Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Prezidentas kviečia diskutuoti apie nacionalinę atminties politiką

Tiesos.lt redakcija   2019 m. liepos 30 d. 23:08

18     

    

Prezidentas kviečia diskutuoti apie nacionalinę atminties politiką

Antradienis, liepos 30 d. Pastarojo meto Vilniaus miesto savivaldybės sprendimai sukėlė rezonansą visuomenėje ir dar kartą parodė, kad istorinė atmintis neturėtų būti vieno kurio nors miesto ar savivaldybės spręstinas klausimas, o nacionaliniu lygiu priimama nutartis.

Norėdamas, kad problema būtų išties sprendžiama, o ne aštrinama priešprieša tarp skirtingą požiūrį turinčių visuomenės grupių, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kviečia institucijas ir specialistus burtis diskusijoms, duosiančioms pradžią nacionalinės atminties politikos principų ir reglamento suformulavimui, kuo turėtų vadovautis atsakingi asmenys, priimantys sprendimus dėl istorinių įvykių atminties užfiksavimo. 

Šiuo metu egzistuojanti Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti atlieka labai reikalingą ir naudingą darbą, tačiau, kaip rodo esama situacija, jos vienos konstruktyviam problemos sprendimui neužtenka. Todėl į diskusijų grupę siūloma įtraukti daugiau institucijų ir ekspertų – istorikų, politologų, kultūros paveldo specialistų. Produktyvus jų bendradarbiavimas užtikrintų aiškiai apibrėžtas nacionalinės atminties politikos gaires.

„Kol vyks tokių principų rengimas, kviečiu laikytis moratoriumo istorinės atminties trynimui. Tuo tarpu daugiau dėmesio skirti istorinio konteksto pateikimui – kad žmonės galėtų susidaryti objektyvią nuomonę įvertindami skirtingus požiūrius, o ne politikai spręstų, kas yra įamžintina, o kas – ištrintina,“ – sakė Prezidentas G. Nausėda.

Prezidentūra yra pasirengusi būti šio proceso moderatorė, telkdama institucijas, įtraukdama ekspertų grupes bei sudarydama sąlygas forumams, renginiams vykti.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

s.m.       2019-08-3 16:44

gal kas tiksliau prisimena žymiąją Ukrainos didvyrio Stepano Banderos citatą apie diskusijas su priešu “na rasstojaniji kulemetnoj čergi”???...

Sapnai       2019-08-1 21:40

Geriausiai sapnuoja tik baltas arklys.

Gal       2019-07-31 16:00

ne moratoriumą reikia skelbti, bet kviesti Valstybės Gynimo Tarybą? Ar tokios nėra? Atostogauja? Seimas irgi išskubėjo į atostogas. Ar jau skinti jurginus žaliesiems žmogeliukams?

Norbertas       2019-07-31 13:24

MORATORIUMAS ? Kažkada girdėtas tik primirštas terminas. Ar ne Rusijos prezidentas Gorbačiovas buvo siųlęs paskelbti moratoriumą  Lietuvos Nepriklausomybei?

erty       2019-07-31 12:59

Istorijos vertinimai skaldo šiuolaikinę lietuvių tautą. Todėl manau, kad teisingiausia poziciją – labiau telkti dėmesį į Lietuvos, kaip valstybės, ateitį, o ne į istorinę jos praeitį. Be to, kadangi esame maža tauta, tai tik jos vienybė tautinėje dvasioje gali išgelbėti tautą nuo išnykimo šiuolaikiniame globaliame pasaulyje.

Laba diena       2019-07-31 8:59

Moratoriumas reiškia grįžimą į būklę, iki buvo atliktas vandalizmo aktas. Vandalas turi būti suspenduotas, atminimo lenta atstatyta į jai skirtą vietą. Tuomet pradėtos diskusijos per LRT, Prezidentui paskyrus visoms pusėms priimtiną moderatorių.

Dzeikas       2019-07-31 7:37

Jeigu nebuciau ivardijes Nauseda banku “pleve” , tai butu keista tokia preziko pozicija. Bet tauta rinkdama sita zinojo kas jis toks.
Tesiame “slovinga” XX amz. Lietuvos vadovu tradicija - lemtingu saliai metu det i krumus ir nesakyt nei taip, nei ne.
Tik nereikia jaudintis.Veliau Nauseda bus paskelbtas didvyriu del sio sprendimo, kaip ir Smetona didvyriskai pabeges.

