Šeimos politika

Ramūnas Aušrotas. Apie Lygių galimybių įstatymo naują redakciją

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugsėjo 17 d. 13:52

13     

    

Ramūnas Aušrotas. Apie Lygių galimybių įstatymo naują redakciją

Šiandien LR Seime pateikiamas Lygių galimybių įstatymo nauja redakcija. Svarstymui teikia Žmogaus teisių komitetas (in corpore).

Aiškinamasis raštas teigia, kad nauja įstatymo redakcija siekiama suderinti Lygių galimybių įstatymą su Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymu, patikslinti sąvokas, jas atnaujinti pagal EŽTT praktiką, sukurti sklandesnį Lygių galimybių kontrolieriaus institucijos veikimo mechanizmą.

Bet va: tarp projekto uždavinių atsiranda:
- diskriminacijos formų sąrašo praplėtimas, tobulinimas;
- lygių galimybių kontrolieriaus kompetencijų didinimas;

Kas kliūva į akis:

a) pirmiausia pernelyg išplėstos ir neapibrėžtos diskriminiacijos ir lygių galimybių pažeidimo sąvokos

Tikriausiai prisimenate, kaip keičiant Vaiko teisių įstatymo pataisas buvo išplėstos smurto sąvokos ir kas iš to gavosi.

Kadangi sąvokos buvo išplėstos, o vertinamieji kriterijai, pagal kuriuos smurtas vertinamas, nebuvo įstatyme suformuluoti, ir tai leido institucijai pačiai interpretuoti ir nusistatyti kada yra, o kada nėra smurtas. Taip praktikoje atsirado absurdas su promilėmis (tėvų išgertu alkoholio kiekiu). Gi paskutinė inovacija - vaikų palikimas seneliams atostogų metu, kaip grėsmė vaikui ir nesaugi aplinka.

Jei nebus nustatyti aiškūs vertinamieji kriterijai, ir lygių galimybių srityje gali baigtis panašiai. Kas gali paneigti, kad LGK praktikoje neatsiras nuostata, teigianti, kad ilgesnis kaip 20 sekundžių žvilgsnis į moterį yra priekabiavimas?

Toliau, dar gražiau:

b) projekte siūloma išbraukti nuostatą, pagal kurią LGĮ netaikomas šeimos ir privataus gyvenimo srityse.

Kitaip tariant, tai reiškia, kad su nauja įs tatymo redakcija LG kontrolierius seks, kad prie pietų stalo nediskriminuočiau savo žmonos ir vaikų, reikalaudamas, kad man būtų pirmam įdėta į lėkštę:)

Čia juokas juokais, bet tokiu reguliavimu iš tiesų ruošiama dirva gender maistreamingui ir lyčių stereotipų ugdymo naikinimui šeimoje. Bet tai yra tikrai ne lygių galimybių kontrolieriaus reguliavimo sfera. LG kontrolieriaus funkcija yra nagrinėti skundus su asmenų elgesiu viešojoje veikloje (darbe, organizacijose), bet ne kištis į privatų šeimos gyvenimą.

Toks reguliavimas galimai prieštarauja LR Konstitucijoje numatytai tėvų teisei rūpintis vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus.

Dabar išeis, kad katalikiškos mokyklos dėl etoso (savo išpažįstamų vertybių) gali atsisakyti priimti dirbti mokytojais homoseksualius asmenis, bet šeimos tėvas negalės auginti savo vaikus pagal įsitikinimus, t. y. sakyti, kad su vyrai negali sudaryti santuokos (nes tai bus bus diskriminacija).

Aš žinau, ką pasakys projekto autoriai: kad tokiu regulaivimu siekiama „prieiti“ prie tų atvejų, kai vyksta seksualinis priekabiavimas namuose, nederamas vyro elgesys su moterimi.

Taip, tokių atvejų yra. Bet tam reguliuoti yra kitas teisės aktas: Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, pagal kurį moteris yra ginama nuo bet kokios formos partnerio smurto (įskaitant ir priekabiavimą ar vertimą santykiauti pasinaudojant priklausoma padėtimi)

Toks reguliavimas atvers ateityje tikrą Pandoros skrynią, žinant, kad kai kam tik ir niežti prilįsti prie mūsų vaikų.

c) Taip pat projekte panaikinama įstatymo netaikymo išimtis religinėms bendruomenėms ir bendrijoms, jų arba jų narių įsteigtoms organizacijoms teikiant gaminius, prekes, ir paslaugas religiniais arba tikėjimo tikslais.

Motyvuojama, siekiant apsaugoti „nuo priekabiavimo bei seksualinio priekabiavimo religinėse bendruomenėse“.

