Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Tiesos.lt redakcija   2020 m. liepos 28 d. 14:11

6     

    

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Didžiausias Prancūzijos dienraštis „Le Figaro“ informuoja (ČIA) apie tai, kad Lietuvos parlamentas priėmė rezoliuciją dėl visų formų surogacijos pasmerkimo. Dienraštis tikisi, kad ir Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui.

Straipsnio autorė teisės mokslų daktarė Claire de la Hougue, Europos Teisės ir Teisingumo Centro ekspertė, daugelio teisinių straipsnių apie bioetiką autorė, ne kartą kalbėjusi Europos Parlamente ir Europos Taryboje apie surogaciją, viliasi, kad šis sprendimas „surogacijos problemos supratimą tarptautiniu mastu pakels į kitą lygmenį“.

Straipsnyje pabrėžiama, kad „tarptautinėje praktikoje tai yra pirmas kartas, kai Europos šalies nacionalinis parlamentas pasižiūrėjo į surogacijos klausimą iš sąžinės perspektyvos, suvokdamas tarptautinės teisės bei moterų ir vaikų teisių ir orumo pažeidimų, kuriuos sukelia surogacija, rimtumą“.

Lietuva yra giriama už tai, kad siūlo konkrečias priemones šiai praktikai uždrausti, t.y. pateikti JTO Generaliniam sekretoriui pataisą Vaiko teisių konvencijos fakultatyviniam protokolui dėl vaikų pardavimo, vaikų prostitucijos ir vaikų pornografijos, siūlančią, kad vaiko įsigijimas surogacijos būdu būtų pripažintas prekybos vaikais forma, taip pat prašymą peržiūrėti JTO Konvenciją dėl visų formų diskriminacijos panaikinimo moterims, įtraukiant į ją įsipareigojimą imtis visų priemonių, įskaitant teisines, kad būtų uždrausta bet kokios formos surogacija, o taip pat pateikti rašytinį paklausimą Europos Tarybos Ministrų Komitetui dėl šalių narių įsipareigojimų pagal Europos Konvenciją dėl nesantuokinių vaikų teisinio statuso vykdymo.

Straipsnyje įvardijama, kad rezoliucija buvo krikščionių demokratų iniciatyva, kurią tapo įmanoma priimti sulaukus kitų partijų, ypač žaliųjų ir socialdemokratų narių palaikymo.

Straipsnyje pabrėžiama, kad „Lietuvos Seimas, užimdamas kitokią poziciją negu Hagos tarptautinės privatinės teisės konferencija, siekianti įteisinti surogaciją ir ją reguliuoti, teisingai suprato, kad nepriklausomai nuo to, kokia ji būtų – komercinė ar altruistinė, savo prigimtimi tai yra tas pats reiškinys, didinantis moterų išnaudojimą, o ypač neturtingose šalyse.“

Straipsnyje teigiama, kad šis Seimo dokumentas rodo, kad atėjo laikas tarptautiniu lygiu imtis veiksmų uždraudžiant surogaciją. Įvardijama, kad surogatinių motinų ir vaikų, gimusių surogacijos būdu, šalys donorės pastaruoju metu imasi griežtų priemonių, kad ši praktika būtų uždrausta ar bent jau apribota (pvz., 2015 m. Tailandas uždraudė surogacijos būdu išnešioti vaikus užsieniečiams – past. mano). Įvairios tarptautinės organizacijos įspėja apie surogacijos praktikai būdingus žmogaus teisių pažeidimus. Jungtinių Tautų specialioji pranešėja prekybos vaikais ir vaikų seksualinio išnaudojimo klausimais ponia de Boer-Buquicchio 2018 m. savo ataskaitą skyrė prekybai vaikais surogacijos būdu. Europos Parlamentas jau 2011 m. pasmerkė surogacijos praktiką kaip moters kūno ir jos lytinių organų išnaudojimo fromą, o Europos Tarybos parlamentinė asamblėja, nepaisydama intensyvaus lobizmo ir po ilgų diskusijų, 2016 m. atmetė pranešimo ir rekomendacijos, pritariančios surogacijai, projektą.

