Visuomenės pokyčių analizė, Aplinkosaugos politika

Prancūzai skelbia Medžių teisių deklaraciją – „tai gyva būtybė, palaikanti ekologinę Žemės pusiausvyrą“ (DEKLARACIJOS vertimas)

Tiesos.lt siūlo   2019 m. balandžio 22 d. 12:01

15     

    

Prancūzai skelbia Medžių teisių deklaraciją – „tai gyva būtybė, palaikanti ekologinę Žemės pusiausvyrą“ (DEKLARACIJOS vertimas)

Prancūzai siekia įtvirtinti daugiau teisių #MotinaiŽemei #MedžiųTeisiųDeklaracija #GyvybėsĮstatymas

„Mūsų tikslas yra išleisti įstatymą, kuris įvestų medžio kaip jaučiančios būtybės sampratą“.

2019 m. balandžio 8 d. Prancūzijoje, Paryžiaus Nacionalinėje asamblėjoje, vyko konferencija, kurią organizavo Nacionalinės Asamblėjos narė, buvusi aplinkos ministrė, Prancūzijos aplinkosaugos partijos „Génération écologie“ prezidentė Delphine Batho bei aplinkosaugos asociacija A.R.B.R.E.S. Konferencijoje buvo priimta „Medžių teisių deklaracija“, kurios vienas iš postulatų yra šis:

„Medis yra gyvas organizmas, kurio vidutinė gyvenimo trukmė yra daug ilgesnė nei žmogaus. Jis turėtų būti gerbiamas per visą savo gyvavimo laikotarpį ir turėti teisę vystytis bei laisvai augti nuo gimimo iki natūralios mirties, nesvarbu, ar tai yra miesto medis, ar šalies medis. Medis turėtų būti laikomas teisės objektu, įskaitant atvejus, kai yra tai yra žmogaus nuosavybės klausimus liečiantys įstatymai“.

Pagrindinis siekis – inicijuoti geresnę istorinių medžių priežiūrą, kurie tikrai yra kraštovaizdžio ir miestų turtas, taipogi siekis prisidėti prie aplinkos kūrimo išsaugant medžius, kad jie nebūtų nukirsti dėl projektų vykdymo patogumo ar komercinių motyvų.

Medžių teisių deklaracija, paskelbta konferencijoje, vykusioje Prancūzijos Nacionalinėje asamblėjoje 2019 m. balandžio 4 d.

* * *

Medžių teisių deklaracija

1 straipsnis

Medis yra gyva statiška būtybė, kuri, analogiškomis proporcijomis, užima dvi skirtingas sritis, orą ir žemę. Žemėje vystosi šaknys, kurios sulaiko vandenį ir mineralus. Ore skleidžiasi laja, kuri sulaiko anglies dioksidą ir saulės energiją. Šios situacijos dėka medis vaidina fundamentalų vaidmenį palaikant ekologinę žemės pusiausvyrą.

2 straipsnis

Medis, gyva būtybė, jautri savo aplinkos pokyčiams, turi būti gerbiama kaipo tokia, ir negali būti redukuota į paprastą objektą. Jis turi teisę į oro ir požemio erdvę, būtiną, kad galėtų nevaržomai vystytis ir pasiekti suaugusio medžio dydį. Dėl šių priežasčių medis turi teisę į savo fizinio integralumo – atmosferinio (šakos, kamienas, lapai) – ir požeminio (šaknų tinklas) – pagarbą. Šių organų pažeidimas, o taip pat pesticidų ir kitų toksinių medžiagų naudojimas jį stipriai susilpnina.

3 straipsnis

Medis yra gyvas organizmas, kurio vidutinė gyvenimo trukmė yra gerokai ilgesnė už vidutinę žmogaus gyvenimo trukmę. Jis turi būti gerbiamas viso savo gyvenimo laikotarpiu, su teise augti ir daugintis nevaržomai, nuo savo gimimo iki savo natūralios mirties, nesvarbu, ar jis yra miesto, ar kaimo medis. Medis turi būti laikomas teisiniu subjektu, taip pat ir žmonių nuosavybę reguliuojančiose taisyklėse.

