Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Krašto žinios, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Ramūnas Aušrotas. Piliečių asamblėja – būdas didinti pilietinę galią

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 30 d. 1:02

4     

    

Ramūnas Aušrotas. Piliečių asamblėja – būdas didinti pilietinę galią

Trakus kamuoja daugeliui rajonų būdingos savivaldos problemos – partine ištikimybe grįsta karjera, kai vadovaujančius savivaldybių įstaigų postus užima ir palankių sprendimų susilaukia su valdančiąja partija artimai susiję asmenys, neskaidrūs sprendimai viešąjame sektoriuje, neefektyvus savivaldybės įmonių darbas, sekinantis miesto biudžetą. Galima įprasti taip gyventi, tačiau esame verti naujos valdymo kokybės.

Nacionalinis susivienijimas, kurį atstovauju, siekia atnešti į Trakus naują politinę kultūrą, kai atstovaujamos vertybinės pažiūros, o ne siauri interesai. Mūsų tikslas – dorybėmis grįstas valdymas, kai sprendimai priimami sąžiningai, įstaigų vadovai skiriami išmintingai, o viešieji pinigai skirstomi teisingai.

To siekdamas, ateinu su pasiūlymu inicijuoti nepartinės Piliečių asamblėjos prie prie Trakų miesto savivaldybės įkūrimą. Asamblėja stebėtų savivaldybėje priimamus sprendimus, užtikrintų jų skaidrumą ir atliktų viešojo intereso apsaugą. Ją sudarytų aktyvūs, nepriekaištingą reputaciją turintys Trakų rajono piliečiai ir bendruomenių atstovai, kuriems rūpi gimtojo krašto gerovė.

LR Prezidentas yra pasakęs, jog gerovės Lietuvos kūrimas negali ir neturi apsiriboti vien valstybės vaidmeniu. Yra būtina didinti pilietinę galią, kuri yra esminė sąlyga, perstatant mūsų šalį iš globos valstybės į visavertę gerovės valstybę. Bet kuri demokratinė valstybė stipri tiek, kiek pajėgi, atspari ir pasirengusi veikti yra jos pilietinė visuomenė. Tačiau ją reikia auginti. Piliečių asamblėja ir yra tam skirtas įrankis.

Demokratija remiasi ne tik piliečių atstovavimu, bet ir jų įsitraukimu ir dalyvavimu viešųjų reikalų svarstyme. Kitaip,  pasak politologo M. Jastramskio, rizikuojame tapti tuščiavidure demokratija, kuri turi politinių institutų kevalą, bet viduje – yra tuštoka
LR Konstitucija piliečiams laiduoja savivaldos teisę, kurios negalima aiškinti siaurai, tik kaip teisės išrinkti savivaldybės tarybą.
Būtent todėl Vietos savivaldos įstatymas numato, kad gyventojų bendruomenė turi savaveiksmiškumo galią, reiškiančią, jog vietos gyventojai turi iniciatyvos ir veikimo laisvę. Be to, vienas iš kertinių vietos savivaldos principų yra savivaldybės gyventojų dalyvavimas tvarkant viešuosius savivaldybės reikalus. Pagal Vietos savivaldos įstatymą, mero pareiga ir yra pasirūpinti, kad tam būtų sudarytos tinkamos sąlygos. Tuo tikslu ir siūlau Piliečių asamblėją.

Piliečių asamblėja – tai nauja konsultavimosi su vietos gyventojais forma. Būdama pastoviu visuomeniniu organu, ji leis nuosekliai įgyvendinti Vietos savivaldos įstatyme numatytą konsultavimosi su vietos gyventojais pareigą, juos realiai įtraukti į sprendimų priėmimą.

Šiuo metu, piliečių įsitraukimas į savivaldybės reikalų svarstymą yra sprendžiamas dviem būdais: juos įtraukiant į savivaldybės sudaromų tarybų sudėtį ir per dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvą. Nei vienas, nei kitas būdas nepasiteisina.

Savivaldybės tarybų, sudarytų iš administracijos darbuotojų ir vietos bendruomenės atstovų, veikla yra formali. Jose, užuot sprendus aktualius bendruomeninio gyvenimo klausimus, dažniausiai yra supažindinama su įstatymų pasikeitimais ir savivaldybės priimtais sprendimais. 

Gyventojų įsitraukimo į savivaldybės valdymą problemos nesprendžia dalyvaujamojo biudžeto iniciatyva. Dalyvaujamasis biudžetas atsirado Pietų Amerikoje kaip būdas spręsti neefektyvaus išteklių valdymo ir korupcijos problemas,  leidžiant gyventojams dalyvauti savivaldybės biudžeto sudaryme ir vykdyme, didinant surinktų lėšų paskirstymo skaidrumą. 

Tačiau jei gyventojams leidžiama spręsti tik dėl 0,2 procentų nesiekiančios biudžeto dalies panaudojimo, (2021 m. Trakų savivaldybės biudžete dalyvaujančiam biudžetui skirta 80 000 Eur), tai iš tiesų yra tik demokratijos imitacija. Iš esmės – tai dar viena bendruomenės iniciatyvų projektinio finansavimo forma, nuo kitų besiskirianti tik tuo, kad gautų pasiūlymų atranką daro vietos gyventojai. Ji niekaip nelemia tinkamo vietos valdžios finansinių išlaidų plano sudarymo ir neužtikrina, jog bus sumažinti piktnaudžiavimo atvejai, skirstant biudžeto pinigus.

Priimamų politinių sprendimų stebėsena yra silpnausia savivaldos grandis. Tiesa, turime savivaldybėje kontrolės ir audito tarnybą, tačiau jos funkcija daugiau techninė, prižiūrint, kad pinigai būtų išleisti ten, kur paskirta, o savivaldybės įstaigų finansinėse ataskaitose nebūtų klaidų. Ji pavaldi savivaldybės tarybai, todėl nevertina ir negali vertinti tarybos priimamų sprendimų pagrįstumo.

Todėl mano svajonė būtų iš šviesių ir aktyvių Trako rajono piliečių suburti Piliečių asamblėją – viešosios erdvės, kurioje priimami sprendimai, stebėsenos įrankį. Tuo pačiu tai leis išjudinti sąstingį Trakų savivaldybės taryboje, kurioje realios opozicinės veiklos nerasi ir su žiburiu.

Kurkime naują valdymo kultūrą Trakuose. Ir darykime tai kartu.

Ramūnas Aušrotas
Nacionalinio susivienijimo kandidatas į Trakų savivaldybės tarybos nario – mero – postą

Kandidato reklama, skleidžiama neatlygintinai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ah.ą       2021-09-30 18:07

o aš manau kitaip - savivalda turi būti panaikinta,mokesčių perpaskirstymas tik centralizuotas - antraip periferija nusmuks į gilius viduramžius negrįžtamai

Gediminas        2021-09-30 14:16

Ačiū Ramūnai! 

Taip!        2021-09-30 14:14

nes esame verti naujos valdymo kokybės!!! 

Kurkime naują valdymo kultūrą !        2021-09-30 14:12

Piliečių asamblėja – tai nauja konsultavimosi su vietos gyventojais forma. Būdama pastoviu visuomeniniu organu, ji leis nuosekliai įgyvendinti Vietos savivaldos įstatyme numatytą konsultavimosi su vietos gyventojais pareigą, juos realiai įtraukti į sprendimų priėmimą. 

Rekomenduojame

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.