✒✒✒       2019-07-31 6:09

„...kviečiu laikytis moratoriumo istorinės atminties trynimui.“ Jei tai pasakytų koks nors turgaus prekeivis, būtų galima suprasti, nes kol baigsis „razborkė“, nežinia kokiam reketininkui duoklę mokėti. Bet girdėti tokius žodžius iš šalies vadovo lūpų apie istorinę atmintį....!!!
Sovietmetis baigėsi prieš 29 metus, kokių dar moratoriumų reikia, kad išsivaduoti iš bolševikinio paveldo?! Jei Prezidentas nesupranta, o tarp patarėjų nėra kam pasufleruoti, kad Vilniaus miesto meras įvykdė savivaldžiavimą, tai gal jam reikėtų pagalvoti apie grįžimą atgal į banką?!

Almantas       2019-07-31 1:39

Kazkaip Nauseda si karta nevisai i tema.Kartoja ka kalba LRT ir visi Mockaus kanalai.Nesupriesinkim Lietuvos,ieskokime dialogo tarp priesingai mananciu zmoniu grupiu.KOKIU GRUPIU!!!Vienoje puseje gal du milijonai lietuviu,kitoje NKVadistu giminaiciai,vaikaiciai na ir dar visokie “partskolos"aukletiniai kuriu surinktume gal du tris simtus tukstanciu ir kuriuos palaiko zydai.Visi zinome-zydai yra gudrus,kuo garsiau reksi,reikalausi uzuojautos tuo maziau zmones prisimins NKVD siautejima Lioetuvoje uzejus “sovietams,kadangi tarp NKVadistu buvo daug zydu tautybes vadovaujanciu darbuotoju,kiurie sudarinejo sarasus tremimams ir vadovavo tremimams.Taip pat jie vadovavo lietuviu zudynems ir turto grobimui.Taip buvo iszudyta daugybe Lietuvos patijotu,kurie nesutiko bendradarbiauti su “sovietais"Man asmeniskai yra slykstu klausitis sitos zydiskos” isminties”.Man jau virs 60 mano mama tais laikais buvo dar vaikas ir mes turime jausti kazkokia tai kelte!!!Man asmeniskai” nusisvilpt” ant visu zydu ir ant ju pinigu,bet va musu valdziukei neeee.Ui pinigas nesmirdi ir ima visokiu “sorosu"pinigus ir lankstosi jiems.Ir pudrina mums smegenis LRT ir mockaus kanalai ir “partskolos"destitojs kviecia mus buti patrijotais.SLYKSTU,bet deja taip yra,valdzia kol kas Lietuvoje laiko KGB strukturos ir ju darbuotojai gali atveziave i Lietuva tardyti “teroriste"Kuosaite izoliatoriuje.Zydai verkia,kad lietuviai ju nemyli,tai tegul man pasaku,o kur juos myli.Teko gyventi Ispanijoje tai ten ju isvis nekencia.Aisku Madrido valdzia taip nesako,bet zmones sako"zydai blogi”,Tas pats Prancuzijoje,Norvegijoje,ir tt.Zydija laikosi snt pinigu ir USA ginklu na ir aisku ant tokiu “simasiu"visame pasaulyje.Kaip gi nepalaizysi uzpakalio uz piniga tik musiskis simasius persistenge,aiskiai persistenge…Per LRT girdejau jaunimas vengia karines tarnybos,hm kas gi nores galvas guldyti uz tokius SIMASIUS

Al.       2019-07-31 1:32

Prezidentas savo švarko spalvą priderino prie Vyties žirgo kamanų (džinsinių?)? Ar prie Briuselio vėliavos ? Taip, politikai neturėtų turėti nuomonę ar ginti savo tėvynę lietuviui galima.ž? Bet jis gali ‘moderuoti’ - ir jei tauta nuspręs, kad negali, tai ką gi - žaliuosius žmogeliukus sutiksim su gėlėmis? O gal paprasčiau tautai grąžint visuomeninę televiziją? Juk tur būt jos darbas yra ‘moderavimas’, o ne prezidento.

