Savivalda

Ramūnas Aušrotas. Laikas paanalizuoti Trakų rajono mero rinkimų pirmo turo rezultatus

Tiesos.lt redakcija   2021 m. spalio 13 d. 12:52

4     

    

Ramūnas Aušrotas. Laikas paanalizuoti Trakų rajono mero rinkimų pirmo turo rezultatus

Ką gi, rinkimai įvyko. Pats laikas paanalizuoti pirmo turo rezultatus.

Kaip tikriausiai žinote, į antrą rinkimų turą pateko liberalų kandidatas A. Šatevičius ir lenkų rinkimų akcijos kandidatas J. Narkievičius. Iš vienos pusės, tokio rezultato buvo galima tikėtis: liberalai valdo administracinį aparatą, lenkai - pasikliauja tautiniu lojalumu. Šie faktoriai ir suveikė, nepaisant to, kad NS kandidato iškėlimas įnešė į rinkimus šiokios tokios sumaišties. Ne veltui LLS suvažiavimas vyko Trakuose, ne veltui kelias dienas prieš rinkimus į Trakus užklydo Seimo pirmininkė V.Čmilytė -Nielsen, neva tęsinti seną pažadą aplankyti Trakų rajono liberalų skyrių (lyg būtų nesimačiusi suo juo per suvažiavimą), ne veltui paskutinę agitacijos dieną, penktadienį, iš Vilniaus buvo atsiųstas dvidešimties žmonių desantas agituoti už liberalų kandidatą gatvėse. Tikrai ne veltui, nes būtent Trakų mieste NS kandidatas surinko beveik dešimt procentų rinkėjų balsų. Tačiau sistema, išnaudojusi administracinį resursą, atsilaikė.

Kad rinkimų rezultatų užtikrinimui buvo naudojamas administracinis resursas, rodo rinkimų statistika. Liberalas daugiausia balsų gavo mažoje Grendavės seniūnijoje, kurioje šiais metais pradėjo seniūnauti Saulius Janulevičius, emisaras iš Alytaus liberalų skyriaus (62,84 proc. balsų) ir Onuškio seniūnijoje, kurią valdo sena liberalė Zita Aniulienė (46,77 proc.). ES pinigų nukreipimas į Lentvarį liberalams leido užsitikrinti 30 - 40 proc. rinkėjų paramą šiame mieste. Masinė agitacija Trakuose paskutinę rinkimų savaitę padėjo išlaikyti pozicijas ir rajono centre.

O štai J. Narkevičius tradiciškai rinko balsus lenkiškose apygardose: Rūdiškėse, Paluknyje, Senuosiuose Trakuose, Senąjame Tarpupyje, Šventininkuose Šklėriuose, Salkininkuose. Įspūdingą rezultatą jis parodė Šklėriuose 72,91 proc. balsų ir Paluknyje 70,56 proc. Sėkmę Šklėriuose lėmė išasfaltuota kelio Šklėriai - Aluona atkarpa, Paluknyje – ryšiai (lenkų mokykloje direktoriauja kandidato giminaitė). Virš 50 proc. kandidatais surinko Senąjame Tarpupyje, Senuosiuose Trakuose, ir Šventininkuose. Čia taipogi suveikė asfalto faktorius: jam esant LR Susisiekimo ministru buvo baigtas kelių Senieji Trakai - Senasis Tarpupis bei Senieji Trakai - Šventininkai asfaltavimas. Kam rūpi tai, kad šie keliai buvo įtraukti į asfaltuojamų kelių sąrašą dar iki tol, kol jis tapo susisiekimo ministru? Kelias buvo išasfaltuotas prie Narkievičiaus, ir taškas.

Kelių asfaltavimo kaimiškose apylinkėse faktoriumi dera aiškinti lenkų kandidato iššokimą virš galvos šiuose rinkimuose, leidusį surinkti 29, 84 proc. balsų ir tik 231 balsu atsilikti nuo primoje vietoje esančio liberalų kandidato. Ar tai reiškia, kad jis turi galimybę laimėti mero rinkimus? Abejoju.

Akivaizdu, kad LLRA pirmame ture iki maksimumo išnaudojo savo turimą rinkėjų potencialą. Labai abejotina, kad už LLRA kandidatą balsuos lietuviai, kuriems, negalioja išasfaltuoto kelio faktorius, o tautinė priklausomybė neužstoja klausimų kandiatui dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi būnant susisiekimo ministru.

