Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Savivalės istorijos, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Ramūnas Aušrotas. Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys

Tiesos.lt redakcija   2021 m. liepos 24 d. 20:44

12     

    

Ramūnas Aušrotas. Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys

Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys: sužinoję, kad Trakų r., Trakų sen., Pauliškių kaime, planuojamas plynas miško kirtimas, Angelų kalvos bendruomenės nariai ėmėsi ginti viešąjį interesą (daugiau skaityti ČIA).

Nesiimu vertinti, ar teisėtai miško sklypas, kuriame planuojama kirsti medžius, buvo priskirtas IV kategorijai, leidžiančiai plyną kirtimą.

Mano nuomone, tai turėtų išsiaiškinti prokuroras, gavęs bendruomenės kreipimąsi. Pagal įstatymą jo pareiga yra apginti viešąjį interesą.

Tačiau žaviuosi bendruomenės entuziazmu, kuri, nesutikdama su minėto miško klasifikacija, perėjo per mišką ir suskaičiavo jame esančius medžius.

„Bendruomenė atliko tyrimą, kurio metu ėjo apatine miško dalimi ir žaliais dažais ~ 150 metrų juostoje žymėjo ąžuolus (66 vnt.), beržus (661 vnt.), klevus (315 vnt.), uosius (498 vnt.), taip pat pastebėtos, bet neskaičiuotos guobos. Medžių yra ženkliai daugiau, nes miškas labai didelis ir bendruomenei aprėpti viso ploto nepavyko. Didingų ąžuolų kamieno apimtis yra įspūdinga: mažiausių – 2,5 m., o didžiausių – 4,5 m.“

Korupcijos, piktnaudžiavimo teise nepavyks išgyvendinti tik institucijų pastangomis, tam reikalinga ir efektuvi visuomeninė kontrolė, kuri priklauso nuo visuomenės sąmoningumo ir socialinės atsakomybės prisiėmimo. Kova su korupcija tik instituciniame lygmenyje neefektyvi, nes viskas daržniausiai susiveda į antikorupcinių programų rašymą, socialinę reklamą ir telefono numerio kuriuo galima pranešti apie pažeidimą, nurodymo institucijos puslapyje. O painiuose ir uždaruose institucijų koridoriuose ir toliau gimsta karteliniai susitarimai.

Tokiose konfliktinėse situacijose dažnai pagalvoju apie žydišką ištarmę, kad Kūrinija „skirta man, bet nėra ne mano“. Taip sakydami žydai nenuneigia nuosavybės teisės, bet nori atkreipti dėmesį į naudojimosi nuosavybės teise ribas. Mąstymas, kad esame Kūrinijos viešpačiai, skaudžiai atsigręžia prieš žmogų. Galbūt minėto sklypo sąvininkė, iškirtusi mišką, asmeniškai pasekmių ir nepatirs. Tačiau, kaip sako popiežius Pranciškus, tai ne kas kita kaip gyvenimas skolon, ir tą skolą turės grąžinti ne kas kitas, o jos anūkai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al. To Al. To Al.'ui'ui        2021-07-27 11:18

Sengirių moksline prasme Lietuvoje gal išvis nėra. Bet kam kirsti senąsias girias ar jų likučius plynais kirtimais ? Ypač jei seni medžiai išpuvę, tai kuriam galui juos kirst ? Kodėl Stelmužės ąžuolas, Sereikiškių ąžuolas ar ąžuolai Lietuvos dvaruose gali stovėti, nepaisant puvinių, o miškuose senuosius medžius kirsti būtina ? Ir Kauno ąžuolyną ?

To Al. To Al.'ui       2021-07-27 9:15

Taip, jie pažeisti puvinio. Nueikite į Kauno ąžuolyną, ten medžiai irgi panašių apimčių, ir jei rasite bent vieną neapaugusį ąžuolinėmis kempinėmis, aš Jūsų atsiprašysiu.

