Dienos aktualija, Seimo rinkimai 2020, Demokratija ir valdymas

Radžvilas apie cenzūrą ir koncepciją, keliančią baimę jo oponentams: siūlo panaikinti Konstitucinį Teismą

Tiesos.lt siūlo   2020 m. rugsėjo 22 d. 11:38

28     

    

Radžvilas apie cenzūrą ir koncepciją, keliančią baimę jo oponentams: siūlo panaikinti Konstitucinį Teismą

ELTA

Į Seimo rinkimus su kovos prieš „Globalios Lietuvos“ idėją vėliava einantis Nacionalinio susivienijimo pirmininkas Vytautas Radžvilas konstatuoja – Lietuvoje tenka gyventi didesnės nei buvo sovietmečiu cenzūros sąlygomis. Į politiką pasukusio filosofo įsitikinimu, jis yra atsidūręs „juoduosiuose sąrašuose“, o jo vedamai partijai tenka kovoti su piliečių nuomonės išgirsti ir naujų politinių jėgų įsileisti nenorinčia sistema.

Nepaisant to, kad Lietuvos Seimą sisteminių partijų sąskaita ne kartą papildė gausios, staiga atsiradusių politinių jėgų kadrų gretos, o visuomenės nuomonių apklausose Nacionalinio susivienijimo idėjos nerodo sulaukiančios ryškesnio populiarumo, V. Radžvilas teigia turįs argumentų, kodėl šie faktai „nieko nereiškia“.

Sociologinės apklausos gali būti suklastotos, o į Seimą pakliuvusios naujos jėgos, samprotauja filosofas, tiesiog rodo ne tiek politinės sistemos pralaidumą, kiek sisteminių jėgų ruošiamus „specialius projektus“, skirtus išlaikyti status quo.

Seimo rinkimams skirtame Eltos parengtame interviu cikle su partijų lyderiais V. Radžvilas, kalbėdamas apie Nacionalinio susivienijimo galimybes sėkmingai pasirodyti spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose, akcentuoja vienintelis turįs pergalę pasiekti leisiančių instrumentų.

Pasak jo, tai pirmiausia oponentų „panišką baimę“ kelianti 30 metų kurta „koncepcija“ bei universitete suburta politologijos ir kitų sričių profesionalų komanda.

Jei V. Radžvilo „koncepcija“ suveiktų, Nacionalinis susivienijimas bematant dėtų pastangas ne tik grąžinant patriotinį ugdymą ar imtųsi ardyti krepšelio sistemą mokyklose. Naujai susikūrusios politinės jėgos lyderis kalba apie Konstitucinio Teismo panaikinimą ir Lietuvos politikos permąstymą krizę išgyvenančios Baltarusijos atžvilgiu.

Tiek iš jūsų, tiek iš jūsų partijos narių galima išgirsti nemažai kritikos Lietuvos politinei bei rinkimų sistemai, taip pat Vyriausiajai rinkimų komisijai. Sakote, kad galimybės Seimo rinkimuose yra sudarytos tik tam tikrai partijų grupei. Kokie yra jūsų argumentai?

Mūsų požiūrio išeities taškas yra teiginys, kad Lietuvoje įsitvirtino tai, ką galima vadinti fasadine, arba grynai procedūrine demokratija. Politinis procesas yra tam tikra galios santykių formavimo priemonė. Tuo tarpu turininga demokratija apibrėžiama ne pagal formaliai taisyklingas procedūras, bet pagal tai, ar ji leidžia autentiškai atstovauti valstybės piliečių valiai.

Lietuva, kuri 1990 m. pasiskelbė nepriklausoma demokratine respublika, per 30 metų vis labiau tolo nuo tikrosios demokratijos. Lemiama prielaida šiam reiškiniui atsirasti buvo tai, kad pradiniu atkurtos valstybės gyvavimo laikotarpiu įvyko gorbačiovinė perestroika, kurios esmė ir tikrasis tikslas buvo pakeisti sovietinę valstybę – taigi ir sovietų Lietuvą valdžiusio sluoksnio konkrečią valdymo formą. Buvo įvykdyta tai, kas vadinama privatizacija, tačiau iš tikrųjų faktiškai buvo išgrobstytas – panaudojant čekių mechanizmą – sovietmečiu sukurtas viešasis turtas.

Todėl vėliau prasidėjo įstatyminis galimybių piliečiams dalyvauti politikoje varžymas. Jau 1995 metais buvo pakeistas savivaldos įstatymas: atkūrus valstybę buvo įtvirtinta nuostata, kad savivaldos subjektas yra vietos bendruomenės. Buvo grįžta prie modelio, kad tas objektas yra administracijos.

