Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Ramūnas Aušrotas. Keisti kalboje vartojamų sąvokų turinį ar net nutylėti, koks jis yra, yra ne kas kita, kaip meluoti

Tiesos.lt redakcija   2021 m. sausio 6 d. 22:42

11     

    

Ramūnas Aušrotas. Keisti kalboje vartojamų sąvokų turinį ar net nutylėti, koks jis yra, yra ne kas kita, kaip meluoti

Tikriausiai jau girdėjoje, kad demokratų partijos atstovų JAV Kongreso Procedūrų komitete iniciatyva buvo parengtos taisyklės, kuriomis siekiama, kad 117-ojo JAV kongreso darbe būtų naudojama lyčiai neutrali kalba (genderless language).

Pagal pasiūlymą, kurį pristatė Kongresų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi, siūloma formuoti lyčiai neutralius pareigybių pavadinimus. Kadangi anglų kalboje daiktavardžiai nekaitomi giminėmis ir vyrišką daiktavardį galima atpažinti tik iš priesagos „man“,  todėl, pvz., vietoj „Chairman“  atsiranda „Chair“, „ombudsmeną“ siūloma vadinti sutrumpintai „ombudsu“. Jau ir iki taisyklių įvedimo atsiranda kuriozų, pvz., atidarant šios kadencijos Kongresą malda buvo užbaigta ne fraze „Amen“, o „a-men“ ir „a-woman“, nepaisant to, kad žodis amen niekaip su lytimi nesusijęs.

Tačiau čia nesustota: siūloma Kongreso darbe (t.y. tiek kalboje, tiek raštuose) keisti visas šeimos ryšius išreiškiančias sąvokas, pažyminčias lytį ir kraujo giminystės ryšius, pvz.: „father“, „mother“ (tėvas ir motina) keisti „parent“ (lietuviškas atitkmuo būtų gimdytojas), „son“ ir „daugther“ (sūnus ir dukra) – į „child“ (vaikas), „brother“ ir „sister“ (brolis ir sesuo) – į „sibling“ (tų pačių gimdytojų vaikai). Aiškinama, kad tokio pasiūlymo tikslas – atsižvelgti į visas lyties tapatybes.

Kas nežino, gali pasiskaityt plačiau straipsnyje („On genderless language in the U.S. Congress“), o aš norėjau pasidalyti, mano galva, pora svarbių įžvalgų iš jo, kurios paaiškina, kodėl politikui yra svarbu aiškiai sakyti tiesą, įvardyti dalykus tokius, kokie jie yra.

Australijos dienraščio „Spectator“ apžvalgininkės Nicola Wright teigimu, kalba yra „priemonė, kurios padedami mes komunikuojame tiesą, paremtą žodžių prasmėmis, dėl kurių sutarėme“ (language is „the means by which we communicate truth based on agreed upon meanings for words“).  Pratęsiant jos mintį, be kitų dalykų, tai reiškia, kad atsisakyti su lytimi susijusios kalbos, keisti kalboje vartojamų sąvokų (‘lytis’, ‘šeima’) turinį ar net nutylėti, koks jis yra (Lietuvos politikų atvejis), yra ne kas kita, kaip atsisakyti komunikuoti tiesą, paprastai sakant – meluoti.

Ji taip pat pabrėžia, kad kalba nėra politikų nuosavybė – tai bendras žmonijos turtas. Todėl politikai negali vienašališkai nustatinėti jo turinio, kaip ir įpareigoti kitus jį naudoti. „Tokiu būdu kontroliuoti kalbą reiškia paneigti tiesos paiešką, pakeisti patį būdą, kuriuo mes mastome ir suvokiame pasaulį“. Ir kadangi „kalba atsiranda bendruomenėje, investuojant visiems bendruomenės nariams, todėl ji yra bendroji žmonių nuosavybė. Todėl valdžia neturi prerogatyvos nuleisti visuomenei kalbą iš viršaus“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

AlmantasPasiulymui       2021-01-8 14:13

Na,kad musu ministras pirmininkas yra"zmogus su gimda"labai abejoju.Uzvilk jam vyriskus rubus ir bus “zmogus be proto”

ah1       2021-01-7 18:59

jei kongresžmogis juodaodis būtų žinojęs kad “Amen” hebrajiškas žodis reiškiantis “tai tiesa” arba jei angliškos maldos būtų užbaigiamos angliškuoju ” tai tiesa”, net neabejoju kad kongresžmogio juodaodžio malda nebūtų buvusi cit. “...užbaigta ne fraze „Amen“, o „a-men“ ir „a-woman“”.
Tai pavyzdys iki ko priveda prasmės ” tai tiesa” dangstymas. “TIESA jus išlaisvins” - mokė Jėzus Kristus/Pateptasis. V OT.  OT.  T.

