Dienos aktualija, Kultūros, kalbos, istorijos politika, Teisėkūros iniciatyvos

Prezidentas pasirašė. Ir pakvietė mokytis, kaip vieningai ištarti: „Gana yra gana“

Tiesos.lt redakcija   2020 m. liepos 10 d. 23:17

16     

    

Prezidentas pasirašė. Ir pakvietė mokytis, kaip vieningai ištarti: „Gana yra gana“

Jūsų dėmesiui siūlome Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos tekstą, kuriuose jis atskleidžia, koks motyvas tapo svarbiausias apsisprendžiant pasirašyti vadinamąjį Lukiškių aikštės su Vyčiu įstatymą.

„Šiandien pasirašiau Lietuvos Respublikos Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymą.

Ko gero, tai vienas iš atvejų, kai svarbus ne tiek sprendimas, kiek jo paaiškinimas. Reikia pripažinti, kad pastaruosius dvidešimt metų Lukiškių aikštė buvo tiesiog tuščias laukas tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme, todėl skirtingos politinės ir pažiūrų grupės stengėsi jį užpildyti turiniu kiekviena pagal savo suvokimą ir įsivaizdavimą. Kol Seimo rinkimų išvakarėse Vilniaus meras nesugalvojo perimti iniciatyvos ir sukėlė smėlio audrą pačiame sostinės centre. Tuomet veiksmą jau lydėjo Seimo atoveiksmis, įgijęs specialaus įstatymo dėl Lukiškių aikštės pavidalą.

Pirmiausia nedemonizuočiau paties įstatymo. Šis įstatymas nepasako beveik nieko naujo, palyginti su 1999 m. Seimo nutarimu „Dėl valstybės sostinėje esančios Lukiškių aikštės funkcijų“, išskyrus įnešamą Vyčio simbolį. Čia iš karto galima paskęsti scholastiniuose ginčuose, ar įstatymo 3 straipsnyje minimas monumentas Vytis jau nėra įgyvendintas Lukiškių aikštės vėliavoje (tiesa, tarptautinių žodžių žodyne teigiama, kad monumentas yra materialus postamentas, paminklas), ar pagal istorinę tradiciją Vytis apskritai gali egzistuoti 3D, o ne 2D formatu? Vis dėlto šiuo, kad ir netobulu, įstatymu bent jau retoriniu lygiu mėginama formuluoti kažkokią politinę valią Lukiškių aikštės klausimu.

Įstatymo vetavimas reikštų, kad ši reprezentacinė aikštė toliau transformuosis į sluoksniuotą pyragą, kuriame bus truputį smėlio, truputį vandens, truputį ugnies, truputį istorinės atminties, šiek tiek geros moralės, šiek tiek – blogos, o galiausiai – nieko. Gal to sąmoningai siekiama?

Dabar apie vietą paplūdimiui. Kuomet rėmėjai ir oponentai iškloja visus savo argumentus ir supranti, kad kovos nugalėtojus išaiškinti galėtų nebent fotofinišas, stengiesi pažvelgti į šį veiksmą iš tolesnės perspektyvos. Mėginu įsivaizduoti, ar galėjo Vilniaus meras R. Šimašius papilti smėlio prie sinagogos, žydų kančios atminimo vietos, ar Vilniaus sporto rūmų? Juk praėjo daug laiko, švęskime gyvenimą! Bet ne – juk neišpylė, o ir ar būtų išdrįsęs? Turime ko pasimokyti iš žydų bendruomenės. Jos reakcija tokiais atvejais būtų lengvai nuspėjama ir griežta. Tad kodėl ir kitos bendruomenės nesugeba vieningai ištarti: „Gana yra gana“?

Centrinės valdžios ir savivaldybių ginčuose paprastai stengiuosi palaikyti silpnesniąją pusę, tam skirtos ir kai kurios mano įstatymų iniciatyvos. Šį kartą teko pasirinkti įstatymo leidėjo pusę, įvedant savotišką tiesioginį valdymą Lukiškių aikštės lopinėlyje. Teisiniu ir politiniu požiūriu – toli gražu ne pavyzdinis aktas, tačiau išprovokuotas „performanso“, kuriam buvo pasirinkta   b ū t e n t ši vieta. Nes kitos vietos netiko…

Ir vietoj pabaigos. Trečiadienį apsilankiau Lukiškių aikštėje, norėdamas viską pamatyti iš arti, kalbėjau su ten buvusiais žmonėmis. Aikštės lankytojams idėja patiko patogumu ir laisvumu, tačiau ir jie pripažino, kad Vilniuje jai yra daug tinkamesnių vietų.“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

DD plius DD       2020-07-13 10:39

Prezidentas pasakė, o mažai kas išgirdo- ta aikštė tapusi tuščia vieta. Ir jis teisus- Leninas išvežtas, bet kojos liko.

