Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Savivalės istorijos, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Ramūnas Aušrotas. Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys

Tiesos.lt redakcija   2021 m. liepos 24 d. 20:44

12     

    

Ramūnas Aušrotas. Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys

Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys: sužinoję, kad Trakų r., Trakų sen., Pauliškių kaime, planuojamas plynas miško kirtimas, Angelų kalvos bendruomenės nariai ėmėsi ginti viešąjį interesą (daugiau skaityti ČIA).

Nesiimu vertinti, ar teisėtai miško sklypas, kuriame planuojama kirsti medžius, buvo priskirtas IV kategorijai, leidžiančiai plyną kirtimą.

Mano nuomone, tai turėtų išsiaiškinti prokuroras, gavęs bendruomenės kreipimąsi. Pagal įstatymą jo pareiga yra apginti viešąjį interesą.

Tačiau žaviuosi bendruomenės entuziazmu, kuri, nesutikdama su minėto miško klasifikacija, perėjo per mišką ir suskaičiavo jame esančius medžius.

„Bendruomenė atliko tyrimą, kurio metu ėjo apatine miško dalimi ir žaliais dažais ~ 150 metrų juostoje žymėjo ąžuolus (66 vnt.), beržus (661 vnt.), klevus (315 vnt.), uosius (498 vnt.), taip pat pastebėtos, bet neskaičiuotos guobos. Medžių yra ženkliai daugiau, nes miškas labai didelis ir bendruomenei aprėpti viso ploto nepavyko. Didingų ąžuolų kamieno apimtis yra įspūdinga: mažiausių – 2,5 m., o didžiausių – 4,5 m.“

Korupcijos, piktnaudžiavimo teise nepavyks išgyvendinti tik institucijų pastangomis, tam reikalinga ir efektuvi visuomeninė kontrolė, kuri priklauso nuo visuomenės sąmoningumo ir socialinės atsakomybės prisiėmimo. Kova su korupcija tik instituciniame lygmenyje neefektyvi, nes viskas daržniausiai susiveda į antikorupcinių programų rašymą, socialinę reklamą ir telefono numerio kuriuo galima pranešti apie pažeidimą, nurodymo institucijos puslapyje. O painiuose ir uždaruose institucijų koridoriuose ir toliau gimsta karteliniai susitarimai.

Tokiose konfliktinėse situacijose dažnai pagalvoju apie žydišką ištarmę, kad Kūrinija „skirta man, bet nėra ne mano“. Taip sakydami žydai nenuneigia nuosavybės teisės, bet nori atkreipti dėmesį į naudojimosi nuosavybės teise ribas. Mąstymas, kad esame Kūrinijos viešpačiai, skaudžiai atsigręžia prieš žmogų. Galbūt minėto sklypo sąvininkė, iškirtusi mišką, asmeniškai pasekmių ir nepatirs. Tačiau, kaip sako popiežius Pranciškus, tai ne kas kita kaip gyvenimas skolon, ir tą skolą turės grąžinti ne kas kitas, o jos anūkai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al. To Al. To Al.'ui'ui        2021-07-27 11:18

Sengirių moksline prasme Lietuvoje gal išvis nėra. Bet kam kirsti senąsias girias ar jų likučius plynais kirtimais ? Ypač jei seni medžiai išpuvę, tai kuriam galui juos kirst ? Kodėl Stelmužės ąžuolas, Sereikiškių ąžuolas ar ąžuolai Lietuvos dvaruose gali stovėti, nepaisant puvinių, o miškuose senuosius medžius kirsti būtina ? Ir Kauno ąžuolyną ?

To Al. To Al.'ui       2021-07-27 9:15

Taip, jie pažeisti puvinio. Nueikite į Kauno ąžuolyną, ten medžiai irgi panašių apimčių, ir jei rasite bent vieną neapaugusį ąžuolinėmis kempinėmis, aš Jūsų atsiprašysiu.

To Al. To Al.'ui        2021-07-26 16:23

tai aš ir prašau (antrą kartą) - prašom pasakyti, kas yra sengirės. Nes dabar gaunasi, kad kiekvienam Bugailiškiui Prūdui iš gatvės panorėjus, bet kuris techninę brandą pasiekęs medynas staigai virsta sengire.

Al. To Al.'ui       2021-07-26 11:01

,,medienos nesitiki, nes beveik visi seni medžiai turi centrinį kamieno puvinį (čia toks gamtos dėsnis).”
Tai kodėl vykdomi plynieji kirtimai, užuot palikus visus senus medžius - juk ,,beveik visi seni medžiai turi centrinį kamieno puvinį (čia toks gamtos dėsnis).” ? Ar tie ąžuolai, kurių kamieno apimtis nuo 2,5 iki 4,5 metro, yra išpuvę ? Bet juk juos iškirs, ar ne ?

To Al.       2021-07-26 6:53

Būkite malonus, gerbiamasis, apibrėžkite, kas yra sengirės. Nes dabar gali susidaryti įspūdis, kad jos nėra saugomos. Paaiškinu - Lietuvoje iš esmės yra du tipai miško - viename auginama mediena, kitas yra saugomas. Sengirėse niekas medienos nesitiki, nes beveik visi seni medžiai turi centrinį kamieno puvinį (čia toks gamtos dėsnis).
Kartais paskaičius komentarus susidaro įspūdis, kad kažkokie blogiečiai nori išpjauti sengires dėl medienos. Atsakau - iš sengirių neprasigyvensi, nes ten gali pripjauti tik tuščiavidurių rąstų, todėl niekas jų pjauti net nesiruošia - vieni nuostoliai.

