Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Europa

Ramūnas Aušrotas. Kaip manipuliuojama informacija aukščiausiame lygmenyje

Tiesos.lt redakcija   2020 m. gruodžio 1 d. 1:40

10     

    

Ramūnas Aušrotas. Kaip manipuliuojama informacija aukščiausiame lygmenyje

Kaip žinia, šiuo metu vyksta politinis karas tarp Europos Sąjungos ir Lenkijos su Vengrija dėl ES biudžeto patvirtinimo. Reikia pastebėti, kad jį pradėjo Europos Sąjunga, panorusi į ES biudžeto išmokas padaryti priklausomas nuo teisės viršenybės sąlygos laikymosi, jį siejant su „naujosiomis žmogaus teisėmis“ (arba ES vertybėmis).

Praeitą ketvirtadienį vyko lenkų ir vengrų konsultacijos premjerų lygmenyje, kaip atsakas į tai buvo tą pačią dieną Europos Parlamento priimta rezoliucija prieš Lenkiją „Dėl teisės į abortą de facto uždraudimo Lenkijoje“.

Nekomentuosiu rezoliucijos turinio, jis ilgas, tik atkreipsiu dėmesį į tai, kad rezoliucijoje pabrėžiama, kad dėl ypatingai griežto teisinio abortų režimo Lenkijoje, 200 tūkstančių lenkių priverstos darytis nelegalius (tekste – slaptus („clandestine“) abortus, iš jų 30 tūkstančių – užsienyje (Rezoliucijos O punktas).

Rezoliucija duoda nuorodą į informacijos šaltinį.

Kadangi aklai netikiu žodžiais, kurie ateina iš Eurosojuzo, ėmiau ir patikrinau jį. Tai 2017 m. suomės Ewos Hirvonen magistrinio darbo (!) tezės, kuriose ji nagrinėja lenkių abortų turizmo klausimą. Tai kiekybinis tyrimas, kuriame ji standartizuoto klausimyno pagalba apklausė 23 (!) lenkų moteris, kurios darėsi abortą užsienyje, ir tuo pagrindu atliko statistinę duomenų analizę bei padarė išvadas, kurias apibendrina visai (!) abortą dariusių lenkių moterų populiacijai.

Nekomentuosiu paties tyrimo metodologinio nepagrįstumo, tik atkreipiu dėmesį į tai, kaip autorė apibrėžė tyrimo populiaciją.

Darbe ji rašo, kad „rasti patikimų duomenų apie abortų statistiką Lenkijoje yra ypatingai sunku, jei apskritai įmanoma“ („Providing reliable statistics on abortion in Poland is extremely challenging, not to say impossiible“ 8 p.).  Kalbant tiesiai šviesiai – jų paprasčiausiai nėra.

Taigi, apsibrėždama savo tyrimo imtį, ji remiasi visuomenės nuomonės apklausa (!), kuri daro išvadą, kad bent viena iš keturių moterų Lenkijoje turėjo bent vieną abortą, t.y. tarp 4,1–5,8 milijonų moterų (skaičius, kuris neabejotinai daro įspūdį moterų teisių gynėjams šioje ir kitoje Vyslos pusėje).

Tada ji cituoja proabortinės organizacijos – Lenkijos moterų ir šeimos planavimo federacijos – vadovės Wandos Nowickos „paskaičiavimus“ (neaišku, kuo paremtus), kad 2010-aisiais Lenkijoje maždaug 80 000–200 000 lenkių nutraukė nepageidaujamą nėštumą, iš kurių 10–15 proc. (t.y. 30 tūkstančių) vyko aborto į užsienį.

Būtent šiuos „patikimus“ skaičius ir cituoja Europos Parlamento rezoliucija, tuo pačiu parodydama, kokia baisi ir didelė yra moterų teisių ribojimo problema Lenkijoje. Paliksiu pačiam skaitytojui medituoti apie šios „statistikos“ patikimumą, įskaitant ir „duomenų“ metus bei intervalo ribas (pamanykit, šimto dvidešimt tūkstančių atvejų paklaida, baisus čia daiktas….).

Ir atkreipsiu dėmesį, kad autorė, skirtingai nuo EP feminisčių, vis dėlto laikosi tam tikros akademinės etikos, kurios vedama autorė pamini, kad kitos moterų teisių organizacijos Lenkijoje – „prolife“ pobūdžio – „Lenkijos žmogaus gyvybės apsaugos draugijos“ (Polish Association of De-fenders of Human Life / Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka) – nuomone, šie skaičiai yra kur kas mažesni ir sudaro apie 8 000–13 000 abortų per metus. (Dubrowska 2010).

Taigi, autorė daro išvadą, kad „galimas abortų skaičius Lenkijoje varijuoja nuo 8 000 iki beveik 200 000, PRIKLAUSOMAI NUO INFORMACIJOS ŠALTINIO. („Thus, the estimated number of abortions induced in Po-land each year varies from 8 000 up to even 200 000, depending on the source of information“, 9 p.)