4 straipsnis

Kai kurie medžiai, kuriuos žmonės laiko išskirtiniais dėl jų amžiaus, jų išvaizdos arba jų istorijos, reikalauja papildomo dėmesio. Tapę bendru bio-kultūriniu paveldu, jie įgauna aukštesnį statusą, kuris žmonėms uždeda atsakomybę juos saugoti kaip „gyvus paminklus“. Jie gali būti įrašyti į peizažo paveldo zoną, jiems suteikiant sustiprintą apsaugą ir išskirtinumą dėl estetinių, istorinių ir kultūrinių motyvų.

5 straipsnis

Priklausomai nuo žmonių poreikių, kai kurie medžiai yra sodinami, po to eksploatuojami, taigi, jiems negali būti taikomi prieš tai cituoti kriterijai. Nepaisant to, miško arba kaimo medžių ekploatavimo modalumai turi atsižvelgti į medžių gyvenimo ciklą, natūralaus jų atsinaujinimo galimybes, ekologinę pusiausvyrą ir bio-įvairovę.

Šiuo tekstu siekiama pakeisti žmonių požiūrį ir elgesį, padėti jiems suvokti medžių vaidmens svarbą kasdienybėje ir ateityje atverti kelią skubiam teisės aktų pakeitimui nacionaliniu lygmeniu.

Vertė Vita Gruodytė

gyvasmiskas.lt

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nedelsiant       2019-04-23 21:11

Reikia įteisinti makaronų teises, kitaip visus surys.

Ramiros       2019-04-23 18:31

nes.kitaip,pražūsime…

Ramiros       2019-04-23 18:30

ir.mūsų.mylimą.Tėwynę...Juos,kaip.kenkėjus,derėtų.pažaвoti,ir.nukenksminti,

Ramiros       2019-04-23 18:28

O.mūsų.liвerastiniai.aвlawukai.to.nesupranta,-naikindami”žaliąjį.rūвą”,tuo.pačiu.naikina.ir.mūsų.mylimą.Tėwynę.....Jie.yra.swetimi,kenkėjai,ir.juos.derėtų.pažaвoti.ir.nukenksminti,nes.kitaip,pražūsime….

> Citatai       2019-04-23 11:20

Mintis baigiasi ties žodžiu ,,teisės”. Užzombinta liberastinė visuomenė toliau nepajudės nė per žingsnį. ,,Lėta mirtis” jau seniai prasidėjusi.

dėl ko kuriamos šou deklaracijos?       2019-04-23 8:18

Čia priekvailiams ir naivuokliams, kokių visada apsčiai yra masėse ,skirtas atsišaukimas- deklaracija. Ant šios deklaracijos nusišlapins ikėjos , kiniečių, amerikiečių koncernai masiškai kertantys miškus,kurie pasiima medieną, po to išdirba žemę ir pasėja GMO… O paprastas žmogelis , kuriam po daugiabučio langais užaugo ir peraugo didžiūlė liepa, kankinsis negaudamas leidimo nukirsti amžiną šešėlį metantį medį, dėl kurio dieną reikia laikyti įjungtą elektros lemputę , nes kamabaryje tamsu… O ikėjos kirs tūkstančiais hektarų miškus džiunglėse, taigoje ir visur ten kur leis pinigų valdžia.

Citata       2019-04-23 7:36

Ar žino žmonės, kad miškai -
tai mūsų žemės gyvos mintys,
kad jiems išnykus visiškai
žmogus ir žemė ims kankintis?
O ten, kur baigiasi mintis,
prasideda lėta mirtis.

J.Marcinkevičius

> ah1       2019-04-22 14:28

Medis PATS yra gyvybė žemėje. O žemiškąją (materialiąją) būtį, jos pagrindą  sudaro keturios stichijos: žemė, oras, vanduo ir ugnis.