Al.       2021-07-26 0:09

Sengires, manau, valstybė turėtų išpirkti ir saugot. O savininkas gali neparduot, bet tada turi saugot. Bet tai veiktų tik jei mūsų valdžia būtų nekorumpuota. O tam nors į vieną svarbią instituciją turi patekti sąžiningi žmonės. Bet daroma viskas, kad jie ten nepatektų. Valstiečiai, kurie dabar pelnytai kritikuoja dabartinę valdžią, šioje srityje nuveikė nedaug, o sengires kirto kaip apduję. Prezidentas, kuriuo čia daugelis taip džiaugiasi, manau, galėtų tai pradėti. Bet, matyt, negali. Dar yra Dievas. Bet ir Jis, matyt, ne visagalis (nes reikalauja, kad mes ir patys ką nors padarytum).

Netikėta       2021-07-25 23:38

Iki šiol! R. Aušroto rašinius skaičiau ir džiūgavau: koks Žmogus, Pilietis, Teisininkas galų gale!
Bet po šio pavaryto blūdo (nerandu kito užvadinimo) visą ką aptiksiu vertinsiu su didžia atsarga.

>>"Nesiimu 2021-07-25 18:26       2021-07-25 22:15

Nei jūs žinot kaip ten buvo, nei šnekėkit. O jei į tamstos valdas visuomeninkai užklįstų visuomeninio intereso ieškot, kitaip užgiedotumėt.

 

>"Nesiimu 2021-07-25 9:23       2021-07-25 18:26

O žinote ką,
kažin ar ne verčiau būtų gyventi tokioje Lietuvos TSR. Nežiūrint galybės ideologinių nesąmonių bei geležinės uždangos, ūkiška tvarka šiokia tokia vis tik buvo. Bent jau ne toks beribis, ciniškas, nekontroliuojamas ir nebaudžiamas “bezpridielas”, kaip dabar.

Nesupratau       2021-07-25 16:52

žydiška ištarmė “Kūrinija skirta man, bet nėra ne mano“. Ar tikrai taip?

"Nesiimu       2021-07-25 9:23

vertinti, ar teisėtai miško sklypas, kuriame planuojama kirsti medžius, buvo priskirtas IV kategorijai, leidžiančiai plyną kirtimą.” - tai ir nesiimkit.

Privati nuosavybė taipogi papuola į tam tikrų interesų lauką, ir jei mes manome, kad viešasis interesas, t.y. bendruomenė, gali kada panorėjus ateiti ir apriboti privatų interesą jo privačioje žemėje, tai jokių kolūkių mes nesugriovėme, ir gyvename Lietuvos TSR.

hmm..        2021-07-24 22:53

priezastis - IKEA.
o ja galimai globoja miisterijas itakojantys patepmais tokie ne ES fondai kaip EEA GRANT, NorWay grant, Open society foundation..

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. I. Šimonytė arba apsimeta, arba nesupranta, kad Igničio veikla gali sukelti daug

Vytautas Sinica. Interviu Lenkijos televizijai (programa pasauliui anglų kalba) karo tematika

Edvardas Čiuldė. Ar iš tiesų mūsų tėvynainiai homoseksualai neturi Tėvynės?

Jonas Jasaitis. Žmonijos sunaikinimo scenarijai

Vidas Rachlevičius. Visas aktyvistes ir veikėjus reikėjo „pagrilinti”

Audrys Antanaitis: Valstybinės kalbos laukia sunkus metas

Borisas Johnsonas: Vokietija norėjo greito Ukrainos pralaimėjimo

Mirė Ukrainos disidentas Jurijus Šuchevičius

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt trečioji (Lapkričio 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ar Generalinė Prokuratūra ir STT nesiims tirti klausimo dėl IGNITIS smulkiųjų akcininkų?

Dovilas Petkus. Kompensacijos žydams: susitaikymo aktas ar mokestis „Holokausto industrijai“?

Jonas Grigas. Mokslininkai ragina paskelbti 5G ryšių moratoriumą

Italijos valdžia skirs po 20 tūkst. eurų poroms, kurios tuoksis bažnyčiose

„Už balos“. Rinkimai-Lenkija-Iranas-Futbolas

J. Kaczynskis: Lenkija priešinsis neomarksistinei revoliucijai iš Vakarų

Danutė Šepetytė. Atsakymas lietuviui Audriui Antanaičiui

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt antroji (Lapkričio 22 diena)

Makronas: „Mums reikia vienos pasaulinės tvarkos“

Ar daugiakultūriškumas griauna Vakarų tautų tapatybes?

Vytautas Sinica. Ar mums dar reikalinga Lietuvos valstybė?

Vytautas Radžvilas. Paskutinis žodis – piliečių

Ramūnas Aušrotas. Klausimas Europos šalių kino forumas „Scanorama“ organizatoriams

Advokatė Zita Šličytė: Konstitucinis Teismas – ne vieta politikavimui

Edvardas Čiuldė. Kas jie tokie yra – tie naujieji europiečiai?

Paramą Ukrainai norėtų apriboti tik mažuma

Italijos vyriausybė tęs ginklų tiekimą Ukrainai ir 2023 metais

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt pirmoji (Lapkričio 21 diena)

Anglų universitetai raginami „dekolonizuoti“ kursus: „nubudusiųjų imperializmas pasiekė didžiulį, kvapą gniaužiantį mastą“

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimtoji (Lapkričio 20 diena)

XXIV sekmadienis po Sekminių: Kas ištvers iki galo, bus išgelbėtas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.