Sveikatos apsaugos politika, Žmogaus teisės

Prof. dr. Ignas Vėgėlė. Ar pakaks Prezidentui valios ir ryžto?

Tiesos.lt redakcija   2022 m. sausio 12 d. 11:03

6     

    

Prof. dr. Ignas Vėgėlė. Ar pakaks Prezidentui valios ir ryžto?

Dar Kalėdų išvakarėse įspėjau, kad ateina šviesesnis laikas. Vienas komentatorius, iki apmokamų tekstų rašymo buvęs aliejaus specialistas, mane apkaltino Kalėdiniu pamišimu. Kai aliejaus žinios tampa niekam neįdomios arba jo niekas iš jo nebeperka, tenka atidirbti propagandai. Nes po Naujųjų šventės informacijos apie pakitusią realybę tiek daug, kad tik aklas gali jos nematyti.

Keli pavyzdžiai. Ar praeitais metais galėjote tikėtis LRT portale išvysti bent minimalią abejonę skiepų nauda arba citatas dėl jų keliamų rizikų? Pirmomis šių metų dienomis – prašom! Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojas kalba apie sportininkams kilusias nepageidaujamas reakcijas po skiepų. Jis ne tik tai sako, bet LRT tai spausdina!

Portalai perspausdina geriausio Lietuvos tenisininko Ričardo Berankio perspėjimus apie tai, kad po vakcinacijos tris mėnesius negalėjo profesionaliai sportuoti ir treniruotis. Žiniasklaida dalijasi Šarūno Jasikevičiaus abejonėmis dėl COVID – 19 valdymo ir isteriškos baimės kėlimo, sako, kiek kartų kartojau: niekas neskelbė, niekam neįdomu. Ir visa tai skelbia tradicinė žiniasklaida!

Žinoma, ne viskas taip greitai: atsiranda prirašymų, pasiteisinimų ir propagandos: ne taip lengva apsisukti 180 laipsnių kampu. Š. Jasikevičius sakė, kad anksčiau tokius virusus gydėsi dviem taurelėmis arbatos, o portalai pavadinimuose palieka tik „dvi taureles“, pamiršdami arbatą. Tiesos ir sąžiningos žurnalistikos spinduliai gesinami propagandos mašina – nedelsiant metama popkultūros artilerija:  G&G Sindikato lyderis, laidų prodiuserė ir fotografas gąsdina reanimacijų vaizdais ir „greitąja“.

Gaila, kad dėl propagandos prarandame tikras žinias. Nematyti informacijos apie liūdną 22 pasaulio raketės – Nikoloz Basilashvili – istoriją, kuris ką tik Sidnėjaus lauko teniso ATP turnyre paliko aikštelę dėl negalėjimo normaliai kvėpuoti: „po kiekvieno smūgio aš be oro“. Tiesa, liūdna Europos Parlamento pirmininko mirties istorija neliko nepastebėta: imuninės sistemos disfunkcija ir plaučių uždegimas. Kol kas sveikatos problemos nesiejamos į vieną visumą, žurnalistai neklausia kodėl sveikatos sutrikimų daugiau, kodėl jie dažnesni.

Tačiau vis dėlto – kuo toliau, tuo daugiau pradedama girdėti ir klausti. Kažkada įtikėję mokslu ir nenorėję nieko girdėti, piktinęsi, kai kažkas klausė ar abejojo, dabar pradeda abejoti ir domėtis patys. Tai stipriausi artėjančių pokyčių atributai. Ir – tikrasis atviresnio pasaulio ženklas.

Be pykčio priimkime kiekvieną, kurio nuomonė, atsižvelgiant į vis atviriau skelbiamus faktus, keičiasi, net jei prieš tai jis būtų kažką užgavęs ar įžeidęs. Tik kvailiai ir numirėliai nekeičia savo nuomonės.

O viso pasaulio propagandos griūties pradžią lemia keletas veiksnių. Sąžiningų ir drąsių, humanistinę pasaulėžiūrą išpažįstančių, žmonių kalbėjimas bei perspėjimai, tyrimai ir analizės. Minios, išeinančios į gatves ir reikalaujančios aiškumo, teisinių ir medicininių argumentų, ir svarbiausio – laisvės ir tiesos.

Pagaliau, lapkričio stebuklas – omikron atsiradimas. Jis plinta žaibišku greičiu. Veikia efektyviau nei išreklamuoti COVID – 19 receptiniai vaistiniai preparatai, vadinamieji, skiepai. Ne veltui ponas A. Dulkys su baiminga išraiška paskelbia apie nerimą keliantį faktą, jog serga vienodai visi – tiek skiepyti, tiek neskiepyti – o naujų hospitalizacijų tiesiog nėra. Juk jis pirmasis turės atsakyti už Vyriausybės pritarimą pirkti papildomai 6 mln. vakcinų dozių: Naujųjų išvakarėse, jau žinant apie omikron menką grėsmę sveikatai. Premjerė patvirtina: „užsikrėsti tikimybę turi praktiškai kiekvienas“. Ekspertai priduria, kad jau šiuo metu omikron tampa vyraujančiu Lietuvoje ir greitu metu užgoš kitas atmainas.