sulauksime atsakymo       2019-07-31 1:15

Prasidės spiegimas, klykimas, spjaudymasis, fošystų “demaskavimai” ir kaltinimai Nausėdai kišantis ne į savo reikalus. Tos publikos savybės jau seniai kuo puikiausiai ištirtos.

mazgys       2019-07-31 1:01

Betgi LR Prezidentūra turi arba bent jau privalo turėti Lietuvos istorinio paveldo bei Lietuvos naciinalinės strategijos koncepciją ir Lietuvos Valstybės progreso doktriną- jeigu tokia konvepcija arba doktrina yra, tai ji - kartu su LR Konstitucija - yra bazinis Lietuvos valatybingumo pamatas, kartu nustatantis ir prezidentūros kaip instituvijos bei LR Prezidento kaip aukščiausio valsyybės pareigūno pareigas Lietuvai.

Asmens ar tautos neįmanoma apkvailinti,        2019-07-31 0:59

nes ir vienas, ir kitas yra Kūrėjo norėti.
Pasirinkome teisingai (bent pagal iki šiol prez. Gitano Nausėdos padarytus pareiškimus ir veiksmus norėtųsi taip spręsti).
Visi puikiai suvokiame, kad neolibė ir ‘metalistė’ Šimonytė būtų palaikiusi dvasinį neužaugą saviškį - sorošinio iš Budapešto išguito Centrinio Europos universiteto (CEU) auklėtinį - Šimašių (https://lt.wikipedia.org/wiki/Remigijus_Šimašius)
P. S. Atkreipkite dėmesį, kad viešai vandališkus mero Šimašiaus veiksmus dėl gen. Vėtros ir K. Škirpos (1/4 vilniečių rinkto, nes tik tiek už jį balsavo) palaikė tie patys, kurie prezidento rinkimuose palaikė neokonų ir neolibų Grybauskaitę-2-Šimonytę:
Linkevičius, Jakilaitis, Valatka, ‘Gailių klanas’,V.Valentinavičius, V.Ališauskas, Kukliansky, Vinokuras, Zingeriai, Kanovičiai ir kt.
Dabar jiems gėda dėl mero vandalizmo? - Tikrai ne! Už juos gėda mums.

Žodžio laisvė...       2019-07-31 0:57

Teko kadaise suprasti ,kad žurnalistai ,istorikai buvo tapę dešiniąja KGB ranka.
Okupacinė kariuomenė išėjo,rezarvas liko,t.t.atsargos karininkija ir KGB agentai
liko.Jie ir toliau daro Lietuvoje ardomąją veiklą:kelia erzelį,nesutarimus,suprie-
šinimus,susitikinėja su emisarais iš Rytų arba patys važinėja ten gauti instrukcijų.
Nereikia būti dideliu žinovu,kad nematyti viso šito.Prisiminkime,kaip vieno miesto
meras ponulis Klišonis vedė ginčą su Lietuvos visuomene dėl moksleivių siuntinėjimo
į Rusiją (plėsti akiračio).Daug Lietuva turi tokių nesusipratėlių ir vaidinančių,
kad nesupranta.O va paskutinėmis dienomis ypač ryškiai sužibo žvaigždė “istorikas”
Nikžentaitis.Dar vienas istorikas Antanas Kulakauskas prieš metus kitus išdrožė
prakalbą prie Juzefo Pilsuckio paminklo.Šis vidutinybė “istorikas” nesupranta,kad
Švenčionijos lietuviai buvo jo pažeminti,nes šiam “istorikui"nusišvilpt į tai,ką patyrė lietuviai prie pilsuckininkų valdymo laikais.
Prezidente,nevark.Bukapročių neišauklėsi ir jų akiračio nepraplėsi.Jų smegenys
užsikonservavo dar okupaciniais laikais ir jų mąstymo jau nepakeis niekas.O NKVD-istų palikuonys kaltindami lietuvius,bando nukreipti mūsų visuomenės dėmesį nuo
savo gimdytojų kruvinojo pėdsako.

Konduktor, nažmi na tormoza?       2019-07-31 0:34

Diskutuoti laiko turėjome iki 1990-ųjų. Po to buvo laikas daryti.

