Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Krašto žinios, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Ramūnas Aušrotas. Piliečių asamblėja – būdas didinti pilietinę galią

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 30 d. 1:02

4     

    

Ramūnas Aušrotas. Piliečių asamblėja – būdas didinti pilietinę galią

Trakus kamuoja daugeliui rajonų būdingos savivaldos problemos – partine ištikimybe grįsta karjera, kai vadovaujančius savivaldybių įstaigų postus užima ir palankių sprendimų susilaukia su valdančiąja partija artimai susiję asmenys, neskaidrūs sprendimai viešąjame sektoriuje, neefektyvus savivaldybės įmonių darbas, sekinantis miesto biudžetą. Galima įprasti taip gyventi, tačiau esame verti naujos valdymo kokybės.

Nacionalinis susivienijimas, kurį atstovauju, siekia atnešti į Trakus naują politinę kultūrą, kai atstovaujamos vertybinės pažiūros, o ne siauri interesai. Mūsų tikslas – dorybėmis grįstas valdymas, kai sprendimai priimami sąžiningai, įstaigų vadovai skiriami išmintingai, o viešieji pinigai skirstomi teisingai.

To siekdamas, ateinu su pasiūlymu inicijuoti nepartinės Piliečių asamblėjos prie prie Trakų miesto savivaldybės įkūrimą. Asamblėja stebėtų savivaldybėje priimamus sprendimus, užtikrintų jų skaidrumą ir atliktų viešojo intereso apsaugą. Ją sudarytų aktyvūs, nepriekaištingą reputaciją turintys Trakų rajono piliečiai ir bendruomenių atstovai, kuriems rūpi gimtojo krašto gerovė.

LR Prezidentas yra pasakęs, jog gerovės Lietuvos kūrimas negali ir neturi apsiriboti vien valstybės vaidmeniu. Yra būtina didinti pilietinę galią, kuri yra esminė sąlyga, perstatant mūsų šalį iš globos valstybės į visavertę gerovės valstybę. Bet kuri demokratinė valstybė stipri tiek, kiek pajėgi, atspari ir pasirengusi veikti yra jos pilietinė visuomenė. Tačiau ją reikia auginti. Piliečių asamblėja ir yra tam skirtas įrankis.

Demokratija remiasi ne tik piliečių atstovavimu, bet ir jų įsitraukimu ir dalyvavimu viešųjų reikalų svarstyme. Kitaip,  pasak politologo M. Jastramskio, rizikuojame tapti tuščiavidure demokratija, kuri turi politinių institutų kevalą, bet viduje – yra tuštoka
LR Konstitucija piliečiams laiduoja savivaldos teisę, kurios negalima aiškinti siaurai, tik kaip teisės išrinkti savivaldybės tarybą.
Būtent todėl Vietos savivaldos įstatymas numato, kad gyventojų bendruomenė turi savaveiksmiškumo galią, reiškiančią, jog vietos gyventojai turi iniciatyvos ir veikimo laisvę. Be to, vienas iš kertinių vietos savivaldos principų yra savivaldybės gyventojų dalyvavimas tvarkant viešuosius savivaldybės reikalus. Pagal Vietos savivaldos įstatymą, mero pareiga ir yra pasirūpinti, kad tam būtų sudarytos tinkamos sąlygos. Tuo tikslu ir siūlau Piliečių asamblėją.

Piliečių asamblėja – tai nauja konsultavimosi su vietos gyventojais forma. Būdama pastoviu visuomeniniu organu, ji leis nuosekliai įgyvendinti Vietos savivaldos įstatyme numatytą konsultavimosi su vietos gyventojais pareigą, juos realiai įtraukti į sprendimų priėmimą.

Šiuo metu, piliečių įsitraukimas į savivaldybės reikalų svarstymą yra sprendžiamas dviem būdais: juos įtraukiant į savivaldybės sudaromų tarybų sudėtį ir per dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvą. Nei vienas, nei kitas būdas nepasiteisina.

Savivaldybės tarybų, sudarytų iš administracijos darbuotojų ir vietos bendruomenės atstovų, veikla yra formali. Jose, užuot sprendus aktualius bendruomeninio gyvenimo klausimus, dažniausiai yra supažindinama su įstatymų pasikeitimais ir savivaldybės priimtais sprendimais. 

Gyventojų įsitraukimo į savivaldybės valdymą problemos nesprendžia dalyvaujamojo biudžeto iniciatyva. Dalyvaujamasis biudžetas atsirado Pietų Amerikoje kaip būdas spręsti neefektyvaus išteklių valdymo ir korupcijos problemas,  leidžiant gyventojams dalyvauti savivaldybės biudžeto sudaryme ir vykdyme, didinant surinktų lėšų paskirstymo skaidrumą. 

Tačiau jei gyventojams leidžiama spręsti tik dėl 0,2 procentų nesiekiančios biudžeto dalies panaudojimo, (2021 m. Trakų savivaldybės biudžete dalyvaujančiam biudžetui skirta 80 000 Eur), tai iš tiesų yra tik demokratijos imitacija. Iš esmės – tai dar viena bendruomenės iniciatyvų projektinio finansavimo forma, nuo kitų besiskirianti tik tuo, kad gautų pasiūlymų atranką daro vietos gyventojai. Ji niekaip nelemia tinkamo vietos valdžios finansinių išlaidų plano sudarymo ir neužtikrina, jog bus sumažinti piktnaudžiavimo atvejai, skirstant biudžeto pinigus.

Priimamų politinių sprendimų stebėsena yra silpnausia savivaldos grandis. Tiesa, turime savivaldybėje kontrolės ir audito tarnybą, tačiau jos funkcija daugiau techninė, prižiūrint, kad pinigai būtų išleisti ten, kur paskirta, o savivaldybės įstaigų finansinėse ataskaitose nebūtų klaidų. Ji pavaldi savivaldybės tarybai, todėl nevertina ir negali vertinti tarybos priimamų sprendimų pagrįstumo.

Todėl mano svajonė būtų iš šviesių ir aktyvių Trako rajono piliečių suburti Piliečių asamblėją – viešosios erdvės, kurioje priimami sprendimai, stebėsenos įrankį. Tuo pačiu tai leis išjudinti sąstingį Trakų savivaldybės taryboje, kurioje realios opozicinės veiklos nerasi ir su žiburiu.

Kurkime naują valdymo kultūrą Trakuose. Ir darykime tai kartu.

Ramūnas Aušrotas
Nacionalinio susivienijimo kandidatas į Trakų savivaldybės tarybos nario – mero – postą

Kandidato reklama, skleidžiama neatlygintinai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ah.ą       2021-09-30 18:07

o aš manau kitaip - savivalda turi būti panaikinta,mokesčių perpaskirstymas tik centralizuotas - antraip periferija nusmuks į gilius viduramžius negrįžtamai

Gediminas        2021-09-30 14:16

Ačiū Ramūnai! 

Taip!        2021-09-30 14:14

nes esame verti naujos valdymo kokybės!!! 

Kurkime naują valdymo kultūrą !        2021-09-30 14:12

Piliečių asamblėja – tai nauja konsultavimosi su vietos gyventojais forma. Būdama pastoviu visuomeniniu organu, ji leis nuosekliai įgyvendinti Vietos savivaldos įstatyme numatytą konsultavimosi su vietos gyventojais pareigą, juos realiai įtraukti į sprendimų priėmimą. 

Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.