Šeimos politika, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Tiesos.lt redakcija   2021 m. lapkričio 27 d. 14:47

4     

    

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kartą viename iš mano giminės balių dingo šeimininkų pinigai. Kaltė buvo suversta vienai tetai, nes kažkas ją matė einant į kambarį, kuriame buvo padėti pinigai. Beje, ta teta tuo metu neturėjo darbo. Logika buvo paprasta: kam daugiau jų reikėtų?

Pinigai taip ir neatsirado (šeimininkų teigimu), kaltė taip ir nebuvo įrodyta (net ir nebuvo įrodinėjama). Bet visam laikui tai tetai prilipo etiketė. Garsiai apie tai nekalbėta, bet visi giminėje „žinojo“ apie „tetą, kuri paėmė pinigus“.  Moderniais terminais kalbant teta buvo ta, kuri „galimai įvykdė vagystę“.

Ta teta daugiau nebevažiuodavo į jokius giminės susitikimus. Net ir esant rimtam reikalui, pvz. į laidotuves. O ir nekviesdavo. Juk maža ką. Istorija gali ir pasikartoti. Tiltai buvo sudeginti iš abiejų pusių. Per vėlines, lankydama kapus, teta visada apsidairydavo, dėl viso pikto, kad nesutiktų giminaičių. Taip ir gyvena ir po šiol.

Blogas jausmas būti nei pakartu, nei paleistu. Kad to nebūtų, teisinėje valstybėje egzistuoja nekaltumo prezumpcija – vienas iš seniausių teisinių principų, skirtų teisingumui užtikrinti ir socialiniams santykiams reguliuoti. Niekas negali būti laikomas kaltu, kol jo kaltės neįrodo teismas. Tai taip pat reiškia ir tai, kad žmogaus teisės negali būti apribotos ar atimtos tik įtarimo pagrindu ir be teismo sprendimo. Suformuluotas dar tryliktame amžiuje ir įrašytas modernios konstitucijos pirmtake – Anglijos karaliaus Jono Bežemio išleistoje Magnoje Chartoje.  Skirtas užtikrinti, kad valdovas ar kitas galią turintis asmuo ja nepiktnaudžiautų. Kitaip tariant, skirtas nustatyti rėmus silpnai žmogaus prigimčiai.

Kodėl aš apie tai kalbu? Šią istoriją prisiminiau skaitydamas naują Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakciją, kurioje atsiranda nauja sąvoka: „smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantis asmuo“.  Pagal apbrėžimą, smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantis asmuo – tai toks asmuo, kuris GALIMAI PANAUDOJO smurtą artimoje aplinkoje ar kelia pagrįstą įtarimą, jog GALI jį panaudoti.

Tokiam asmeniui policijos pareigūno sprendimu gali būti skirtas apsaugos nuo smurto orderis, kuris nustato teisės į nuosavybę ir judėjimo laisvę apribojimus, skirtus apsaugoti galimai smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriantį asmenį. (plačiau – įstatymo 8 str. 3 d.)

Atkreiptinas dėmesys, kad apsaugos nuo smurto orderis skiriamas tada, kai nėra pakankamų duomenų pradėti ikiteisminiį tyrimą dėl smurto artimoje aplinkoje. Kitaip tariant, kai nėra įrodymų, jog nusikalstama veika buvo padaryta.

Jis taip pat skiriamas tais atvejais, kai yra pagrįstų įtarimų, jog smurtas gali būti panaudotas. Įsiklausykite: realus, čia ir dabar taikomas žmogaus teisių apribojimas skirimas ne už tai, kas padaryta, bet už tai kas GALBŪT bus padaryta ateityje. Kitaip tariant, paprasto įtarimo pagrindu.

Tai, kad policija priėmė sprendimą išduoti apsaugos orderį, iš esmės reiškia, jog asmuo de facto be jokio tyrimo pripažįstamas „smurtautoju“. Taigi, įstatymo projekte įtvirtinama kaltumo prezumpcija.

Kaip šis siūlymas paveiks socialinius santykius? Akivaizdu, kad asmeniui skyrus apsaugos nuo smurto orderį, visuomenės akyse tas žmogus bus laikomas smurtautoju. Kaip rodo mano tetos pavyzdys, gyvenime žmonės nėra linkę nekaltumo prezumpcija vadovautis. Greičiau (ir lengviau) yra už akių nuteisti. Ypač vadovaujantis kultūroje gajais stereotipais.

