Istorija, Propagandos ir ideologijos analizė

Raimondas Navickas. Ko moko jaunimą šis keistas filmas? arba Iliustracija VSD ir 2-jo departamento 2018 m. „Grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui..“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 6 d. 17:15

12     

    

Raimondas Navickas. Ko moko jaunimą šis keistas filmas? arba Iliustracija VSD ir 2-jo departamento 2018 m. „Grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui..“

Vos šįryt visi perskaitėme VSD ataskaitoje, kad viena iš pagrindinių Rusijos propagandos krypčių yra Lietuvos istorijos puolimas ir ypač – pokario partizanų šviesaus atminimo menkinimas, vaizduojant juos kaip žydšaudžius ir taikių žmonių žudikus.

Ir še tau – popiet skaitau apie naują kūrinį, nufilmuotą už nemenkus valdiško biudžeto pinigus, – režisieriaus R. Banionio kinofilmą „Purpurinis rūkas“.

Gerbiamas Rokas Sinkevičius pateikė išsamiai apibendrinantį šio filmo anonsą ir net pridėjo nuorodą į originalios apysakos tekstą, kad kiekvienas, suprantantis rusiškai, galėtu sutaupyti dvi valandas gyvenimo ir tiesiog pasižiūrėti, apie ką tas kūrinys. Aš taip ir padariau ir liudiju, kad anonsas visiškai tikslus.

Taigi, žodis gerbiamam Rokui:
———————————————————-

„Susipažinkime su nauja Ivaškevičiaus ir Banonio produkcija – vienu iš 12 filmų, užpernai laimėjusių Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtų filmų konkursą ir gavusių Kino tarybos finansavimą (tame etape – 130 tūkstančių eurų).

Filmas pastatytas pagal Felikso Jakovlevičiaus Roizinerio apysaką, kurios pagrindinė siužeto linija – našlaičio žydų vaikino Joškės Jankelevičiaus ir lietuvių partizano-žydšaudžio Vlado, nužudžiusio jo tėvus, akistata.

Iš karto kyla nemažai klausimų. Partizanas-žydšaudys? Gal šitaip einame į pagalbą Agitpropui, nespėjančiam kepti sovietinės kinoprodukcijos, – padedame įtvirtindami dažniausiai priešų kartojamus stereotipus? Nebeužtenka tremtinės-„emigrantės“, kuriai padeda gerasis dėdė enkavedistas? Čia turbūt dovana mūsų šaliai Vasario 16-osios ir 1949 metų LLKS deklaracijos septyniasdešimtmečio proga?

Visiškai neturime ką statyti iš lietuviškų memuarų ir literatūrinių kūrinių, kad reikia ištisai žvelgti iš svetimų perspektyvų, kurios formuoja kitų tautų pasakojimus apie mūsų partizaninę kovą, kur ji tampa tik Holokausto, Didžiojo tėvynės karo ar kitokio „metaįvykio“ periferija?

Roizinerio apysakoje sovietai, berods, nėra rodomi teigiamai. Užsimenama, Vlado žodžiais, kad prie Smetonos, nors visi ir nekentė visų, kaip įprasta žmonėms, tačiau gana gerai sugyveno, o visos blogybės prasidėjo nuo sovietų okupacijos. Tai, matyt, atspindi ir autoriaus patirtis – 1978 metais jam pavyko iš Sovietų Sąjungos emigruoti į Izraelį.

Joškė, nors iš Vlado (jo tėvų žudiko) pusės ir jaučia nuolatinę grėsmę būti nužudytas, jokia proga neišduoda jo, bet, atvirkščiai, prisiima Vlado nėščios žmonos Janinos būsimo vaiko tėvystę ir taip išgelbsti ją nuo tremties. Paskui prižiūri gimusį vaiką ir padeda jį išmaitinti, kol Janina serga.

Romane žydiškas kerštas suformuluotas gudriau – pasitaikius progai, Joškė pasimyli su Janina ant šieno, kol Vladas ilgesnį laiką dingęs kažkur miškuose. Puikus lietuvių partizano žmonos portretas Vasario 16-osios ir šimtmečio proga, ar ne?

