Dienos aktualija, Istorija

Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

Tiesos.lt redakcija   2020 m. birželio 24 d. 15:37

2     

    

Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

1941 m. birželio 22 d. Vilkaviškio rajone, netoli Bartninkų miestelio, Budavonės miškelyje, buvo nukankinti trys kunigai: Vaclovas Balsys, Justinas Dabrila ir Jonas Petrika.

Yra žinoma, kad birželio 22-os dienos ankstų rytą sovietų kareiviai iš Lankeliškių parapijos klebonijos išsivedė minėtus kunigus, susodino juos į sunkvežimį ir išvažiavo Bartninkų link. Po kiek laiko jie buvo nuvežti į netoliese esantį Budavonės miškelį, nurengti, pririšti prie medžių ir žiauriai kankinti. Netoliese gyvenusieji girdėję riksmus miškelio pakrašty. Praėjus frontui, kitą dieną miške palikti kunigų lavonai buvo parvežti į Lankeliškius ir palaidoti.

Labai greitai po šių įvykių (nacių okupacijos metais) kunigų nukankinimo vietoje buvo pastatytas paminklas. Ant jo pjedestalo – trys sujungti kryžiai, o po jais užrašas: „Šioje vietoje bolševikų nukankinti 1941.VI.22 kunigai V. Balsys, J. Dabrila, J. Petrika“.

Karui pasibaigus ir sovietams darkart okupavus Lietuvą, šis paminklas buvo susprogdintas. Dar šiandien čia išlikusi didžiulė duobė ir buvusio paminklo likučiai. Šalia Atgimimo laikotarpiu buvo pastatytas naujas paminklas Budavonės kankiniams – visai toks pat, koks buvo pirmasis.

Šis šiurpus įvykis išliko žmonių atmintyje ilgam. Ir dabar jau daugelį metų iš eilės trys be kaltės nuteisti kunigai prisimenami šioje vietoje aukojant šventąsias Mišias. Graži ir prasminga tradicija, suburianti ne tik dvasininkiją, bet ir aplinkinių gyvenviečių žmones.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tai buvo       2020-07-7 17:51

persirengę nacių diversantai, turėję užduotį sukelti vietinių žmonių pyktį prieš rusų kareivius, kad būtų žudomi ir išduodami be gailesčio…Daug rusų karių buvo netikėto puolimo metu išblaškyti, ir slėpėsi miškuose ir laukuose. Juos reikėjo sugaudyti.

Al.       2020-07-2 1:02

http://www.santaka.info/?sidx=21242
,,ramų birželio 22-osios rytą, žolynams svyrant nuo gausios rasos, Moliniškio kaimo kelyje pasirodė keista eisena: trys civiliai, lydimi sovietų kareivių būrelio, lėtai judėjo keliu Geisteriškių link. Šiek tiek atsilikusi nuo jų pūškavo „polutarka“.”


http://laiskailietuviams.lt/index.php/1990m-1-sausis/6996-trys-kankiniai-budavones-miske
,,Šis šiurpus įvykis išliko žmonių atmintyje, ir pagal jų pasakojimus žinoma, kad birželio mėn. 22-os dienos ankstų rytą rusų kareiviai (sakoma, kad jų tarpe buvęs ir lietuviškai kalbantis civilis) iš Lankeliškių parapijos klebonijos išsivedė minėtus kunigus, susodino juos į sunkvežimį ir išvažiavo Bartninkų link. Po kiek laiko jie buvo nuvežti į maždaug už 2 km nuo Bartninkų esantį Budavonės miškelį, nurengti, pririšti prie medžių ir žiauriai kankinti: išmušti dantys, išsukinėtos rankos, subadyti kūnai, nupjauti pirštai ir t.t.”


http://www.msavaite.lt/budavones-kankiniai/
,,Išaušo birželio 22 –osios rytas… 6 val. ,,Prie klebonijos suūžęs staiga sustojo karinis sunkvežimis,  pusantratonė ,,palutarka“. Iš jos iššoko keli kariškiai ir prie jų prisijungė atvažiavęs iš paskos dviračiu kažkoks civilis žmogus. Raudonarmiečiai suėjo į kleboniją. Prieš suimdami kunigus, visus tarnus iš klebonijos išvarė lauk. Susodinę į mašiną kunigus, išvyko“. (,,Ateitis“, Nr. 81, 1941).

