Tikėjimo persekiojimas, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Ramūnas Aušrotas: Seimas atėmė galimybę skirti 1,2 proc. paramą Bažnyčiai

Tiesos.lt siūlo   2022 m. birželio 8 d. 21:10

8     

    

Ramūnas Aušrotas: Seimas atėmė galimybę skirti 1,2 proc. paramą Bažnyčiai

Dovilas Petkus | laikmetis.lt

Anot teisininko Ramūno Aušroto, sprendimai, kuriuos priėmė Seimas dėl 1,2 proc. GPM paramos skyrimo, atims galimybę remti religines bendruomenes, taip pat savo parapijas.

„Žinot, negalėjau savo akimis patikėti. LR Seimas šiandien priėmė Labdaros ir paramos įstatymo pataisas, kuriomis atėmė galimybę religinėms bendruomenėms ir bendrijoms, (pvz. Katalikų Bažnyčios parapijoms) gauti 1,2 gyventojų pajamų mokesčio.

Pirminis liberalo A. Bagdono pasiūlymas buvo nusitaikęs 1,2 proc. atimti tik iš biudžetinių įstaigų (kas matyti iš projekto aiškinamojo rašto). Yra žinoma, kad darželiai ir mokyklos renka iš tėvų 1,2 proc. ir juos išleidžia darželio ar mokyklos infrastruktūrai gerinti (klasėms perdažyti, spinteles nupirkti ir pan.)

Aišku, galima diskutuoti dėl to, ką jos turėtų daryti iš biudžetinių lėšų. Su sąlyga, jei finansavimas įstaigos ūkiniams poreikiams tenkinti iš savivaldybės biudžeto būtų adekvatus. Taip pat galima iš dalies sutikti, kad kadangi jos gauna biudžeto lėšas, o NVO – gyvena tik iš projektinių, dėl kurių reikia konkuruoti, tai jų ir NVO padėtis yra nelygiavertė. Kaip ir galimybė rinkti pinigus (dažnai naudojasi administracine galia, pvz. netiesiogiai įpareigoja skirti 1,2 proc. darželiui ir mokyklai jos darbuotojus.

Tačiau projekto svarstymo Seime metu paaiškėjo, kad siūloma formuluotė eliminuoja ne tik biudžetines įstaigas, bet ir religines bendruomenes ir bendrijas, kurios patenka į nevyriausybinės organizacijos sąvoką.

Pagal NVO plėtros įstatymą „nevyriausybinė organizacija – nuo valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų valdymo nepriklausomas savanoriškumo pagrindais įsteigtas visuomenės ar jos grupės naudai veikiantis viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas nėra siekti politinės valdžios arba įgyvendinti vien tik religinius tikslus“.

Parapija kaip juridinis asmuo pagal savo veiklos pobūdį  įgyvendina vien religinius tikslus, todėl į NVO sąvoką nepatenka ir 1,2 proc. GPM gauti negalės.

Ir nors buvo pateikti net du pasiūlymai įtraukti religines bendruomenes ir bendrijas į paramą galinčių gauti subjektų sąrašą, LR Seimas didele balsų dauguma: 82 už, 18 susilaikė ir 17 prieš priėmė siūlomą teisinį reguliavimą.

Iš ideologijos pusės, tiek liberalai, tiek socdemai visada skeptiškai žiūrėjo į religinių bendruomenių ir bendrijų finansavimą, o tai, kad religinių bendruomenių ir bendrijų veikla prisideda prie bendrojo gėrio per sąžinės formavimą ir dorybių ugdymą, jiems visada buvo tuščias žodis.

Kai kurių socdemų palaikymą liberalų projektui (Šakalienė, Sysas, Sabatauskas) galimai lėmė ir siekis, kad atsilaisvinę pinigėliai nutekėtų ideologinėms NVO, kurių dauguma įgyvendina kairiąją anti – šeiminę politiką.

Aš pats aktyviai dalyvauju Katalikų Bažnyčios bendruomeniniame gyvenime. Man puikiai žinoma, kiek kainuoja Trakų bazilikos ar Lentvario bažnyčios šildymas, kuriam nepakanka davatkėlių sunešamų skatikų. Bažnyčioje vyksta ne tik religinės apeigos, bet ir pastoracinė veikla. Ant šildymo taupoma, ir stipriai, susitikus žiemą parapijos namuose grupelėje tenka sėdėti su paltais.

