Emigracija, imigracija, demografija

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Tiesos.lt redakcija   2022 m. liepos 30 d. 0:09

15     

    

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Autorius yra teisininkas, Nacionalinio susivienijimo valdybos narys, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas

Popiežiaus vizito Kanadoje proga New York Times savo straipsnyje analizuoja Jungtinių Tautų ataskaitą „Pasaulio gyventojų skaičiaus prognozės 2022“.

Tą daro nevengdamas apokaliptinių vaizdelių: „Italijoje jau uždaromi gimdymo skyriai. Šiaurės rytų Kinijoje atsiranda miestų vaiduoklių. Pietų Korėjos universitetai neranda pakankamai studentų, o Vokietijoje šimtai tūkstančių nekilnojamojo turto objektų buvo nugriauti, o žemė paversta parkais.“

JT ataskaitoje prognozuojama, kad iki 2050 m. 60 metų ir vyresnių žmonių skaičius pasaulyje viršys jaunesnių nei 15 metų žmonių skaičių. Žinant, kad senoliui išlaikyti reikia dviejų dirbančiųjų, kyla labai rimtas klausimas dėl socialinės apsaugos sistemos, kuri yra viena iš gerovės valstybės dedamųjų, tvarumo.

„Niekada jų nebus tiek daug, kiek dabar, niekada nebus tokios rizikos būti išmestiems“, – Kanadoje sakė popiežius Pranciškus, kuris tiek šioje kelionėje, tiek mėnesio maldos intencijoje jis kviečia melstis už senus žmones, kurie yra tautos šaknys ir atmintis.

Mes labai ilgai gyvenome ant mūsų senelių demografinio palikimo. Senelių, kurie neturėdami tokių socialinių ir ekonominių galimybių, užaugino ne vieną, ne du, ir ne tris vaikus. Mūsų gerovės visuomenėje trijų vaikų turėjimas jau yra iššūkis. Ir ne be visuomenės pagalbos, kurioje klesti ir net yra sąmoningai skatinama individualizmo ir hedonizmo kultūra, kurios nariai, net jei ir ne priešiški gyvybei, bet tikrai sąmoningai ją depriotetizuoja. Visuoemenės, kurios moteriškoji pusė yra edukuota ir kontraceptinta.

Kol kas Europai, išnaudojusiai savo palikimą (demografinį galimybių langą), išeikvojusiai su eurointegracija gautą kreditą (sugėrus darbuotojus iš Rytų Europos), nieko gero nešviečia. Europos (ir mūsų valdžios) pasirinkimas šiuo metu yra imti naują paskolą, t.y. atverti savo sienas ir globaliai konkuruoti dėl darbuotojų iš trečiųjų šalių.

Štai nuo rugpjūčio 1 d. įsigalioja įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pakeitimai, kuriais siekiant į Lietuvos darbo rinką pritraukti naujų darbuotojų, yra paprastinamos migracijos taisyklės ir sudaromos sąlygos paprasčiau gauti Mėlynąją kortelę (kitaip – Europinę darbo vizą). Tai naujos ES direktyvos įgyvendinimas.

Tai – trumpalaikė politika, nes darbuotojų trūksta visame pasaulyje. O žmonių donorės – Afrikos-Azijos šalys – lėtai, bet užtikrintai eina dar praeitame amžiuje JT išgrįstu populiacijos augimo stabilizavimo, kuris, kaip paaiškėjo tik dabar, yra kelias į pragarą, į populiacijos demografinę stagnaciją jau dabar, o netolimoje ateityje – ir demografinę dezintegraciją. Ir nenuostabu: iš neetiškų pasiūlymų (finansinė parama atsilikusioms šalims mainais į kontracepciją) nieko gero ir nebuvo galima tikėtis. JT ataskaita sako, jog amžiaus antroje pusėje, o galbūt ir anksčiau, pasaulio gyventojų skaičius pirmą kartą pradės nuosekliai mažėti.

Kol kas pasaulio gyventojų skaičius auga, bet esminis faktorius yra ne didėjantis gimstamumas, bet ilgėjanti vidutinė gyvenimo trukmė.