Gana yra gana       2020-07-12 23:42

Enough Is Enough® yra nacionalinė dvišalių ne pelno siekiančių organizacijų organizacija, kuri nuo 1994 m. Vadovauja kovai, kad internetas būtų saugesnis vaikams ir šeimoms. EIE pastangos yra nukreiptos į kovą su interneto p * rnografija, vaikų p * rnografija, seksualine grobuonimi, prekyba seksu ir elektroninės patyčios, įtraukiant trijų krypčių prevencijos strategiją, kuriai pasidalijama atsakomybė tarp visuomenės, korporacinės Amerikos ir teisinės bendruomenės.

banko Nuosėda       2020-07-11 20:33

Stoviu, žiūriu pro langą.
Matau, kaip patvoriniai eilinį kartą kažką aikštės grindinyje peckioja, kažkokių “tiesų” reikalauja”, liepia atsakyti kur yra ir ar gyva kažkokia “kedytė”.
Nu, žinote, man šito jau gana.

> 2020-07-11 16:38       2020-07-11 16:49

tavo balsas, juliau Milaiti, į dangų tikrai neina. Kam danguje kagėbistai-provokatoriai, kontrabandininkakai ir iškrypėliai?!

Kis       2020-07-11 16:38

kiek gali testis sis idiotizmas,Matijosaitis paeme ir pastate laikinoje sostine Vyti ,kuri atsisedes Klanata ijojo i laisva Lietuva,o mes pasodinkime viena kunigaiksciu ,kuris Lietuva sukure nuo Baltijos iki Juodosios juros ir ne su kalaviju rankose,o diplomatiniais sugebejimais.(Juk Landzbergi gal nesodinsime,ne kokis figura tiek is fizines puse,tiek is moralines,nes reiketu versti po 20 metu,kai Putinas pasibaigs,pasibaigs ir visas jo mandrumas?O prezidentas tikrai uzbaige ta zaidima-“politikavimo"uzrenka rinktis balus istorijos saskaita.Bent mazuma mastantis ,mates ka zmones ,tautos kokius stato paminklus,tai supranta.Nereikia bunkeriu,tai sunki ir slogi atmintis,kuria reiketu ikunyti kazkur paunksmeje,kur norintis pamastyti,galetu tylumoje susimastyti ir suprasti del ko jis gyvena sioje zemeje.Gitanas nera tuo,kuo ji norima padaryti,tai rinktas zmogus ne Landzbergio ar Skvernelio,tai milijonines tautos atstovas ir pakol kas vienas is geresniu prezidentu,nes nevogs,kalejimu nestatys ir keksems viesbuciu nedalins.Man kaip sovietiniai atplaisai pilnai tenkina po dar metu bus liuks prezikas.ko ir linkiu,o parsidaveliai,kurie skalija nieko nereiskis jie buvo ir neliks ,nes suns balsas i dangu neina.

Žodžio laisvė...       2020-07-11 16:11

O man atrodo,kad čia dar ne viskas,ne pabaiga.Pažiūrėsim,kai dugną dėsim.

Elena       2020-07-11 13:42

Dėkui prezidentui! Puiki, lakoniška, inteligentiška, visą esmę nusakanti kalba. Jei prezidentas sugebėtų ir mūsų korumpuotos ir užvaldytos teisėsaugos klausimus išspręsti ar bent jau žengtų pirmuosius žingsnius, kitą kadenciją taip pat balsuočiau už jį.

Pagaliau!       2020-07-11 13:16

Pagaliau turime Prezidentą. Belieka sau palinkėti, kad turėtume ir kitais opiais ir seniai pribrendusiais klausimais.

Patikslinta (2) Andrius Švarplys fb 0:48       2020-07-11 11:49

Puikus Prezidento atsakymas.
Daug kas pasakyta labai tiesiai, kai kas - tarp eilučių.
“Gana yra gana” - tai Sietlo policijos vadovės Carmen Best žodžiai,
skirti susigrąžinti valstybės kontrolę
Kairės anarchistų savavališkai užimtos zonos Sietlo mieste.

stasys        2020-07-11 9:45

Prezidentas priėmė sprendimą ir ji argumentavo . Turiu tik viena pastabą , jei įstatymas netobulas ir turi dideliu trukumų , tokio įstatymo Prezidentas neturėtu pasirašyti .Taip , geresnės progos prakišti ji sugrąžinus Seimui ji taisyti gali ir nebūti ..o gali būti priešingai ! Prezidentas neišnaudojo progos priminti Seimui kaip vertinamas toks jo rinkiminis pokštas . Bet kuriuo atveju tai dar vienas netobulas įstatymas įteisinantis Lukiškių a. statusą o jo spragos leis ir toliau sukti ‘tautines barankas’ siekiantiems vilkinti ta projektą  . Iš dviejų blogu sprendimu pasirinkta mažiausia..perkeliant atsakomybe vėl tai pačiai politinei valiai .smile)

