Sveikatos apsaugos politika, Žiniasklaida

Prof. Jonas Grigas. Žurnalistai skelbia dezinformaciją apie elektromagnetinę spinduliuotę

Tiesos.lt redakcija   2020 m. balandžio 23 d. 13:30

19     

    

Prof. Jonas Grigas. Žurnalistai skelbia dezinformaciją apie elektromagnetinę spinduliuotę

Mokslininkai dažnai susiduria su dilema. Jų darbas yra daryti atradimus, paaiškinti juos ir informuoti visuomenę, ką jie atrado. Atradimams reikia finansavimo, o informacijos sklaidai reikia ryšių.

Finansavimas ir ryšiai turi nenumatytų pasekmių, kurios ne visada tarnauja mokslui. Ši problema tampa grėsminga, kai mokslas susiduria su galingais verslo interesais. Siekiant išvengti platinamos dezinformacijos, reikalingas budrumas.

Istoriškai dezinformacija yra sena ir tęsiasi iki šiol. Neracionalus tikėjimas kyla ne tik todėl, kad žmonių sugebėjimas protauti yra ribotas, bet ir dėl informacijos plitimo tarp žmonių.

Žmonės gali veikti kaip aido kambariai, sustiprindami klaidingas žinias. Problemą blogina tai, kad mums dažnai labiau rūpi, kaip faktai derinasi su pripažinta nuomone, nei tiesos atskleidimas.

Interesų grupės dažnai slepia tiesą. Pavyzdžiui, tabako kompanijos ilgai finansavo tyrimus, kurie neigė rūkymo žalą plaučių vėžiui. Panašiai buvo su asbestu, DDT, pesticidais ir t.t. Klimato kaitos neigėjai skelbia, kad žmonių poveikis klimato kaitai tėra tik teorinis.

Dabar Lietuvoje ruošiamasi diegti 5G ryšių sistemą. Nesu nei jos priešininkas, nei šalininkas. Ji pasitarnaus verslui, dėl didesnių dažnių padidins informacijos perdavimo, priėmimo ir įrašymo spartą. Tačiau kartu labai padidins aplinkos elektromagnetinę taršą.

Ši 5G ryšių pusė žiniasklaidos nutylima. Yra šimtai mokslinių straipsnių, įrodančių, kad nejonizuojanti mikrobanginė spinduliuotė sukelia įvairias ligas, įskaitant vėžį (žiūr. pvz. http://www.esmogas.lt), tačiau Lietuvos telekomunikacijų bendrovių ir valstybinių institucijų atstovai, net kai kurie universitetų mokslininkai, nepaskaitę tų straipsnių, neigia elektromagnetinės spinduliuotės žalą žmonių sveikatai.

Portalas lrt.lt pašalino 53 pasaulio mokslininkų pasirašytą rezoliuciją, įspėjančią apie elektromagnetinės spinduliuotės žalą žmonėms, kaip „neatitinkančią bendruomenės interesų.“

Kokios bendruomenės? Verslo ar žurnalistų? Portalų 15min.lt ir lrt.lt žurnalistai skelbia dezinformaciją apie elektromagnetinę spinduliuotę. Taip verslo finansinė įtaka korumpuoja mokslą.

Ar verta 5G ryšius skubėti diegti, nepasitarus su visuomene, kurios sveikatą jie labai įtakos? Gal vertėtų surengti referendumą visus paliesiančiu klausimu? Pasaulyje vyksta protestai prieš 5G ir diskusijos, o Lietuvoje minėtosios institucijos ir žiniasklaida klaidina žmones.

Dezinformaciją labiausiai platina socialiniai tinklai. Sprendimų priėmimas priklauso nuo to, su kuo žmonės bendrauja, kokia informacija yra prieinama. Mūsų politinį gyvenimą kamuoja nuomonių poliarizacija.

Seime vasario 26 d. buvo surengta diskusija apie elektromagnetinę spinduliuotę ir 5G ryšius, tačiau Seimo nariai ją ignoravo, kadangi ne tos partijos narys ją inicijavo.

Žodis iš patikimo šaltinio yra vertingesnis už tūkstantį kažkieno nepatikimų žodžių. Bet išvada atrodo naivi, kai politikai ir verslininkai ignoruoja mokslinius faktus.

Ši įžvalga kelia didesnę problemą: kiek įrodymai yra svarbūs žmonėms? Tai klausimas, kaip žmonės galvoja?