2019 m. vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė pasaulyje siekė 72,8 metų, t. y. nuo 1990 m. pailgėjo beveik 9 metais. Prognozuojama, kad dėl tolesnio mirtingumo mažėjimo 2050 m. vidutinė gyvenimo trukmė pasaulyje sieks apie 77,2 metų. Ji, išliekant aukštam gimstamumo lygiui, ir lems didėjantį gyventojų skaičių. Kai gimstamumas pradės mažėti (vakaruose tai jau faktas), pradės mažėti ir metinis augimo tempas. Tada ir įvyks demografinis kolapsas.

Pokyčiai nebus staigūs, jie užtruks dešimtmečius, bet kai jie prasidės, demografinis nuosmukis (kaip ir augimas) vystysis eksponentiškai. Viskas paprasta: mažėjant gimstamumui, mažiau mergaičių užauga ir susilaukia vaikų, o jei jos turi mažesnes šeimas nei jų tėvai (taip vyksta dešimtyse šalių), gyventojų skaičiaus mažėjimas ima priminti nuo uolos numestą akmenį.

2021 m. vidutinis pasaulio gyventojų gimstamumas buvo 2,3 gimdymai 1 vienai moteriai per per visą gyvenimą, t. y. sumažėjo nuo maždaug 5 gimimų vienai moteriai 1950 m. Prognozuojama, kad gimstamumo lygis pasaulyje iki 2050 m. sumažės iki 2,1 gimimų vienai moteriai.

Tiek gimstamumo skatinimas, tiek vidutinės gyvenimo trukmės ilginimas (mirtingumo mažinimas) turi savo elastingumo ribas. Vaisingumo, apriboto reprodukciniu amžiumi, elastingumą labiau lemia asmens laikysena (kontraceptinis mentalitetas ar nenorėjimas turėti vaikų). Bet su nenoru turėti vaikų galima dirbti, o su mirtimi – nepakovosi. Be to, šie du rodikliai savo įnašu į demografinę kreivę nepalyginami: galima kažkiek pratęsti vieno asmens gyvybę, tačiau jis neatstos kelių vaikų, kurie gali gimti šeimoje.

Popiežiaus maldos intencija, jog senų žmonių, patirtis ir išmintis padėtų jauniems žmonėms viltingai ir atsakingai žvelgti į ateitį, neabejotinai apima ir padrąsinimą turėti vaikų. Arba bent jau persidėlioti prioritetus. Pastebėtina, kad Vakarai labiau ir sėkmingiau plėtoja gerontologinę, negu šeimos politiką.

Liberalkatalikai gali juoktis (ir tai daro), bet vienintelis būdas išsaugoti tautą ir valstybę, yra gimstamumą skatinanti valstybės demografinė politika. Bet tai yra politinės vizijos klausimas. Kiek stebiu dabar, liberalkatalikai ir dėl trumparegiškumo ir dėl politinių preferencijų, palaiko individualistinę kultūrą ir multikultūralistinės Lietuvos idėją. Kuri, deja, neduos vaisių. Tik ne esamoje globalioje socio-demografinėje situacijoje.

Toks aklumas man kažkuo primena kovai su klimato kaita skirtą socialinę reklamą iš Vokietijos, kurios užrašas skelbia: „Mano kraujo linija baigiasi su manimi.“

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ne populiacija       2022-07-31 12:51

o gyventojai, dar liaudis, tauta. Tai kodėl jis rašo populiacija, kai lietuvių kalba - GYVENTOJAI? Susivienijimas galėtų pasamdyti lietuvių kalbos mokytoją, kuri taisytų jų tekstus.

straipsnis pritemptas, apverstas aukštyn kojomis       2022-07-31 11:37

Vienuose geografinuose žmonių mažėja, kituose daugėja. Štai pvz. šeštadienį į Lampedūzą atplaukė net 23 laivai, pilni migrantų, tai rekordinis pastarųjų metų atvykimų skaičius per dieną. Italijos tarnybos nustatė, kad laivai išplaukė iš Tuniso ir Libijos uostų. Šie žmonės teigė sumokėję kontrabandininkams nuo 3000 iki 4000 eurų tam, kad galėtų kirsti Viduržemio jūrą. Lampedūzos migrantų centras atsidūrė itin krizinėje situacijoje; ten gyvena per 1900 žmonių, o vietų yra 350. Migrantai yra Bangladešo, Egipto, Tuniso, Eritrėjos, Kamerūno, Gvinėjos, Dramblio Kaulo Kranto, Malio, Gvinėjos piliečiai, t.y iš tų šalių, kurios tikrai nepergyvena dėl tokio “demografinio kolapso” kaip jį supranta ponas Aušrotas.