Ši pasikeitusi realybė paaštrina jau beveik pusmetį keliamus klausimus.

1. Jei anksčiau galimybių paso (GP) įvesti ribojimai buvo grindžiami tariama sveikatos apsaugos sistemos apsauga (hospitalizacijos ir intensyviosios terapijos lovų užimtumas), tai kokie teisiniai/medicininiai argumentai siūlomi šiuo metu? Jei šių argumentų nėra, toks ribojimas konstituciškai nepagrįstas ir neteisėtas (Konstitucijos 21, 22, 38, 39, 41 ir 48 straipsniai).

Primenu, kad įsivyravus delta viruso mutacijai buvo akivaizdu, kad užsikrečia ir serga tiek skiepyti, tiek neskiepyti. Omikron tai dar akivaizdžiau patvirtina, su tuo sutinka kone visi specialistai. Ką ir nuo ko apriboja ar saugo GP? Kokiu pagrindu išskiriama viena asmenų grupė, kuriai apribojamos fundamentalios teisės?

Panašu, kad liko tas vienintelis „argumentas“ – priversti asmenis vartoti Vyriausybės užpirktą receptinį vaistinį preparatą. Nes daug nupirkta. Nors tas preparatas ir nesaugo nuo užsikrėtimo ar ligos, o dabartinis virusas – nėra sunki liga (kritikams: tai ne mano, bet medicinos mokslo daktarų išvados – paguglinkite). Tikrasis pavadinimas – politinė prievartos priemonė. Nes teisinių ar medicininių argumentų tiesiog nėra. Taip derėtų vertinti ir šios dienos balsavimą Seime dėl privalomos vakcinacijos medicinos personalui.

2. Diskriminacinė saviizoliacijos tvarka, apie kurią nespėjome rašyti dėl kitų problemų, vis pažeidžia Konstituciją. Jei asmuo pasiskiepijęs – saviizoliacija po artimo kontakto netaikoma. Panašiai, jei persirgęs ir turi antikūnų. Jei nesiskiepijęs – privaloma 10 dienų saviizoliacija. JAV apie keičiamą saviizoliacijos terminą nuo 10 iki 5 dienų paskelbė praeitais metais. Mūsiškiai kol kas žada trumpinti iki 7-ių. Tačiau nieko nekalba apie asmenų ratą, kuriems privaloma saviizoliacija ir kuriems taikomos išimtys. Toks asmens laisvės suvaržymas turi būti pagrįstas medicininiais argumentais. Jei jų nėra – šis nevienodai taikomas apribojimas pažeidžia draudimą diskriminuoti, neteisėtai suvaržo asmens laisvę.

3. Kodėl iki šiol esminiu tyrimu, siekiant nustatyti, ar asmuo neserga kovido infekcija, išlieka PGR? JAV dar praeitais metais nusprendė mažinti PGR testų reikšmę: jie nėra patikimi, o ligą galima nustatyti ir kitais būdais. Lietuvoje atsitraukti neskubama. Nors tą daryti siūlo Santaros laboratorinės medicinos centro vadovas doc. Dalius Vitkus, jam antrina VDU rektorius prof. Juozas Augutis.

Nejau dėl to, kad tiesiog nespėta sugalvoti kito būdo, kuris skaudžiai, anot E. Macrono, „knistų“ neskiepytus. Juk visas GP reguliavimas laikosi ant brangių PGR testų: nesiskiepiję gauna GP tik keletui parų po to, kai savo lėšomis atlieka brangų PGR testą. Kitaip tariant, PGR „stumia“ pagrindinį (vieną ir tą patį) politinį tikslą – versti vartoti receptinį vaistinį preparatą.

Ir pabaigai. Prezidentas paskelbė „ultimatumą“ Vyriausybei dėl GP vaikams. Pradinis Vyriausybės galimo „atkirčio“ Prezidentui variantas – paskelbti karantiną tam, kad visuomenė nepajustų jokios Prezidento kreipimosi dėl vaikams taikomo GP naudos – nesigavo. Sergančių daug, o hospitalizacijos neauga.

Tikras nerimas: tokiomis aplinkybėmis karantino būtinumu neįtikinsi nei verslo, nei visuomenės. Premjerė gudriai atsitraukia iš esmės neužleisdama pozicijų: 5 savaitėms sustabdomas GP galiojimas vaikams.

