Europa

Prancūzijoje ketvirtasis „juodasis šeštadienis“: policija sulaikė 1220 „geltonųjų liemenių“, į Paryžiaus gatves pirmąkart išvažiavo šarvuočiai

Tiesos.lt redakcija   2018 m. gruodžio 10 d. 21:05

4     

    

Prancūzijoje ketvirtasis „juodasis šeštadienis“: policija sulaikė 1220 „geltonųjų liemenių“, į Paryžiaus gatves pirmąkart išvažiavo šarvuočiai

Kokie 125 000 protestuotojų ir vėl išėjo į gatves šį šeštadienį, gruodžio 8-ąją. Ir sulaukė itin stipraus policijos atsako. Sekmadienį išplatintame Vidaus reikalų ministerijos pranešime spaudai teigiama, kad per šį IV-ąjį „geltonųjų liemenių“ aktą visoje Prancūzijoje buvo sulaikyta 1 723 žmonės, 1220 iš jų liko areštinėje.

Vien tik Paryžiaus mieste jų buvo sulaikyta 1082, gruodžio 1-ąją areštuota 412. Paryžiaus prokuratūra teigė, kad po šių areštų buvo sulaikyta „daugiau kaip 900“ žmonių. Sekmadienio rytą 396 iš jų buvo paleisti: 284 bylos buvo užbaigtos be tolesnių veiksmų, o 108 asmenims užvestos bylos ir perduotos Paryžiaus prokuroro žinion. Dar keturias bylas nutraukė Paryžiaus prokuratūra: arba dėl medicininių priežasčių, arba neįžvelgė nusikaltimo sudėties. Kiti sulaikytieji, jų daugiau nei 500, vis dar areštinėje, patikslino prokuratūra.

Nors smurtinių susidūrimų, palyginti su vadinamuoju III aktu, būta mažiau, šio šeštadienio vaizdai iš Paryžiaus gatvių ir vėl sukrėtė ne vieną. Be įprastais tapusių vaizdų iš Eliziejaus laukų – ašarinių dujų pliūpsniuose paskendę išdaužytos kalėdiniais žiburiais išpuoštos vitrinos ir degantys automobiliai, ne mažiau brutalūs susidūrimai su riaušių policija įvyko ir regionuose: Bordo, Tulūzoje, Marselyje ir net Nante. O kur dar kelių blokados… Remiantis pirmine Nacionalinio Sveikatos departamento ataskaita, visoje Prancūzijoje medicinos pagalbos prireikė 179 sužeistiesiems, iš jų 71 buvo hospitalizuotas Paryžiuje.

„Dar vienas juodasis šeštadienis“

Jei lygintume su gruodžio 1-ąja, „geltonųjų liemenių“ mobilizavimasis šį šeštadienį Paryžiuje pridarė „daug daugiau materialinės žalos“ – sekmadienio rytą pakomentavo Emmanuelis Grégoire’as, pirmasis merės Anne’os Hidalgo pavaduotojas (Socialistų partija, PS).

„Incidentai vyko svarbesniuose kvartaluose (...). Kadangi barikadų būta mažiau, „geltonosios liemenės“ plačiau pasklido, todėl ir daugiau vietų nukentėjo“.

Anne’a Hidalgo taip pat apgailestavo dėl „IV akto“ „chaoso scenų“ ir „neišmatuojamos žalos“, padarytos miesto ekonomikai ir įvaizdžiui. „Daugelis prancūzų, įskaitant prekybininkus, patyrė naują juodąjį šeštadienį“, – sakė respublikonų lyderis (LR) Laurentas Wauquiezas.

Jei gruodžio 1-ąją Paryžius geltonavo, gruodžio 8-ąją jis buvo tapęs mėlynas: mėlyni pareigūnų šalmai, mėlyni šarvuočiai… Nors šį sekmadienį demonstrantų būta mažiau, saugumą užtikrinančių pareigūnų vien Paryžiuje buvo sutelkta 8 000 (visoje Prancūzijoje jų buvo mobilizuota 89 000). Pirmą kartą į sostinės gatves išvažiavo ir 14 šarvuočių.


„Mėlynieji“ šarvuočiai, pirmą kartą išvažiavę į Paryžiaus gatves.

