Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Sveikatos apsaugos politika, Šeimos politika

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Tiesos.lt redakcija   2021 m. birželio 14 d. 22:00

5     

    

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Kai ministerijos ar kokios nors kitos garbingos valstybės vykdomosios valdžios institucijos kas nors prašo paaiškinimo, ką reiškia viena ar kita įstatymo norma, paprastai gauna atsakymą, kad a) institucija nėra įgaliota aiškinti įstatymo ir b) tai, kas pateikiama, yra tik institucijos nuomonė.

Tačiau vakar LR SAM pranoko pati save pradėjusi vaikų nuo 12 m. skiepijimosi vajų ir tuo tikslu paskelbusi, kad jei vaiko ir tėvų ar globėjų nuomonės dėl vakcinacijos nesutampa, tai vaikas turi teisę pasiskiepyti prieš tėvų valią. Tuo tikslu jam tereikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs aplinkybes, suteiks dokumentus, leidžiančius pasiskiepyti savarankiškai.

Aišku, būtų galima tai laikyti tik LR SAM spaudos tarnybos kliurka, sakyti, kad ministerijos politinės komunikaciios specialistai, nebūdami teisininkai, neteisingai suprato Pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatymą, kuris nustato specialias vaiko atstovavimo ir sprendimų dėl jos sveikatos priežiūros priėmimo taisykles.

Vis dėlto taip manyti neleidžia pati žinutės formuluotė, kuri, atidžiai įsižiūrėjus, yra dviejų Pacientų teisių įstatymo 15 str. normų hibridas. Kad nereiktų gaišti laiko ieškant, trumpai, apie ką šis straipsnis:

Pacientų teisių įstatymo 15 straipsnis pirmiausia nustato bendrą taisyklę, kad vaikui iki 16 metų sveikatos priežiūra teikiama tik su jo atstovų (tėvų, globėjų) sutikimu. Ši norma nėra absoliuti: toliau patikslinama, kad jei yra nesutarimų tarp vaiko ir jo atstovų, tai vaiko diagnostikos ir gydymo metodus gali parinkti gydytojų konsiliumas, atsižvelgdamas į nepilnamečio interesus.

To pačio straipsnio trečioje dalyje nustatoma PANAŠI, BET NE TAPATI taisyklė, pagal kurią vaikui, galinčiam teisingai vertinti savo sveikatos būklę, galima savarankiškai kreiptis ir spręsti dėl jam reikiamų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo. Tam pakanka vieno gydytojo nuomonės, išreikštos medicinos dokumentuose.

Taigi, pirmoji taisyklė yra taikoma tais atvejais, kai nepilnamečio paciento ir jo atstovo (tėvų) nuomonės nesutampa, t.y. KYLA KONFLIKTAS ir nėra aišku, kokį medicininį sprendimą priimti esamoje situacijoje. Tokiu atveju, gydytojo nuomonė turi konkuruojančią galią. Tačiau tam, kad esamoje situacijoje būtų apribota tėvų sprendžiamoji galia, reikia dviejų dalykų: a) kad tai patvirtintų gydytojų kosniumas ir b) kad jis konstatuotų, jog tėvų nuomonė neatitinka nepilnamečio interesų. Vadovėlinis tokio atvejo pavyzdys – tėvai, Jehovos liudytojai, atsisakantys duoti sutikimą kraujo perpylimui.