To Al. To Al.'ui        2021-07-26 16:23

tai aš ir prašau (antrą kartą) - prašom pasakyti, kas yra sengirės. Nes dabar gaunasi, kad kiekvienam Bugailiškiui Prūdui iš gatvės panorėjus, bet kuris techninę brandą pasiekęs medynas staigai virsta sengire.

Al. To Al.'ui       2021-07-26 11:01

,,medienos nesitiki, nes beveik visi seni medžiai turi centrinį kamieno puvinį (čia toks gamtos dėsnis).”
Tai kodėl vykdomi plynieji kirtimai, užuot palikus visus senus medžius - juk ,,beveik visi seni medžiai turi centrinį kamieno puvinį (čia toks gamtos dėsnis).” ? Ar tie ąžuolai, kurių kamieno apimtis nuo 2,5 iki 4,5 metro, yra išpuvę ? Bet juk juos iškirs, ar ne ?

To Al.       2021-07-26 6:53

Būkite malonus, gerbiamasis, apibrėžkite, kas yra sengirės. Nes dabar gali susidaryti įspūdis, kad jos nėra saugomos. Paaiškinu - Lietuvoje iš esmės yra du tipai miško - viename auginama mediena, kitas yra saugomas. Sengirėse niekas medienos nesitiki, nes beveik visi seni medžiai turi centrinį kamieno puvinį (čia toks gamtos dėsnis).
Kartais paskaičius komentarus susidaro įspūdis, kad kažkokie blogiečiai nori išpjauti sengires dėl medienos. Atsakau - iš sengirių neprasigyvensi, nes ten gali pripjauti tik tuščiavidurių rąstų, todėl niekas jų pjauti net nesiruošia - vieni nuostoliai.

Al.       2021-07-26 0:09

Sengires, manau, valstybė turėtų išpirkti ir saugot. O savininkas gali neparduot, bet tada turi saugot. Bet tai veiktų tik jei mūsų valdžia būtų nekorumpuota. O tam nors į vieną svarbią instituciją turi patekti sąžiningi žmonės. Bet daroma viskas, kad jie ten nepatektų. Valstiečiai, kurie dabar pelnytai kritikuoja dabartinę valdžią, šioje srityje nuveikė nedaug, o sengires kirto kaip apduję. Prezidentas, kuriuo čia daugelis taip džiaugiasi, manau, galėtų tai pradėti. Bet, matyt, negali. Dar yra Dievas. Bet ir Jis, matyt, ne visagalis (nes reikalauja, kad mes ir patys ką nors padarytum).

Netikėta       2021-07-25 23:38

Iki šiol! R. Aušroto rašinius skaičiau ir džiūgavau: koks Žmogus, Pilietis, Teisininkas galų gale!
Bet po šio pavaryto blūdo (nerandu kito užvadinimo) visą ką aptiksiu vertinsiu su didžia atsarga.

>>"Nesiimu 2021-07-25 18:26       2021-07-25 22:15

Nei jūs žinot kaip ten buvo, nei šnekėkit. O jei į tamstos valdas visuomeninkai užklįstų visuomeninio intereso ieškot, kitaip užgiedotumėt.

 

>"Nesiimu 2021-07-25 9:23       2021-07-25 18:26

O žinote ką,
kažin ar ne verčiau būtų gyventi tokioje Lietuvos TSR. Nežiūrint galybės ideologinių nesąmonių bei geležinės uždangos, ūkiška tvarka šiokia tokia vis tik buvo. Bent jau ne toks beribis, ciniškas, nekontroliuojamas ir nebaudžiamas “bezpridielas”, kaip dabar.

Nesupratau       2021-07-25 16:52

žydiška ištarmė “Kūrinija skirta man, bet nėra ne mano“. Ar tikrai taip?

"Nesiimu       2021-07-25 9:23

vertinti, ar teisėtai miško sklypas, kuriame planuojama kirsti medžius, buvo priskirtas IV kategorijai, leidžiančiai plyną kirtimą.” - tai ir nesiimkit.

