Dienos aktualija, Istorija

Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

Tiesos.lt redakcija   2020 m. birželio 24 d. 15:37

2     

    

Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

1941 m. birželio 22 d. Vilkaviškio rajone, netoli Bartninkų miestelio, Budavonės miškelyje, buvo nukankinti trys kunigai: Vaclovas Balsys, Justinas Dabrila ir Jonas Petrika.

Yra žinoma, kad birželio 22-os dienos ankstų rytą sovietų kareiviai iš Lankeliškių parapijos klebonijos išsivedė minėtus kunigus, susodino juos į sunkvežimį ir išvažiavo Bartninkų link. Po kiek laiko jie buvo nuvežti į netoliese esantį Budavonės miškelį, nurengti, pririšti prie medžių ir žiauriai kankinti. Netoliese gyvenusieji girdėję riksmus miškelio pakrašty. Praėjus frontui, kitą dieną miške palikti kunigų lavonai buvo parvežti į Lankeliškius ir palaidoti.

Labai greitai po šių įvykių (nacių okupacijos metais) kunigų nukankinimo vietoje buvo pastatytas paminklas. Ant jo pjedestalo – trys sujungti kryžiai, o po jais užrašas: „Šioje vietoje bolševikų nukankinti 1941.VI.22 kunigai V. Balsys, J. Dabrila, J. Petrika“.

Karui pasibaigus ir sovietams darkart okupavus Lietuvą, šis paminklas buvo susprogdintas. Dar šiandien čia išlikusi didžiulė duobė ir buvusio paminklo likučiai. Šalia Atgimimo laikotarpiu buvo pastatytas naujas paminklas Budavonės kankiniams – visai toks pat, koks buvo pirmasis.

Šis šiurpus įvykis išliko žmonių atmintyje ilgam. Ir dabar jau daugelį metų iš eilės trys be kaltės nuteisti kunigai prisimenami šioje vietoje aukojant šventąsias Mišias. Graži ir prasminga tradicija, suburianti ne tik dvasininkiją, bet ir aplinkinių gyvenviečių žmones.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tai buvo       2020-07-7 17:51

persirengę nacių diversantai, turėję užduotį sukelti vietinių žmonių pyktį prieš rusų kareivius, kad būtų žudomi ir išduodami be gailesčio…Daug rusų karių buvo netikėto puolimo metu išblaškyti, ir slėpėsi miškuose ir laukuose. Juos reikėjo sugaudyti.

Al.       2020-07-2 1:02

http://www.santaka.info/?sidx=21242
,,ramų birželio 22-osios rytą, žolynams svyrant nuo gausios rasos, Moliniškio kaimo kelyje pasirodė keista eisena: trys civiliai, lydimi sovietų kareivių būrelio, lėtai judėjo keliu Geisteriškių link. Šiek tiek atsilikusi nuo jų pūškavo „polutarka“.”


http://laiskailietuviams.lt/index.php/1990m-1-sausis/6996-trys-kankiniai-budavones-miske
,,Šis šiurpus įvykis išliko žmonių atmintyje, ir pagal jų pasakojimus žinoma, kad birželio mėn. 22-os dienos ankstų rytą rusų kareiviai (sakoma, kad jų tarpe buvęs ir lietuviškai kalbantis civilis) iš Lankeliškių parapijos klebonijos išsivedė minėtus kunigus, susodino juos į sunkvežimį ir išvažiavo Bartninkų link. Po kiek laiko jie buvo nuvežti į maždaug už 2 km nuo Bartninkų esantį Budavonės miškelį, nurengti, pririšti prie medžių ir žiauriai kankinti: išmušti dantys, išsukinėtos rankos, subadyti kūnai, nupjauti pirštai ir t.t.”


http://www.msavaite.lt/budavones-kankiniai/
,,Išaušo birželio 22 –osios rytas… 6 val. ,,Prie klebonijos suūžęs staiga sustojo karinis sunkvežimis,  pusantratonė ,,palutarka“. Iš jos iššoko keli kariškiai ir prie jų prisijungė atvažiavęs iš paskos dviračiu kažkoks civilis žmogus. Raudonarmiečiai suėjo į kleboniją. Prieš suimdami kunigus, visus tarnus iš klebonijos išvarė lauk. Susodinę į mašiną kunigus, išvyko“. (,,Ateitis“, Nr. 81, 1941).

Po to sunkvežimis pravažiavęs pro Šlevinskų, Vitkauskų sodybas. Ir po trijų valandų kunigai jau buvo nuvežti į Budavonės miškelį.

Kas vyko miške, lieka paslaptimi. Vietinis ūkininkas A. Kiveris vėliau pasakos, kad apie vidudienį pas jį užsuko pora vokiečių  kareivių ir paliepė eiti kartu.

Įėjęs į mišką, A. Kiveris pamatęs ant žemės gulinčius trijų vyrų lavonus. Vos prieš kelias valandas jis juos dar buvo matęs gyvus. Pasak šio liudininko, kunigai nebuvo išrengti, tačiau drabužiai ir ypač marškiniai juodavo nuo kraujo, kūnuose matėsi plačios, gilios žaizdos.  Kunigui A. Balsiui ypač sužalota nugara, nes kai kūną pakėlė nuo žemės, pro skudurais virtusius marškinius atsiknoję kabojo odos skivytai.”

Tie ,,kareiviai”, tai, greičiausia, tas pats TSRS valstybės saugumo liaudies komisariatas (NKGB), kaip ir Rainiuose. Ir gali būti, kad tų žudikų vaikai dabar yra kokie nors aktyvūs ,,liberalai”.


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.