Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Kultūros, kalbos, istorijos politika

„Pro Patria“ siūlo P. Cvirkos vietoje statyti paminklą Juozui Lukšai-Daumantui

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 25 d. 20:05

25     

    

„Pro Patria“ siūlo P. Cvirkos vietoje statyti paminklą Juozui Lukšai-Daumantui

Pasirodžius informacijai apie nekilnojamojo kultūros paveldo ekspertų tarybos sprendimą išbraukti rašytojo ir sovietmečio politinio veikėjo Petro Cvirkos paminklą iš kultūros vertybių registro bei Vilniaus miesto tarybos siekį demontuoti paminklą šių metų rugsėjo viduryje, jaunimo sambūris „Pro Patria“ siūlo jo vietoje statyti paminklą partizanui Juozui Lukšai-Daumantui.

Jaunimo organizacijos teigimu, labai svarbu, jog viešos erdvė desovietizavimas netaptų pretekstu jos komerciniam užstatymui ar postmoderniam išdarkymui apskritai panaikinant esamą skverą. Būtina išsaugoti esamą parką kaip viešąją erdvę, prieinamą visiems vilniečiams bei miesto svečiams. Esame įsitikinę, kad šio paminklo likvidavimas yra puiki proga pradėti Vilniuje formuoti provalstybišką viešąją atmintį, kurios pagrindas yra laisvės kovotojų pagerbimas ir kurios iki šiol nedrįstame kurti sostinėje.

„Šiemet švenčiamas žymaus partizano Juozo Lukšos-Daumanto gimimo šimtmetis ir ta proga Seimo paskelbti jo vardo atmintini metai yra ideali proga išreikšti pagarbą šiam už Lietuvos laisvę žuvusiam kovotojui, o per jo asmenį – ir visoms partizanų kovoms ir rezistencijos istorijai. Siūlome Vilniaus miesto savivaldybės tarybai šiuos metus pažymėti suteikiant buvusiam P. Cvirkos skverui Juozo Lukšos-Daumanto vardą bei inicijuojant naujo paminklo, skirto šiam partizanui atminti, statybas šioje vietoje. Ne paslaptis, kad visuomenės dalis bet kokius paminklus partizanams ar kolaborantams laiko sovietine atgyvena ir pasisako už miestą be paminklų. Toks požiūris, deja, prasilenkia su tikrove – visos brandžios demokratijos Vakarų šalys, kaip ir likęs pasaulis, puošia savo sostines iškiliausių tautos atstovų paminklais. Vilnius šiuo požiūriu kol kas yra gėdinga išimtis. Šiandien puikus laikas pradėti tai keisti“, – savo siūlymą komentuoja „Pro Patria“ sambūris.

Sambūris atkreipia dėmesį, jog dedikavus dabartinį P. Cvirkos skverą J. Lukšai-Daumantui, kartu išsispręstų ir jau ne vienerius metus Vilniaus miesto savivaldybės taryboje konfliktus su Naujamiesčio vietos bendruomene ir meno kūrėjais keliantis klausimas dėl J. Lukšos-Daumanto vardo suteikimo skverui, adresu Savanorių pr. 1. Pastaruoju metu savivaldybė buvo įsipareigojusi rasti J. Lukšos-Daumanto vardo skverui kitą vietą mieste, tačiau mieste objektyviai trūksta tinkamų vietų tokios svarbos asmenybės amžinimui. „Pro Patria“ įsitikinimu, dabartinis P. Cvirkos skveras tam būtų ideali vieta. 

