Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Savivalės istorijos, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Ramūnas Aušrotas. Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys

Tiesos.lt redakcija   2021 m. liepos 24 d. 20:44

12     

    

Ramūnas Aušrotas. Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys

Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys: sužinoję, kad Trakų r., Trakų sen., Pauliškių kaime, planuojamas plynas miško kirtimas, Angelų kalvos bendruomenės nariai ėmėsi ginti viešąjį interesą (daugiau skaityti ČIA).

Nesiimu vertinti, ar teisėtai miško sklypas, kuriame planuojama kirsti medžius, buvo priskirtas IV kategorijai, leidžiančiai plyną kirtimą.

Mano nuomone, tai turėtų išsiaiškinti prokuroras, gavęs bendruomenės kreipimąsi. Pagal įstatymą jo pareiga yra apginti viešąjį interesą.

Tačiau žaviuosi bendruomenės entuziazmu, kuri, nesutikdama su minėto miško klasifikacija, perėjo per mišką ir suskaičiavo jame esančius medžius.

„Bendruomenė atliko tyrimą, kurio metu ėjo apatine miško dalimi ir žaliais dažais ~ 150 metrų juostoje žymėjo ąžuolus (66 vnt.), beržus (661 vnt.), klevus (315 vnt.), uosius (498 vnt.), taip pat pastebėtos, bet neskaičiuotos guobos. Medžių yra ženkliai daugiau, nes miškas labai didelis ir bendruomenei aprėpti viso ploto nepavyko. Didingų ąžuolų kamieno apimtis yra įspūdinga: mažiausių – 2,5 m., o didžiausių – 4,5 m.“

Korupcijos, piktnaudžiavimo teise nepavyks išgyvendinti tik institucijų pastangomis, tam reikalinga ir efektuvi visuomeninė kontrolė, kuri priklauso nuo visuomenės sąmoningumo ir socialinės atsakomybės prisiėmimo. Kova su korupcija tik instituciniame lygmenyje neefektyvi, nes viskas daržniausiai susiveda į antikorupcinių programų rašymą, socialinę reklamą ir telefono numerio kuriuo galima pranešti apie pažeidimą, nurodymo institucijos puslapyje. O painiuose ir uždaruose institucijų koridoriuose ir toliau gimsta karteliniai susitarimai.

Tokiose konfliktinėse situacijose dažnai pagalvoju apie žydišką ištarmę, kad Kūrinija „skirta man, bet nėra ne mano“. Taip sakydami žydai nenuneigia nuosavybės teisės, bet nori atkreipti dėmesį į naudojimosi nuosavybės teise ribas. Mąstymas, kad esame Kūrinijos viešpačiai, skaudžiai atsigręžia prieš žmogų. Galbūt minėto sklypo sąvininkė, iškirtusi mišką, asmeniškai pasekmių ir nepatirs. Tačiau, kaip sako popiežius Pranciškus, tai ne kas kita kaip gyvenimas skolon, ir tą skolą turės grąžinti ne kas kitas, o jos anūkai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al. To Al. To Al.'ui'ui        2021-07-27 11:18

Sengirių moksline prasme Lietuvoje gal išvis nėra. Bet kam kirsti senąsias girias ar jų likučius plynais kirtimais ? Ypač jei seni medžiai išpuvę, tai kuriam galui juos kirst ? Kodėl Stelmužės ąžuolas, Sereikiškių ąžuolas ar ąžuolai Lietuvos dvaruose gali stovėti, nepaisant puvinių, o miškuose senuosius medžius kirsti būtina ? Ir Kauno ąžuolyną ?

To Al. To Al.'ui       2021-07-27 9:15

Taip, jie pažeisti puvinio. Nueikite į Kauno ąžuolyną, ten medžiai irgi panašių apimčių, ir jei rasite bent vieną neapaugusį ąžuolinėmis kempinėmis, aš Jūsų atsiprašysiu.

To Al. To Al.'ui        2021-07-26 16:23

tai aš ir prašau (antrą kartą) - prašom pasakyti, kas yra sengirės. Nes dabar gaunasi, kad kiekvienam Bugailiškiui Prūdui iš gatvės panorėjus, bet kuris techninę brandą pasiekęs medynas staigai virsta sengire.

Al. To Al.'ui       2021-07-26 11:01

,,medienos nesitiki, nes beveik visi seni medžiai turi centrinį kamieno puvinį (čia toks gamtos dėsnis).”
Tai kodėl vykdomi plynieji kirtimai, užuot palikus visus senus medžius - juk ,,beveik visi seni medžiai turi centrinį kamieno puvinį (čia toks gamtos dėsnis).” ? Ar tie ąžuolai, kurių kamieno apimtis nuo 2,5 iki 4,5 metro, yra išpuvę ? Bet juk juos iškirs, ar ne ?

To Al.       2021-07-26 6:53

Būkite malonus, gerbiamasis, apibrėžkite, kas yra sengirės. Nes dabar gali susidaryti įspūdis, kad jos nėra saugomos. Paaiškinu - Lietuvoje iš esmės yra du tipai miško - viename auginama mediena, kitas yra saugomas. Sengirėse niekas medienos nesitiki, nes beveik visi seni medžiai turi centrinį kamieno puvinį (čia toks gamtos dėsnis).
Kartais paskaičius komentarus susidaro įspūdis, kad kažkokie blogiečiai nori išpjauti sengires dėl medienos. Atsakau - iš sengirių neprasigyvensi, nes ten gali pripjauti tik tuščiavidurių rąstų, todėl niekas jų pjauti net nesiruošia - vieni nuostoliai.

