Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Intelektualų vaidmuo

Radžviliada įgauna pagreitį

Tiesos.lt siūlo   2017 m. spalio 25 d. 3:37

4     

    

Radžviliada įgauna pagreitį

pozicija.org

Rugsėjo pabaigoje Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) akademinės etikos komisija svarstė grupės dėstytojų ir studentų pareiškimus, susijusius su prof. Vytauto Radžvilo „euroskeptiško“ dėstymo istorija. Komisija svarstė ir prof. V. Radžvilo paaiškinimus dėl to, kad jis TSPMI yra diskriminuojamas pažiūrų bei įsitikinimų pagrindu. Profesorius savo teiginiuose rėmėsi Lietuvos žmogaus teisių asociacijos išvadomis ir rekomendacijomis.

Išklausiusi šalis komisija atmetė visus pareiškimus ir prašymus nusprendusi, kad kilęs ginčas ir besitęsiantis konfliktas yra politinio pobūdžio.

Nepatenkinta tokiu TSPMI akademinės etikos komisijos sprendimu grupė dėstytojų ir studentų apeliacine tvarka kreipėsi į Vilniaus universiteto centrinę akademinės etikos komisiją. Šiai nagrinėjant skundą, Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras (LŽTKC) kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministrę pažymėdamas, kad minėtas konfliktas kuria precendentą, kuris gali būti pradėtas taikyti ir kitose šalies auštosiose mokyklose, t.y. prisidengiant studentų prašymais iš aukštųjų mokyklų gali būti šalinami dėstytojai dėl politinių pažiūrų ar dorovinių įsitikinimų taip pažeidinėjant LR Švietimo, Mokslo ir studijų įstatymus bei šalies piliečių konstitucines teises.

LŽTKC nuomone, prof. V.Radžvilo diskriminavimas pažiūrų ar įsitikinimų pagrindu nėra vien TSPMI arba Vilniaus universiteto bendruomenės reikalas – tai visos Lietuvos akademinės bendruomenės ir juolab Švietimo ir mokslo ministerijos dalykas.

LŽTKC šiame konflikte įžvelgė TSPMI administracijos piktnaudžiavimą, Vilniaus universiteto Statuto, Universiteto akademinės etikos kodekso ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos garantuojamų asmens teisių ir laisvių pažeidimus. Pridėjusi minėtas Lietuvos žmogaus teisių asociacijos išvadas ir rekomendacijas LŽTKC kvietė ministrę dar kartą  įsigilinti į  teikiamą prašymą dėl prof. V. Radžvilo diskriminavimo, su viltimi, kad ji priims teisingą sprendimą, užtikrindama Lietuvos akademinės bendruomenės narių teises ir laisves.

Spalio 16 d. LŽTKC raštu kreipėsi ir į Europos Komisijos atstovybę Lietuvoje dėl šios atstovybės darbuotojos Ievos Galkytės elgesio, kuris nurodomas minėtose Lietuvos žmogaus teisių asociacijos išvadose.

LŽTKC priminė, kas buvo išdėstyta liepos 17 d. pareiškime – ogi tai, kad gegužės 15 d. TSPMI Europos studijų magistro programos pirmojo kurso studentų grupė paprašė TSPMI administraciją pakeisti prof. V. Radžvilo dėstomo kurso „Europos idėja: tapatumai ir reprezentacijos“ statusą iš privalomojo į pasirenkamąjį. Jiems neva nepatiko minėto profesoriaus pažiūros ir įsitikinimai. TSPMI administracija be jokių išlygų šį prašymą patenkino.

LŽTKC išreiškė susirūpinimą, kad tarp prašymą inicijavusių studentų buvo ir Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje darbuotoja Ieva Galkytė. Kaip vėliau iš gautų duomenų paaiškėjo, ši darbuotoja aktyviausiai siekė pašalinti savo pažiūromis ir įsitikinimų grupei studentų netinkamą profesorių. Būtent ji dalyvavo Komiteto posėdyje priimant prof. V. Radžvilą diskriminuojantį sprendimą.

Žmogaus teisių organizacijų nuomone, tai itin retas atvejis, kai aukštas pareigas einantis asmuo atvirai ir oficialiai pažeidinėja piliečių konstitucines teises – valstybės tarnyboje dirbančiam asmeniui keliami padidinti reikalavimai, kurių neatitinkantis asmuo negali būti valstybės tarnautoju. Saugant viešąjį interesą toks darbuotojas privalo vengti nepagrįsto ar neteisėto interesų grupių poveikio, juolab spaudimo asmenims, priimantiems sprendimus. Tačiau I. Galkytė nenusišalino, kas leidžia manyti, kad ji darė įtaką priimant minėtą diskriminuojantį sprendimą.

Žmogaus teisių gynėjai sieks sužinoti oficialią tiek Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės, tiek EK atstovybės Lietuvoje nuomonę laiškuose keliamais klausimais.

Tai, kad iki šiolei nėra gauti atsakymai, nereiškia, jog byloje bus padėtas taškas. Žmogaus teisių organizacijos ketina siekti skaidraus ir atviro šio konflikto vertinimo iki galo, nes pirmą kartą atkurtosios valstybės istorijoje faktiškai buvo pripažinta, jog demokratiška ir laisva save laikančioje šalyje vyksta piliečių bei akademinės bendruomenės narių persekiojimas už „neteisingas“ politines pažiūras ir įsitikinimus.

LŽTKC nuomone, šis konfliktas tapo ne vien Lietuvos akademinės bendruomenė reikalu – jis įgavo kur kas platesnę visuomeninę ir politinę reikšmę.

pozicija.org

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kas yra TSPMI?       2017-10-25 11:21

TSPMI tasi subūrta konservinė šutvė. Kas ne su jais tas rusų agentas. Va, su tokiu studentiniu jaunimėliu Lietuvai ateis galas jeigu jų niekas neiššluos iš tos TSPMI>

AAA       2017-10-25 9:23

O tai per kurią vietą Lietuva - demokratiška?? Ir ta pati ES?

Jules       2017-10-25 7:50

Įsitvirtina liberali oligarchijos diktatūra - Stipriojo teisė ir privilegija į pirmąją liberalo naktį vestuvių dieną su prasčioke. Nesupraskite tiesmūkiškai ir tiesiogiai, o perkeltine prasme, gerai? Mums belieka sulaukti tik Bado įstatymo - L’Ordre de famine de Neo-Soviétique.

Meškuičiuose       2017-10-25 6:47

persekiojama mokytoja,universitete persekiojamas profesorius.Grįžta tamsūs laikai.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.