O štai antroji taisyklė taikoma tais atvejais, kai KONFLIKTO tarp nepilnamečio paciento ir jo atstovų (tėvų) NĖRA. Ši retai praktikoje taikoma įstatymo norma nusako situacijas, kai tėvai dėl vienų ar kitų priežasčių negali kiekvieną kartą palydėti vaiką į sveikatos priežiūros įstaigą, nes, pvz., įstaigos darbo laiko metu dirba, arba negali palydėti vaiko dėl savo ligos, ar dėl to, kad prižiūri (slaugo) kitą šeimos narį. Tai gali būti reikaliga tais atvejais, kai vaikui reikia paimti sveikatos pažymą mokyklai, gauti iš šeimos gydytojo medicinos dokumentų išrašą ar gauti siuntimą pas gydytoją specialistą, atlikti standartinius tyrimus ar gauti odontologines paslaugas. Šią taisyklę galima pritaikyti ir tais atvejais, kai tėvai (vienas iš jų) išvyksta laikinai dirbti į užsienį, o vaikas lieka gyventi su seneliais. Bet kokiu atveju, kadangi tėvų teisė į informaciją yra absoliuti, rūpestingumo taisyklė reikalauja iš gydytojo informuoti tėvus apie vaikui suteiktą sveikatos priežiūrą.

LR SAM iš šių dviejų normų padarė hibridinę taisyklę, pagal kurią esant nepilnamečio paciento ir jo atstovų (tėvų) nuomonių išsisikyrimui (konfliktui), pakanka vieno gydytojo sprendimo, kuris nevertindamas koks sprendimas geriausiai atitinka vaiko interesus, paprasčiausia duoda leidimą  vaikui pasiskiepyti savarankiškai. Tai ne kas kita, kaip manipuliavimas įstatymo tekstu, siekiant užtikrinti sau norimą viešųjų ryšių naratyvą įgyvendinant išsikeltą tikslą – 70 proc. Lietuvos populiacijos vakcinaciją.

Toks elgesys, iškreipiantis ir taip visaip siaurinamas šeimos autonomijos ribas, yra ir neetiškas. Valstybė vis dažniau elgiasi taip, lyg vaikai būtų jos nuosavybė, kuriuos ji patiki auginti tėvams; todėl ji ir leidžia sau pagal situaciją vienašališkai keisti taisykles. Su tokiu valstybės institucijų mentalitetu susiduriu ne pirmą kartą: vaiko teisių apsaugos reformos skandalo metu iš buvusio VTAĮT vadovo lūpų teko išgirsti mintį, kad šeima viso labo yra viena iš institucijų, užtikrinančių vaiko teises, švietimo sektoriuje vis labiau nenorima skaitytis su tėvų nuomone, užmirštant, kad jie yra švietimo sistemos užsakovai, patikintys jai savo vaikus,  ir štai dabar, ta pati dainelė, tik iš kitos panelės. Darosi jau baugu.

P.S. Po didelio ažiotažo, LR SAM formuluotę žaibiškai pakeitė, priderindama ją prie įstatymo. Įdedu atminčiai abi: pirmoji schema išreiškia ministerijos ketinimą, antroji – realią galimybę.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Family Watch       2021-06-16 10:20

Kitas internetinis seminaras:
Pristatyti nauji seksualinio švietimo standartai K-12
Gerbiamas šeimos drauge,

„Family Watch“ tarptautiniai internetiniai seminarai bus atnaujinti kitą savaitę, įdomiai pristatant naujus optimalaus seksualinio vystymosi K-12 standartus.

Šis internetinis seminaras pristatys šiuos naujus K-12 standartus, kuriuos patvirtina daugybė medicinos ir psichinės sveikatos specialistų ir organizacijų, remiantis veiksmingais principais ir mokymais, kurie padės vaikams išvengti seksualinės rizikos, o ne mokys „saugesnio“ sekso. Standartai yra mediciniškai tikslūs, tinkami pagal amžių, pagrįsti ir švietimo požiūriu pagrįsti įrodymai.

Šiuos naujus standartus sukūrė mūsų draugai Seksualinės sveikatos medicinos institute. Institutas siekia platinti aktualiausius ir aktualiausius mediciniškai tikslius tyrimus, susijusius su seksualine sveikata, ir teikia sveikatos ugdymą, skatinantį fizinę, psichinę, emocinę, socialinę ir dvasinę sveikatą bei visumą.

