Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Žmogaus teisės, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Ramūnas Aušrotas. Apie sprendimų „greitumą“

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 12 d. 7:35

16     

    

Ramūnas Aušrotas. Apie sprendimų „greitumą“

Penktadienį, atidarant LR Seimo rudens sesiją, Seimo pirmininkei buvo užduotas taktiškas klausimas, ar nevertėtų klausimų, susijusių su pandemijos valdymu, įtraukti į Seimo darbotvarkę.

Į tai Seimo pirmininkė atsakė taip:

„Pirmiausia dėl sprendimų priėmimo svorio perkėlimo į Seimą, ypač dėl COVID-19 pandemijos valdymo, būtų galima svarstyti apie tas galimybes, tačiau reikia suprasti, kad dažnu atveju reikia priimti sprendimus pakankamai greitai, o situacija yra nuolat besikeičianti. Todėl siekdami labiau įtraukti Seimą į sprendimų priėmimą, mes taip pat rizikuojame, jog tie sprendimai pasidarys kur kas lėtesni. Mes galime tiesiog įklimpti į svarstymą situacijos, kuri jau pažengė į priekį ir galbūt reikia visai kitokių priemonių. Aš matyčiau čia jautriausią ir problemiškiausią vietą to, ką siūlote.“

Ir štai tos pačios dienos vakarą LR SAM užregistravo krūvą teisės aktų pakeitimų, kuriais nuo pirmadienio pakeitė kai kurias pandemijos valdymo žaidimo taisykles, kurios turėjo įsigalioti nuo rugsėjo 13 d. Man klausimas, kas pasikeitė? Ar pasikeitė epidemiologinė situacija Lietuvoje? Ar atsirado naujų mokslinių duomenų? Kokia būtinybė reikalauja priimti sprendimus penktadienį, kuriuos reikės taikyti jau pirmadienį?

Kokia epidemiologine logika vadovaujantis asmenys be GP jau galės būti aptarnaujami lauko kavinėse nuo pirmadienio, o vakar dar negalėjo?

Kokia epidemiologine logika vadovaujantis vieną pardavėją teturinčios parduotuvės, turės tikrinti GP, o degalinės, miniprekybcentriai, kuriuose dar ir pardavinėjami degalai, kur gaminamas maistas ir dažnai būna kamščiai, ne?

Kokie nauji moksliniai atradimai lėmė, kad anksčiau neskiepytiems GP buvoma gauti tik pasidarius mokamą PGR testą, o dabar pakaks ir neigiamo COVID-19 antigeno testo?

Kokie mokslo įrodymai lėmė, kad nuo pirmadienio jau bus galima be GP naudotis visomis viešojo transporto paslaugomis, o dar vakar – ne?

Ir, beje, kokia mokslu grįsta pandemijos valdymo logika yra nustaytas 1500 kv. metrų, o ne 1400 ar 1600 kv. metrų komercinių patalpų plotas, nepriklausomai nuo to, kiek jame galimai apsilanko žmonių?

Vienas iš teisėje taikomų kriterijų, kuriais matuojamas teisinio reguliavimo, kuriuo ribojamos asmenų teisės teisėstumas, yra būtinumas (necessity). Priimami sprendimai turi būti ne tik pagrįsti, teisėti, tinkami ir proporcingi, jie turi būti ir būtini esamoje situacijoje. Būtinumas yra fakto klausimas. Jį įrodo faktiniai (šiuo atveju – epidemiologiniai, medicinos mokslo) duomenys.

Būtinumas yra vienas iš kriterijų, kuriais teisme matuojamas priimtų sprendimų teisėtumas.

Prancūzijos Konstitucinis Teismas, nagrinėjęs priverstinės izoliacijos nustačius CV19, klausimą, pasakė, kad asmens laisvė, kurią valstybė turi pareigą saugoti, negali būti apribota su „nebūtinu įkarščiu“ („unnecessary rigour“). Naudojimosi laisve apribojimas turi būti tinkamas, būtinas ir proporcingas siekiamo tikslo atžvilgiu. Prancūzijos KT nusprendė, kad automatinis šios priemonės taikymas, neatsižvelgiant į individualią situaciją ir nesudarant izoliacijos sutrumpinimo galimybės, yra nepateisinamas priemonės būtinumo, tinkamumo ir porporcingumo požiūriu.