Ankstyvą rytą budėję traukinių stotyse ir iš atvykusiųjų konfiskavę visokią „amuniciją“: dujokaukes, plaktukus, kaukes, savadarbes akmenų šaudykles, šalmus, akinius ir pan. – ne tik tai, kas gali būti panaudota riaušėms, bet ir tai, kas leidžia apsisaugoti nuo smurto, vėliau pareigūnai rikiavosi į gyvąsias užkardas: neleido susitelkti, spėjusius susirinkti vaikė ašarinėmis dujomis ar vandens patranka, nors kiek pasipriešinusius sulaikydami.


Vandens patranka Didžiuosiuose bulvaruose (Grands Boulevards) Paryžiuje


Paryžius, Saint-Lazare’o stotis.

Vienoje gatvelėje netoli Bastilijos atkirsta taikiai nusiteikusių „geltonųjų liemenių“ grupelė atsakė muzikos garsais:

Tačiau daug kur miestas atrodė nuščiuvęs. Sutrikę ir turistai: uždarytas Eifelio bokštas, Luvras, kiti muziejai. Ir prekybininkai nedirbo: didžioji dalis brangiųjų parduotuvių, restoranų, kavinių, viešbučių – visas pirmasis aukštas slėpėsi už metalinių žaliuzių.

 

* * *


Eliziejaus laukai Paryžiuje

Skambėjo ir šūkiai „Makronai, atsistatydink“ – nors ir ne taip garsiai, bet užtikrintai.

Pats valstybės vadovas, nuo gruodžio 1-osios vis dar tylintis, laiką leidžia Prezidento rūmuose apsuptas ypatingos apsaugos. Šįkart jis apdairiai užleido eterį premjerui Edouardui Philippe‘ui – ir diskusijai su Parlamentu, ir su žiniasklaida.

Užaštrėjo priešprieša regionuose. Jei šeštadienio rytas buvo palyginti ramus ir vyko taikios manifestacijos, viskas ėmė keistis po pietų: tiek Paryžiuje, tiek regionuose į pavakarę kilo aršūs susirėmimai, ypač Tulūzoje ir Bordo.


Tulūza

Bordo susirėmimų liudytojai prisipažįsta: tokio smurto ir priešpriešos šio miesto gatvės dar nebuvo regėję.


Bordo (Bordeaux)

Kai kur taikios manifestacijos vyko kone per naktį.


Pouzin miestelyje (Ardèche) „geltonosios liemenės“ nesiskirstė ir vėlų vakarą.

Visoje šalyje buvo blokuojamos autostrados.

Rennes’o mieste vykusios eitynės už klimatą praėjo taikiai.


Rennes’as

„Laikas dialogui“

„Visoms tvarką šiandien palaikiusioms pajėgoms ačiū už drąsą ir už parodytą išskirtinį profesionalumą“, pavakare „Tweeter“ socialiniame tinkle dėkojo jau pats E. Macronas. Vakare vidaus reikalų ministras Christophe Castaner visus pasveikino su tuo, kad „buvo sustabdytas smurto augimas“ ir kad „siaubo dinamika“ buvo sutrikdyta.

Po šios ketvirtosios mobilizacijos dienos, kai „geltonosios liemenės“ šiek tiek atsitraukė, tikimasi, jog pagaliau pasisakys ir E. Macronas, reaguodamas į šią krizę, realią grėsmę jo penkerių metų kadencijai, tikėtina paskelbs naujas priemones. Pasak Ministro Pirmininko Edouardo Philippe’o, „dabar pats laikas pradėti dialogą“ ir „nuo dabar reikia atkurti nacionalinę vienybei“, kuriai pakenkė šis beprecedentis tautos įsiūtis.

Respublikos Prezidentas „pasisakys“ – labiausiai tikėtina – pirmadienį, ir „jam teks pasiūlyti priemones“, kurios leistų „visai tautai susivokti ir būti tinkamai pasiruošusiai iššūkiams“, – pranešė vyriausybės vadovas vakare apsilankęs Vidaus reikalų ministerijoje.