DD plius DD       2020-07-11 7:58

Manau, kad čia įvykis. Įvykis ta prasme, kad bent vienas “ant Lietuvos” prakalbo sveiko proto balsu. Šį kartą prezidentas.Tai ir puiku.
P.S. Ta pačia proga nuraminsiu nesveikai susijaudinusius- niekas jums neuždraudė taškytis kvailybės purslais..

Dzeikujau,       2020-07-11 7:08

nekentėjau lietuvių, lietuvių kalbos! ir Lietuvos, pats niekuomet nevartoji lietuvių kalbai būtinų diakritinių ženklų, o skundi Prezidentą LKK ir dar be pagrindo?

Dzeikas       2020-07-11 3:01

“Gana yra gana” yra pazodinis bezdzioniavimas is anglu k. “enough is enough” megstamas amerikieciu.
Ko tyli LKK?

(2) Andrius Švarplys fb:       2020-07-11 0:48

Puikus Prezidento atsakymas.

Daug kas pasakyta labai tiesiai, kai kas - tarp eilučių.

skirti susigrąžinti valstybės kontrolę Kairės anarchistų savavališkai užimtos zonos Sietlo mieste.

(1) Rasa Čepaitienė fb:       2020-07-11 0:40

Skaitau ir net stebiuosi: gyva, nemedinė kalba, aiškūs argumentai,
ramus tonas, ne be dozės ironijos (užuomina apie žydus, kurią šį įrašą skelbusios žiniasklaidos priemonės (žinoma!) iškirpo). Pagarba.
Norėčiau, kad toks Prezidentas būtų visada, turėtume kuo didžiuotis.

Al.       2020-07-11 0:13

Aikštės lankytojams idėja patiko patogumu ir laisvumu, tačiau ir jie pripažino, kad maudytis yra geriau vandeny, o ne ant kranto.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Prof. Kęstutis Skrupskelis: kaltę privalu įrodyti

Geroji Naujiena: Kad ir mums būtų atleista

Vytautas Radžvilas. Apie „sociologinę demokratiją“, arba TS-LKD – mūsų epochos protas, garbė ir sąžinė?

Ramūnas Aušrotas. Kas yra ir ko nėra paskutinėje rudens sesijos Seimo programoje?

Audriaus Bačiulio replika: O dabar įsivaizduokime…

Nuomonė: Neringa Venckienė. Lietuva nesiskiria nuo Rusijos

Algimantas Rusteika. Jie pralaimėjo, tik dar nei jie, nei mes to nesupratom. Supraskim

Vytautas Radžvilas. „Pagal šiandien teisiančius rezistentus, turime tapti mankurtais“

Laimonas Kairiūkštis. Olimpo dievai akli: lietuviškas švietimas

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Vidas Rachlevičius. ES eksportuoja tai, ko britai visai nepageidauja

Gintaras Furmanavičius. Nemira Pumprickaitė įgarsino LRT svajones

Ramūnas Aušrotas. Visuomenė turi žinoti, kokia yra Lietuvos švietimo tarybos narių pozicija

Algimantas Rusteika. Iš duobagyvių gyvenimo

Liudvikas Jakimavičius. Revoliucija kaip žaidimas

Neringa Venckienė. L. Stankūnaitės advokatė Grubliauskienė jau aiškina, kad Deimantė kalba su akcentu

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Geroji Naujiena: „Meilė – įstatymo pilnatvė“

Neringa Venckienė. Deimantės negalima apklausti teisme, nes ji ... nebekalba lietuviškai?

Vytautas Sinica. Tylėti būtų gėda patiems prieš save

Povilas Gylys. Po rinkimų nors ir tvanas?

Andrius Švarplys. Čia ir dedam tašką kalboms apie VDU bendruomenę?

„Nacionalinis susivienijimas“ pateikė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai

Algimantas Rusteika. Prasideda sisteminis Nacionalinio susivienijimo puolimas

Sukurta LGGRT centro konsultacinė ekspertų komisija

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Skųsime viską ir visus? Nuo kaukių iki šeimos ir vaiko teisių

Buvusios Suomijos ministrės žodžio laisvės byla: „Bauginimais neprivers manęs slėpti tikėjimo“

Algimantas Rusteika. Naujienos iš „demokratijos“ frontų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.