Straipsnyje klaidingai teigiama, kad rengdami šią rezoliuciją, Lietuvos deputatai rėmėsi Europos Teisės ir Teisingumo Centro atliktu tyrimu „Kaip pagal tarptautinę teisę yra draudžiama surogacija?“, kuri buvo publikuota knygoje „Santuoka ir vaiko apsaugos įstatymai” (2016 m. Paryžius), kurią redagavo Šeimos ir Respublikos Institutas (Institut Famille et République). Mano žiniomis, rezoliucijos projekto rengėjams ši medžiaga dėl kalbinio barjero buvo nežinoma:)

Straipsnis informuoja, kad visai neseniai, t.y. 2020 m. liepos 1 d., Prancūzijos Nacionalinėje asamblėjoje buvo pristatyta Informacijos misijos ataskaita apie Prancūzijos šeimos politikos pritaikymą prie XXI amžiaus visuomenės iššūkių (Nr. 3168).

Joje parlamentarai ragina imtis tarptautinių veiksmų siekiant užtikrinti, kad valstybės, leidžiančios surogaciją, nesuteiktų galimybės šiuo reprodukcijos būdu naudos tų valstybių, kurios tai draudžia, piliečiams. Taip pat teigiama, kad visuotinis šios praktikos draudimas turėtų pirmiausa prasidėti nuo atitinkamų dvišalių susitarimų sudarymo, ir peraugti į galiojančios konvencijos pakeitimą. Ataskaitoje nurodoma, kad jau dabar Europos mastu egzistuoja teisinis konsensusas šiuo klausimu, nes nes didelėje dalyje kaimyninių Prancūzijos valstybių - Vokietijoje, Ispanijoje ir Italijoje - bet kokios formos surogacija yra draudžiama.

Prancūziškai kalbantys ataskaitą gali pasiskaityti ČIA.

P.S. Rezoliucija dėl visų formų surogacijos pasmerkimo buvo priimta lietuvių kalba. Mano žiniomis, LR Seimo kanceliarijos vertimų padalinys išvertė rezoliuciją į anglų kalbą. Įdomu tai, kad straipsnyje pateikiama nuoroda į prancūzišką rezoliucijos vertimą, kurią galima rasti ČIA.

Kukliai džiaugiuosi, kad ir man teko prie viso šio reikalo prisidėti.

Dėkoju sesei Aurelijai iš Šv. Jono bendruomenės už nuorodą į prancūzišką tekstą. O taip pat ir maldas šia intencija.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Beverley Mc Arthur MP       2020-07-29 12:33

https://www.bevmcarthur.com/definition-of-woman-made-redundant?inf_contact_key=74e627a9962333d1869f919ab25207204dfbc39d7283b2cb89d5189540b69330
Svarbiausia Australijos nestatutinė mokslo įstaiga, Australijos mokslo akademija, neseniai priėmė moters apibrėžimą, į kurį įeina „kiekvienas, save laikantis moterim“, neatsižvelgiant į  biologines savybes.

The Christian Post       2020-07-29 12:25

https://www.christianpost.com/news/jk-rowling-gender-transitioning-minors-is-medical-scandal-about-to-erupt.html?inf_contact_key=b05e0a6e7639a52f2e5e4b24ffbec62109c74070ac2bf3cfa7869e3cfd4ff832
Hario Poterio sautorė J.K. Rowling ir toliau kalba apie lytinės tapatybės bėdas teigdamas, kad su lyties pakeitimu susiję bandymai yra medicininis skandalas.
Birželio mėn. Rowling paskelbė ilgą esė, kurioje ji išreiškė savo susirūpinimą dėl to, kaip transseksualų ideologija kenkia ir kelia grėsmę moterims ir jų teisėms.