Al.       2021-07-26 0:09

Sengires, manau, valstybė turėtų išpirkti ir saugot. O savininkas gali neparduot, bet tada turi saugot. Bet tai veiktų tik jei mūsų valdžia būtų nekorumpuota. O tam nors į vieną svarbią instituciją turi patekti sąžiningi žmonės. Bet daroma viskas, kad jie ten nepatektų. Valstiečiai, kurie dabar pelnytai kritikuoja dabartinę valdžią, šioje srityje nuveikė nedaug, o sengires kirto kaip apduję. Prezidentas, kuriuo čia daugelis taip džiaugiasi, manau, galėtų tai pradėti. Bet, matyt, negali. Dar yra Dievas. Bet ir Jis, matyt, ne visagalis (nes reikalauja, kad mes ir patys ką nors padarytum).

Netikėta       2021-07-25 23:38

Iki šiol! R. Aušroto rašinius skaičiau ir džiūgavau: koks Žmogus, Pilietis, Teisininkas galų gale!
Bet po šio pavaryto blūdo (nerandu kito užvadinimo) visą ką aptiksiu vertinsiu su didžia atsarga.

>>"Nesiimu 2021-07-25 18:26       2021-07-25 22:15

Nei jūs žinot kaip ten buvo, nei šnekėkit. O jei į tamstos valdas visuomeninkai užklįstų visuomeninio intereso ieškot, kitaip užgiedotumėt.

 

>"Nesiimu 2021-07-25 9:23       2021-07-25 18:26

O žinote ką,
kažin ar ne verčiau būtų gyventi tokioje Lietuvos TSR. Nežiūrint galybės ideologinių nesąmonių bei geležinės uždangos, ūkiška tvarka šiokia tokia vis tik buvo. Bent jau ne toks beribis, ciniškas, nekontroliuojamas ir nebaudžiamas “bezpridielas”, kaip dabar.

Nesupratau       2021-07-25 16:52

žydiška ištarmė “Kūrinija skirta man, bet nėra ne mano“. Ar tikrai taip?

"Nesiimu       2021-07-25 9:23

vertinti, ar teisėtai miško sklypas, kuriame planuojama kirsti medžius, buvo priskirtas IV kategorijai, leidžiančiai plyną kirtimą.” - tai ir nesiimkit.

Privati nuosavybė taipogi papuola į tam tikrų interesų lauką, ir jei mes manome, kad viešasis interesas, t.y. bendruomenė, gali kada panorėjus ateiti ir apriboti privatų interesą jo privačioje žemėje, tai jokių kolūkių mes nesugriovėme, ir gyvename Lietuvos TSR.

hmm..        2021-07-24 22:53

priezastis - IKEA.
o ja galimai globoja miisterijas itakojantys patepmais tokie ne ES fondai kaip EEA GRANT, NorWay grant, Open society foundation..

Rekomenduojame

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Kun. Gintaras Jurgis Sungaila. Konstantinopolio patriarchatas Lietuvoje – nauja Bažnyčia?

Rusijos istorinė ir akademinė politika Lietuvos atžvilgiu 2021–2022 metais (pagrindinės tendencijos)

Kanzaso mokytoja nušalinta dėl „translytės“ mokinės pageidaujamų įvardžių nevartojimo

Christine ir Thomas Schirrmacheriai. Komunizmas kaip mokymas apie tūkstantmetę viešpatiją

Dominykas Vanhara. Išdavystės kaina

Kanapės siejamos su depresija ir nerimu

Vokiečių ministerijos nubudusiųjų „buvimo baltuoju“ apibrėžimas pašalintas po visuomenės neigiamos reakcijos

Romualdas Povilaitis. Apie Užimtumo įstatymo pakeitimą

Edvardas Čiuldė. Kodėl rusai yra užklimpę imperijos idėjos puoselėjimo iliuzijose?

Oregono valstijoje visuose mokyklų tualetuose privalės būti moterų higienos priemonių

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt septintoji (gegužės 11-oji) diena

Rusijos Dūmos vicepirmininko ir deputatų pasisakymai apie Rusijos tikslus kare prieš Ukrainą

„Žmoga“ toliau keliauja per pasaulį… (atnaujintas sąrašas)

Vytautas Radžvilas. Savinaikos mechanizmas

Vokietijoje vyksta teismo procesas pastoriui, nubaustam už kalbas apie homoseksualus

Mariupolio gynėjai virš „Azovstal“ gamyklos iškėlė Ukrainos vėliavą

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt šeštoji (gegužės 10-oji) diena

Prof. Markas Regnerusas. Kodėl santuoka yra ne tik privatus, bet ir viešas reikalas?

Lyčių kvotos: ES parlamentas balsuoja už tai, kad 50 % visų kandidatų Europos Parlamento rinkimuose būtų moterys

Reikalavimas dėvėti kaukes sukėlė daugiau mirčių nuo korona viruso

Karo monstrą penėjo ir kultūrinis rusų elitas

Gegužės 9-osios ambivalentiškumas

Nepriklausomais elektros tiekėjais privalo užsiimti FNTT

Vidas Rachlevičius. O tuo metu Anglijoje arba – o kam dabar lengva…

Ramūnas Aušrotas. ES kovido sertifikatas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.