Juozas Lukša-Daumantas buvo antinacinės rezistencijos dalyvis ir vienas 1944–1953 metais vykusios ginkluotos antisovietinės rezistencijos vadų, atstovavo Lietuvos laisvės kovos sąjūdžiui užsienyje, mezgė ryšius su Nepriklausomos Lietuvos atstovais ir šalininkais, skleidė žinią apie Lietuvos kovą prieš sovietinę okupaciją kitose šalyse. 1951 m. išduotas dvigubo agento metais, žuvo miške, dabartiniame Kauno rajone. 2021-uosius metus skelbiant J. Lukšos-Daumanto atminimo metais, žiniasklaidoje pasirodė išgalvotų kaltinimų, neva J. Lukša-Daumantas dalyvavo 1941 m. žydų žudynėse „Lietūkio“ garažo teritorijoje Kaune. Kaltinimai nebuvo įrodyti ir atitiko Rusijos informacinio karo naratyvą apie partizanus ir Birželio sukilimo dalyvius kaip tariamus nacių kolaborantus.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

anupras       2021-08-31 10:40

Tai puiki vieta VLansbergio paminklui o Jam numatytas paminklas Lukiskiu aikstej bus veliau

pritariu       2021-08-26 19:34

“Pro Patria”, puikus pasiųlymas.

stasys       2021-08-26 18:52

Bevardžiai riaušininkai ir komentaruose akmenys svaido . Ant lenciugo tokius ir duoti ėsti kad nekarksėtu .

tikrai reikės       2021-08-26 17:52

pro patria ir tiesos.lt ir nacionalinis susivienijimas visiškai degradavo. o tikriau - vis1 laikąt toks buvo, tik mes apakinti durneliai to nematėme. baikit su tais paminklų staytmais ir griovimais. o juk ir vėl ateis laikas, kai reikės vėl griauti. tokiai savigarbos ir žmogiškumo neturinčiai fašistinei Lietuvai tikrai reikės

Išlikimo dėsnis       2021-08-26 16:00

Geriau sinica rankoj, negu diatlas žopoj…

Geresnis pasiūlymas       2021-08-26 15:26

Toje vietoje reikia paminklo moderniai Lietuvos istorijai. Vilniaus konservatoriai ir libai bandys prastumti paminklą Vytautui Landsbergiui. Bet tauta turi reikalauti paminklo Profesoriui Vytautui Radžvilui. Jo asmenyje geriausiai įkūnyta tautinės valstybės idėja.

> „Pro Patria“ siūlo       2021-08-26 14:22

Jūs tik paklausykit,- „Pro Patria“ siūlo…
Pirmą kartą per 30 metų „Pro Patria“ siūlo.
Va čia tai galingai.

palikime griovimo maniją bolševikams       2021-08-26 12:41

Cvirkos skverelis - stilinga urbanistinio ir meninio paveldo jungtis. Kito tokio Vilniuje jau neliko. Iš pagarbos miesto istorijai nelieskime jo. Tegul lieka Cvirka su užrašu apie jo nuveiktus blogus darbus. Nekartokime bolševikų ir nacių praktikos naikinti mums netinkančios deologijos ženklus.

Al.        2021-08-26 12:15

Lukiškių aikštėj prieš KGB/Gestapo pastatą pastatyti paminklą visiems, kovojusiems už Lietuvos laisvę (ne ,,kalvelę”). Nesiveliant į ginčus dėl personalijų.

Žodžio laisvė...       2021-08-26 10:52

Reikia keisti ir postamento formą, o paminklą Lietuvos nepriklausomos valstybės kovotojui dera turėti Vilniaus mieste - Lietuvos sostinėje. Vilniaus Golgota turi rodyti pasauliui buvusių kovų reikšmę ir kainą.