Durnokliui       2022-07-31 8:39

..as tas,kuris netingejo eiti i visus mitingus.Skirtingai nuo taves ir i tave panasius.Manyc,ir visus cia rasinejancius pseudopatriotus.

to Durnokliau       2022-07-31 8:31

Bet gal pirma pats pasisakyk, kas jau tokis esi?

T0mas J.       2022-07-31 1:14

Vidutinė gyvenimo trukmė didės? Pasijutęs prastai po 2 ar 3 savaičių patenki pas šeimos daktarą ir gauni siuntimą pas specialistą, pas kurį užsiregistruoti ne iškart pavyksta. Kai pavyksta, lauki to apsilankymo dar mėnesį ar du.
Ir gyvenimo trukmė didės?
Sveikinu tave, sveikas straipsnio autoriau, geležinės sveikatos žmogau. Gal tu nevalgai maisto is PC?

inetencijoje, intencija       2022-07-30 21:36

Ar teko mokytis lietuvių kalbos? Lietuviai sako KETINIMAS.

Durnokliau       2022-07-30 21:22

tai vaitkeviciene lenke,ruske ar marsiete..Gryna lietuve,atleisk Dieviau,surasiusi visa ‘zmogos’ koncepta..Ka daba i tai atsakysi,kapsuke nedoriezanas…Kuo deti nac.klausimai..,jei desovietizuot,kreipkis i lanzburgeri,jis tau ras vietele pasedejimui ilgam.Ar buvai mitinguose,glusiau..,ar sofkej patogiai rasinejai nesamones..

Žinokliau,       2022-07-30 20:19

univerus reik desovietizuoti, derusifikuoti ir depolonizuoti, ir naujai organizuoti, kad jie netaptų antilietuvybės židiniais, kaip dabar.

Kis       2022-07-30 20:07

kazkada viena protinga nacija state komunizma,kur jisai pasidejo,berods turejo ivykti 1980 metais?Galiu drasiai sakyti,kad tai tik dramliuku svajones,sitokiais tempais patys save ir sunaikins.

Zinokit        2022-07-30 11:15

gyventoju skaicius mazeja,nes dideja kapsuke baigusiu skaicius.Nugriovus univerka,problema bus isspresta.Doloj universitetus,mokyklas,darzelius.Atgal i gamta…Griaukit miestus,tai blogio zidiniai….Nesvarbu,kad tai jau buvo,laipiot ant greblio idomu.Durniai da labiau durniuos..

pataisymas       2022-07-30 10:40

prie 10 mlrd.

ne visai taip ...       2022-07-30 10:33

šiaip jau , kiekvienas , bent jau mokantis skaityt/rašyt žino,kad Žemės gyventojų skaičius NENUMALDOMAI artėja prie mlrd. Blogai lietuviams ,kurių kasmet vis mažėja dėl kvailos,nusikalstamos žmogiškumui vykdomos politikos ( nori /nenori ,bet laikas pripažint ,kad pas mus ,anot rusų, vis labiau ir “golodno ” ir “cholodno” eiliniam piliečiui.

Nemeluokit,       2022-07-30 10:10

vidutinės gyvenimo trukmė mažėja, o ne ilgėja. Prasidėjo europiečių keitimo ne europiečiais era - baltųjų žmonių galutinis sprendimas. Karą juk laimėjo dvi ne europinės kilmės super galybės, tiesa? Na, bent taip jau kadais užsiminė toks į ateitį planuojamos geopolitikos profas, super specialistas, anot Ške, - Walter Laqueur. Neosovietikai, baigę Kapsukę su pagyrimu, tyčia lietuviams sudaro nepalankias sąlygas gyventi Tėvynėje ir veja juos lauk iš čia - iš Lietuvos ir keičia mus gudais, rusais ir dar, bala žino, kuo ir taip toliau. Mes jiems svetimi ir nereikalingi.

Žinot,       2022-07-30 10:00

socialinei apsaugai padės kovidistai - pamažins mus, pensininkus. Rudenį žadamas rimtas vajus prieš mus.

kolapsas?       2022-07-30 9:21

Kas tai? Šuns vardas ar žmogaus pavardė? Nėra tokio žodžio lietuvių kalboje. Dar preferencijos, multi…, faktorius ir t.t. Nyki kalba, nutolusi nuo lietuvių. Niašnl susivienijimas.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.