Negana to, nedėkingoji po kurio laiko pabando nunuodyti Joškę užnuodytu pienu. Tačiau per klaidą apsinuodija jos pačios vaikas! Šioje situacijoje Joškė vėl pademonstruoja neįtikėtiną kilnumą – skuba su motinos apnuodytu lietuviuku pas felčerį. O pats palieka kaimą.

Šiuose epizoduose Vladas vadinamas kažkur netoliese slankiojančiu vilku, Janina – vilke, o jos vaikas – vilkiuku. Paprastesnis skaitytojas susidarys nuomonę, kad vis dėlto racionaliau būtų tokius naikinti, o kaip jau sovietų baudėjai su tokiais susidoros, gal ir ne taip svarbu. Turbūt geriau anksčiau nei vėliau (kaip apie Vladą pareiškia Janinos tėvas Daugėla).

Vladui išgyvenus ir po daugelio metų kažkokiu būdu atsidūrus Amerikoje, Joškė Jankelevičius kviečiamas liudyti prieš jį, tačiau darsyk pademonstruoja moralinį pranašumą ar tylų „suokalbį“ ir to nepadaro.

Kaip sakoma, išvadas kiekvienas gali pasidaryti pats.“
———————————-
Nuoroda į originalią Felikso Rozinerio apysaką: Феликс Розинер. Лиловый дым. Бостон. 1987. EBook 2014.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

MASTANTIEMS       2019-02-9 13:27

Rekomanduoju pažiūrėti internete spalio 5 dcienos gerb. A.Pereddnio laidą

https://www.ziniuradijas.lt/laidos/dienos-klausimas/ka-mums-atskleidzia-adolfo-ramanausko-vanago-kova?video=1

Dabar aišku       2019-02-7 17:21

kodėl Banionis “neįstengė“sukurti filmą apie ŽALGIRIO mūšį.

Kodėl laisvoje Lietuvoje       2019-02-7 16:13

filmuojami filmai pagal rusišką nacistinę chaltūrą?

vienareikšmiška finišo tiesioji       2019-02-7 14:08

Arba Banionis vyresnysis buvo šlykščiai apšmeižtas ir keršydamas Banionis jaunesnysis dar labiau apdergė savo tėvo atminimą, arba Pimpio simpatijos Banioniui vyresniajam yra ne vien žmogiški nostalgiški sentimentai, bet ir grynai dalykinio pobūdžio sentimentai, kaip čekisto čekistui.
Tačiau Banionio sūnus šiuo atveju mane mažiausiai jaudina. Daug įdomiau, kas tokius filmus palaimino, skyrė jiems valstybės subsidiją ir kodėl ta kūryba taip pompastiškai reklamuojama per “visuomeninį” transliuotoją?

Konservas       2019-02-7 10:36

Anušauskini, aū!!! Gal pakomentuosi filmuką. Nebijok komentuoti, kol kas tavo byla užslaptinta 75 metams, gali tratintis į sveikatą.

Ivaskeviciaus       2019-02-7 8:45

asmenybe yra seniai aiski.Tai atmata.O Banionis?Ar, savo pasirinkimu, patvirtino, kad teveas turejo problemu su kgb.Ar. lengva ranka, apspjaude tevo atminima.Tai gali atsakyti tik jis pats ir zinantys.Ivaskeviciaus premijavimo klausimas dabar yra kaip niekad aktualus.Jeigu premija jam bus skirta, visiems viskas taps aisku kas yra kas.Turima omenyje ne eilinius klapciukus.

na jo       2019-02-7 3:34

O pstatytų kas nors filmą apie Didįjį režisierių - KGB “bilduką” Petrą, įkvėpusį galbūt vieną baisiausių padarų pasaulyje iš purvinų Leningrado tarpuvarčių, tai sūnelis vaitotų, kad lavoną, matai, spardo.

AČIŪ       2019-02-7 1:13

O mes dar pažvengėm, kad jei filmas normalus, tai Putinas gali iš Banionio atimti visus apdovanojimus po mirties. Dabar viskas aišku.

s.m.       2019-02-7 0:14

na su Ivaškevičium daugmaž aišku… Bet prisidėjimas prie bolševikų propagandos Banionio, vos prieš pusmetį besimušusio į krūtinę dėl tėvo nekolaboravimo, kai tie patys bolševikai jo tėvą apšaukė kagebistu, atrodo laaaaabai neskaniai…
Rimantai, žmogiuk, už kiek šūdinų grašių pardavei tėvo atminimą???

abc.       2019-02-6 19:26

tai jau ne atsitiktinumas jei kas nors taip galvoja.

