Socialinė politika

Prof. Romas Lazutka: Svetur skurdas ne toks atšiaurus, kaip Lietuvoje

Tiesos.lt siūlo   2021 m. spalio 19 d. 9:43

2     

    

Prof. Romas Lazutka: Svetur skurdas ne toks atšiaurus, kaip Lietuvoje

Irena Babkauskienė | respublika.lt

Spalio 17 d. minime Tarptautinę kovos su skurdu dieną. Statistikos departamento duomenimis, pernai žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie 585 tūkst. šalies gyventojų, tačiau yra sakančių, jog ant skurdo ribos jau laviruoja beveik pusė Lietuvos. Tad koks tas mūsų skurdas?

Svarbu, ką mes vadiname skurstančiais. Skurdą galima apibrėžti įvairiai, nes tai yra visuomenės susitarimo reikalas. Išsivysčiusiose Europos šalyse, prie kurių priskiriama ir Lietuva, kalbama apie santykinę skurdo ribą. Pernai skurdo rizikos lygis mūsų šalyje siekė 20,9 proc. Skurdo rizikos riba praėjusiais metais buvo 430 eurų per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui ir 904 eurai - šeimai, susidedančiai iš 2 suaugusiųjų ir 2 vaikų.

Ta skurdo riba pasirinkta skurdą suprantant kaip būseną, kada žmogaus pajamos tokios mažos, kad jis negali sau leisti gyventi taip, kaip visuomenėje įprasta. Pernai skurdo kas penktas šalies gyventojas. Turime minimalią algą, kuri turėtų būti tokia, kad žmogus neskurstų. Tam ir yra minimalios algos esmė, kad ji būtų tokia, jog žmogus dirbdamas galėtų išgyventi. Deja, minimali alga į rankas nedaug skiriasi nuo skurdo ribos.

Lietuvoje parama teikiama tiems, kurių pajamos mažesnės negu 140 eurų, tai vadinamos valstybės remiamosios pajamos. Tai gerokai žemiau skurdo ribos. Ir žmonių, kurie Lietuvoje gauna tokią paramą, yra tik 2,5 proc. Tyrimai, kiek žmonių negauna tokios paramos, nors jiems to reikėtų, nelabai ir daromi. Tie, kurie gauna šią pašalpą, ateina patys ir užsiregistruoja, bet yra žmonių, kurie nežino, kad tokia parama jiems priklauso. Taip pat yra žmonių, kuriems gėda eiti ir prašyti, nes Lietuvoje pašalpas gaunantys žmonės yra vadinami pašalpiniais, tinginiais. Tačiau žmonės, kuriems orumas neleidžia prašyti pašalpos, kažkaip išgyvena - juos išlaiko arba tėvai, kurie su vaiku pasidalina savo skurdžia pensija, ar vaikas paremia senyvus tėvus. Žodžiu, tokie žmonės tampa našta artimiesiems.

Ar dėl to, jog žmonėms gėda prašyti paramos, nėra kalta visuomenės kultūra, kurioje vyrauja sėkmingo gyvenimo kultas, kai į feisbuką keliame vakarienę restorane, kelionę į užsienį, bet ne tai, jog nebėra už ką susimokėti už komunalines paslaugas? Kodėl apie tai nekalbama?

Arba kalbama priešingai. Ypač iš verslo organizacijų atstovų girdime sakant, kad reikia atsivežti užsieniečių, nes pas mus lyg ir yra užregistruota bedarbių, bet jie tinginiai, nenori dirbti. Nekalbu apie tinginius iš tiesų, bet juk tikrai nėra taip, kad žmogus visur galėtų įsidarbinti. Yra nutolusių vietovių, kur autobusas nevažiuoja netgi iki darbo vietos rajono centre, nekalbant jau apie kelionę į Vilnių. Vilnius skelbia, kad yra daug darbo vietų, bet ne visi jį gali pasiekti. Jei žmogus, gyvenantis provincijoje, čia atvažiuos, jis už tą minimalią algą negalės net buto išsinuomoti. Priežasčių yra daugybė.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Mama su 42 metų darbo stažu        2021-10-22 5:44

Plius našlės pensija gauna 420 eurų.kiek šitoj nelaimingoj vergų šalyje tokių pensininkų ?-didžioji daugumą.sušikti lietuviai ir sušikta jų valstybėjūkštė , jei per 30 nepriklausomybės metų  TIK BLOGĖJA.Baisi neteisybė ir nesiskaitymas.neginčiau tokios šalies

jie nusipelnė gyventi geriau       2021-10-19 9:50

tarnaudami velniui ir okupantui - komunistai, kgbistai ir kiti Lietuvos ir Dievo niekintojai.

Rekomenduojame

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Vytautas Sinica. Su Matu Maldeikiu diskutavome apie valdančiųjų vertybinę užsienio politiką

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Profesorius Ehud Qimrom: „Sveikatos ministerija, laikas pripažinti nesėkmę“

Vytautas Sinica. Prognozė Prezidentui

Vidmantas Valiušaitis. K. Pakšto įžvalga: Lietuva yra kraštas, kuriame labai pavojinga gyventi

Almantas Stankūnas. Tai sakote, bankrutuoja Vilniaus Šilumos Tinklai?

Vytautas Sinica. Kvailių ieškojimas

Aleksandras Nemunaitis. Farsas, kuris bus šiandien

Vytautas Sinica. Kas visgi yra didesnė grėsmė nacionaliniam saugumui ir interesams – krovinių tranzitas ar šita vyriausybė?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus savivaldybė skubos tvarka nagrinėja…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.