Po to sunkvežimis pravažiavęs pro Šlevinskų, Vitkauskų sodybas. Ir po trijų valandų kunigai jau buvo nuvežti į Budavonės miškelį.

Kas vyko miške, lieka paslaptimi. Vietinis ūkininkas A. Kiveris vėliau pasakos, kad apie vidudienį pas jį užsuko pora vokiečių  kareivių ir paliepė eiti kartu.

Įėjęs į mišką, A. Kiveris pamatęs ant žemės gulinčius trijų vyrų lavonus. Vos prieš kelias valandas jis juos dar buvo matęs gyvus. Pasak šio liudininko, kunigai nebuvo išrengti, tačiau drabužiai ir ypač marškiniai juodavo nuo kraujo, kūnuose matėsi plačios, gilios žaizdos.  Kunigui A. Balsiui ypač sužalota nugara, nes kai kūną pakėlė nuo žemės, pro skudurais virtusius marškinius atsiknoję kabojo odos skivytai.”

Tie ,,kareiviai”, tai, greičiausia, tas pats TSRS valstybės saugumo liaudies komisariatas (NKGB), kaip ir Rainiuose. Ir gali būti, kad tų žudikų vaikai dabar yra kokie nors aktyvūs ,,liberalai”.


Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Povilas Urbšys: „Vytis yra tai, kas mus gali suvienyti“

Rasa Čepaitienė. Atsisakantys keistis

Nida Vasiliauskaitė. Apie Linos Žigelytės versiją iš serijos „Kas atsitiko Nidai Vasiliauskaitei?“

Iš propagandos frontų: Dainius Pūras. Apie smėlį ir paplūdimį Lukiškių aikštėje kaip laimingoje erdvėje

Povilas Urbšys: Jei bus priimta tai, ką siūlo valdantieji, Lukiškių aikštėje stovės ne Vytis. Argi tai ne dar viena išdavystė?

Ne juokas. Politinis kompasas pagal liberalus

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Pagaliau. Vygantas Malinauskas. Katalikų jaunuoliai neleido nugriauti šv. Junipero Serra statulos Kalifornijoje

Ramūnas Aušrotas. Hipsteriai, į Seimą!

Česlovas Iškauskas. Smėlis pro pirštus. Ironiškos pastabos

Iš propagandos frontų: LRT atsiskaito visuomenei: birželio 29 d. 16 h per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt. rengia spec. laidą, kviečia klausti

Ne juokas. Tadas Skukas vilniečių vardu: mere Š., pasitikrink sveikatą!

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (I)

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Heraklio beieškant

Gedimino Jankaus kreipimasis į TS-LKD atstovus Vilniaus Taryboje: Kodėl jūs veidmainiaujate, kolaboruojate su mankurtais?

Algimantas Rusteika. Riba, kurią peržengus jūsų neišgelbės jokia jėga, policija ar vandens patrankos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Nebūkime aukos

Nida Vasiliauskaitė. Miesto valdžios akimis esate infantilūs buzzwordais valdomi pampersiniai

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Seime registruotas įstatymas siekiant apsaugoti Lukiškių aikštę nuo tolesnio jos išniekinimo

Rasa Čepaitienė. Pornokratija*

Nacionalinis susivienijimas reikalauja Remigijaus Šimašiaus atsistatydinimo

Ramūnas Karbauskis. R. Šimašiaus pliažas tampa Tautos kančias menančios aikštės išniekinimo simboliu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.