Dėmesio: GP nėra naikinamas, bet jo veikimas sustabdomas trumpam laikui – maždaug iki to momento, kuomet Konstitucinis Teismas žada priimti sprendimą dėl viso GP reguliavimo. Premjerė sako tai daranti besirūpindama, kad visi vaikai suspėtų pasiskiepyti. Žinant visuomenės nuotaikas dėl GP taikymo vaikams, šis argumentas, švelniai tariant, neįtikinantis.

Koks galėtų būti Prezidento atsakas? Šiomis aplinkybėmis Prezidentas galėtų stabdyti galimybių paso taikymą visiems asmenims. Peticijoje „Dėl galimybių paso veikimo stabdymo“ daugiau nei 110 tūkst. Lietuvos piliečių prašė Prezidento kreiptis į Konstitucinį Teismą ir stabdyti visą GP reguliavimą. Iš esmės tai reikštų Prezidento kreipimąsi į Konstitucinį Teismą dėl visų Vyriausybės ekstremaliosios situacijos valdymo nutarimų, kurie buvo priimti rugsėjo – gruodžio mėnesiais. Toks kreipimasis automatiškai sustabdytų GP taikymą Lietuvoje.

Mano įsitikinimu, tai – vienintelis tinkamas Jo Ekscelencijos atsakas. Pirma, GP neteisėtumą rodo visa eilė argumentų (čia pateikiau tik nedidelę dalį – juos esu išsakęs ne kartą anksčiau).

Antra, bet koks kitas veiksmas rodytų Prezidento susitaikymą su pralaimėjimu ar prisitaikymą prie esamos politines situacijos. Tai galėtų liudyti negebėjimą laiku imtis tinkamų veiksmų: tiek Prezidento „ultimatumas“, tiek ir pavėluotas kreipimasis į Konstitucinį Teismą dėl vaikų GP šiuo metu visuomenei neatneštų jokios apčiuopiamos naudos. Gautųsi viskas „aukštyn kojomis“: vietoje ultimatumo Vyriausybei – ultimatumas pačiam sau ir Lietuvos žmonėms.

Visi argumentai (pradedant omikron, baigiant medicininiais, teisiniais ir net man žinomais politiniais) lemia viso GP reguliavimo apskundimo galimybę ir būtinybę, tik ar pakaks Prezidentui valios ir ryžto?

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

habilitās       2022-01-13 21:11

Prezidentui valios ir ryžto pakaktų, jei turėtų proto ir drąsos. Ko jis gali imtis, jei pats iššoko prieš garvežio prieki ir dar 2021-08-30 aiškino:

„Žinoma, delta sąlygomis 90 proc. yra tikslinis orientyras, tačiau pasiekti jį galime tiktai visi kartu sutardami, kad skiepijimasis šiuo metu yra vienintelė alternatyva pasiekti tų sveikatos apsaugos tikslų, kuriuos mes sau keliame“.
Jis yra Premjerės įkaitas, po to kai vyriausybę apkaltino sabotažu, dėl jo norimų procentų. Prie visos pagarbos straipsnio autoriui, – ne į tas duris beldžiatės. Ir tonas galėtų būti kategoriškesnis, nes pišdulkizmas kompromisų nesupranta. I. Šimonytė net sakydama kalbą šiandienos minėjime nesusivaldė ir užriaumojo ant publikos, o po to apkaltino publiką, kad tai jie negerbia žuvusiųjų.
P.S.
Gaila, kad I.Š. apie kotletus nieko nepasakė.

Norėčiau       2022-01-12 22:27

kad prezidentas įsiklausytų į protingo žmogaus pastebėjimus.

Raimundas       2022-01-12 15:49

P.rezidentui nei valios, nei ryžto nepakaks, nes negavo tokių nurodymų iš tų, kas jį prakišo į šią kėdę.

babute       2022-01-12 14:22

malonumas skaityti protingo zmogaus straipsnius,Aciu p. Vegelei

valia ir ryžtas       2022-01-12 14:20

tai ne jo dimensijos

vilnietis       2022-01-12 12:10

LAUKSIM gal jam koks vaikas patars. Nes jis 0000000

Rekomenduojame

Ar šie žmonės negeba sugalvoti jokio naujo argumento?

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Vladimiras Laučius. Kaip „idealistai“ atitrūko nuo idėjų, o „realistai“ – nuo realybės

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimtoji (rugpjūčio 2 diena)

Atsinaujinantys šaltiniai, o ne karas Ukrainoje yra pagrindinė Europos energetinės krizės priežastis

Vytautas Radžvilas: Gyvename naujoje geopolitinėje realybėje, todėl Tarpjūrio aljansas – neišvengiama būtinybė

Su Kremliumi siejamas nacių medžiotojas Zuroffas užsipuolė Lietuvą ir kitas šalis dėl „istorijos klastojimo“

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.