Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Žmogaus teisės, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Sveikatos apsaugos politika

Ramūnas Aušrotas. Pandemijos valdymas neturėtų gąsdinti žmonių ar palikti juos be darbų: keli praktiški patarimai, kaip apsiginti

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 22 d. 6:07

0     

    

Ramūnas Aušrotas. Pandemijos valdymas neturėtų gąsdinti žmonių ar palikti juos be darbų: keli praktiški patarimai, kaip apsiginti

Visai neseniai sužinojau, kad mano bičiulis, keturių vaikų tėvas, kuris dirbo paprastu scenos darbininku Operos ir baleto teatre, išėjo iš darbo dėl netiesioginio spaudimo skiepytis. Gerbiu šio žmogaus įsitikinimus, nors ir ne visa apimtimi jiems pritariu.

Taip pat žinau, kad jis šį sprendimą padarė vadovaudamasis savo sąžine. O prieš sąžinę nevalia eiti. Kaip ir nevalia niekam kito sąžinės laužyti.

Pandemijos valdymas neturėtų gąsdinti žmonių ar palikti juos be darbų.

Kadangi, mano galva, jis truputį paskubėjo, dalinuosi keliais praktiškais patarimais, kurie galbūt bus naudingi kitiems panašioje situacijoje esantiems žmonėms.

1. Jei iš darbdavio ar įgalioto asmens gavote visiems darbuotojams skirtą el. laišką, kuriuo duodama suprasti, kad reikia skiepytis, o nesiskiepijantiems reikės susimokėti už testus, laikykite tai bendro pobūdžio informaciniu pranešimu, kuris tik informuoja apie tai, kas galbūt bus, bet šiuo metu nesukuria jums jokios pareigos. Tai viso labo psichologinio spaudimo forma, ir nieko daugiau.

2. Jei darbdavys ŽODŽIU pareikalauja iš jūsų skiepytis ar testuotis, kai jums nėra privalu tai daryti, paprašykite tokį reikalavimą išreikšti raštu (rašytine, spausdintine ar el. forma).

3. Jei vis dėlto darbdavys išdrįs tokį nurodymą duoti, raštu atsisakykite tai padaryti motyvuodami tuo, kad įstatymai ir kiti teisės aktai to nenumato. Kokia tvarka šiuo metu galioja, rasite žemiau.*

4. Jei jūsų atsisakymo pagrindu darbdavys jus nušalino nuo darbo, kreipkitės raštu į Darbo ginčų komisiją**, motyvuodami, kad jūsų nušalinimas neturi teisinio pagrindo dėl žemiau išdėstytų priežasčių.*

5. Darbdavys gali nušalinti jus nuo darbo tik tuo atveju, jei jūsų sveikata kelia grėsmę kitų darbuotojų sveikatos saugumui ir
a) nėra įmanoma jūsų darbo atlikti nuotoliniu būdu.
b) yra įmanoma jį atlikti nuotoliniu būdu, bet jūs atsisakote tai daryti.

Jei yra įmanoma darbą atlikti nuotoliniu būdu, jis privalo motyvuotu raštu pasiūlyti dirbti nuotoliniu būdu. (DK 49 str. 3–1 d.)

Tai, kad darbo negalima atlikti nuotoliniu būdu, darbdavys privalo pagrįsti. Darbdavio nurodytus argumentus, kad nėra galimybių organizuoti darbo nuotoliniu būdu, taip pat galima ginčyti, kaip ir patį nušalinimą nuo darbo.

P.S. Saugokite savo ir kitų sveikatą.
________________

* Žmogaus užkrečiamų ligų profilatikos ir kontrolės įstatymas (ŽULPKĮ) šiuo metu NENUMATO privalomo skiepijimosi (žr. ČIA).

ŽULPKĮ 18 str. 1 d. numato, jog kai kurių darbų ir veiklos sričių darbuotojams leidžiama dirbti tik, jei PERIODIŠKAI TIKRINASI, jog neserga užkrečiamosiomis ligomis. Darbų ir veiklos sričių, kada būtinas testavimas, sąrašą nustatė Vyriausybė (žr. ČIA).

Atkreipkite dėmesį, ar jūsų atliekamas darbas tikrai patenka į sąraše nurodytą kategoriją. Pvz., jis numato, kad profilaktiškai pasitikrinti prieš pradedant dirbti ar atnaujinus veiklą reikia kultūros ir meno sektoriaus darbuotojams. Scenos darbininko veikla vargu ar laikytina kultūros ir meno sektoriaus darbuotojų veikla (1.1).

Lygiai taip pat, scenos darbininko veikla vargu ar laikytina laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas) ( 2.7. p), kuriam reikėtų periodinio testavimo.

Vyriausybės nutarimas rašo, kad prieš pradėdami dirbti ir (ar) vykdyti veiklą ir (ar) atnaujindami veiklą po veiklos draudimų ar ribojimų panaikinimo ir periodiškai tikrintis turi tik ASMENYS, TURINTYS NUOLATINĮ TIESIOGINĮ KONTAKTĄ DARBO FUNKCIJŲ ATLIKIMO AR VEIKLOS VYKDYMO VIETOJE SU KITAIS ASMENIMIS (Sveikatos tikrinimosi tvarkos 4 p.).

LR SAM savo rekomendacijose neaiškina šių plonybių ir yra linkusi darbų ir veiklų sąrašą, kurioms galioja privalomas testavimas, aiškinti plečiamai. Panašiai supranta ir darbdavys.

Kadangi tokių darbuotojų sąrašus sudaro ir atnaujina darbdavys bei informuoja sąrašuose nurodytus darbuotojus apie pareigą atlikti sveikatos patikrinimą, jis gali įtraukti darbuotojus, kuriems realiai testuotis nepriklauso.

- Kovo mėnesį priimti ŽULPKĮ 18 str. pakeitimai numato galimybę esant ekstremaliai situacijai ar karantinui, išplėsti darbuotojų, kuriems privaloma testuotis, ratą. Tačiau ši norma taikoma lokaliai, konkrečiai darbovietei, kurioje įvyksta užkrečiamosios ligos protrūkis. Jei protrūkio nėra, darbuotojų, kuriems nėra privalu testuotis, įpareigoti to daryti negalima. Protrūkį konstatuoja, darbuotojus, kuriems yra būtina dėl jo pasitikrinti, nustato Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (ČIA).

**Individualaus darbo ginčo tvarką nustato Darbo kodekso IV dalies (Darbo ginčai) II skyriaus (Darbo ginčų dėl teisės nagrinėjimas) nustatyta tvarka. Jei Darbo ginčų komisija nustato, jog darbuotojas nušalintas nuo darbo, kai nėra teisėto pagrindo, ji priima sprendimą grąžinti darbuotoją į darbą ir priteisia jam išmokėti vidutinį darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laiką ir patirtą turtinę bei neturtinę žalą (DK 218 str.1. d.)

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.