Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Savivalda

Ramūnas Aušrotas. Du tarpusavyje susiję visuomenės skauduliai: alkoholizmas ir smurtas artimoje aplinkoje. Kaip su tuo tvarkosi Trakai?

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 22 d. 22:13

1     

    

Ramūnas Aušrotas. Du tarpusavyje susiję visuomenės skauduliai: alkoholizmas ir smurtas artimoje aplinkoje. Kaip su tuo tvarkosi Trakai?

Alkoholizmas lemia asmens ir šeimos socialinę atskirtį, dėl alkoholio vartojimo prarandamas darbas, nutrūksta socialiniai ryšiai, prarandami socialiniai įgūdžiai, išyra šeima arba jai kyla didelės socialinės rizikos pavojus. Alkoholizmas yra vienas iš pagrindinių smurtą artimoje aplinkoje sąlygojančių veiksnių. Jis įtakoja vaikų psichosocialinę raidą ir mokymosi pasiekimus.

Nesprendžiama alkoholizmo priklausomybės problema apkrauna socialinių paslaugų sistemą: tai yra vienas iš pagrindinių veiksnių, dėl kurio nustatomas pagalbos poreikis vaikui ir jo šeimai, dėl alkoholizmo ir jo sąlygoto smurto šeimos nariams reikia teikti laikino apnakvydinimo, apgyvendinimo paslaugas krizių centre. Dėl alkoholizmo šeima tampa finansiškai nemoki, jos nariai tampa ilgalaikiais bedarbiais, gyvena iš išmokų. Važinėjant po rajoną, ne vieną tokią šeimą, gyvenančią iš pašalpų, teko sutikti.

Kokias specializuotas paslaugas alkoholinę priklausomybę turintiems asmenims teikia Trakų savivaldybė? Atsakymas – jokių.

Mano žiniomis, savivaldybėje neorganizuojama jokia alkoholinės priklausomybės įveikos programa, klientai yra siunčiami gydytis į Vilnių (MInesotos programai, Priklausomybės ligų centras), į kituose rajonuose esančias reabilitacijos bendruomenes („Pilnų namų bendruomenė“ Varėnos rajone, „Alfa Centras“ Marijampolėje,  „TC–Laisva valia“ Kauno rajone). Ačiū Dievui, kad nors turime Katalikų Bažnyčią, kuri sudaro galimybę burtis AA grupei Trakų parapijos namuose.

Tiesa, dėl pandemijos, susitikimai pastaruoju metu vyko tik nuotoliniu būdu. Lokaliai klausimas sprendžiamas asmenis siunčiant pas gydytoją psichiatrą medikamentiniam gydymuisi.

Suprantama, kad jei nėra specializuotos pagalbos ir paramos grupių vietos bendruomenėje, problemos įsisenėja. Motyvuoti išvykti asmenį gydytis į kitą rajoną yra sunku.

Pagal Trakų paramos šeimai ir vaikui centro ataskaitą, 2020 metais nukreipti gydymui ar reabiitacijai dėl alkoholinės priklausomybės buvo viso labo 19 asmenų, nors ši problema neabejotinai yra didesnio masto.

Kita – smurto artimoje aplinkoje problema.

Kokias specializuotas paslaugas gauna smurtą artimoje aplinkoje patyrę asmenys, o kokias – smurtaujantys asmenys? Kokios taikomos prevencinės smurto artimoje aplinkoje priemonės?

Be įprastinės paslaugos – apgyvendinimo, Trakuose organizuojama savipagalbos grupė smurtą artimoje aplinkoje patyrusioms moterims. Tiesa, pagalbos gavėjų skaičius menkas (2020 m. – tik 15 asmenų), akivaizdžiai neatitinkantis smurto artimoje aplinkoje Lietuvoje masto.

O štai pagalbos smurtautojams apskritai nėra jokios, jei neskaičiuosime socialinio darbuotojo vedamų smurto mažinimo užsiėmimų, smurtavusiems asmenims pagal pagalbos šeimai planą atvejo vadybos metu.

Trakų savivaldybė 2021–2023 m. strateginame veiklos plane smurto prevencijos ir intervencijos sistemos įgyvendinimui ir gerinimui numatyta ne daugiau nei mažiau – 1 (!) tūkstantis eurų.

Su tokiu dėmesiu apie kokį smurto bangos suvaldymą galime kalbėti? O gal tikimasi, kad bus ratifikuota stebuklingoji Stambulo konvencija ir problema automatiškai išsispręs?

Nei kandidato reklama, nei ką. Tik pastaba, kad šiuos klausimus Trakuose reikia spręsti. Nežinau, kaip kitiems, o man tai yra svarbu.

Beje, su socialinio darbuotojo diena Jus!

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pasvarstymai       2021-09-23 15:01

Problema tikrai yra labai rimta. O taip yra todėl, kad didesnioji moderniosios visuomenės dalis serga įvairiomis psichologinėmis ligomis. To priežastis – kai atsiradusi dvasinė tuštuma yra užpildoma įvairiomis nuodėmingomis ydomis, kai žmogus patenka į tų ydų vergovę. Todėl įveikti visuomenės nuopuolį galima nebent tik tuo atveju, jeigu valstybė pati nuolat skleistų dvasinę kultūrą į tuštokas visuomenės narių galvas. Argi tokią kultūrą šiandien skleidžia LRT kanalai ir radijas… Apmaudu, kad politikai, esatys valdžioje, šiems dalykams yra abejingi: juk visa tai apsprendžia ar žmogus gali būti pilnai laimingas ar ne.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt devintoji (gegužės 23) diena

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.