-09-17 10:28

Tiek senieji marksistai komunistai, tiek dabartiniai liberoidiniai neomarksistai, visokie kitokie leftistai, jiems visiems būdinga iškraipyti tiesą, neraustant meluoti, skleisti išgalvotas ir dažnai realybei prieštaraujančias ideologijas. Be to, čia labai panašu į korpupcijos atvejį. Vieša paslaptis, kad daugybė medikų ir politikų sėdėjo ir tebesėdi didžiosios farmacijos kišenėse. Atitinkamos tarnybos neturėtų užmerkti akių į tokius atvejus.

ne, ne        2021-09-16 19:48

Izraelio ataskaita
https://greatgameindia.com/israel-report-pfizer-vaccine-side-effects/

Ran Israeli
https://twitter.com/i/status/1423322271503028228
Dr. Kobi Haviv, earlier today on Chanel 13 @newsisrael13

“95% of the severe patients are vaccinated”.
“85-90% of the hospitalizations are in Fully vaccinated people.”
“We are opening more and more COVID wards.”
“The effectiveness of the vaccine is waning/fading out”

95% sunkių pacientų yra skiepyti “.
“85-90% hospitalizuotų žmonių yra visiškai paskiepyti”.
„Mes atidarome vis daugiau COVID skyrių“.
„Vakcinos veiksmingumas mažėja/išnyksta“

 

Naujo laiko dvasia       2021-09-16 14:38

Vieno žmogaus durnumas yra mokslinis objektas.
Šimto žmonių durnumas yra pirštais badymo objektai.
Mijono žmonių durnumas prašosi kailio išpėrimo.
Milijardo žmonių durnumas reikalauja skubaus perkrovimo.
——
Durniai nesuvokia kad jie durniai.
Jokių nuolaidų durniams.
Naujas laikas skirtas išminčiai.

Pasvarstymui       2021-09-16 13:59

Netikėtas pastebėjimas,- “Kaip pavadinsi (vaiką), tokį ir turėsi”. Mat komiškos (?) sąsajos prašydinasi:
Wiki: Fata Morgana (Italian: [ˈfaːta morˈɡaːna]) - ypatinga miražo forma, pavadinta anglų legendinės personos Fėjos Morganos vardu…

Ehrmantraut       2021-09-16 11:35

skiepai tik prologas. ar nebus kaip su tuo tėvu iš Kanados, kuris gavo teistumą, kad nesutiko dukros vadinti berniuku.

logika       2021-09-16 9:15

Visos bėdos prasideda, kai tėvus moko gyvenimo ir vaikų auklėjimo neturintys vaikų.
Juk batsiuvys daktaro nemokina kaip gydyti.

AAA       2021-09-16 8:14

Žinodavau, kad tarp vyrų būna iškrypėlių (įvairiomis prasmėmis), bet kad tiek šiais laikais pasitaikys/atsiras ir moterų - niekada anksčiau nebūčiau pamanęs:(

Tai kad čia viskas aišku       2021-09-15 23:31

Rankoj - pasas, vadinas, jau nebe basas.

JUOKIUOSI GARSU       2021-09-15 23:09

LIETUVOJE, KUR 2,7 MILIJONO GYVENTOJŲ, PER PARA UŽSIKRĖTĖ 1098 ASMENYS, O PALYGINIMUI MASKVOJE, KUR 15 MILIJONU GYVENTOJŲ, PER PARA UŽSIKRĖTĖ 1938 ASMENYS. MASKVOJE JOKIŲ DĖL COVID-19 APRIBOJIMU, JOKIŲ GP. VISKAS VEIKIA. VA, TAU IR “SPUTNIK V” VAKCINA, VA, TAU IR PIŠ VYRIAUSYBĖ!…

Kas yra       2021-09-15 22:55

fata morgana žinau, o kas čia per vata morgana?


Rekomenduojame

Ignas Vėgėlė. Patyčios Lietuvoje

Informacinis karas. Aurimas Navys

Regionų politika? Audris Narbutas

Robertas Grigas. Apie liūdnus panašumus

Latvijoje atviros tikintiesiems lieka tik tradicinės Mišios

Prancūzijoje moksleivis šaukė „Allahu Akbar“ prisimenant islamisto nužudytą mokytoją, tėvas grasino padegti mokyklą

Skiepijimo strategija nukrypo ne į motyvavimą, o į grasinimą – Prezidentūra

Niujorko teisėjas uždraudė tėvui lankyti savo dukrą, kol šis nebus pasiskiepijęs nuo Covid

Nuo bačkos. Vytautas Landsbergis: Atsisakantys vakcinuotis žmonės turėtų mokėti „karstelio mokestį“

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Konfliktas Europos Parlamente: išklausykite EK pirmininkės ir Lenkijos premjero kalbas

Lenkijos premjeras M. Moravieckis Europos parlamente: Europos Sąjunga nėra valstybė. Valstybės yra Europos suverenai, kurie nustato ES kompetencijas

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas kuria medijų korporaciją

Nuo bačkos. Vilniaus meras R. Šimašius: aš turiu pareigą dėl vilniečių būti principingu už mūsų miestą ir jo gyventojus

Dr. Dalija Snieškienė. Kur aš tai mačiau???

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.