Iš pradžių, kalbant apie galimybę dalyvauti rinkimuose, nebuvo jokių dirbtinių apribojimų. Tačiau ilgainiui jų skaičius sparčiai augo ir, pavyzdžiui, buvo atsisakyta iš pradžių naudotas diskusijose burtų sistemos. Lygiai taip pat buvo pamažu įtvirtintas grynai valstybinis partijų finansavimas. Jis faktiškai sukūrė iš anksto palankias pozicijas ribotam skaičiui partijų. Galiausiai, jei kalbame apie rinkiminę demokratiją, nors ir buvo sukurta iš pirmo žvilgsnio visai neprasta mišri sistema, tačiau įstatymiškai nebuvo įtvirtintos galimybės rinkimuose lengvai dalyvauti nepartiniams piliečiams. Kai kurios šalyse, pavyzdžiui, Suomijoje, yra nuostatos, leidžiančios labai lengvai sukurti piliečių komitetus.

Mes taip pat turime rinkimų komitetus.

Tačiau piliečių komitetai Suomijoje neturi rinkti dešimčių tūkstančių balsų ir nėra kitų dirbtinių apsunkinimų.

Bet jei čia stabteltumėme. Kokie apsunkinimai rinkimų komitetams yra Lietuvoje? Kur ir kokių yra problemų? Savivaldos rinkimus komitetai tiesiog nunešė.

Pavyzdžiui, kai mes dalyvavome Europos Parlamento rinkimuose… Reikia milžiniško skaičiaus parašų, kad galėtum dalyvauti.

Bet jūs parašus surinkote.

Bet kas iš to. Mes kalbame apie principą. Ne apie tai, kas surinko ar nesurinko. Lygiai taip pat yra absurdiška nuostata, kai asmuo, kuris nori išsikelti Seimo rinkimų vienmandatėje apygardoje, turi surinkti 1000 parašų. Taip pat yra dideli užstatai, kurie net buvo padvigubinti. O kai kalbame apie VRK – ją sudaro partijų atstovai. Šitaip yra sukuriama jei ne monopolija, tai bent oligopolinė sistema, kai kelios didžiosios partijos iš tiesų įgyja akivaizdų pranašumą ir visuomenė dėl to moka labai brangiai. Pavyzdžiui, paskutinis LRT mėginimas rikiuoti partijas iš tiesų sukėlė mūsų pasipiktinimą. Taip šiurkščiai, ko gero, nebuvo dirbama net sovietmečiu.

Jūs turbūt kalbate apie apklausą, kurioje buvo surikiuotos partijos pagal populiarumą. Bet ar nemanote, kad visuomenė tiesiog parodė, kaip domisi konkrečiomis partijomis?

Nieko panašaus. Rinkimai nėra šou, kuris turi dominti žiūrovą. Rinkimų paskirtis ir debatų paskirtis yra pateikti visuomenei maksimaliai nešališką ir objektyvią informaciją apie rinkimų dalyvius, kad visuomenė turėtų progą susipažinti su naujomis idėjomis. Bet grįžtant prie šios apklausos klausimo… Žvelgiant specialisto žvilgsniu, tiesiog būtų juokinga jei nebūtų graudu ir baisu – kai gauni rezultatą, kuriame konservatoriai net du kartus lenkia „valstiečius“. Arba, kad tarp populiariausių partijų atsiduria Laisvės partija, kuri net iš tolo neturi panašaus populiarumo.

Interviu tęsinį skaitykite LRT.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

thomaslist       2020-10-8 12:00
mykolas       2020-09-26 16:58

Sakiau ir sakysiu, kad demokratinių jėgų nesugebėjimas susivienyti prieš rinkimus, rasti opiausią klausimą visai Lietuvai, kuriam visi bkandidatuojantys pritartų, man primena legendą iš Biblijos apie Babelio bokšto statybą. Ar dar prisimenate, kaip buvo apsistota ties vienu klausimu Sąjūdžio laikais? Dabar vieni kalba apie švietimą, kiti apie didžiuosius vagis, treti apie moterų teises ir t.t.Kas jus išgirs? Pasklisite kaip naftos dėmė ant vandens.Straipsnis geras, teisingas. Bet kas turės tiek jėgų, kad jį visą perskaitytų? Į rinkimus reikia eiti, pasakius vieną esminį sakinį, suprantamą rinkėjams. Detalės po to.

Oi, dar palaukit,       2020-09-24 12:13

dar neuždarykite - Armonaitė rašys dar vieną skundą dėl Lukiškių a.!