Dažna parapija, taupydama admnistracines lėšas, socialinę karitatyvinę veiklą vykdo neįsteigę atskiro juridinio asmens, ir savo poreikiams naudoja parapijos sąskaitą. Taip yra ir Trakuose, čia parapijos Caritas (faktiškai vienas žmogus) veikia prie bažnyčios be atskiro juridinio statuso (tam nėra nei pinigų, nei žmogiškųjų išteklių). O jis su savanorių iš bendruomenės pagalba pamaitina kas savaitę apie 60 žmonių.

Išeitis gyvenime visada yra. Galima apeiti įstatymą steigiant prie Bažnyčios VšĮ. Bet vėlgi: buhalterinė apskaita, ataskaitų teikimas ir t. t. Neįsivaizduoju, kad viena Caritas moterėlė prie kaimo parapijos tai darys.

Man patinka JAV NVO modelis, kur paramą gali gauti ir neformali grupė veikianti visuomenei naudingu tikslu. Pats esu gavęs paramos projektui iš JAV fondo neturėdamas jokio teisinio statuso, bet turėdamas fondo asmenų pasitikėjimą. Lietuvai gi viską reikia kontroliuoti ir biurokratizuoti“, – savo feisbuko paskyroje rašė R. Aušrotas.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2022-06-9 20:43

PS. “Kiekvienas aukoja pagal sazine pries Dieva”.
Pagal sazine reiskia, kad baznycioje turi buti tokia tvarka, kad tik Dievas (ir aukojantysis) turi zinoti kiek paaukojo.Auku rankiojimas pamaldu metu sios nuostatos neatatinka.
O stai pas Jiehovos liudytojus - atatinka. Ten, dezes aukoms pastatytos taip, kad niekas nematytu kiek , kas ir kada aukoja. Toliau nuozmoniu akiu. Nori , nueini ir niekam nematant aukoji kiek nori. Tai yra “pagal sazine”.
Kataliku baznycioje(ir daugelyj kitu) tokios tvarkos nesilaikoma.Auku rinkejai ir aplinkiniai mato kiek duodi, o tai jau netiesioginis spaudimas.
Taciau tai nereiskia , kad desimtines moket nereikia. Bet atsakai uz jos mokejima ar ne, ne zmonems, o Dievui.

Dzeikas       2022-06-9 20:34

>>21:23’ui
O NT atsaukia Senojo Testamento nuostatas?
Parodyk kurioje vietoje NT sakytu , kad desimtines daugiau moket nebereikia.
Ir jeigu nori tureti baznycia kuri saugotu ir gelbetu zmogaus sielas reikia moketi kiek Zodyje pasakyta.
Kas bus kai nemokesi?
Nieko nebus - turesi lietuviska baznycia, kur kunigai ismusineja mokesti uz sakramentus, arba valdzia remontuos baznycioms stogus, kunigai vaikscios uz parankes su sio pasaulio stipriaisiais ir pus su jais i viena duda.

jie nenusipelnė gyventi geriau       2022-06-9 13:49

tik komunistai ir kgbistai - tikri valstybininkai ir rusai nusipelnė gyventi iš mokesčių mokėtojų pinigų.
VOT !!!

Pagarba       2022-06-9 7:29

Autoriui, kuris liko ko gero vieninteliu mastančiu NS ir nepuolančiu rėkti Slava Ukraini.

Gabrielė       2022-06-9 5:29

Čia Dievas nubaudė bažnyčią už jos bestuburiškumą. Ar reikalingi baili, timėjimo neginanti kunigija?

>>21:23       2022-06-8 22:42

Dešimtinės mokėjimas,tai ST nuostata,kuri NT laikais nėra privaloma.Bet aišku “prosperity gospel mega churches” pastoriai be to neišgyventų:).Kiekvienas aukoja pagal savo sąžinę prieš Dievą.

ah.ą       2022-06-8 22:06

irrrr… gerai darė. Nuo to ir derėtų pradėti demelagizaciją.

Dzeikas       2022-06-8 21:23

Krikscioniu surinkimas SAVO parapijieciu desimtine islaiko baznycia(t.y. maldos namus or klyra).
Jeigu baznycios nariai nesurenka lesu, arba kaip dazniausiai buna nemoka desimtines (atnesa lituka ar euriuka karta i menesi ir jauciasi mecenatu), tai tokia baznycia eina sunims seko pjauti.
Valstybes biudzetas surenkamas is valstybes gyventoju, krikscioniu , zydu, pravoslavu ir kitu. Kataliku baznycia i valstybes biudzeta tokiu budu neturi jokios teises.
Nereikia painioti ciesoriaus ir Dievo.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.