Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Savivalda

Ramūnas Aušrotas. Du tarpusavyje susiję visuomenės skauduliai: alkoholizmas ir smurtas artimoje aplinkoje. Kaip su tuo tvarkosi Trakai?

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 22 d. 22:13

1     

    

Ramūnas Aušrotas. Du tarpusavyje susiję visuomenės skauduliai: alkoholizmas ir smurtas artimoje aplinkoje. Kaip su tuo tvarkosi Trakai?

Alkoholizmas lemia asmens ir šeimos socialinę atskirtį, dėl alkoholio vartojimo prarandamas darbas, nutrūksta socialiniai ryšiai, prarandami socialiniai įgūdžiai, išyra šeima arba jai kyla didelės socialinės rizikos pavojus. Alkoholizmas yra vienas iš pagrindinių smurtą artimoje aplinkoje sąlygojančių veiksnių. Jis įtakoja vaikų psichosocialinę raidą ir mokymosi pasiekimus.

Nesprendžiama alkoholizmo priklausomybės problema apkrauna socialinių paslaugų sistemą: tai yra vienas iš pagrindinių veiksnių, dėl kurio nustatomas pagalbos poreikis vaikui ir jo šeimai, dėl alkoholizmo ir jo sąlygoto smurto šeimos nariams reikia teikti laikino apnakvydinimo, apgyvendinimo paslaugas krizių centre. Dėl alkoholizmo šeima tampa finansiškai nemoki, jos nariai tampa ilgalaikiais bedarbiais, gyvena iš išmokų. Važinėjant po rajoną, ne vieną tokią šeimą, gyvenančią iš pašalpų, teko sutikti.

Kokias specializuotas paslaugas alkoholinę priklausomybę turintiems asmenims teikia Trakų savivaldybė? Atsakymas – jokių.

Mano žiniomis, savivaldybėje neorganizuojama jokia alkoholinės priklausomybės įveikos programa, klientai yra siunčiami gydytis į Vilnių (MInesotos programai, Priklausomybės ligų centras), į kituose rajonuose esančias reabilitacijos bendruomenes („Pilnų namų bendruomenė“ Varėnos rajone, „Alfa Centras“ Marijampolėje,  „TC–Laisva valia“ Kauno rajone). Ačiū Dievui, kad nors turime Katalikų Bažnyčią, kuri sudaro galimybę burtis AA grupei Trakų parapijos namuose.

Tiesa, dėl pandemijos, susitikimai pastaruoju metu vyko tik nuotoliniu būdu. Lokaliai klausimas sprendžiamas asmenis siunčiant pas gydytoją psichiatrą medikamentiniam gydymuisi.

Suprantama, kad jei nėra specializuotos pagalbos ir paramos grupių vietos bendruomenėje, problemos įsisenėja. Motyvuoti išvykti asmenį gydytis į kitą rajoną yra sunku.

Pagal Trakų paramos šeimai ir vaikui centro ataskaitą, 2020 metais nukreipti gydymui ar reabiitacijai dėl alkoholinės priklausomybės buvo viso labo 19 asmenų, nors ši problema neabejotinai yra didesnio masto.

Kita – smurto artimoje aplinkoje problema.

Kokias specializuotas paslaugas gauna smurtą artimoje aplinkoje patyrę asmenys, o kokias – smurtaujantys asmenys? Kokios taikomos prevencinės smurto artimoje aplinkoje priemonės?

Be įprastinės paslaugos – apgyvendinimo, Trakuose organizuojama savipagalbos grupė smurtą artimoje aplinkoje patyrusioms moterims. Tiesa, pagalbos gavėjų skaičius menkas (2020 m. – tik 15 asmenų), akivaizdžiai neatitinkantis smurto artimoje aplinkoje Lietuvoje masto.

O štai pagalbos smurtautojams apskritai nėra jokios, jei neskaičiuosime socialinio darbuotojo vedamų smurto mažinimo užsiėmimų, smurtavusiems asmenims pagal pagalbos šeimai planą atvejo vadybos metu.

Trakų savivaldybė 2021–2023 m. strateginame veiklos plane smurto prevencijos ir intervencijos sistemos įgyvendinimui ir gerinimui numatyta ne daugiau nei mažiau – 1 (!) tūkstantis eurų.

Su tokiu dėmesiu apie kokį smurto bangos suvaldymą galime kalbėti? O gal tikimasi, kad bus ratifikuota stebuklingoji Stambulo konvencija ir problema automatiškai išsispręs?

Nei kandidato reklama, nei ką. Tik pastaba, kad šiuos klausimus Trakuose reikia spręsti. Nežinau, kaip kitiems, o man tai yra svarbu.

Beje, su socialinio darbuotojo diena Jus!

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pasvarstymai       2021-09-23 15:01

Problema tikrai yra labai rimta. O taip yra todėl, kad didesnioji moderniosios visuomenės dalis serga įvairiomis psichologinėmis ligomis. To priežastis – kai atsiradusi dvasinė tuštuma yra užpildoma įvairiomis nuodėmingomis ydomis, kai žmogus patenka į tų ydų vergovę. Todėl įveikti visuomenės nuopuolį galima nebent tik tuo atveju, jeigu valstybė pati nuolat skleistų dvasinę kultūrą į tuštokas visuomenės narių galvas. Argi tokią kultūrą šiandien skleidžia LRT kanalai ir radijas… Apmaudu, kad politikai, esatys valdžioje, šiems dalykams yra abejingi: juk visa tai apsprendžia ar žmogus gali būti pilnai laimingas ar ne.

Rekomenduojame

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.