Dienos aktualija, Istorija

Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

Tiesos.lt redakcija   2020 m. birželio 24 d. 15:37

2     

    

Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

1941 m. birželio 22 d. Vilkaviškio rajone, netoli Bartninkų miestelio, Budavonės miškelyje, buvo nukankinti trys kunigai: Vaclovas Balsys, Justinas Dabrila ir Jonas Petrika.

Yra žinoma, kad birželio 22-os dienos ankstų rytą sovietų kareiviai iš Lankeliškių parapijos klebonijos išsivedė minėtus kunigus, susodino juos į sunkvežimį ir išvažiavo Bartninkų link. Po kiek laiko jie buvo nuvežti į netoliese esantį Budavonės miškelį, nurengti, pririšti prie medžių ir žiauriai kankinti. Netoliese gyvenusieji girdėję riksmus miškelio pakrašty. Praėjus frontui, kitą dieną miške palikti kunigų lavonai buvo parvežti į Lankeliškius ir palaidoti.

Labai greitai po šių įvykių (nacių okupacijos metais) kunigų nukankinimo vietoje buvo pastatytas paminklas. Ant jo pjedestalo – trys sujungti kryžiai, o po jais užrašas: „Šioje vietoje bolševikų nukankinti 1941.VI.22 kunigai V. Balsys, J. Dabrila, J. Petrika“.

Karui pasibaigus ir sovietams darkart okupavus Lietuvą, šis paminklas buvo susprogdintas. Dar šiandien čia išlikusi didžiulė duobė ir buvusio paminklo likučiai. Šalia Atgimimo laikotarpiu buvo pastatytas naujas paminklas Budavonės kankiniams – visai toks pat, koks buvo pirmasis.

Šis šiurpus įvykis išliko žmonių atmintyje ilgam. Ir dabar jau daugelį metų iš eilės trys be kaltės nuteisti kunigai prisimenami šioje vietoje aukojant šventąsias Mišias. Graži ir prasminga tradicija, suburianti ne tik dvasininkiją, bet ir aplinkinių gyvenviečių žmones.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tai buvo       2020-07-7 17:51

persirengę nacių diversantai, turėję užduotį sukelti vietinių žmonių pyktį prieš rusų kareivius, kad būtų žudomi ir išduodami be gailesčio…Daug rusų karių buvo netikėto puolimo metu išblaškyti, ir slėpėsi miškuose ir laukuose. Juos reikėjo sugaudyti.

Al.       2020-07-2 1:02

http://www.santaka.info/?sidx=21242
,,ramų birželio 22-osios rytą, žolynams svyrant nuo gausios rasos, Moliniškio kaimo kelyje pasirodė keista eisena: trys civiliai, lydimi sovietų kareivių būrelio, lėtai judėjo keliu Geisteriškių link. Šiek tiek atsilikusi nuo jų pūškavo „polutarka“.”


http://laiskailietuviams.lt/index.php/1990m-1-sausis/6996-trys-kankiniai-budavones-miske
,,Šis šiurpus įvykis išliko žmonių atmintyje, ir pagal jų pasakojimus žinoma, kad birželio mėn. 22-os dienos ankstų rytą rusų kareiviai (sakoma, kad jų tarpe buvęs ir lietuviškai kalbantis civilis) iš Lankeliškių parapijos klebonijos išsivedė minėtus kunigus, susodino juos į sunkvežimį ir išvažiavo Bartninkų link. Po kiek laiko jie buvo nuvežti į maždaug už 2 km nuo Bartninkų esantį Budavonės miškelį, nurengti, pririšti prie medžių ir žiauriai kankinti: išmušti dantys, išsukinėtos rankos, subadyti kūnai, nupjauti pirštai ir t.t.”


http://www.msavaite.lt/budavones-kankiniai/
,,Išaušo birželio 22 –osios rytas… 6 val. ,,Prie klebonijos suūžęs staiga sustojo karinis sunkvežimis,  pusantratonė ,,palutarka“. Iš jos iššoko keli kariškiai ir prie jų prisijungė atvažiavęs iš paskos dviračiu kažkoks civilis žmogus. Raudonarmiečiai suėjo į kleboniją. Prieš suimdami kunigus, visus tarnus iš klebonijos išvarė lauk. Susodinę į mašiną kunigus, išvyko“. (,,Ateitis“, Nr. 81, 1941).

Po to sunkvežimis pravažiavęs pro Šlevinskų, Vitkauskų sodybas. Ir po trijų valandų kunigai jau buvo nuvežti į Budavonės miškelį.

Kas vyko miške, lieka paslaptimi. Vietinis ūkininkas A. Kiveris vėliau pasakos, kad apie vidudienį pas jį užsuko pora vokiečių  kareivių ir paliepė eiti kartu.

Įėjęs į mišką, A. Kiveris pamatęs ant žemės gulinčius trijų vyrų lavonus. Vos prieš kelias valandas jis juos dar buvo matęs gyvus. Pasak šio liudininko, kunigai nebuvo išrengti, tačiau drabužiai ir ypač marškiniai juodavo nuo kraujo, kūnuose matėsi plačios, gilios žaizdos.  Kunigui A. Balsiui ypač sužalota nugara, nes kai kūną pakėlė nuo žemės, pro skudurais virtusius marškinius atsiknoję kabojo odos skivytai.”

Tie ,,kareiviai”, tai, greičiausia, tas pats TSRS valstybės saugumo liaudies komisariatas (NKGB), kaip ir Rainiuose. Ir gali būti, kad tų žudikų vaikai dabar yra kokie nors aktyvūs ,,liberalai”.


Rekomenduojame

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.