Sitas        2020-09-23 18:37

portalas valgo is konservatoriu delno.

Vardas       2020-09-23 17:56

Tikiuosi tiek “Nacionaliniam susivienijimui”, tiek LVZS sekmingai susiklostys 2020 m. LRSeimo rinkimai. Taip nusibodo tie LiberalBolsevikai KonserVatniku durneliai Gabrielius Landsbergis, Mykolas Majauskas ir panasus is privacios Landsbergieciu TS-LKD partijos. O kur dar Lietuviskas “The Squad” Simonyte, Sakaliene, Cmilyte, Armonaite pagal kinietisku kolaborantu JAV Demokratu partijos modeli “The Squad” Alexandria Ocasio-Cortez, NY-14, Ilhan Omar, MN-5, Ayanna Pressley, MA-7, Rashida Tlaib, MI-13.

ah1       2020-09-23 17:16

Konstitucinis teismas turėtų vykdyti LR Konstitucijos priežiūrą ir teisti biudžetininkus kurie naudoja antikonstitucinius veiksmus, ypatingai teisėjus ir biudžetininkus pažeidinėjančius LR Konstituciją su turto konfiskacija ir be teisės dirbti teisme ir biudžetinėse įstaigose.

to LIūdna. nes tragedija jau įvyko...       2020-09-23 17:12

Tik jau nekišk mums to Juozaičio dūmų. CK sekretoriai ir jų pakalikai mums netinka.

habilitās       2020-09-23 16:28

Talentas ilgai ir nuobodžiai kalbėti, dar nereiškia koki nors gebėjimą, taip pat ir valdyti valstybę!
Perskaičius visą intervių, vaizdas tik suprastėja, nes primena gulbės giesmę arba priešrinkiminį testamentą, kodėl NS netapo parlamentine partija. Po rinkimų liks tik sugiedoti „Aleliuja“, aiškinti niekam nieko nebereikės, nes ir taip bus viskas aišku – aplinkui vien tik kenkėjai, tikrų tikriausi niekšai, 30-ties metų Pro Patrios statybą, pavertę filosofiniais pelenais. O juk galėjo klestėti kaip Romos imperija Augusto laikais. Ai, ai, ai koks neįvertinimas ir koks nuostolis urbi et orbi.
Jei žmogus nuoširdžiai nesupranta, kad politiniai debatai prieš rinkimus yra šou, tik šou ir daugiau nieko bei tokio elementaraus dalyko, kad pasauliui idėjų netrūksta, problema yra jų įgyvendintojai (vykdytojai), o apie juos per visą rinkimų kampaniją nė žodžio, tai reiškia, kad žmogus sėdi savo pilies aukštame bokšte ir niekuo nesidomi, t. y. beviltiškai atsilikęs nuo gyvenimo.
P.S.
„Ideas are easy. Execution is everything. It takes a team to win“  (John Doerr).

stasys        2020-09-23 14:02

V.R.ne viska iki galo apgalvojo siūlydamas panaikinti KT . Panaikinus KT teismai negalės pilna apimtimi perimti jo vykdytų funkcijų . Galima ta butų padaryti jei tvirtai veiktu visuomenės tarėju institucija . Mintis sietina su tuo jog dalį KT vykdytų funkciju perleisti pačiai visuomenei .

R. su broileriu Seime nesusitiks...       2020-09-23 13:40

Nes V.R.pridarė padarė eilę strateginių klaidų,atmetė šviesuolių patarimus ir Sąjūdžio telkiančią išmintį,todė Seimą matys,kaip savo ausis…

norėčiau       2020-09-23 11:16

Seime išvysti broilerio “diskusiją” su V. Radžvilu

SKAITYTOJAS       2020-09-23 10:55

Konstitucinis teismas man primena viduramziu inkvizicija. 11 teiseju yra KT, bet kada sprendziamas svarbus klausimas, per balsavima 7 teisejai pasisako uz , 4 teisejai balsuoja pris. Tai rodo, kad cia viekia jegos diktatas. 4 teisejai nesupranta konstitucijos, o 7 teisejai konstitucija supranta.