Prašalietis       2021-08-26 10:18

Ant būsimo “žymaus partizano” Juozo Lukšos-Daumanto paminklo būtina užrašyti ir jo vykdytas “gausias ir pergalingas” kovas, kaip jis po pirmos “pergalingos kovos” pradingo iš Lietuvos “kovų padangės”, atsidūrė Švedijoje, po to JAV. Ten kelis mėnesius buvo apmokytas diversinių veiklų ir kaip JAV agentėlis su antra agentėlių grupe buvo permestas į Lietuvą. Pirmą iš JAV atvykusią paruoštų JAV labui “papartizanauti” grupę NKVD jau buvo suėmusi, tad žinojo ir laukė su antra grupele atvykstančio “žymaus partizano” Lukšos Daumanto, kuris atvežė truputį JAV duotų pinigėlių palaikyti “vadovaujančių žymiausių partizanų patriotinę ir kovinę dvasią”. Lukša-Daumantas atvykęs susitiko su Ramanausku-Vanagu, kuriam davė 10000 JAV dolerių. NKVD žinojo atvykusio Lukšos Daumanto vykdomus” didvyriškus žygius”, todėl žinojo, kad Ramanauskas-Vanagas ieškos būdų nelegaliai iškeisti JAV dolerius. Toks būdas buvo tik Kaune, todėl pas nelegalių valiutos keitėją NKVD įrengė pasalą ir ten be kovų sulaukė Ramanausko-Vanago su žmona ir uošve. Didvyriška baigtis visiems žinoma.  Reiktų ant paminklo būtinai užrašyti ir didvyrišką Lukšos Daumanto žūtį.Į susitikimą su Lukša-Daumantu NKVD atsiuntė perverbuotą partizaną berods slapyvardžiu “Jonelis”, kuris lydėjo Lukšą-Daumantą į eilinį susitikimą su partizanais pro prie Garliavos įrengtą NKVD-istų pasalą. NKVD-istai norėjo paimti Lukšą-Daumantą gyvą, kaip įrodymą, kad JAV siunčia savo agentus “partizanauti”, bet deja, “Jonelis” prie pat pasalos Lukšą-Daumantą į nugarą iš savo pistoleto nušovė. Savo elgesį “Jonelis” NKVD -istams teisino, kad jam pasirodė, kad Lukša -Daumantas kažką įtarė, todėl jis išsigando, kad Lukša-Daumantas gali griebti turėtą granatą ir tuomet aukų tarp NKVD-istų būtų neišvengta… Taip kad reikia statyti paminklus, tik būtų gerai, kad ant paminklų būtų surašyti ir padaryti darbai. P.Cvirka rašė romanus ir eilėraščius vaikams “Frank Kruk” ir kt., žmonių išrinktas į tuometinį Seimą, Seimo sudarytoje delegacijoje važiavo į Maskvą su prašymu priimti Lietuvą į Tarybų Sąjungą... Brazauskas,paminklo kol kas dar neturi, bet pasirašė prašymą priimti Lietuvą į eurosojūzą, suorganizavo stojimą į NATO…. V.Lansbergis su D.Grybauskaite taip pat neatsiliko nuo Lukšos-Daumanto ir kitų šio tipo buvusių ir šiandieninių “žymių žmonių”, kurie nedirbo konkretaus visuomenei naudingo darbo, bet profesionaliai “kovojo už viską kas gera visą savo gyvenimą savo didesnius ir mažesnius karus”... Kiekvienas net ir mažiausias “runkelis, kurdupelis, šunaujos atstovas, vatnykas, koloradas, vakseris, antivakseris” žino, kad šiendiena Lietuva yra kaip niekad “didvyrių žemė”...

Frank Kruk (Pranas Krukelis)       2021-08-26 9:22

Gėda ProPatriai - iš tokių veiksmų matyti, kieno ir kam tai projektas.
Cvirkos “Frankas Krukas” (angl. Atviras Vagis) - iki šiol nepralenktas lietuvių literatūroje.

stasys       2021-08-26 8:37

Kaip žinia nutarimai Vilniuje turi įprotį gulti į stalčius . Aš ne toks optimistiškas tos užtęstos problemos sprendimui. Išmokime pirmiau rasti Vilniuje kompromisus . Nesutvarkius Lukiškių a. pulti tvarkyti pervadinant P. Cvirkos skverą nelogiška .Negalima taip spresti problemu ,..reikia aiškiai atsakyti visuomenei kokios politikos bus laikomasi atkuriant tikra Lietuvos istorija ir kokia dalis jos bus ‘priauginta’ Vilniuje . Aš neturiu dideliu iliuziju Vilniui , kaip Lietuvos istorinė sostinė . Čia reikia konkrečiu pokyčių toje valstibingumo įdėjoje , priešingu atveju mes , dar šimtą metu spręsime tas problemas . Taip pritariu str. bet ...su didelėmis abejonėmis.