EŽTT byloje Kiyutin prieš Rusiją (2011) sprendė klausimą, ar valstybė, remdamasi visuomenės sveikatos apsaugos motyvais, gali atsakyti piliečiui gyvenamosios vietos registracijos dėl jo sveikatos būklės. Teismo požiūriu, nors sveikatos apsauga yra teisėtas tikslas, Rusija nepateikė svarių ir objektyvių priežasčių, pagrindžiančių šios priemonės taikymo būtinumą.

EŽTT byloje Vavricka pr. Čekiją (2021), kurioje sprendė privalomo vaikų skiepijimo klausimą, taip pat klausė, ar taikomos priemonės yra būtinos demokratinėje visuomenėje (teismas, atsižvelgdamas į faktą, jog a) yra skiepijama nuo likviduojamos infekcijos; b) vakcina, kurios nauda yra moksliškai įrodyta, pripažino priemonės taikymo būtinumą.

LR Vyriausybė neįrodė, jog tiek rugpjūčio 11 d. sprendimai, kuriais buvo įvestas Galimybių pasas, o juo labiau jų pakeitimai buvo/yra būtini.

Dar daugiau – LR Vyriausybės susikurtas mandatas per Operacijų vadovą formuoti situacinę teisėkūrą lemia, kad sprendimai priimami spontaniškai, nesilaikant elementaraus teisėkūros reikalavimo pagrįsti sprendimo būtinumą, tikslingumą, proporcingumą. Tai formuoja (ne)galios politiką, kuri kuria teisinio neapibrėžtumo ir tesinio nesaugumo situaciją.

P.S. Jei kas sakys, jog aukščiau išvardintus spredimus priimti priėmė gatvės minia, tai atsakysiu, jog iš kalbėjimosi turi kilti sprendimai. Ne iš spaudimo, ir ne iš galios pozicijos „mes leidome“. Nei rugpjūčio 11 d., nei vėlesniais sprendimais – įvedant GP, o taip pat juos keičiant – su visuomene iš tiesų nebuvo kalbėta. Ir tada, ir dabar sprendimai priimti vienašališkai. Jei valdžioje nebūtų moteriausybė, sakyčiau, patriarchališkai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Žemas lygis       2021-09-13 13:18

Labiau nei aišku, jog tie skubūs sprendimai -  tik dėl pergalingos rugsėjo 10-osios maršo baigties. Liūdna, kai tokių paprastų dalykų nesuprantama.

štaziui       2021-09-13 8:26

stazele, tai ne tu, tai bolševikinio sifilio išėstas tavo kūnelis tamposi, tąsosi ir maigo raides klaviatūroje.

Pirmiausia       2021-09-12 20:58

Pirmiausia reikia iš mest iš statistikos duomenų nulinius ligonius( besimptominius) arba išskirt į atskirą grafą

Klausimėlis       2021-09-12 15:03

Kas paleido plandemiją? Globalistai.
Globalistai yra neomarksistai, neokomunistai, leftistai…
Tai kodėl sovietski komuniagos kovoja prieš, ar tai tik vaidyba?!

> 13:56       2021-09-12 14:57

Pats smirdi pats tepi, ane.

Tas ,,stiklo valytuvas",        2021-09-12 13:56

matyt, ir vėl sapnuoja amžinąatilsį Trockį. smile Ar atspėjau, drauge Milaiti?