LIūdna. nes tragedija jau įvyko...       2020-09-23 10:49

1)Radžvilas gerame tekste apie cenzūrą ir kitas nelaimes, vengia tautiečiams aiškiai pasakyti- Lietuvą mirtin varo ONS ir demokratų polit. tikslas- jos panaikinimas.
Tas miglos pylimas apie fasadinę demokratiją (FD)-tai tolygu Sąjūdžio baugščiam kalbėjimui vos įsisteigus apie respublikų (ir Lietuvos) suvereniteto problemas TSRS. Profesorius liko tame pačiame baugštaus Sąjūdžio kalbėjimo lygyje,kai metaforiško , aptakaus kalbėjimo, kai to reikėjo norint išvengti staigių okupac. režimo represijų.
Manau, dabar, formaliai dar neprikl. Lietuvoje, kalbėti tautai tokias mandagias miglas rodo visišką polit. valios, pakeisti ONS demokratine santvarka daugumos ir valstybingumo naudai, neturėjimą arba politinį baugštumą sakant viena, o galvojant ir planuojant kitką...
2) Profesorius dėl savo asmeninių ypatybių , kurios prisidėjo prie visų jo vadovautų darinių pralaimėjimų, asmeniškai i( rado reikalą..) išpeikė Juozaičio idėjas, o ne ONS ,,lovio’’ partijos kokio konkretaus šulo idėjas.Kas gali iškęsti profesoriaus tokią taktiką ir būti jo sąjungininku…(Man irgi Juozaičio kai kurie siūlymai yra negyvybingi, bet pats jis dar tai suvoks ir to rinkimuose nereikia išpūsti…) Jei neklystu,V.R. net su a.a. Ozolo partiniu junginiu nesurado susivienijimui bendros kalbos. Aišku,kaip visuomet, po nesusivienijimo, ,V.R. sau priekaištų dėl to neturėjo…
Užuojauta NS nariams, nes jie turi priekyje puikų pamokslaujantį pastorių, gerą analitiką, bet skaldantį ,o ne vienijantį visus ONS oponentus, karvedį.Jo laukia pelnytas atsistatydinimas po kracho…..
NS rinkimuose laukia PELNYTA KATASTROFA, NES SU TOKIAIS VADOVAIS, SU TOKIA SKALDYTOJIŠKA IR BAUGŠČIA STRATEGIJA (BIJANT POLIT.TAUTOS LIKUČIAMS KALBĖTI TIESĄ...) ons salygomis ji neturi jokių galybių...
3) Esminių reformų SIŪLYMO atitinkamoje teksto skiltyje ,išskyrus KT naikinimą, NĖRA.
Juzozaičio ir Puteikio idėja apie politikų kadencijų ribojimą pranoksta visas šios pastraipos miglas, nepavojingas ONS pagrindams..
V.R. nenurodo rinkėjams šalies mirtinos ,,ligos’’ ir todėl neskiria ir tinkamų vaistų.
Kaip ir Sinica jis kalba apie FD (trina apie plaučių uždegimą ligoniui,kai yra plaučių 4 stadijos vėžys- ONS) ir skiria ne radikalų gydymą (reikalingą vėžio atvejais), bet ,,vaistus’‘, tinkamus tik uždegimui…
Rezultatą tokių ,,gydytpjų’’ iš NS jūs galite lengvai nuspėti…
NS ,matomai, liko, su tokiais miglą pučiančiais ir demokratus suskaldžiusiais vedliais, paskutiniu nevykusiu tautos bandymu prisikelti, o NT jau peržengtas..Padėk mums ,Viešpatie, ramiai ir oriai eiti jau nebeišvengiamu valstybingumo ir polit. tautos likučių suirimo keliu..
A.

TEISINGAI        2020-09-23 10:30

TEISINGAI: Būk koks nori intelektualas ar mokslo guzas, politologas ar diplomatas,  entuziastas ar lyderis, - XAGIEBIASTINĖ SISTEMA SUVALGYS BET KĄ:
kažin tik iš ko turime įvairias pasekmes?
1) EMIGRACIJĄ
2) VAIKŲ ATIMINĖJIMĄ
3) BANKO NUDUSINIMĄ
4) LAIVO AFERĄ
5) MAŽEIKIŲ “DOVANĄ”
6) “PAKSOGEITĄ”
7) SYSALINĘ Garliavos BYLĄ
8) VISAGINO UŽDARYMO AFERĄ
9) BRENDADĖŽĘ
10) “COVIDINĮ” ŽUDYMĄ ir t.t.t.t.t

Radzvilas        2020-09-23 10:28

yra tvartelio mokinys.

Radzvilas        2020-09-23 10:28

yra tvartelio mokinyd.

Pasirinkimas       2020-09-23 8:02

Kai paklausau mūsų dabartinių kumečių pradedant Čigonu, atsiprašau Gitanu, tarptautinių pasisakymų, tai apima svetima gėda. Beveidžiai veblentojai. Viskas dirbtina. Net Ingridas ir tas plakatuose pakeitė šypseną, kad tarpudančio nesimatytų. Lietuva tiesiog verda menkystų sirupe.

stasys       2020-09-23 7:44

Patiko str.