Tai iliustruoja ir Senojo Tarpupio rinkimų apylinkės pirmo turo rezultatai. Čia 55,06 proc. balsavo uz J. Narkievičių („asfalto faktorius“), o štai kita dalis 40,51 proc. - už A.Šatevičių, nepaisant „asfalto faktoriaus“. Rinkiminės agitacijos metu kalbant su vietos gyventojais man susidarė aiškus vaizdas, kad už V. Narkievičių balsuos tik lenkai, o lietuviai balsuos kitaip.

2019 m. rinkimuose Narkievičius surinko tik 15,57 proc. balsų, o šiuose net - 29,84. Tačiau vertinant pagal rinkėjų skaičių, už jį balsavusių padidėjo ne tiek jau daug - tik 581 balsu (nuo 2249 iki 2830). 2019 rinkmuose, kai buvo renkami ir kiti savivaldybės tarybos nariai, dalyvavo kur kas didesnis rinkėjų skaičius - 53 proc, o 2021 m. -  tik 34 proc. rinkėjų). Taigi, mažesnis rinkėjų aktyvumas plius elektorato kosalidacija yra LLRA kandato sėkmės priežastis. O štai didesnis rinkėjų aktyvumas lenkų kandidatui akivaizdžiai yra nepalankus. Kiek jų ateis į pakartotinius rinkimus spalio 24 d., greitai pamatysime.
Kaip sako geras priežodis, apetitas kyla bevalgant. Silpno liberalų kandidato silpnas pasirodymas, matomas tiek pagal aritmetinį (2019 m. už E.Rudelienę atiduoti - 6226 balsai, 2021 m. - už A. Šatevičių tik 3061), tiek pagal procentinį (43,12 ir 32,28 proc.) atiduotų balsų skaičių, liberalių jėgų vertybinis kompromitavimasis nacionalinėje politikoje, ir LLRS, kaip tradicinių vertynių gynėjos savęs pozicionavimas, leidžia lenkų bendruomenei svajoti.

Be abejo, svajoti galima. Ar Trakuose svajonės pildosi, greitai sužinosime.

O aš jus palieku su mano galva simbolišku įvykusių rinkimų simboliu - gaisru Trakų „Žalgirio“ jachtklube, kuris prasidėjo pusvalandis po rinkiminių apylinkių uždarymo. Man ji simbolizuoja tą stazę, kurioje šiuo metu yra Trakų politika.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Savo rinkėjus       2021-10-14 6:58

pradėjus vadinti “individais”,kitokio rezultato ir negalima tikėtis.Čia ne apie R.Aušrotą,o bendrai NS požiūrį į žmones,jų rūpesčius ir vargus.

Elementarus       2021-10-13 19:46

Na visi nesusivieniję Juozaičiai, Lėkštučiai, Puteikiai, Urantijos, Gorodeckiai, Algirdai, Janutienės - FAS.

Jachtos       2021-10-13 19:43

Buvęs liberalas pasidegė savo namelius, kad atlaisvintų sklypą.

Autoriui        2021-10-13 18:39

Daraisi nuobodus…


Rekomenduojame

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas kuria medijų korporaciją

Nuo bačkos. Vilniaus meras R. Šimašius: aš turiu pareigą dėl vilniečių būti principingu už mūsų miestą ir jo gyventojus

Dr. Dalija Snieškienė. Kur aš tai mačiau???

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Nuo bačkos. Seimo narys Matas Maldeikis: Lenkija eina neteisingu keliu

Pareiškimas dėl Mokslo ir studijų ideologizavimo aukštosiose mokyklose

Rasa Čepaitienė. „Universitetuose įsitvirtina ideologinė cenzūra ir kitaminčių persekiojimai“

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Skvernelio partija – nei kairė, nei tautinė

Vaistininkai griebiasi už galvos – neturintys galimybių paso išvis nebegalės nusipirkti vaistų

Asta Katutė. Vilniaus universitetas: ideologiniai sprendimai mainais į Europos Sąjungos lėšas?

Ramūnas Aušrotas. Kai norima prismaugti iki galo

Eglė Gatelytė. Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę

Česlovas Iškauskas. Briuselis auklėja Lietuvą

STI: Parengtas skundas į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso

Studentai nebetyli – vienijasi prieš diskriminaciją universitetuose

Tyrimas: JAV gyventojai vis palankiau vertina marksizmo idėjas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.