Tą gerai iliustruoja Seimo nario A. Navicko pavyzdys, kuris savo pasisakyme Savižudybių ir priklausomybių prevencijos komisijos organizuotoje diskusijoje už akių jau nuteisė tradicinę šeimą –  kaip vietą kurioje gimsta ir klesti smurtiniai santykiai. Nepaisant to, kad kitokių šeimų mūsų kultūroje apskritai nebuvo, o naujos socialinių santykių formos tik formuojasi.

Smurto artimoje aplinkoje kontekste gajus stereotipas – smurtautojas yra vyras, paprastai baltasis ir heteroseksualus, gyvenantis tradicinėje šeimoje. Sociologai jau kalba apie heteroseksualių vyrų viktimizacijos visuomenėje tendencijas.

2016 m. mados žurnalas Elle, reaguodamas į MeToo judėjimą darė kompaniją, kurios metu iš žurnale publikuojamų nuotraukų ištrynė visus vyrus. Šioje nuotraukoje ištrinti visi valstybių vadovai vyrai.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

2x2       2021-11-28 23:06

Viskas prasidėjo nuo švietimo reformavimo-buvo apdorota Lietuvos ateitis,užgrobta medija ir teisės sistema.Taip užvaldoma valstybė,kurioje galima šeimininkauti kaip savo dvare.Šiuo metu Lietuva jau turi šeimininką,kuris žino ko reikia lietuviams ir tik nedidelė dalis jų dar priešinasi ir kelia nedidelį kipišą.Viskas bus gerai Jus nusipelnėte gyventi geriau,tikrai ,tikrai.Ramiai kvepuokite, atsipalaiduokite, galvokite tik apie malonius dalykus,juk viskas bus gerai ir Jums bus gerai,gerai…

amam       2021-11-27 19:37

Absurdas stumiamas i visur.aRDOMA ZMONIU SAMONE ATKAKLIAI IR METODISKAI.tODEL IR PASIRENKAMI DURNIAI DULKIAI,DOBRAVOLSKOS ETC.,nes normalus zmogus neitu i tu leftistu nezmogu gretas.Normali samone priestarautu tokiam destrukcijos kruviui ir amoralumui.Issigimima vykdo issigimeliai,o apdainuoja tokie sadauskai ir ozelytes.Fui

Nebūkime kvaili,       2021-11-27 19:26

suprantama, ne imtuvėlis siųs infarktus, bet virtualus pasaulinis kompas Žvėris.

Nebūkime kvaili,       2021-11-27 19:20

“prancūzų revoliucija” nebepasikartos, tam yra elektronika su visais “androidais”, kurių milijonai nuo pat emailo atsiradimo taip troško įsigyti. Dabar jau visi turi, kokia laimė!
Vergus numatyta gaminti inkubatoriuose pagal darbo jėgos poreikius ir aprūpinti instaliuotų nano imtuvėliu, siunčiančiu komandas bei infarktus kad ir milijonams vienu metu pagal darbo rinkos poreikius.
Kiekvienam anglakalbiui “aišku”, kad sex yra sex, specialaus žodžio “lytis” nėra. Taigi vergams nėra jokio reikalo patiems daugintis, tai baudžiamas nusikaltimas. Jie turi skirti laisvalaikį sexui, kuris nėra jokia šeima. O sexų ir yra daug, bet ne du: tai ir pedofilija, ir zoofilija, ir oralinis, ir analinis tt. Kokie čia “tik du sexai”? Kam tie vergai meluoja!
Jei žmonija nesugeba ir net bijo pasipriešinti, ji to ir verta, nes ne dėl saujelės valdančių banditų pasaulis.

Rekomenduojame

Alvydas Medalinskas. Istorinė diena

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (VIII)

Karas Ukrainoje. Šimtas septyniasdešimtoji (rugpjūčio 12 diena)

Išskirtinis interviu: „ES sėja savo naikinimo sėklas“, - sako Lenkijos Seimo narys Ryszard Legutko dėl ES institucijų požiūrį

Vytautas Sinica. Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas - Venclovos namai muziejus

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.