Dzeikas       2021-08-26 8:25

Paminklo reikia, bet ne Vilniuje. O arciau tu vietu, kur vyko partizaninis karas ir veike pogrindis.
Pvz. kodel Veisiejuose(? kazkuris is rajono centru) nera paminklo partizanams kad ir laikinai taciau atemusiu kontrole is Sovietu?

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2021-08-26 6:16

(teksto autorei, -iui su nr 2021-08-25 23:44)
2003 sausio 23, seime,
Vytautas Landsbergis balsavo už konstitucijos 47 straipsnio keitimą. Tai yra balsavo už bemaž didžiausios aferos įgyvendinimą pagal klaikią idėją - žemė užsieniečiams, o ne piliečiams. 
2003 sausio 23-iosios aferistų bendrininkui Vytautui Landsbergiui dera pati didžiausia bausmė – tremtis iš Lietuvos su Lietuvos pilietybės panaikinimu. Vytautai Landsbergi, ant kelių.
____________________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų neteisėto (antikonstitucinio) seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei daugialytine paleistuvyste.
2021 rugpjūčio 26

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2021-08-26 6:11

L geras pasiūlymas

kilo klausimelis       2021-08-25 23:44

o gal ruosiama vietele seneliui?

Taip!        2021-08-25 23:20

Paminklą partizanui Juozui Lukšai-Daumantui.

jeigu yra teisingumas -       2021-08-25 22:58

tai sekantis žingsnis - turi buti uzdarytas isdaviko A.  Venclovos muziejus!

manyčiau, kad Lietuva neturi laisvės       2021-08-25 22:55

ir paminklo Lukšai-Daumantui neleis pastatyti.

Kas galvoja       2021-08-25 22:34

apie Lietuvą kaip amžiną šlovingą valstybę, o Vilnių - kaip garbingų ir laimingų žmonių Amžinąjį miestą, niekada nepritars bet kokiems politiniams simboliams. Politika - tai prostitutė: nesumokėjai - atsikels ir išeis. Galima Cvirkos paminklą pašalinti, tačiau nuostabų kraštovaizdį būti palikti tokį, koks buvo, geriausiai be jokio paminklo. Cvirka bent jau turėjo talentingo rašytojo aurą. J. Lukša-Damantas, deja, autoritetas ne visiems ir niekada tokiu netaps. Vieni neš gėles, kiti spjaudysis. Visada. paeiliui. Kam to reikia?

nelįskit prie lietuvybės Vilniuj       2021-08-25 22:27

kas P.Cvirka ir kas “judėjimas propatria”:))). Sinica užsimanė Šimašių perspjaut? Na tai ....

Gabrielė       2021-08-25 22:21

Skirti Lietuvos žvalgei Marcelei Kubiliūtei, kuri yra nepelnytai pamiršta. Jei ne ji, Lietuvos dar 1920 m. būtų nelikę. Bet visa istorikų enteligentų kuopelė tyli užpakaliukus suraukę, nes tuomet ne rusai mus puolė, o lenkai…tai kaip čia prabylsi apie Marcėlę Kubiliūtę?

erlas       2021-08-25 22:06

ten kažkokia stabo vieta, ir visokie žvirbliai nori turėti prestižinę vietą kažką apšikt

Dzeikas       2021-08-25 21:50

Bijau,kad Luksa - Daumantas dejo skersa ant Vilniaus, nes veike uz Vilnijos ribu, Dzukijoje ir Suvalkijoje.
Vilnius aplamai koks tai Lietuvos Kaliningradas. Ismoke lietuviskai tuteisai + suvaziave kaimai su ambicija tapti miescionimis.Vietiniai zbignievai nei zino, nei nori zinoti kas tas Luksa-Daumantas.

Rekomenduojame

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.