Sveikatos apsaugos politika

Ramūnas Aušrotas. Koronavirusas ir skiepų karai

Tiesos.lt siūlo   2020 m. balandžio 23 d. 13:23

6     

    

Ramūnas Aušrotas. Koronavirusas ir skiepų karai

y-news.lt

Lenkų spauda praneša, kad britai kitą savaitę pradeda pirmuosius klinikinius tyrimus su žmonėmis siekiant sukurti vakcina nuo SARS-Cov-2. O štai skiepų priešininkai Lenkijoje sako, kad per trumpą laiką saugios vakcinos sukurti neįmanoma.

Su koronaviruso pandemija sustiprėja ne tik abortų, bet ir skiepų karai.

Nuo kovo 1 d. Vokietija jau įsivedė privalomus skiepus nuo tymų. Ir nors oficialiai sakoma, kad prievartos nėra, asmenų, kurie neįrodys atsparumo nuo tymų, laukia administracinės baudos.

Pagal įstatymą, atsparumo nuo tymų testą turės pateikti visi asmenys, kurie dirba ar mokosi, yra prižiūrimi visuomeninėse institucijose – vaikų darželiuose, vaikų priežiūros įstaigose, mokyklose, švietimo įstaigose ar kitose įstaigose, kuriose yra mažamečių. Žinant, kad Vokietijoje ugdymasis šeimoje (homeschooling) yra draudžiamas, tai iš esmės reiškia visuotinės imunoprofilaktikos nuo tymų įvedimą.

Praeitais metais įvykęs tymų, o šių metų pradžioje – kokliušo protrūkis skatina politikus nuolat judinti privalomos nepilnamečių imunoprofilaktikos klausimą. Opozicinė LR Seimo TS-LKD frakcijai įžiūri dabartinėje Vyriausybės politikoje imunologijos politikos stygių. Ypač aktyvi šiuo klausimu yra frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė: po praeitų metų pavasarinio tymų protrūkio LR Seime ji organizavo diskusiją apie skiepų privalomumą, o šių metų sausio 23 d. dėl įvykusio kokliušo protrūkio išplatino kreipimąsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą.

Praeitos seimo Sesijos metu buvo užregistruoti du su šiuo klausimu susiję įstatymo pakeitimo projektai. LR Seimo socialdemokratų frakcija Pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatymo papildymu siūlė įvesti privalomą vakcinaciją nuo Pasaulio sveikatos organizacijos likviduojamų infekcijų (poliomelito, tymų, raudoniukės) vakcinų, turinčių likviduojamų infekcijų (poliomelito, tymų, raudoniukės) komponentų. Projektas taip pat numatė psichologinę poveikio priemonę nepaklūstantiems, t. y. informaciją apie atsisakiusius skiepytis perduoti teritoriniam valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos skyriui.

Situaciją švelninti ėmėsi LR Seimo narė Vilija Aleknaitė – Abramikienė, užregistravusi LR Žmogaus užkrečiamų ligų ir kontrolės įstatymo pataisas, įstatymo lygmenyje numatančias mediko pareigą tinkamai informuoti apie individualią skiepo riziką, taip pat galimybę atsisakyti nuo imunoprofilaktikos dėl pagrįstos priežasties. Pagrįsta priežastimi projekte buvo laikomas atsisakymas skiepytis dėl vaistiniam preparatui būdingų sunkių nepageidaujamų reakcijų ar dėl vaiko sveiktos būklės, kai egzistuoja padidinta sunkių nepageidaujamų reakcijų tikimybė.

Įstatymo projektas taip pat numatė sudaryti galimybę pacientui pasirinkti pasirinkti kitą (vienvalentę) vakciną, o jei ji nekompensuojama – įsigyti ją savo lėšomis. Šis pataisymas būtų buvęs aktualus asmenims, kurie atsisako skiepų, nes abejoja imunoprofilaktikai naudojamos vakcinos pagaminimo etiškumu. Deja, kai kurios iš dabar naudojamų vakcijų – raudonukės, vėjaraupių ir hepatito A – yra sukurtos naudojant kadaise abortuotų embrionų ląsteles, ir kol kas joms nėra alternatyvų. Popiežiškoji gyvybės akademija pareiškė, kad katalikai nenusižengia moralei ir netgi elgiasi moraliai atsakingai skiepydamiesi, nepaisydami to, kad kai kurios vakcinos yra sukurtos pasitelkus abortuotų embrionų ląsteles, jei joms nėra alternatyvių vakcinų.

Ji konstatavo, kad, kalbant apie skiepus, visuomeninis gėris nusveria kadaise įvykusį bendradarbiavimą su blogiu, kai 1960-aisiais iš abortuoto embriono buvo paimtos ląstelės sukurti dabartiniams skiepams.