Gražu žiūrėt,       2020-09-23 4:10

kaip kalasi kandidatai į seimūnus prie lovio dėl asmeninės gerovės per LRT, gerai žinodami, kad už Lietuvių tautos nunykimą jiems priešas gerai atlygins - pabers auksinių pinigėlių. Galės pilį pasistatyti ir pulkelį jaunų, dailių meilužių įsitaisyt, kaip tie Vilniaus brigadininkai kadais.

Al.       2020-09-23 0:08

O kas gi klausinėtojas?

to -> Drebėkite, niekšai!       2020-09-22 19:20

Anuomet kagebistai ir komuniagos neturėjo tokių sekimo priemonių kaip dabar. Dabar oligarchų tarnai ir jų meilužės žino kiekvieną mūsų žingsnį, visas mūsų mintis, net kur sosiską nusipirkome ir tai žino, rupūžiokai. Anuomet iš vieno darbo galėjai greit pereiti į kitą, o dabar gauni Vilko bilietą be teisės įsidarbinti Lietuvoje ir esi priverstas bėgti iš Lietuvos. Esi beraštis ir tiek - mažai ką gyvenime suprantantis, ypač politikoje ir istorijoje, jau nekalbant apie filosofiją, kuri laikoma visų mokslų Motina(mokslų mokslu).

-> Drebėkite, niekšai!        2020-09-22 19:02

Bent aš, tikrai nebijočiau pasiginčyti su profesoriumi, kad šiandien cenzūra Lietuvoje tikrai nėra tokia didelė (ir juo labiau didesnė) kaip ir sovietmečiu.

Drebėkite, niekšai!       2020-09-22 18:46

Profesorius Vytautas Radžvilas: „Kodėl manęs tiesiog paniškai bijo visi kandidatai? Todėl, kad niekas neturi jokių šansų debatuose. Nes aš turiu tokią koncepciją, prie kurios dirbau 30 metų”.

Kis       2020-09-22 18:42

as siulau balsuoti tiems kas neturi apsisprende uz ka.Toks koks dabar egzistuoja KT-priligsta parodijai,vienas buvo klounas Kuris,antru apsiskelbe Zalimas,o treciu kas bus.Mes nesame verti tokiu pazeminimu,kai KT pirmininkas Zalimas,lyg butu nuleistas ne Landzbergio ,o is dangaus ,aiskina teises ir teisetvarkos parlamentarei ka reikia ir kas draudziama nagrineti valstybeje?Idomus dalykai musu pasiureje?Turime ne patriarcha,o jau Imperatoriu kuprota?

StasysG       2020-09-22 18:35

Panaikinti KT? Neprieštarauju. Užtektų Aukščiausiojo teismo.

Jules       2020-09-22 17:58

Seniai laikas panaikinti, nes KT rodo, kad Lietuva vasalinė valstybė be pilno valstybingumo, kaip ir Vokietija, deja.

habilitās       2020-09-22 17:25

Do you speak rhinoceros? Off cooscerros!
Kaip sakė profesorius Grammer!

tik tiek       2020-09-22 15:59

Puikus matymas, bet visgi su teiginiu, jog prieš NS “niekas neturi jokių šansų debatuose”, nesutikčiau, nes tai ne DEBATAI, o tik visiems vienodų “vaprosiukų” pabarstai.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Nėštumo nutraukimas įtarus vaisiaus ligą ar neįgalumą prieštarauja Lenkijos Konstitucijai

Lietuvos vyskupų konferencijos informacinis pranešimas apie Popiežiaus išsakytas mintis filme „Francesco“

Vygantas Malinauskas. Bažnyčios mokymas nėra asmeninė Popiežiaus nuosavybė

Algimantas Rusteika. Sekmadienį laukia rinkimai be tikrų pasirinkimų

Justas Mundeikis. Magiškas švietimo finansavimas 2021 m. biudžete

Ramūnas Aušrotas. LRT iškraipė tekstą – popiežius Pranciškus pasakė: „Jie turi teisę būti šeimos dalimi“

Giedrė Barčkutė. Ar konservatoriams pavyks laimėti katalikų rinkėjų balsus?

Vytautas Radžvilas. Netikėjimo kaina: juk ir mes tai galėtume

Romas Lazutka. Nebus gerovės, kol vieni kitus laikysime kvailiais (apie 13 pensiją ir ne tik)

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.