Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Krašto žinios, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Ramūnas Aušrotas. Piliečių asamblėja – būdas didinti pilietinę galią

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 30 d. 1:02

4     

    

Ramūnas Aušrotas. Piliečių asamblėja – būdas didinti pilietinę galią

Trakus kamuoja daugeliui rajonų būdingos savivaldos problemos – partine ištikimybe grįsta karjera, kai vadovaujančius savivaldybių įstaigų postus užima ir palankių sprendimų susilaukia su valdančiąja partija artimai susiję asmenys, neskaidrūs sprendimai viešąjame sektoriuje, neefektyvus savivaldybės įmonių darbas, sekinantis miesto biudžetą. Galima įprasti taip gyventi, tačiau esame verti naujos valdymo kokybės.

Nacionalinis susivienijimas, kurį atstovauju, siekia atnešti į Trakus naują politinę kultūrą, kai atstovaujamos vertybinės pažiūros, o ne siauri interesai. Mūsų tikslas – dorybėmis grįstas valdymas, kai sprendimai priimami sąžiningai, įstaigų vadovai skiriami išmintingai, o viešieji pinigai skirstomi teisingai.

To siekdamas, ateinu su pasiūlymu inicijuoti nepartinės Piliečių asamblėjos prie prie Trakų miesto savivaldybės įkūrimą. Asamblėja stebėtų savivaldybėje priimamus sprendimus, užtikrintų jų skaidrumą ir atliktų viešojo intereso apsaugą. Ją sudarytų aktyvūs, nepriekaištingą reputaciją turintys Trakų rajono piliečiai ir bendruomenių atstovai, kuriems rūpi gimtojo krašto gerovė.

LR Prezidentas yra pasakęs, jog gerovės Lietuvos kūrimas negali ir neturi apsiriboti vien valstybės vaidmeniu. Yra būtina didinti pilietinę galią, kuri yra esminė sąlyga, perstatant mūsų šalį iš globos valstybės į visavertę gerovės valstybę. Bet kuri demokratinė valstybė stipri tiek, kiek pajėgi, atspari ir pasirengusi veikti yra jos pilietinė visuomenė. Tačiau ją reikia auginti. Piliečių asamblėja ir yra tam skirtas įrankis.

Demokratija remiasi ne tik piliečių atstovavimu, bet ir jų įsitraukimu ir dalyvavimu viešųjų reikalų svarstyme. Kitaip,  pasak politologo M. Jastramskio, rizikuojame tapti tuščiavidure demokratija, kuri turi politinių institutų kevalą, bet viduje – yra tuštoka
LR Konstitucija piliečiams laiduoja savivaldos teisę, kurios negalima aiškinti siaurai, tik kaip teisės išrinkti savivaldybės tarybą.
Būtent todėl Vietos savivaldos įstatymas numato, kad gyventojų bendruomenė turi savaveiksmiškumo galią, reiškiančią, jog vietos gyventojai turi iniciatyvos ir veikimo laisvę. Be to, vienas iš kertinių vietos savivaldos principų yra savivaldybės gyventojų dalyvavimas tvarkant viešuosius savivaldybės reikalus. Pagal Vietos savivaldos įstatymą, mero pareiga ir yra pasirūpinti, kad tam būtų sudarytos tinkamos sąlygos. Tuo tikslu ir siūlau Piliečių asamblėją.

Piliečių asamblėja – tai nauja konsultavimosi su vietos gyventojais forma. Būdama pastoviu visuomeniniu organu, ji leis nuosekliai įgyvendinti Vietos savivaldos įstatyme numatytą konsultavimosi su vietos gyventojais pareigą, juos realiai įtraukti į sprendimų priėmimą.

Šiuo metu, piliečių įsitraukimas į savivaldybės reikalų svarstymą yra sprendžiamas dviem būdais: juos įtraukiant į savivaldybės sudaromų tarybų sudėtį ir per dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvą. Nei vienas, nei kitas būdas nepasiteisina.

Savivaldybės tarybų, sudarytų iš administracijos darbuotojų ir vietos bendruomenės atstovų, veikla yra formali. Jose, užuot sprendus aktualius bendruomeninio gyvenimo klausimus, dažniausiai yra supažindinama su įstatymų pasikeitimais ir savivaldybės priimtais sprendimais. 

Gyventojų įsitraukimo į savivaldybės valdymą problemos nesprendžia dalyvaujamojo biudžeto iniciatyva. Dalyvaujamasis biudžetas atsirado Pietų Amerikoje kaip būdas spręsti neefektyvaus išteklių valdymo ir korupcijos problemas,  leidžiant gyventojams dalyvauti savivaldybės biudžeto sudaryme ir vykdyme, didinant surinktų lėšų paskirstymo skaidrumą. 

Tačiau jei gyventojams leidžiama spręsti tik dėl 0,2 procentų nesiekiančios biudžeto dalies panaudojimo, (2021 m. Trakų savivaldybės biudžete dalyvaujančiam biudžetui skirta 80 000 Eur), tai iš tiesų yra tik demokratijos imitacija. Iš esmės – tai dar viena bendruomenės iniciatyvų projektinio finansavimo forma, nuo kitų besiskirianti tik tuo, kad gautų pasiūlymų atranką daro vietos gyventojai. Ji niekaip nelemia tinkamo vietos valdžios finansinių išlaidų plano sudarymo ir neužtikrina, jog bus sumažinti piktnaudžiavimo atvejai, skirstant biudžeto pinigus.

Priimamų politinių sprendimų stebėsena yra silpnausia savivaldos grandis. Tiesa, turime savivaldybėje kontrolės ir audito tarnybą, tačiau jos funkcija daugiau techninė, prižiūrint, kad pinigai būtų išleisti ten, kur paskirta, o savivaldybės įstaigų finansinėse ataskaitose nebūtų klaidų. Ji pavaldi savivaldybės tarybai, todėl nevertina ir negali vertinti tarybos priimamų sprendimų pagrįstumo.

Todėl mano svajonė būtų iš šviesių ir aktyvių Trako rajono piliečių suburti Piliečių asamblėją – viešosios erdvės, kurioje priimami sprendimai, stebėsenos įrankį. Tuo pačiu tai leis išjudinti sąstingį Trakų savivaldybės taryboje, kurioje realios opozicinės veiklos nerasi ir su žiburiu.

Kurkime naują valdymo kultūrą Trakuose. Ir darykime tai kartu.

Ramūnas Aušrotas
Nacionalinio susivienijimo kandidatas į Trakų savivaldybės tarybos nario – mero – postą

Kandidato reklama, skleidžiama neatlygintinai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ah.ą       2021-09-30 18:07

o aš manau kitaip - savivalda turi būti panaikinta,mokesčių perpaskirstymas tik centralizuotas - antraip periferija nusmuks į gilius viduramžius negrįžtamai

Gediminas        2021-09-30 14:16

Ačiū Ramūnai! 

Taip!        2021-09-30 14:14

nes esame verti naujos valdymo kokybės!!! 

Kurkime naują valdymo kultūrą !        2021-09-30 14:12

Piliečių asamblėja – tai nauja konsultavimosi su vietos gyventojais forma. Būdama pastoviu visuomeniniu organu, ji leis nuosekliai įgyvendinti Vietos savivaldos įstatyme numatytą konsultavimosi su vietos gyventojais pareigą, juos realiai įtraukti į sprendimų priėmimą. 

Rekomenduojame

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Vytautas Sinica. Su Matu Maldeikiu diskutavome apie valdančiųjų vertybinę užsienio politiką

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.