Idiotizmas       2019-04-22 14:21

Reikia APSAUGOS, MEILĖS, o ne ,,teisių”. Ar tas medis galės ką nors paduoti į teismą dėl jo teisių pažeidimo - žmogų, kitą medį, bebrą, kormoraną?.. Jau nežinom, kaip iš proto kraustytis. O tas žodis ,,teisės” turbūt toksiškas, kad tiek žmonių iš proto išvaro. Tepasigaili mūsų visų Visagalis Dievas ir tesugrąžina iš liberastinio žodyno džiunglių prie žmonių kalbos ir žmoniško gyvenimo.

ah1       2019-04-22 13:45

Šviesa, medis ir vanduo -  šventoji trejybė gimdanti gyvybę žemėje, nebus nors vieno - nebus žmonių.  Prancūzija lieka Prancūzija - pradžia čia eina.

ah1       2019-04-22 13:39

Jotvaj/Godvoj/ Sūduvoj šviesiųjų/ šviesios girios/sodai buvo šventos. Kam įdomu - giriose soduose vadovautasi simetrija šviesai medžiams palaikyti ir norimam derliui gauti,  naudotas mėnulio kalendorius (Auseklis latviškai) su 24 kampais, 24 rūšių medžiais… Ačiū močiutėms išsaugojusioms mėnulio kalnedoriaus schemas audimo, siuvinėjimo, mezgimo raštuose ( noroda “raštuose” - “rasite čia”)ir šventagirių formas…
Sūduviai puikiai žinojo - nori sustyguoti aplinką ir protą pradėk nuo medžių sodinimo - sodink simetriškai medžius. Jėzus irgi tai žinojo - meldėsi soduose, su mokiniais susitikdavo ir juos mokė - soduose, kas netikit skaitykit Bibliją.

Dzeikas       2019-04-22 13:24

Nieko nuostabaus. JAV jau pries 20 metu pazeides medi galejai apturet dideliu nemalonumu. PVZ., buvo byla Niujorke pries kazkoki vyrioka, tas dviraciu po Manhattana vazinejosi, prireike i parde isokti , nerades kur prikabinti ( o neprikabines, net jei dviratis vertas $50-100 po 5-10 min su 50% tikimybe neberasi, nagi Niujorkas) nes prie kokio tureklo negalima - privati nuosavybe, prikabino prie medzio grandine. Kazkoks uolus policajus pro sali vaziaves pamates, islipo , sulauke vyrioko ir ikiso kvietima i teisma. Tokio istatymo , kad prie medzio rakint dvirati nera, bet tada atsirado “augalu teisiu” istatymas. Vienzo teisejas isklause kaltinamojo, tas apeliavo, kad jokios zalos medziui nepadare, gi grandine aisvai gulejo ant kamieno, ir priteise kaip iprasta JAV su alternatyva:
- arba $1000,
- arba viesai(t.y. dalyvaujant teismo paskirtam pareigunui) atsipraso medzio uz patycias.
Vienzo vyriokas keikesi kaip vezikas, bet turejo atsiprasineti.$1000 ant kelio nesimeto net ir padoriai uzdirbant.
Tai cia JAV, kur kvailus istatymus subalansuoja protingi teisejai. O jau Lietuvoje , kur teisia banderlogai - na bus kaip su “vaiku apsauga nuo smurto”

aha       2019-04-22 13:15

dabar jau niekas nebestebina. cia tik vienas is nedaugelio pavyzdziu, kad bet kokie durneliai gali daryti ka nori. vakarams galas. kas blogiausia, is rytu situacija irgi ne geresne, nesvarbu, kad kitokia, bet vis tiek nieko gero nezadanti. o mes esam tarp abieju.

pagal       2019-04-22 12:42

  ...:šizofreniai..

pagal       2019-04-22 12:40

Orvelą : izofreniniai idiotai primeta savo idiotizmą tautai ir valstybei.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.