Psichologai sako, kad žmonėms labiau rūpi nusistovėjusi nuomonė nei tiesa. Daugelio gravitacijos supratimas apsiriboja Galilėjaus rutulio mėtymu nuo pasvirusio Pizos bokšto. Ir kol tiesos jėgos nepaveikia žmonių — kol jie ar jų artimieji nesuserga vėžiu nuo pesticidų, rūkymo arba mobiliųjų ryšių ir telefonų spinduliuotės, kol jų tiesiogiai nepaliečia klimato kaita, kol mokslo ignoravimas neskelia antausio — tol jie yra akli faktams. Tikėjimas dažnai priklauso nuo to, kuo tiki kiti, nepriklausomai nuo to, ar tas tikėjimas pagrįstas.

Dabartiniu politiniu momentu dezinformacijos grėsmė didelė dėl modernių technologijų. Gyvename laisvoje „idėjų rinkoje“, tačiau informacija turi būti valdoma taip, kad ji atitiktų faktus.

Deja, informaciją žiniasklaidoje dažnai valdo žmonės, neturintys mokslo žinių. Mokslu paremtų straipsnių žiniasklaida neskelbia, jei jie neatitinka verslo interesų, pažymėdami, kad tai „neatitinka bendruomenės interesų“. Tuo tarpu mokslu nesidomintys žurnalistai ir verslo atstovai dažnai skleidžia neatitinkančias faktų žinias, prieštaraujančias mokslo įrodytiems faktams, veidmainiškai laikydami, kad jie atitinka bendruomenės interesus.

Žmonės yra pažeidžiami dezinformacijos manipuliavimo, kad galėtų palaikyti demokratiją. Demokratija yra moralinis imperatyvas, bet reikia institucijų, kurios leistų priimti sprendimus, pagrįstus įrodymais, o ne neišmanymu. Šias nemalonias išvadas reikia pakęsti, jei norime labiau informuotos visuomenės, kuri priimtų išmintingesnius sprendimus.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dzeikui       2020-05-2 9:39

pasaulyje dėl 5g ryšio tinklo įdiegimo nutraukimo pasirašinėjama peticija http://www.5gspaceappeal.org Taigi., čia ne žaliųjų išmislai…

FWI internetinis seminaras 28 balandžio       2020-04-28 1:47
Dzeikas       2020-04-25 19:21

Xrayui:
Zmogaus akis nera veikiama mirgejimo t.y. jis nekenkia akims, kai ju daznis ne mazesnis negu 65, o geriau 70Hz. Ir mano akims, o esu vairuotuojas ir man tai svarbu, jeigu displejaus daznis butu 70, o geriau 80 butu pats tas.
Todel komunisteliu-zaliuju ir kitokio brudo is naujuju luditu nuomuone neturetu buti viena apie ta 5G. Juolab su 3 klasiu + rusisku blogeriu islavintu.

Xray       2020-04-25 15:55

“Šiuo metu daugumos išmaniųjų telefonų ekranų atnaujinimo dažnis yra 60 Hz,( 60 kartų per sekundę) kitaip tariant jūs žiūrite į labai greitai mirguliuojantį ekraną.Kai kurių naujų telefonų ekranų atnaujinimo dažnis jau siekia 90 ar 120 Hz.Deguonies molekulė (O2) sugeria elektromagnetinę energiją,spinduliuotę prie 60 GHz
Žmogaus organizme yra daug įelektrintų ar poliarizuotų dalelių (jonų). Vanduo sudaro 70%  kūno masės,deguonis 65%,vandenilis10% čia vyksta daug elektromagnetinių reiškinių tarp ląstelių membranų bei jonų ir molekulių.
Elektromagnetinės bangos yra pajėgios keisti dalelių krūvius, kas, savo ruožtu, keičia, jų elgesį ir poveikį mums. Mikrobangos sukelia vandens molekulių vibraciją ir sukimąsi tuo išskirdamos šilumą kūne. Būtent taip veikia mikrobangų krosnelės. Panašu, kad šie mechanizmai paveikia ląstelių ir jų membranų hidrogeninius ryšius, pašalindama struktūriškai svarbius kalcio ir kitus dvivalenčius jonus, pakeisdama juos vienvalenčiais jonais (dažniausiai kalio), kurie susilpnina ląstelės membraną.
Kaip giliai elektrmagnetiniai laukai įsiskverbia į kūną priklauso nuo dažnio. Mobiliųjų telefonų spinduliuotė įsiskverbia iki 10 cm.”

1.phone screen 60 ghz
2.oxygen molecule (O2) absorbse lectromagnetic energy at 60 GHz

trotai       2020-04-24 20:30

Panevėžio rajono kaimuose sąsių mados kitoniškos, - va tep.

TROTA^Stasiukui       2020-04-24 19:44

Kai važiuoju į Marjėmpole visą laiką pergyvenu, kad užsidėjau treningus ne su 4 juostelėm vietoje treningu su 5 -mis juostelėmis ant klešnių šonuose, kažkaip nesolidu, ar ne taip Stasiuk?.