???       2019-07-31 0:03

Trukt už vadžių - vėl iš pradžių... Kas čia darosi? Ar prezidentas neturėtų ginti Lietuvos valstybingumą, užuot steigęs diskusijų klubus? Ir su kuo? Su TSKP istorijos ir mokslinio komunizmo dėstytojais? Kas jam dar neaišku? O moratoriumas - kam? Kad nebūtų galima atkurti atminimo ženklų tiems, kurie penkiomis galvomis aukštesni už visus prezidentus kartu sudėjus?

Tvankstas       2019-07-30 23:48

Tai pagal Prezidentą gaunasi, kad lenta yra nuimta teisingai, kol pokalbiuose paaiškės aritmetinė tiesa.

Tvankstas       2019-07-30 23:47

Moksliniu lygiu atlikti tyrimai yra niekiniai, nes niekas neaišku ir Prezidentui, ir lygūs kiekvieno piliečio ir užsieniečio kalboms pagal teisingą jausmą - Prezidentas vadelės tokius pokalbius, tai tiesa bus kuriama aritmetiniu vidurkiu pagal kalbėtojų nuomones.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas: „Gal pirmoji JTO MTK ponia norėtų lankyti civilinės šeimos teisės kursus? Priimčiau su nuolaida“

Neringos Venckienės interviu TV3: „Variantai buvo tik du: arba ginti mergaitę, arba pamiršti, kad tokia gimė. Aš pasirinkau ginti“

Tyrimas palygino santuoką ir gyvenimą kartu nesusituokus

Donaldas Trumpas: E. Macrono atsiliepimas apie NATO yra „labai labai bjaurus“ ir „įžeidžiamas kitoms 28 valstybėms narėms“

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“. Bankininkas, kuris nugalėjo carinę Rusiją

Ramūnas Aušrotas. Pirmą kartą šeimų balsas oficialiai skambės ir nacionaliniu lygmeniu

Shannona Roberts. Šaldyti kiaušinėlius ar karjerą?

Gytis Padegimas. Kiek milijonų medžių per 30 Nepriklausomybės metų sunaikino ir dar sunaikins mūsų godumas ir gobšumas?

Vidas Rachlevičius. Nenorėčiau Brexito, bet jei laimėtų kairysis leiboristų gaivalas, Britanijos būtų gaila dar labiau

Vygintas Gontis. Kaip deklaracijas apie žinių ekonomiką paversti atsakinga valstybės viešojo sektoriaus bei mokslo ir studijų politika

Liudvikas Jakimavičius. Partijos ir išdavikai

Povilas Gylys. Kas Jums, profesoriau Janeliūnai?

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (III)

Algimantas Rusteika. Metodiniai patarimai. Subalansuota LRT indrėms ritutėms, bet tinka ir ... žmonoms

Geroji Naujiena: Kad vaikščiotume Viešpaties šviesoje!

Regina Terleckienė. Sukilėlio likimas. Iš carinių baudėjų nagų ištrūkęs sukilėlis

Tomas Baranauskas. Vienas faktas yra neabejotinas

Nuo bačkos. Europarlamantarė Aušra Maldeikienė: konservatoriai man verti pagarbos, nes ...

Vygantas Malinauskas. Griūna dar vienas propagandos stereotipas

Kamilė Šeraitė. Kas vagia Lietuvos istoriją?

Povilas Gylys. Kodėl vieni skandalai eksponuojami, o kiti pridengiami?

Ramūnas Aušrotas. Lyčių lygybės prievaizdų užmačios

Leonas Merkevičius. „Perversmininkų“ bylos naujienos

Tautos forumo rezoliucija dėl LRT laidos „Spalvos. Gėjai tėčiai“

Valdas Vasiliauskas. „Mūsiškių“ premjera: nei bravo, nei švilpimo. Nieko

Vygintas Gontis Statistikos departamentui: kaip susidaro tie 0,6% BVP, kuriuos neva skiriame mokslui ir studijoms? Ir kodėl jų niekas daugiau nemato?

Liudvikas Jakimavičius. Ir pasklido kvapas

Rasa Čepaitienė. Baubinimas

Vokietija įveda sienų kontrolę: Europos be sienų svajonė žlugo negrįžtamai?

Vytautas Radžvilas. Ne rinkiminio turgaus prekeivių, bet kovojanti partija!

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.