labas rytas       2020-07-29 8:46

pasiskaiciau rezoliucija ir paziurejau i balsavimo rezultatus. idomu, bet labai nenustebino. pries balsavo liberalai, kas tikriausiai ir buvo tiketina. ir balsavime nedalyvavo beveik niekas is konservatoriu (is ju tik 4 buvo uz, iskaitant Kasciuna. net atseit didysis krikscionis Pavilionis tikriausiai pabijojo, gal dar nebuvo aisku su rinkiminiu sarasu?:). Taigi,  konservatoriai vel parode savo liberaluji veida.
nezinau, kaip eisis su ta rezoliucija Prancuzijoje nacionalineje asamblejoje, nes ten Macrono République en marche turi didele dauguma, nebent patys makronininkai kazka viduje verda ta tema.
pabaigai noreciau informuoti stasi apie milzininkas galimybes, kurias suteikia siuolaikines IT priemones. mat vargselis pasiskunde, kad nera nuorodos i rezoliucija lietuviskai. pavyzdziui yra tokios programos google arba bing arba dar kokia kita paieskos sistema. copy-paste budu nukopijavus pvz “rezoliucija dėl visų formų surogacijos” i paieskos langeli, galima rasti ne tik rezoliucijos teksta lietuviu kalba, bet ir balsavimo rezultatus, ir asmeninio balsavimo ir frakciju. LRS puslapis yra gana neblogas, galima bandyti ieskoti is karto ten.smilesmile:) ir dar noreciau stasi informuoti, kad yra cia ir mokanciu ir skaitanciu prancuziskai ir angliskai, skirtingai nuo to paties stasio:):):)

stasys        2020-07-29 7:34

trūksta nuorodos į lietuviška tekstą . Labai abejoju ar čia atsirastu daug tokiu kurie skaito Lefigaro ir dar prancuziškai .smile

stasys        2020-07-29 7:33

Geras str. ir puiki iniciatyva . Dar vienas akmenėlis į tradicinės Šeimos instituto pamatą . Dabar tik autoriui reikėtu pasidomėti .. ką tai turi bendro su Stambulo konvencija.

O tuo tarpu LRT :       2020-07-28 19:32

Du vaikus su partneriu auginantis Izraelio ambasadorius pristatė knygą apie netipišką tėvystę
Spalvos. Gėjai tėčiai
Spalvos. Altruistinė surogacija: britė kitoms šeimoms išnešiojo penkis vaikus


Rekomenduojame

Tomas Baranauskas apie A. Kubilių: štai kas mus valdė prieš 8 metus

Robertas Grigas. Kaip de Golis Maskvoje į Šv. Mišias važiavo

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Prezidento dilemos ministrų kabinete

Rasa Čepaitienė. DiskrimiNacija

Irena Vasinauskaitė. Sirgti draudžiama dirbti

„Neredaguota“ pokalbis su Ramūnu Karbauskiu: kova su propaganda

Ramūnas Aušrotas. Apie teisės viršenybės ir prenatalinės gyvybės apsaugos principų suderinamumą

Andrius Švarplys. Andriau Navickai, ar tikrai?

Nuo bačkos. Andrius Navickas. Lietuvos seksistai, vienykitės!

Stasys Jakeliūnas. „Ateities“, arba „Politinės amnezijos“ koalicijai –  pimyn, perveskit iš „Sodros“ pensijų fondams 400 mln. eurų

Verta pamatyti. Donaldo Trumpo teisinės komandos spaudos konferencija

Žmogaus teisių komiteto pirmininko T. V. Raskevičiaus programa: 5 prioritetai

Geroji Naujiena: Jėzus Kristus, Visatos valdovas, Tiesos Karalius

Algimantas Rusteika. Vartotojo instrukcija

Ramūnas Trimakas. Trojos asilas

Kun. Robertas Skrinskas. Kristus Karalius: šventė lapkričio 22-ąją. Skirta abortų legalizavimo Lietuvoje 65-sioms metinėms

Dalius Stancikas. Melo muziejus (ištrauka iš knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“)

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Linas V. Medelis. Skaudės, bet privalome eiti

Robertas Grigas. Kas yra tikrasis „seksizmas“ politikoje

„Nu… nu… tai prieš šimtą metų gal net tokių klausimų nebūtų uždavę“

Ramūnas Karbauskis. Neleisime, kad su mumis būtų elgiamasi kaip su „šunauja“

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.