Ši išvada buvo padaryta remiantis Tikėjimo mokymo kongregacijos instrukcija „Dignitas personae“ kai kuriais bioetikos klausimais, kurios 35 punktas sako:

Morališkai proporcingi rimti motyvai gali pateisinti tokios „biologinės medžiagos“ naudojimą. Pavyzdžiui, pavojus vaikų sveikatai gali leisti tėvams pasinaudoti vakcina, sukurta naudojant neleistinos kilmės ląstelių linijas, turint prieš akis, jog visiems tenka pareiga pareikšti savo nesutikimą bei prašyti, kad sveikatos apsaugos sistema pasiūlytų kitokio pobūdžio vakcinų.

Socialdemokratų frakcija, susilaukusi neigiamos visuomenės reakcijos, savo įstatymo pasiūlymą atsiėmė. Bet neabejotina, kad skiepų klausimas sugrįš į LR Seimo darbotvarkę koronaviruso sukeltai krizei pasibaigus, ir skiepų skeptikų pozicijos bus silpnesnės. Labai tikėtina, kad neigiama koronaviruso pandemijos patirtis skatins Vokietija sekti ir kitas šalis, tarp jų ir Lietuvą, gal net ir didesne apimtimi. Neabejotinai svarbiu taps proporcingo teisinio reguliavimo šioje srityje nustatymo klausimas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

habilitās       2020-04-24 13:21

Moralinis aspektas skiepų problemoje yra svarbus, bet dar svarbesnis yra Seimo narių protinio pajėgumo momentas, tiek kiekvieno atskirai paėmus, tiek visų kartu sudėjus.
Sveikatos apsaugos ministras neišlenda iš TV ekrano, tačiau apie esminius dalykus nieko nesako. Atmetus sąmokslo teorijas dėl korona viruso kilmės, vis viena lieka klausimas: ar daug pasaulyje žinoma virusų, kurie be jokių problemų išplistų visame pasaulyje, t. y. visose geografinėse platumose, esant bet kokiai temperatūrai ir drėgmei (nėra duomenų apie užsikrėtimus tik Antarktidoje)?
Jei tai, vis dėlto, dirbtinai sukurtas virusas, ar vakcina iš viso padės? O gal jau vaistai yra sukurti?! Kasdieną per TV ir radiją kalba apie visuomenėje tvyranti nerimą ir baimes, bet apie tai, ką žmogus norėtų žinoti – tyli.  Akivaizdu, kad Seimo nariams rūpi tik reitingai, jiems plačių ventiliavimo aparatų nepritruks, jei kas.

stasys        2020-04-24 7:00

staseli, 2020-04-23 19:27 > BK pasekmes kai žmogus platina jam nepavojinga infekcija tiems kas papuola į didelę riziką sukeliant skaudžias pasekmes kitiems . Juk šiandiena niekas net nesiginčija kai izoliuojamas žmogus susirgęs tuberkulioze , niekas nekelia klausimo ar reikia skiepytis nuo tos lygos . Ta valstybė daro , nemokamai ir tai įtvirtinta įstatymu . Mutacijų be abejo bus ir to neišvengti , kol lyga plėtojasi visuomenėje ju skaičius tik didės , tam kad to nebūtu reikalingi efektyvus skiepai ir visuomenės skiepijimas ..kurie nutrauktu viruso dauginimosi procesus (mutacijas) . Na mes galite to nedaryti .. bet tada laukia Ispaniško gripo 19 a. pradžioje padariniai , gal dargi skaudesni .

stasy       2020-04-23 22:21

JUKŠ,,,,,

staseli,        2020-04-23 19:27

o tau niekas nesakė, kad virusai mutuoja? Tai apie kokias čia pasekmes plepi? Tos visos vakcinos - tai tik biznis, ir nieko daugiau.

ah1       2020-04-23 18:21

pirma skiepai nuo caronoviruso/gripo tai gryniausia nesąmonė jei caronovirusas/gripas mutuoja tai kaip gali nuspėti į ką jis numutuos ir laiku pagaminti vakciną tam mutantui virusui?
antra caronovirusas/gripas tai tik valstybių praskolinimo mechanizmas tiksu padaryti vergais pagal biblijinį JAHVĖS mechanizmą - pinigų skolinimo už palūkanas.
ES parduota? : https://youtu.be/3CFo_a3erwk

stasys        2020-04-23 17:01

įstatyme dėl vakcinos spiepų vartojimo be abejo negali būti prievartos , bet žmogus turi suprasti ir būti informuotas kokias pasekmes užtraukia jo atsisakymas skiepytis nuo pandemijos viruso . Švedijos elgesys pandemijos covit19 šalyje protrūkyje yra geras pavyzdys to kai vyriausybė leidžia patiems piliečiams pasirinkti sau priimtinos rizikos laipsnį.


Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Arūnas Gumuliauskas. Minint Steigiamojo Seimo šimtmetį

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Algimantas Rusteika. Kelios pastabos „vaiko ėmimo“ įrašo paraštėje

Aštuntosioms Garliavos antpuolio metinėms artėjant Neringa Venckienė klausia: Kodėl? Už ką?..

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.