Palyginkite šiuos standartus su JAV seksualinės informacijos ir švietimo tarybos (SIECUS) parengtais nacionaliniais lytiškumo ugdymo standartais, kurie, be kita ko, skatina nemokslišką lyčių ideologiją ir tos pačios lyties asmenų elgesio pripažinimą vaikams.

Šį internetinį seminarą pristatys Lori Kuykendall, MPH, Seksualinės sveikatos medicinos instituto prezidentė ir generalinė direktorė. Ji pasidalins, kaip buvo kuriami standartai, apžvelgs jų turinį ir naudingas jų naudojimo strategijas vietos, valstybės, nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis.

Kviečiame registruotis į šį artėjantį internetinį seminarą šiandien.

Registruotis čia: https://familywatch.org/webinars/?inf_contact_key=10df8de1f2682efc380c72ea91a255a2842e902fbefb79ab9abae13bfcb46658

Taip išeina,       2021-06-15 13:07

Kad visą atsakomybę užkrovė šeimos gydytojams, jeigu vaikui pakenks ta injekcija. O Dulkys ne prie ko. Simonyte teigia, kad jeigu vienas numirs ( čia bendrai buvo kalbėta), tai dėl statistikos tarkim iš tūkstančio, tai verta skiepytis. Bet man klausimas, kuris iš mūsų pasiryžę ta viena vaiką paaukoti vardan iškrypusios valdžios norams?

Supraskite       2021-06-15 10:58

3 pasaulinis jau prasidėjo . O kare daugiausiai nukenčia beginkliai , civiliai -jų daugiausiai ir žūna. Vaikai kare pažeidžiamiausi.

Žodžio laisvė...       2021-06-15 10:34

Lietuvos vaikai ne valdininkų nuosavybė ir manipuliuoti sprendimais nevalia.

Žmogus       2021-06-15 7:15

Už tokį sprendimą reikia SAM klerkus paduot į teismą.

Rekomenduojame

Virdžinija – sektinas pavyzdys

Dominykas Vanhara. Labai tikėtina valdančiosios koalicijos sudėties kaita

Vygantas Malinauskas. Žmogaus teisių komitetas siūlo ideologizuoti smurto problemą

Privalomi skiepai gali sukelti sveikatos sistemos griūtį

Kęstutis Girnius. Konfliktas su Kinija – strateginė, ne taktinė ar komunikacijos klaida

Vokietijoje mokesčių mokėtojų pinigais remiami filmai atitinkantys „įvairovės sąrašą“

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos atnašavimas

Ar iš tikrųjų Seimo nariai patvirtino buvusių Lietuvos okupacinių režimų teisėtumą?

ES „žalioji darbotvarkė“ nebus taikoma privatiems lėktuvams ir jachtoms

Visuomenininkai lietuvių kalbos naikintojus įamžins knygoje „Valstybinės lietuvių kalbos išdavikai“

Draudikas atsisako padengti mirtį dėl vakcinos, nes mirusysis neva dalyvavo eksperimente pats prisiimdamas riziką

Vytautas Sinica. Vyriausybės veiklos apžvalga

Jonas Vaiškūnas. Kalba ne apie kalbą – o apie tai, kur eis demarkacinė linija

Eugenijus Jovaiša. Kalbos išniekinimo projekto autoriai įteisins okupacinių režimų primestą rašybą

Pareigose pažemintas arkivyskupas, susijęs su dokumentu, draudžiančiu laiminti tos pačios lyties poras

Sigitas Besagirskas. Kiek mums kainuos kova su Kinija?

Loreta Strom. Norvegijos visuomenės sveikatos institutas (FHI) nerekomenduoja naudoti koronos sertifikato kaip prevencinės priemonės

Peter Kwasniewski. Kodėl gitarų muzika neturėtų skambėti katalikiškose Mišiose

Etikos dalyko mokymas Vokietijoje sumažino religingumą

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jėzus Kanos vestuvėse – II eilinis sekmadienis

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.