Kaip tai       2020-04-24 18:15

Taigi nesunku pačiam viską ištyrti;pasidedi telefoną po pagalve per naktį ir viskas.Ir taip kokią savaitę,jei sapnas saldus tai ir nekenkia

stasys        2020-04-24 14:24

TROTA 2020-04-24 13:59 > pasak autoriaus norite Lietuva versti Černobyliu ?.

TROTA       2020-04-24 13:59

Kam tas 5G? rytoj pasakys, kad reikia kurti 6G nes 5G neefektyvus, ir vėl visus serverius į šiukšlyną biudžeto sąskaita, kurkime 13G, gal 25G?

Malonu,       2020-04-24 8:29

kad yra zmogus, nebijantis atskleisti tiesa.Moksliskai pagrista, bet ne oligarchu ir verslo itakojamas sklaidos tiesas.

Dzeikas       2020-04-24 8:05

Kas ta visuomene? Kurikas su veziojantis anglis i sandeli? Jo nuomuones apie 5G rysio technologiju diegima siulote atsiklaust? Ka jis gali atsakyti?
Fakto apie tu 53 mokslininku kreipimasi pasalinimas - gedingas. Bet cia jau bendra Lietuvos problema.Netgi visokie vagiai-verslininkai skundziasi, kad tautiski zurnalistai alkunemis stumdosi:‘mane, mane korumpuok! Duok pinigu -juoda irodysiu esant balta!”
Normaliai tai tokiu reikia paieskot, pasiulyma pameluot kazka ipakuot graziai, pasnekint pagarbiai…O cia patys , nors konkursa kaip tarp grazuoliu reng.
Kitaip sakant.Ne tik kurikas, bet irkoks stolonacalnikas negaletu atsakyti reikia jam tos 5G ar ne. Bet kai tautiniai zurnalistai parasys tai ka nori isgirst “pamokeje pingu” -tai kaip tuzmogus gali nusprest? Neskaitysi gi kiausingalviu mokslininku ataskaitu apie 5G spinduliavimo rizikas.
Juolab tautiski “mokslininkai” paruosti VU (“universiteto” wink ) temoka humanitariniuose moksluose “disertacijas” rasyti ir vienas kita reabilituoti. Visvien rimtiems tarptautiniams mokslininkams humanitarams jos neidomios.
Tai ir straipsnis kaip ir apie nieka. O kad tautiski zurnalistai prostituoja. Tai Lietuvoje daugiau ka kaip ir nera ka veikti. Rimtu straipsniu cia nera kam skaityt.
Na zinote, kaip kolchoze ar kokio sudponio dvare kalve. Kalvis reikalingas? na kaip ir nelabai, pasaga arkliui prikalt, peili uzsigalast parsui pjaut muzikas gali kaip ir pats. O kalvis ginklakalys? Na nebent ponui padus pakasyt, pajuokint istorijomis kaip ten arkebuza ar muskieta jis kokiam Zolingene gamina.
Taip ir kvalifikuotas ir nemeluojantis zurnalistas(kolumnistas, analitiniu straipsniu kurejas) Lietuvoje…

grumstas       2020-04-23 19:58

deja , jeigu galvojame , kad pasaulis progresuoja - tampa daugiau išsilavinęs, žinantis ir besivadovaujantis mokslo žiniomis , tai klystame. niekada dar nebuvo tiek įvairiausių aiškiaregių, burtininkų ir tikinčių jų skleidžiamomis “tiesomis’, regėjimais. lygiai taip pat , kad dar rasime nemaža tikinčių , kad žemę laiko 4 vėžliai ant savo kuprų. mokslinės žinios , tikrosios , o ne sensacingos , nedomina daugelio, nes jų įsisavinimas , supratimas galimas dažniausiai tik tada , jeigu yra padėtas tinkamas išsilavinimo pagrindas vaikystėje ir jaunystėje. Beje mokymosi lygis Lietuvoje lyginant su sovietiniu metų tiksliuosiuose ir gamtos mokslų srityse yra kritęs katastrofiškai. tą pripažįsta ir pedagogai , kurie yra susipažinę su ano meto reikalavimais mokyklose ir dabartiniais , kurių mokinių įvertinimas ir apklausa dažnai remiasi teisingo atsakymo pasirinkimu iš kelių, kurie neteisingi būna parinkt tokie , kad neteisingo atsakymo absurdiškumas matomas plika akimi. Nieko stebėtino , kad žmonės , piliečiai nesidomi ir nesirūpina savo saugia ateitimi. Dar kitiems nebe klausimas dėl klimato kaitos priežastingumo svarbu, o svarbiau kaip išgyventi savo šeimai su mažais vaikais….