Stiklo valytuvas       2021-09-12 13:10

> habilitās     2021-09-12 8:23
Tamsta habilitai,
Kaip suprantu, pačiam Stalinas netinka. Chruščiovas irgi netinka.
„konservatorių išgamos“ irgi tragedija.
Va, paaiskink man, kodėl ‘konservatoriai’ ne kabutėse? Regis pats visapusiškai raštingas (be ironijos ir be priekabių prie pseudonimo). Ar pats toks naivus, ar čia kokį naivumą bandai įskiepyti kaip ir sisteminė žiniasklaida, kad „konservatorius“ vis dar priimi už gryną pinigą - ‘dešinieji konservatoriai’. Senų seniausiai jie nebedešinieji ir nebekonservatoriai, jeigu iš vis kada nors tokiais buvo. Šios padermės atžvilgiu, jau ansčiau ir ne kartą esu pasisakęs.
Analogiškai,internautai vis bruka ‘vokišką fašizmą’, kai turime (turėjome?) tik vokiškai žydišką nacional-socializmą. Jeigu ne tas social-IZMAS… Jo, stringa tas „pusbroliškas kaulas“. Na, tokia istorinė tiesa.
.
Kodėl pats su maršistais? Kodėl ne su tauta, o su prožydiškai komunistine-rū ‘liaudimi’ apsimetėliškai save prisistatančiais (tarybine) tauta? Negi manai, kad prieš kosmopolitinį gaivalą galima rimtai priešintis ir pasipriešinti be nacionalizmo?!! Galimai maršistų tikslas galutinai destabilizuoti padėti Lietuvoje. Aš nei karto negirdėjau ir neskaičiau, kad maršistai pasisakytų prieš leftistinį gaivalą! Visur tik feikinės vakcinos, ‘išvaikyti seimą ir…’ O kas po to? Juk nėra siūlomi kiti kandidatai į premjerus, ministrus… Suirutė?!
.
Ar pačiam ‘nemaišo’ maršistų aiškiai rusiškas dėmuo? O gal pats esate iš tų litbelo* entuziastų (pagal kilmę)? Ar be žydrusiškų komunistų (simpatikų) kitaip nebegalima? Pati Rusija ‘per aplink’ dirba iš vien su globalistais…
Kodėl nekeli tautos, kodėl negaivini nuslopintų tautinio patriotizmo genų..?!
.
Ar šis tiesos portalas jau visai be tautinio nacionalizmo dvasios.

analogija       2021-09-12 13:06

kiemo operacijų vadovas kiemsargis Vardotas Pavardinskas penktadienį vakare savo makaulėje įregistravo 2 spontaniškai gimusius sprendimus, - nueitį maxę parsinešt 4 litrus degtienės, savaitgalį pabendrauti su pačiu savimi vartojant parsineštą gėrį... Šiandien, jau antrą dieną niekaip neaprasipagiriodamas gerb. kiemsargis plyštančioje nuo pergėrimo kramėje įregistravo svarbiausiąjį 3 sprendimą, - darbdavį nato, pirmadienį į darbą neinu. Bo kiemsargio “sprendimai” yra triskart aukščiau už kokius ten sumautus įstatymus ar darbo kodeksus ir žmogui savaitgalį kultūringai pailsėt trukdančias konstitucijas.

kada       2021-09-12 10:43

kada pasibaigs si covidine psichoze. Manau simonyte ir dulki reikia gydyti.

Nagi panašu,       2021-09-12 10:35

kad taip. Į Seimą ir Vyriausybę sugužėjo jaunieji stalinistai. Rusijoje jie irgi populiarūs.

Povilas       2021-09-12 10:29

Chaosas galvose- chaosas gyvenime.

stasys       2021-09-12 10:26

Ir kodėl tie ‘kovotojai’ visada siekia ka nors pirmučiausiai drausti o vėliau čia plepa apie kažkokį mus tikantį blogį . Kuo jie skiriasi nuo tu valdančiu ? Tokie pat beidėjiniai ‘parmazonai’ kuriu visa Tiesa prasideda nuo paprasto draudimo o ne idėjos , sumanymo ir galiausiai visiems timkamo sprendimo . Mwn tas reiškinys vis dar nesuprantamas ..ir reikalauja detalesniu apmąstymu .

ah1       2021-09-12 10:01

pirmiausia turi būti įvestas subadytiems ir marmalu apkrėstiems užkratu karantinas 14 d., kad kitų neapkrėstų o po 14 dienų daromi testai C19 nustatyti, radus C19 pas sumarmaliuotus, izoliuoti nuo visuomenės, nes sumarmaliuoti ir marmalu apkrėsti ir yra užkrato nešiotojai ir platintojai, net neabejoju;
antra uždrausti - eksperimentinius preaparatus ant žmonių ir GP.

stasys       2021-09-12 9:51

Autoriau , gyvenima ir politikoje diktuoja šaldytuvas . Todėl užduodamas klausimus Seimo pirmininkei jums privalu prieš tai atidaryti ji ir pasižiūrėti i jo turinį  . Šiandiena vieni kriterijai sprendimus lydi o rytoj žiūrėk šaldytuvas tuščias . Pandemijos valdymas moteru-vyriausybės lydimas tik viena nuostata visus pamaitinti kad butų sotus ir truputi patenkinti bet lygiai .Jums kaip vyriškos padermės atstovui derėtu kitus klausimus užduoti ..