Eliziejaus laukai, Paryžius

Konsultacijų pradžia

Planuojama, kad konsultacijos, kuriose dalyvaus profsąjungos, vietos savivaldos deputatai ir „geltonųjų liemenių“ judėjimo aktyvistai, prasidės jau kitą šeštadienį visoje Prancūzijoje. Vyriausybė yra įsipareigojusi nustatyti „teisingas ir veiksmingas paramos priemones“.


„Mokesčiai + Mokesčiai + Mokesčiai = Macron“

Nacionalinio sambūrio (Rassemblement national; RN) prezidentė Marine Le Pen kreipėsi į E. Macroną prašydama atsiliepti į „geltonųjų liemenių“ „kančią“.


Eliziejaus laukai, Paryžius.

Prancūzijos kraštutinių kairiųjų lyderis Jeanas-Lucas Mélenchonas („Nepasidavusi Prancūzija“) šeštadienį ir vėl kalbėjo apie „Nacionalinės asamblėjos“, „taikiai, racionaliai ir ramiai artėjančios“ prie krizės, paleidimą. Mūsų programoje yra „trys ketvirtadaliai“ „geltonųjų liemenių“ reikalavimų“ – patikino jis, nors pats judėjimas nenori būti priskirtas kokiai nors klasifikacijai politinėje šachmatų lentoje.

Pagal Prancūzijos spaudą parengė Ramutė Bingelienė

 

* * *

 

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

gytis       2018-12-12 19:13

belieka tik dėkoti “Visoms tvarką šiandien palaikiusioms pajėgoms”...

mazgys       2018-12-11 8:57

Macaras gali neišbūti ne tik iki šviežių bulvių, bet ir iki gegutės kukavimo.
Žlugus globalistinei neoliberastijai FR-DE, Lietuvos išdavikėliai visiškais našlaičiais gali ir netapti.
Bijau, kad jie gali pasirodyti psichologiškai tinkamais Matuškos spec. tarnyboms, o Karbasui arba kitam įgaliotiniui bus duota pakankamai ,,trąšų’’ juos šerti.
Macaras, kartu su merkele paistydamas apie ,,Europos armiją’‘, ne juokais užsimojo prieš taiką Europoje - savaime aišku, toks napoleonizmas jam tikrai nepraeis šiaipsau.
Būtų idealu, kad jis nulėktų dar prieš Europarlamento rinkimus.

kuda podatsia?       2018-12-11 7:43

Macaronas savo poste varhu ar “sulauks šviežių buļvių”.
Kitas Prancūzijos prezidentas nebus liberastas.
Žlugus globalistinei neoliberastijai Prancūzijoje ir Vokietojoje, Lietuvos išdavikėliai taps “našlaičiais”.
Rūpestėliai neeiliniai- kam reikės parsidavinėti kai dabartiniaų šeimininkų nebeliks?
Trumpas mūsų patazitų neims. Neatleis purvo pylimo.
Belieka Matuška?

mazgys       2018-12-11 0:06

Esmė yra valdžios konfliktas su valstybės piliečiais. Na, areštavo 1000, gal areštuos dar 1000 - vistiek visų neareštuos ir nepasodins. Ir jeigu protestai, net ir didelio masto, būtų vykę vien Payžiuje, tuomet dar būtų galima sakyti - ,,epizodiniai’’ streikai ar protestai - vadinkite, kaip jums patinka.
Tačiau protetai trunka jau ilgą laiką ir visoje Prancūzijoje - tai jau didelis visuomenės judėjimas, turintis tikros revoliucijos bruožų. Ir toks konfliktas neatšaukiamas tol, kol galutinai nelaimi viena pusė - labai panašu, kad E.Macronui teks trauktis su visais savo ,,išradimais’‘.
Beje, ar dabartinis Prancūzijos vidaus reikalų ministras gavo šį posta iškart, vos tik E.Macronui tapus prezidentu, ar vėliau? Tai labai svarbu, nes jeigu E.Macronui prireikė keisti vidaus reikalų ministrą, logiškas klausimas: kuo buvo blogas ankstesnis?


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Algimantas Rusteika. Įsiklausykim, ką mums sako

Ramūnas Aušrotas. Lytiniai santykiai ankstyvame amžiuje yra gerai? Svarbu tik tai, kad jie būtų saugūs?

Lietuvos Sąrašas kviečia į forumą: nuo ko mus saugos „Laisvės patruliai“?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.