Privati nuosavybė taipogi papuola į tam tikrų interesų lauką, ir jei mes manome, kad viešasis interesas, t.y. bendruomenė, gali kada panorėjus ateiti ir apriboti privatų interesą jo privačioje žemėje, tai jokių kolūkių mes nesugriovėme, ir gyvename Lietuvos TSR.

hmm..        2021-07-24 22:53

priezastis - IKEA.
o ja galimai globoja miisterijas itakojantys patepmais tokie ne ES fondai kaip EEA GRANT, NorWay grant, Open society foundation..


Rekomenduojame

Viktoras Jašinskas. Juodasis pirmadienis

Kun. Robertas Grigas primena: ne tvoros ir ne tanketės apsaugo parlamentus…

Nida Vasiliauskaitė ir jos „Lapių medžioklės“. Išvarymo instrukcijos: sugauti, išvyti, dezinfekuoti

Ramūnas Aušrotas. Apie sprendimų „greitumą“

Geroji Naujiena: Sekime Jėzų ir nebūsime sugėdyti

„Teisingumo registras“: ar esate pasiruošę gyventi be pilietinių teisių?

„Neredaguota“ pokalbis su Aurelijumi Veryga apie pandemija ir politiką

Lietuvos šeimų sąjūdžio tarptautinė konferencija po mitingo: „Valstybių ateitis diktatūros šešėlyje“ (vaizdo įrašas)

Algimantas Rusteika. Kas bandė organizuoti riaušes?

Liudviko Jakimavičiaus pastebėjimas: ant ko tada visas bėdas vers?

Rugsėjo 10 d. mitingo Katedros aikštėje rezoliucija

Mero rinkimai Trakuose. Ramūno Aušroto programa: kaip išspręsti įsisenėjusias Trakų komunalinio ūkio problemas?

Nidos Vasiliauskaitės kalba rugsėjo 10 dienos mitinge Katedros aikštėje (vaizdo įrašas): „Mes nesiderame!“

Rugsėjo 10 dienos mitingo Katedros aikštėje vaizdo įrašas

Vasariški pokalbiai su Dovilu Petkumi. Arkivyskupas ir nuncijus Ukrainai Visvaldas Kulbokas: Šv. Sostas gali būti tarpininku siekiant taikos

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Globalistinė Lietuvos užsienio politika

Vygantas Malinauskas. Kodėl Lietuvai taip nesiseka suvaldyti pandemijos? Palyginimas su kaimynais ir ... Indija

Nida Vasiliauskaitė. Nebijokime. Tai jie tegu bijo

William H. McRaven kalba Techaso universiteto studentams: kaip įveikti pasaulį

Iš propagandos frontų. Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė – net jei sau prieštarauja, vis tiek teisūs, arba Liežuvis – pikčiausias jų priešas

„Neredaguota“ pokalbis su advokatu prof. dr. Ignu Vėgėle. Valstybė ir teisė

Nidos Vasiliauskaitės replika apie netrukus įsigaliosiančius draudimus

Linas V. Medelis. Uždrausti valdantiesiems giedoti himną – Tautišką giesmę

Pandemiją galima valdyti ir kitaip: pranešimų ištraukos ir reportažai iš STI konferencijos „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“

Šiandien legendinio partizano J. Lukšos-Daumanto atminimą istorikai įprasmins tarptautine konferencija apie ginkluotą antisovietinį pasipriešinimą

Justas Sakavičius. Dėl ko verta sunerimti VISIEMS

Vesti visuomenę prie Jėzaus: kun. N. Pipiro mintys ir bendražygio dr. D. Stakišaičio prisiminimai minint s. Ados-Benvenutos Urbonaitės šimtmetį

Advokatai J. Sakavičius ir A. Mozeris: nei tarnautojai, nei mokyklų administracijos neturi teisės skatinti mokinius skiepytis be tėvų žinios

Prof. Alvydas Jokubaitis: jei katalikai reikalautų to paties kaip homoseksualai, kiltų skandalas

LRT: Lietuva kalba. Ką daryti su tūkstančiais Lietuvoje esančių migrantų – integruoti ar išsiųsti? V. Sinicos atsakymas, kurio jis nespėjo pagarsinti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.