Pasvarstymui       2021-09-12 8:32

Anuometinei satyros klasikei priskiriamas posakis:
“Kaip aš norėčiau gyventi lietuviškame filme”. Ką? Kodėl? “Pažiūrėkite, kokie ten erdvūs butai, kokia puiki buitis”... [Pavyzdys - butas filme “Benai, plaukiam į Nidą”]
Tad ir dabar verta kartkartėmis pažiūrėti LRT “panoramą”. Tikrai V. Žilinskaitė pasakytų:
“Kaip aš norėčiau gyventi “panoramos” nupieštame pasaulėlyje”, t.y. valdžiai palankiai formuojamame “info burbule”... Visiškai priešingas tikrovei vaizdinys,- kaip ir tada!
Kiek iš to galėtume išspausti naudos? Pvz., tai padėtų perprasti, kodėl tos valdiškos esybės taip keistai galvoja, kalba, po to ir daro? Juk “panoramą” žiūrėdamas, iš jos iškraipytų vaizdinių tikrai gali susidėlioti keistą pasaulėvaizdį ir vertinimus! :(
Čia buvo reminiscencija “panoramą” po mitingo pasižiūrėjus…

habilitās       2021-09-12 8:23

Stalinas duoną dalijo kortelėmis, Chruščiovas veždavo į duoninę (buvo tokios parduotuvės) kartą per dieną, stovėdavome dvi-tris valandas eilėje, konservatorių išgamos nusprendė iš viso į parduotuvę neįleisti. Arba sutikite būti bandomaisiais triušiais degeneratų cheminiuose ekspermentuose, kaip kiniečiai japonų 731 būryje antrojo pasaulinio karo metu, arba dvėskite badu ir be vaistų.
Belieka melstis, kad A. Lukašenka atsiųstų musulmonų, kurie pakartotų 9/11 žygdarbį Lietuvoje.

Rekomenduojame

Pasaulinio atgarsio susilaukusi byla Suomijoje: krikščionys persekiojami dėl tikėjimo

Jurga Lago. Apie skiepus ir degančias eglutes

Žymusis dr. J. Peterson: privalomas vakcinavimas nuo COVID-19 yra totalitarinių valstybių imitavimas

Suomija gali stabdyti ES vertimą skiepytis

Vytautas Sinica. Pakalbėkim apie iš esmės nusikalstamus iš esmės nusikaltėlių siūlymus

Ramūnas Aušrotas. Nestereotipiniai lyčių vaidmenys – už ką siekiama kovoti?

Bandoma juodinti laisvės kovotoją

Viljama Sudikienė. Europos nacionalistai buria naują aljansą Varšuvoje

Vaidotas A. Vaičaitis. Konstitucinis Teismas ir „galimybių pasas“

Ar turėčiau paskiepyti savo vaiką naujomis vakcinomis nuo COVID-19?

Iš interneto platybių. Iškrito pirmasis sniegas!

Ir vėl pinigai atiminėjami iš Lietuvos regionų…

Tomas Baranauskas. Gal žinot gerą lietuvišką atitikmenį?

Fox News: Viktoras Orbanas – vakarietiškas konservatorius ar totalitarinis banditas?

Vytautas Sinica. Psichologija remiasi nužmoginta žmogaus samprata

Indijos Aukščiausiajam teismui pateiktas pirmasis pasaulyje ieškinys dėl nužudymo vakcina Bilui Geitsui ir Adarui Pūnavalai

Asta Višinskaitė – Katutė. Jeigu kas nors ims plūsti mane ar prigimtinės šeimos palaikytojus, tai nepateks į neapykantos supratimą

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija

Povilas Žumbakis. Mama bears revoliucija

Nepaisant išteisinimo, K. Rittenhouse istorija įrodo, kad JAV tebėra žiniasklaidos valdoma valstybė

Pandemijos valdymas ir STI siūlomi žingsniai (II): gydymo rekomendacijos sergantiems

Dauguma JAV katalikų ir protestantų teigia: nebūtina tikėti Dievą, norint pasiekti dangų

Éric Zemmour: „Mes neleisime mūsų pakeisti svetimais žmonėmis“

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.