Šeimos politika, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Tiesos.lt redakcija   2021 m. lapkričio 27 d. 14:47

4     

    

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kartą viename iš mano giminės balių dingo šeimininkų pinigai. Kaltė buvo suversta vienai tetai, nes kažkas ją matė einant į kambarį, kuriame buvo padėti pinigai. Beje, ta teta tuo metu neturėjo darbo. Logika buvo paprasta: kam daugiau jų reikėtų?

Pinigai taip ir neatsirado (šeimininkų teigimu), kaltė taip ir nebuvo įrodyta (net ir nebuvo įrodinėjama). Bet visam laikui tai tetai prilipo etiketė. Garsiai apie tai nekalbėta, bet visi giminėje „žinojo“ apie „tetą, kuri paėmė pinigus“.  Moderniais terminais kalbant teta buvo ta, kuri „galimai įvykdė vagystę“.

Ta teta daugiau nebevažiuodavo į jokius giminės susitikimus. Net ir esant rimtam reikalui, pvz. į laidotuves. O ir nekviesdavo. Juk maža ką. Istorija gali ir pasikartoti. Tiltai buvo sudeginti iš abiejų pusių. Per vėlines, lankydama kapus, teta visada apsidairydavo, dėl viso pikto, kad nesutiktų giminaičių. Taip ir gyvena ir po šiol.

Blogas jausmas būti nei pakartu, nei paleistu. Kad to nebūtų, teisinėje valstybėje egzistuoja nekaltumo prezumpcija – vienas iš seniausių teisinių principų, skirtų teisingumui užtikrinti ir socialiniams santykiams reguliuoti. Niekas negali būti laikomas kaltu, kol jo kaltės neįrodo teismas. Tai taip pat reiškia ir tai, kad žmogaus teisės negali būti apribotos ar atimtos tik įtarimo pagrindu ir be teismo sprendimo. Suformuluotas dar tryliktame amžiuje ir įrašytas modernios konstitucijos pirmtake – Anglijos karaliaus Jono Bežemio išleistoje Magnoje Chartoje.  Skirtas užtikrinti, kad valdovas ar kitas galią turintis asmuo ja nepiktnaudžiautų. Kitaip tariant, skirtas nustatyti rėmus silpnai žmogaus prigimčiai.

Kodėl aš apie tai kalbu? Šią istoriją prisiminiau skaitydamas naują Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakciją, kurioje atsiranda nauja sąvoka: „smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantis asmuo“.  Pagal apbrėžimą, smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantis asmuo – tai toks asmuo, kuris GALIMAI PANAUDOJO smurtą artimoje aplinkoje ar kelia pagrįstą įtarimą, jog GALI jį panaudoti.

Tokiam asmeniui policijos pareigūno sprendimu gali būti skirtas apsaugos nuo smurto orderis, kuris nustato teisės į nuosavybę ir judėjimo laisvę apribojimus, skirtus apsaugoti galimai smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriantį asmenį. (plačiau – įstatymo 8 str. 3 d.)

Atkreiptinas dėmesys, kad apsaugos nuo smurto orderis skiriamas tada, kai nėra pakankamų duomenų pradėti ikiteisminiį tyrimą dėl smurto artimoje aplinkoje. Kitaip tariant, kai nėra įrodymų, jog nusikalstama veika buvo padaryta.

Jis taip pat skiriamas tais atvejais, kai yra pagrįstų įtarimų, jog smurtas gali būti panaudotas. Įsiklausykite: realus, čia ir dabar taikomas žmogaus teisių apribojimas skirimas ne už tai, kas padaryta, bet už tai kas GALBŪT bus padaryta ateityje. Kitaip tariant, paprasto įtarimo pagrindu.

Tai, kad policija priėmė sprendimą išduoti apsaugos orderį, iš esmės reiškia, jog asmuo de facto be jokio tyrimo pripažįstamas „smurtautoju“. Taigi, įstatymo projekte įtvirtinama kaltumo prezumpcija.