Stribai už savo darbus buvo pagerbti       2019-02-6 19:22

sovietinėje Lietuvoje. Ir medaliai ir didvyriai ir visokios privilegijos, ir postai jų vaikams. Bet praėjo jų laikas. Melo epochos galvažudžiai. Po pusės amžiaus pagaliau galima kalbėti laisvai, kas pokariu išties buvo didvyriai, kas pusšimčiui metų įrėžė atmintį apie Lietuvos laisvę. Ir tik todėl turėjom Atgimimą. Nepatenkinti buv didvyriai nuvainikuoti. Tai ir švokščia pildami “istorijas” iš sufabrikuotų KGB ataskaitų. Pilni neapykantos partizanų atminties tiesai. Tiesa visada laimi. Tai ir filmus, ir žalias rašliavas taip reikia ir komentuoti - kaip Lietuvos laisvės šmeižtą. Kaip patamsiuose griežiančių dantį, paaiškėjus, kieno kankinystės sąskaita Lietuva yra laisva. Aš taip mokiniams kalbėčiau. Kodėl Lietuvoje finansuojami tokie “kūriniai”? Tai čia laisvo žodžio laisvoje Lietuvoje kaina. Pasakyčiau vaikams - va taip atrodo galvažudžių, bandančių nusiplauti nusikaltimus Lietuvai, propaganda.

vilnietis       2019-02-6 19:00

Kai baigsis 28 metus trunkantis KGBistų-komunistų- kolborantų ir jų globėjų valdymas
tokie chaltūros veikėjai atsidurs šiukšlyne

Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (III)

Danijos sulaikytieji gali būti įkalinti užsienyje

Karolinska ligoninė „kastruoja“ ir mėgina pakeisti vaikų lytį bei nutyli sunkius pakenkimus

Linas Karpavičius. Referendumas Šveicarijoje

Durnių laivas ir 2,5 jo kapitonai: kuris tikras?

Arkivyskupo Carlo Marija Vigano pareiškimas

Aleksandras Nemunaitis. Neries krantinės reikalai

James Traub. Netgi Švedija nebenori daugiau migrantų

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (III)

Lenkijos valdžia: nenorim tokių protestų kaip kitur Europoje, todėl papildomų draudimų dėl pandemijos imtis neplanuojame

„Mes giname Europą“ – teigia Lenkijos Ministras Pirmininkas

Graikų ortodoksų hierarchas apie GP bažnyčiose: netoleruosime valdžios institucijų melo

The Lancet: stigmatizuoti nepasiskiepijusius – neteisinga

Daugėja neapykantos nusikaltimų prieš Europos krikščionis

Dominykas Vanhara. Naujausi reitingai

Kun. Gintaras Jurgis Sungaila. Apie klerikalizmą ir pašaukimų krizę

Garsiąją Kauno vilą Perkūno alėjoje gynusį architektą teismas pripažino kaltu – už rangovo pastūmimą ir kaukės nuplėšimą skirta bauda

Mirė partizanas Juozas Jakavonis-Tigras

Ketvirtadienį Vilniuje bus paminėtos kun. B. Laurinavičiaus žūties metinės

Manifestacijos Austrijoje prieš suvaržymus

Kęstutis Pranckevičius. Tamsią naktį žvaigždės ryškiau šviečia

Vytautas Sinica. Kada JAV kongresas atšauks Nepriklausomybės deklaraciją?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus grybai

Leidžiama žaisti demokratiją

Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija reiškia susirūpinimą dėl narkotikų ir alkoholio prieinamumo didinimo

Vytautas Sinica. Solidarumo galia

Chris Waldburger. Valia siekti Kristaus?

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (II)

Almantas Stankūnas. Kiek dar ilgai žaisime neoliberalistinius rinkos žaidimus ten, kur negalima jų žaisti?!

Br. Paulius Vaineikis OFM: skelbiu nepaprastąją padėtį

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.