ah1       2021-01-7 18:33

pagliau prabilo apie “Amen”  hebrajišką kalbos žodį “lipdomą” prie maldų
net americos Kongrese ir panašu kad cit. “atidarant šios kadencijos Kongresą malda buvo užbaigta ne fraze „Amen“, o „a-men“ ir „a-woman“, nepaisant to, kad žodis amen niekaip su lytimi nesusijęs.” pradedama
hebrajiškos diktatūros griūtis. Žodis “Amen” - ” hebr. kalbos žodis reiškiantis “tai tiesa”...” Pagal Bibliją.
Laikas pradėti melstis lietuviškai maldas užbaigiant “tai tiesa, o dar geriau suduviskuoju vedantiskuoju V OT, OT. Tiesa - OT. V - rodinys.
OT.

Prašalietis       2021-01-7 16:50

Ramūnas Aušrotas “išsiaiškinęs ir supratęs”, kad žodžių prasmių keitimas ar akivaizdžios tiesos nutylėjimas yra melas, pasitelkęs anglų kalbos gramatiką, “patriotiškai” ryškina amerikosų melą apie “lyčių neutralią kalbą”, kai pas mus pačius kvailiojimo ir kvailiojimą pateisinančio melo yra kiek tik nori. “Tautiniai melo žinovai” nieko neišmykia apie tokį “patriotinį nemelą” kaip, Ramanauskas-Vanagas yra"buvęs pokario Lietuvos valstybės vadovas”, V.Lansbergis bus būsimas “buvęs Lietuvos valstybės vadovas”, su “aukštu ir gražiu” Nausėda “kuriam gerovės valstybę” ir t.t. ir t.t.

Autoriau       2021-01-7 14:18

NE “įvardyti”, bet įvardinti.
P.S. Saujelės suvalkiečių diktatas visai Lietuvai.

Lietuviškas pasas       2021-01-7 14:15

1991 m. buvo atsisakyta tėvavardžio ir tautybės, ...neva pagal “TARPTAUTINĮ*” pavyzdį...
.
Kas dar tiki, kad TSRS žlugo, kad Lietuva laisva ir savarankiška…
.
Atsibudome ir kelkimės. Deja. Dauguma dar neatsibudo.

štaziui       2021-01-7 14:10

stazele, liaukis konsultuotis nuotoliniu būdu. Viskas paprasta. Du bidonai pripildyti vazelino į abi rankas! Prezervatyvais, kaip Kronštadto “revoliucinis matrosas” kulkosvaidžio juostomis, pasidabinusi! Kaip Anka “pulemiotčica” abi apatines kūno angas atskriejantiems ... paslaugiai atstačiusi! Marš savo šeimininkų aptarnauti!

Manau       2021-01-7 14:03

“Keisti kalboje vartojamų sąvokų turinį ar net nutylėti, koks jis yra, yra ne kas kita, kaip meluoti”.
.
Keisti kalboje vartojamų sąvokų PRASMĘ (REIKŠMĘ) ar net nutylėti, koks jis yra, yra ne kas kita, kaip meluoti.

stasys       2021-01-7 11:13

Plepalai Ramūno , kuriam į ausį šnabždą ‘kašpirovskiai’ įtikinėdami jog po poros metu jau realiai reikės ,tam belyčio reikalui ,paaukoti fiziškai jo vyriškumą prikalant prie sienos ar savo lauko durų . Aš nematau kitos priežasties kuri taip apsėstai jaudintu ta jauną vyrą ir kas naktį mestu į šaltą prakaitą verčiant dar ir dar kelti ta klausimą jo temose .Čia turbūt naudinga butu pasikonsultuoti nuotoliniu budu su ...

Pasiūlymas       2021-01-7 9:48

Jei jau ten keliaujame, tai pereisime, kad mūsų ministras pirmininkas yra žmogus su gimda ir seimo pirmininkas yra žmogus su gimda, o užsienio reikalų ministras žmogus be gimdos ir ko gero be proto. Lietuvių kalba iš vis yra naikintina, nes jos struktūroje yra giminės.

Balamutas       2021-01-7 7:24

Viduriais jaučiu. Jau šiais metais mūsų išrinktieji pateiks pakeitimus daugumai sąvokų. Nesakysime šeima, o sakysime - ūkis, ne žmona, o ūkio vienetas. Bus artimas dešinysis ūkio vienetas ir kairysis ūkio vienetas, kada pasuki kairėn. Pirmos kregždė jau čia pat, tai bendri seimo ūkio tualetai. Nemaišykit simbolių. Kregždutės ne gandrai.


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

„Nacionalinio susivienijimo“ pareiškimas dėl Laisvės gynėjų dienos

Arūnas Dulkys raportuoja: vertinsime ir įvertinsime, sudarysime sąlygas nemokamai skambinti (skųsti?), reguliariai tikrinsime ir kontroliuosime…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.