Kaip šis siūlymas paveiks socialinius santykius? Akivaizdu, kad asmeniui skyrus apsaugos nuo smurto orderį, visuomenės akyse tas žmogus bus laikomas smurtautoju. Kaip rodo mano tetos pavyzdys, gyvenime žmonės nėra linkę nekaltumo prezumpcija vadovautis. Greičiau (ir lengviau) yra už akių nuteisti. Ypač vadovaujantis kultūroje gajais stereotipais.

Tą gerai iliustruoja Seimo nario A. Navicko pavyzdys, kuris savo pasisakyme Savižudybių ir priklausomybių prevencijos komisijos organizuotoje diskusijoje už akių jau nuteisė tradicinę šeimą –  kaip vietą kurioje gimsta ir klesti smurtiniai santykiai. Nepaisant to, kad kitokių šeimų mūsų kultūroje apskritai nebuvo, o naujos socialinių santykių formos tik formuojasi.

Smurto artimoje aplinkoje kontekste gajus stereotipas – smurtautojas yra vyras, paprastai baltasis ir heteroseksualus, gyvenantis tradicinėje šeimoje. Sociologai jau kalba apie heteroseksualių vyrų viktimizacijos visuomenėje tendencijas.

2016 m. mados žurnalas Elle, reaguodamas į MeToo judėjimą darė kompaniją, kurios metu iš žurnale publikuojamų nuotraukų ištrynė visus vyrus. Šioje nuotraukoje ištrinti visi valstybių vadovai vyrai.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

2x2       2021-11-28 23:06

Viskas prasidėjo nuo švietimo reformavimo-buvo apdorota Lietuvos ateitis,užgrobta medija ir teisės sistema.Taip užvaldoma valstybė,kurioje galima šeimininkauti kaip savo dvare.Šiuo metu Lietuva jau turi šeimininką,kuris žino ko reikia lietuviams ir tik nedidelė dalis jų dar priešinasi ir kelia nedidelį kipišą.Viskas bus gerai Jus nusipelnėte gyventi geriau,tikrai ,tikrai.Ramiai kvepuokite, atsipalaiduokite, galvokite tik apie malonius dalykus,juk viskas bus gerai ir Jums bus gerai,gerai…

amam       2021-11-27 19:37

Absurdas stumiamas i visur.aRDOMA ZMONIU SAMONE ATKAKLIAI IR METODISKAI.tODEL IR PASIRENKAMI DURNIAI DULKIAI,DOBRAVOLSKOS ETC.,nes normalus zmogus neitu i tu leftistu nezmogu gretas.Normali samone priestarautu tokiam destrukcijos kruviui ir amoralumui.Issigimima vykdo issigimeliai,o apdainuoja tokie sadauskai ir ozelytes.Fui

Nebūkime kvaili,       2021-11-27 19:26

suprantama, ne imtuvėlis siųs infarktus, bet virtualus pasaulinis kompas Žvėris.

Nebūkime kvaili,       2021-11-27 19:20

“prancūzų revoliucija” nebepasikartos, tam yra elektronika su visais “androidais”, kurių milijonai nuo pat emailo atsiradimo taip troško įsigyti. Dabar jau visi turi, kokia laimė!
Vergus numatyta gaminti inkubatoriuose pagal darbo jėgos poreikius ir aprūpinti instaliuotų nano imtuvėliu, siunčiančiu komandas bei infarktus kad ir milijonams vienu metu pagal darbo rinkos poreikius.
Kiekvienam anglakalbiui “aišku”, kad sex yra sex, specialaus žodžio “lytis” nėra. Taigi vergams nėra jokio reikalo patiems daugintis, tai baudžiamas nusikaltimas. Jie turi skirti laisvalaikį sexui, kuris nėra jokia šeima. O sexų ir yra daug, bet ne du: tai ir pedofilija, ir zoofilija, ir oralinis, ir analinis tt. Kokie čia “tik du sexai”? Kam tie vergai meluoja!
Jei žmonija nesugeba ir net bijo pasipriešinti, ji to ir verta, nes ne dėl saujelės valdančių banditų pasaulis.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.