Bet realiai į šį variantą gali įeit ir pvz. atsisakymas iškepti tortą dviems linksmiems vyrukams sumaniusiems atšokti vestuves.

d) galiausiai, su tuo bus keičiamas ir Darbo Kodeksas, kuriame bus nustatoma pareiga darbdaviams kovoti su vėjo malūnais:

„Darbdavys, kurio vidutinis darbuotojų skaičius yra daugiau kaip penkiasdešimt, privalo priimti ir įprastais darbovietėje būdais paskelbti lygių galimybių politikos įgyvendinimo ir vykdymo priežiūros principų įgyvendinimo priemones.“

Kitaip tariant, užuot darius verslą, krūvą popierių reiks paruošti, o po to dar ir įgyvendinti reikės. O čia visko galima prisigalvoti. Galiausiai gali gautis kaip Lenkijoje su IKEA, atitinkamų dienų šventimas, imperatyvūs nurodymai darbuotojams ir pan. Žodžiu, gali būti linksma.

Norintys gali pasiskaityti patys:

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/96f31cf082b411e98a8298567570d639

O čia manantiems, kad moteris šeimoje be Lygių galimybių kontrolieriaus negali apsiginti. Su šypsena.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2019-09-17 23:27

Nemažiau nuostabu, kad įstengė tik susilaikyti didieji demokratai ir patriotai -
Ažubalis, Puidokas, kupčinskas, Širinskienė.

mamai iš kaimo       2019-09-17 22:20

Dėl Puteikio - “žmogaus be savybių” (Robert Musil) - be Jūsų daugiau gal niekas ir nenustebo? Jis palaiko ir antikonstitucinio partnerystės įstatymo iniciatyvą.
Dėl Saudargo ir Baškienės - sunku patikėti. Vis dėlto ir jie gėdingame sąraše.
Dėl Jūsų ligšiolinės geros nuomonės apie Tomiliną ne tik aš, bet, manau, ir daugelis Tiesos.lt skaitytojų didžiai nustebę?
Šitas net barnevernišką orvelinį vaikų paėmimo įstatymą aršiai palaikė mitinguose.
Kai kurie “žalieji”, nors negeria, bet elgiasi taip, tarsi būtų chroniški žalio, l.stipraus narkotizuojančio pelynų gėrimo Absinthe vartotojai.

Pagreitis       2019-09-17 22:06

Taip jau buvo šlovingoji komunistų partija kūrė dar baisesnius projektus, žlugo, nors resursai buvo milžiniški,  čia ubagai kuria lygybes, net ne juokinga darosi.

-------       2019-09-17 21:46

——> mama iš kaimo
Nustebote dėl Tomilino?
Lietuvos energetinės strategijos sabotuotojas, ,,Hitachi’’ projekto žlugdytojas, dar klausimas, ar nebus prisidėjęs prie Karbauskio veiklos prieš Lietuvos narystę NATO.
Negi visa tai jums naujiena?

T0mas J.       2019-09-17 20:39

Dėl DVIEJŲ visiškai nesusijusių įstatymų projektų - VIENAS balsavimas - ar Seimo statutas tai leidžia??

T0mas J       2019-09-17 20:31

Nesupratau.. Dėl DVIEJŲ visiškai nesusijusių įstatymų projektų - VIENAS balsavimas???!!
Kaip taip gali būti?

http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_sale.bals?p_bals_id=-35519

mama iš kaimo       2019-09-17 19:14

Na, beveik visas sąrašas mūsų “didvyrių” suprantamas, bet Baškienė, Puteikis ir Saudargas apstulbino. Ir apie Tomiliną geriau galvojau. Ką gi, pažinti žmones reikia. Ateičiai.

grumstas       2019-09-17 19:04

Kai pagalvoji apie ateitį , kas mūsų laukia ir kokia šviesi ateitis mūsų palikuonims gali tekti. nebaisi darosi ir atominė bomba….

U Ž       2019-09-17 18:39

Vytautas Bakas
Monika Navickienė
Naglis Puteikis
Julius Sabatauskas
Paulius Saudargas

hau       2019-09-17 17:49

Tikrai, kai kurie balsavusieji nustebino. Žinosik, kas yra kas, ačiū, kad paviešinot sąrašėlį.

Gerais norais kelias į pragarą grįstas       2019-09-17 16:23

Kas keisčiausia,kad su bažnyčios pagalba bendruomenė,kurioje ugdomas sąmoningas žmogus,pagarba moteriai-motinai,vyrui-tėvui,pagarba gyvajai gamtai(kuri visa gyva)-ši bendruomenė žeminama.Iškreiptų veidrodžių karalystė,kurioje proto nukrypimai jau laikomi norma.