Ar galima esant tokiam neapibrėžtumui, daryti kokius nors išvadas? Tikrai ne.

Pabaigai pakaks pasakyti tris dalykus:

a) kad jokių patikimų duomenų apie nelegalių abortų Lenkijoje ar lenkių užsienyje daromų abortų statistiką nėra;
b) kad visi duomenys apie abortus Lenkijoje (išskyrus tuos, kurie oficialiai užfiksuoti) yra laužti iš piršto;
c) kad EP rezoliucijos autoriai, pasirenka remtis „fake “duomenimis, o iš jų tais – kurie jiems yra politiškai (ir ideologiškai) naudingi.

Nuoroda į garsiąsias Master Thesis, nusipelniusias EP dėmesio: ČIA.

Nuoroda į EP rezoliucijos tekstą: ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>Pasirodo       2020-12-1 20:19

nepainiokite samdomų trolių su tiesos.lt komentatoriais. Ir, be abejo, komentatoriai tuos suskius lengvai atskiria nuo komentatorių.

tiekui       2020-12-1 14:19

Truputeli pataisysiu, cia ne ES pozicija, o Europos Parlamento pozicija (EP rezoliucija, beje, nera privalomas dokumentas kiekam). ES jokios oficialios pozicijos siuo klausimu neprieme, nes nelabai yra ka priimti, kadangi ES sutartys numato, kad tas klausimas yra nacionaline kompetencija. Ar tai blogai ar gerai, cia visi galime tureti nuomones. O EP rezoliucija yra skirta daryti spaudima Lenkijai, bet cia viskas ir baigiasi. ir klystate, kad tas atvejis beprecedentinis, dar visai neseniai dar grieztesni istatymai buvo Airijoje, ir niekas ju tiek nepuole, nes valdzioje Airijoje niekada nebuvo isrinkti “ne tie”, kaip kad ivyko Lenkijoje. tiek ziniu

CCCP       2020-12-1 14:06

Mielieji ar nepastebėjote, kad su ES vertybėmis esame jau dabar papuolę į gilesnę moralinę, intelektualinę ir dvasinę duobę nei tarybinais metais. Gąsdinantys Rusija daro paprastą klaidą - ten komunizmo nėra nei kvapo. Ten gilesnis kapitalizmas nei vakaruose. Kultūrine prasme Rusija yra vakarų periferija pamėgdžiojanti tuos pačius vakarus.

Pasirodo       2020-12-1 12:29

ir tarp tiesos.lt komentatorių yra labai daug fake news garbintojų, arba manipuliatorių, kurie nori užgniaužti tiesos balsą. Bet žmonės jau neužkimba taip lengvai ir pradeda skirti kas yra kas

tiek       2020-12-1 11:52

Pilnai pritariu ES pozicijai abortų klausimu .Abortas ,nelaimė visai šeimai .Tačiau būna atvejų ,kai tik tai ir ją išgelbsti visomis prasmėmis.Lenkijos tribunolistai su seimeriais įsibėgėjo iki kraštutinumo. Vis tik daug žmonių yra nepatenkintų ta antro žando filosofija,daug ir broko tarp jos aukščiausių propaguotojų. Laisvių varžymas š. atv. - beprecedentis , protestuojančios lenkės -  teisios 100 proc.

Prašalietis       2020-12-1 10:24

Ramūno Aušroto žiniai-su kokiu primityvizmu 30 metų manipuliuojama viskuo kuo tik galima lansberginiame durnių laive pavyzdžių yra daugiau negu reikia… Tik pseudopatriotiniams “intelektualams” geriau pasakoti apie informacijos manipuliavimus, propagandas Lenkijoje, ir bet kur kitur, tik ne Marijos pamirštoje lietuviškoje žemelėje…

Kažkaip nupezo tiesos.lt       2020-12-1 10:13

Tik ir bene vien rašliavėlės, rašlivėlės, pasakėlės, pasakėlės… Gaila taigi.

Naujakalbė       2020-12-1 8:45

Gal kas galėtų iššifruoti frazę “teisės viršenybė” arba “homofobija” arba “besimptomis ligonis” ir kitas nesamones. Žinau tik viena, kad dabar kariaujame su Okeanija, rytoj nežinau su kuo kariausime.

1 apatinis       2020-12-1 8:41

ir čia pasmardino.

Ausrotui       2020-12-1 7:39

Gal nori i CCCR Sugrizti…..durys atviros rusija priglaus ir idarbins….o gal jau idarbino…?

Rekomenduojame

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Vytautas Sinica. Su Matu Maldeikiu diskutavome apie valdančiųjų vertybinę užsienio politiką

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.