Visu pirma       2020-04-23 19:21

tai tatuiruotės labai mažina žmogaus imunitetą, bet prapiesoriai tyli, kodėl? O reklama toliau labai ragina jį taip ir toliau mažinti, kodėl? Kad pamažintų žmoniją?

Tikslas       2020-04-23 18:39

- patalpinti Žemės rutulį su visu turiniu į MIKROBANGŲ malūną..... Įvedus 4G ryšį (maždaug nuo 2016 metų) LABAI suintensyvėjo cheminių medžiagų skleidimas lėktuvų pagalba. Šiuo laikotarpiu, kai atrodo - VISKAS sustabdyta, lėktuvų skraidymai NENUTRAUKTI…. ir matomi plika akimi, ir girdimi. Tiesa, yra šioks toks skirtumas nuo prieškarantininio laikotarpio - dienomis skraidymai atliekami REČIAU, dėl to vakarai tapo nebe tokie MURZINAI RAUDONI. Na o rytais labai aiškiai matosi NAKTINĖS pamainos ĮDIRBIS…... Manytina, kad ir CHEMIZUOTAS oras prisideda prie Coronos gyvavimo…... Trumpapročiai įvairių G ryšių vystytojai net NENUTUOKIA, kad visi kvėpuojame tokiu pačiu oru…. ir jokie pinigai jiems nepadės lengviau KVĖPUOTI….

ah1       2020-04-23 18:29

manau kad išvada dėl to caronoviruso/gripo turėtų būt viena - caronovirusas/ gripas pramuša ir pauola į tų žmonių organizmo ląsteles kurių imunitetas silpnas.

Vardas       2020-04-23 18:20

Pagarba profesoriui Jonui Grigui, kad rupinasi lietuviu sveikata. Nera geras budas referendumai, bet speju reikes Lietuvai referendume spresti del to 5G rysio Lietuvoje.
Tiek LRT, tiek 15min arba Socialinis Tinklas DELFI seniai virte Masine Informavimo Propaganda durninti ir liberastinti vartotoja. Dar pas LRT kazkiek yra baimes, kad sumazins finansavima ar pakeis LRT vadovus ir taryba. Visa LRT “zurnalistika” verkti, kad teatrai ir operos uzsidare ir del uzsidariusiu pramoginiu ar liberastiniu verslu.

ah1       2020-04-23 18:01

žmonėms rūpi tiesa bo Jėzus Krisus sakė kad tiesa Jus išlaisvins, jeigu tiesa kad G5 bangos kenkia žmogaus imunitetui ir atveria kelią virusui be problemų pramušti žmogaus organizmo ląsteles ir žudyti žmogų tai tie G5 bokštai neturėtų būt statomi o, G5 laikoma kaip keliantis grėsmę žmogaus gyvybei. Virusai pramuša organizmo ląstelę kai žmogaus organizmo žemas imunitetas, na o žmogaus imunitetą silpnina: cheminės medžiagos, įvairūs teršalai, antibiotikai net mažais kiekiais patekę į maistą, aplinkos užterštumas pramonės atliekomis, atmosferos užterštumas kietosiomis dalelėmis, , elektromagnetinės kurias skleidžia ryšio priemonės, mobilieji telefonai, kompiuteriai, elektros perdavimo linijos,šviesos, saulės spindulių trūkumas, nuolatinis pasikartojantis stresas,nesveika mityba…
Pagal vedantą žmogus renkasi tarp proto ir malonumų,kvailiai renkasi malonumus o protingi protingus sprendimus. Tik ar leidžiama rinktis tarp proto ir malonumų ar įvesta malonumų šalininkų diktatūra?  Ar tikrai nesieja protrūkis viruso šalių  Kiniją, Iraną,  Italiją su 5G ?

stasys        2020-04-23 16:44

automobiliai irgi pavojingi sveikatai nors ir naudingi visuomenei . Šiandieninė vartojimo kultūra visuomenėje verčia žmogų pačiam išsikasti sau , su šaukštu, kapą , bet tai niekaip neapriboja mūsų noro turėti pilna ir sotų pilvą ..Problema matyčiau ne spinduliuotės kenksmingume o tuose tyrimuose kurie niekaip negali pasakyti tai kokia gi ta žala daroma žmogui ? Gal užtektu tik apriboti to tinklo plėtra perspėjant žmogu su jam kilančia ,galima , grėsme jo sveikatai . Mes turime tiek žmogaus sveikatai kenksmingu profesijų kad ta 5 g. spinduliuotė gali pasirodyti visai nereikšminga .

Tokia       2020-04-23 14:17

jau ta dezistų duona: meluoti, meluoti ir dar kartą meluoti ir būsi populiarus tarp dezi LRT žiūrovų.


Rekomenduojame

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.