Žiūrim, ką turim (nuo ryto):       2019-09-17 16:01

Lygių galimybių įstatymo Nr. IX-1826 pakeitimo įstatymo projektas (nauja redakcija) (Nr. XIIIP-3512). Balsavusių UŽ sąrašėlis (dėl kai kurių turėtumėte nustebti):
**************************************************************************
Aušrinė Armonaitė 
Vytautas Bakas
Linas Balsys
Rima Baškienė 
Juozas Baublys
Antanas Baura
Juozas Bernatonis
Valentinas Bukauskas
Petras Čimbaras
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Eugenijus Gentvilas
Simonas Gentvilas
Sergejus Jovaiša
Ričardas Juška
Darius Kaminskas
Dainius Kepenis
Gediminas Kirkilas
Jonas Liesys
Mykolas Majauskas
Bronislovas Matelis
Monika Navickienė 
Aušrinė Norkienė 
Raminta Popovienė 
Edmundas Pupinis
Naglis Puteikis
Julius Sabatauskas
Algimantas Salamakinas
Paulius Saudargas
Rimantas Sinkevičius
Algirdas Sysas
Gintarė Skaistė 
Kęstutis Smirnovas
Lauras Stacevičius
Rimantė Šalaševičiūtė 
Robertas Šarknickas
Irena Šiaulienė 
Ingrida Šimonytė 
Tomas Tomilinas
Gintaras Vaičekauskas
Gediminas Vasiliauskas
Virginija Vingrienė 
Antanas Vinkus
https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=37067&p_k=1&p_kade_id=8&p_ses_id=115&p_fakt_pos_id=-501404&p_bals_id=-35519#balsKlausimas

punktas e:       2019-09-17 14:13

Kadangi lygių galimybių kontrolieriai kaip ir nelabai gali pateisinti gaunamų atlyginimų - bent jau dalis iš jų tai tikrai - sumanyta duoti jiems daugiau darbo ir dar labiau išplėsti užslėptų represijų diapazoną prieš sistemai nepageidaujamus asmenis.


Rekomenduojame

Ramūnas Karbauskis. Kleptokratija ir jos didvyriai

Vygantas Malinauskas. Mano trigrašis į diskusiją apie simbolius

Prokurorų žinia: Neringa Venckienė iš įtariamosios tapo kaltinamąja

Šiandien, šeštadienį, 14 val. kviečiame į pilietinį mitingą – už istorinę atmintį, didvyrių garbę, Trispalvę ir Valstybę

Italų kalbininko prof. dr. Guido Michelinio paskaita apie lietuvių kalbą ir jos pranašumus

Vilniaus Sąjūdis: nedelsiant grąžinkite A. Kentrai Miško brolių muziejaus patalpas ir, atlyginę patirtą žalą, paremkite jo veiklą

Prokuratūra skundžia sprendimą Generolo Vėtros lentelės sudaužymo byloje

Raimondas Navickas. Pasiūlymas klaipėdiečiams

Tautos forumo reikalavimas dėl patyčių iš valstybinės vėliavos, laisvės kovotojų ir genocido aukų atminimo

Robertas Čerškus. Apie neužmirštuolės žiedelius

Vidmantas Valiušaitis. 1944 m. sausio 9 d. tragiškai žuvo gaisre prezidentas Antanas Smetona

Liudvikas Jakimavičius. Įdomus faktas

Robertas Grigas. Jei iš LRT diktorių atsirastų...

Grėsmės lygių nebeliko. Įsigaliojo naujas Vaiko situacijos vertinimo tvarkos aprašas

Tomas Baranauskas. Atmintinos dienos ir Kazys Škirpa

Vincentas Vobolevičius. ES direktyvos: kas jos ir ką jos gali?

Vidas Rachlevičius. Mes vėl pralaimim neiššovę...

Advokatas Remigijus Merkevičius neįžvelgia jokio moters nusikaltimo: jos sulaikymui pagrindo nebuvo

Liudvikas Jakimavičius. Atsako belaukiant: jis bus žiaurus ir visiškai kitoks nei prognozuojama

„Meilės krantų“ autorius Gitenis Umbrasas: Jausmas, lyg kas ranką pjautų

Nuo bačkos. LRT: mums dera nulenkti galvas prieš tas jaunas policijos pareigūnes, operatyviai radusias argumentų, kodėl gi reikia sulaikyti asmenį

Algimantas Rusteika. Trys išvados

Policinės valstybės sentencijos

Tomas Baranauskas. Tokia policija – grėsmė nacionaliniam saugumui

Audriaus Bačiulio replika apie naująją tvarką „Šimašiaus okupuotame Vilniuje“

Buitinė trauma ar policininkų smurtas? arba Popierius viską pakenčia, o lietuvis?

Vygantas Malinauskas. Kai liberalizmas tampa vyraujančia ideologija

Algimantas Rusteika. Pasaka ne pasaka apie tai, kas visada skęsta, o kas tik paviršiumi plaukioja

Geroji Naujiena: Kad Dievo išmintis apsigyventų ir mūsų tautoje

Susipažinkime: Dievo tarnaitė Elena Spirgevičiūtė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.