Pranciškonas iš Alepo: žmonės yra iškankinti

Tiesos.lt siūlo   2016 m. gruodžio 15 d. 1:29

13     

    

Pranciškonas iš Alepo: žmonės yra iškankinti

Vatikano radijas

Pastarosiomis dienomis ir valandomis tarptautinėje žiniasklaidoje netrūko žinių iš Sirijos miesto Alepo, kurį jau praktiškai visą kontroliuoja Basharo al-Assado režimo pajėgos, tiesiogiai remiamos Rusijos ir Irano karių. Kontrolę jie įgijo po beveik mėnesio intensyvių mūšių, kurių eigą kritikavo tiek žmogaus teisių aktyvistai, tiek Vakarų valstybės ir tarptautinės organizacijos – jie vyko beveik nepaisant civilių gyvybės. Antradienio vakare buvo paskelbta, jog iš Alepo bus leista pasitraukti penkiems tūkstančiams kovotojų kartu su šeimomis, tačiau trečiadienį evakuacija vis dar nebuvo pradėta.

Nuolatos apie Siriją rašantis švedų žurnalistas ir Artimųjų Rytų realijų analitikas Aron Lund pažymi, kad al-Assado režimo pergalė Alepe yra vienas iš lūžinių momentų Sirijos kare. Alepas buvo kontroliuojamas ne teroristinės „Islamo valstybės“, o sukilėlių, iš kurių buvo tikimasi nuosaikumo. Todėl jie buvo remiami Vakarų, kaip alternatyva tiek tironiškam al-Assado režimui, tiek kietos linijos sunitų islamistams ir džihadistams. Alepas, kuriame jie turėjo dešimčių tūkstančių žmonių paramą, buvo pagrindinis socialinis ir politinis pagrindas, į kurį atsispyrę jie galėjo tęsti kovą. Dabar jų perspektyvos labai miglotos, Alepo užėmimas smarkiai perbraižė kovos lauko žemėlapį, kurį bando paveikti ir kitos regioninės galybės, kaip kad Turkija ar Saudo Arabija.

Tačiau šios geopolitinės pastabos yra viena, o kryžminėje ugnyje atsidūrę konkretūs žmonės yra kita. Būtent šį – konkrečių žmonių likimo – aspektą per sekmadienio vidudienio maldą pabrėžė popiežius Pranciškus prašydamas visų prisiminti, jog Alepas visų pirma yra „miestas, kad ten yra žmonės: šeimos, vaikai, seneliai, ligoniai..“

Pirmadienį buvo pranešta apie al-Assadui įteiktą asmeninį Pranciškaus laišką prašant laikytis humanitarinių standartų, leisti žmonėms gauti humanitarinę paramą. Galima konstatuoti, jog karo žurnalistams šiomis dienomis perduodant al-Assado opozicijoje buvusių šeimų nuogąstavimus, kad Alepui visiškai patekus į režimo kontrolę prasidės masinės žudynės ir pasirodžius žinioms, kad vienur ar kitur jau civiliai buvo savavališkai nužudyti, toks popiežiaus Pranciškaus prašymas yra labai savalaikis, neatsitiktinis. Laišką Sirijos prezidentui įteikė vienas iš naujųjų kardinolų Mario Zenari, Šventojo Sosto apaštalinis nuncijus Damaske.

Apie šią kasdienę žmonių būseną italų dienraščiui „La Stampa“ papasakojo t. Ibrahim Alsabagh iš Alepo – pranciškonas, kartu su dar trim broliais gyvenantis vakarinėje Alepo dalyje, kuri jau seniau pateko į režimo kontrolę.

Pasak jo, žmonės iš tiesų išsekę ir pavargę, net ir nekalbant apie bombas. Elektra ir vanduo pasiekia su pertraukomis, kartais ilgomis dienomis trūksta maisto ir vaistų arba jų kainos yra per aukštos absoliučiai daugumai žmonių, kurių dar yra likę šimtai tūkstančių. Krikščionys, kaip ir nemažai kitų, palieka miestą, kurio daug kvartalų virto betono laužynu: net jei karas pasibaigtų, jų akyse tai miręs miestas, kurio atstatymui prireiktų dešimtmečių ir didžiulių pinigų, kurių nėra, nes nebėra darbo ir prekybos.

T. Ibrahim pasakojo, jog privačių aukotojų dėka jų bendruomenė sugeba įsigyti ir atgabenti maisto ar vaistų, kurie yra išdalijami žmonėms. Be to, broliai kasdien eina savo rankų darbu padėti žmonėms vienoje ar kitoje situacijoje. Jis pasidžiaugė, kad tai buvo „užkrečiama“: jei iš pradžių jie buvo vieni, tai dabar jiems padeda gana gausus savanorių, vyrų ir moterų būrys. Darbo yra nepaprastai daug, dienos įtemptos ir todėl, pabrėžia pranciškonas, svarbu būti arti Eucharistijos, maldos, nes iš kur kitur, jei ne iš Kristaus galima gauti jėgos ir širdies, kurių reikia norint padėti ir išklausyti šią sužalotą žmoniją. Dažniausiai tai maži gestai, tačiau nepakeičiami ir būtini.

„Kalėdoms, – pasakojo pranciškonas iš Alepo, – dar nėra programos. Vakaro budėjimo nebus, nes tai pernelyg pavojinga. Tačiau tikimasi aukoti Mišias, kaip įprasta, saulei tekant ir vėliau apsikeisti sveikinimais bendruomenėje stengiantis vaikams parengti mažą dovanėlę, galbūt sausainį ar rūbelį.“

Vatikano radijas

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

karstas radijatorius       2016-12-18 0:42
karsta baterija       2016-12-17 22:40

tai gal prantiskonas prijimtu tuos kurie su zaliais autobusais pasitrauke is Aleppo? Manau ir I Lietuva reiketu pora autobusu tokiu pabegeliu?! smile

stasys       2016-12-16 10:46

Prievarta mylimas nebūsi .. kaip negali prievarta išpešti sau pagarbos ..Asado prisirišimas prie valdžios suskaldė Sirijos tauta ir pasmerkė ja ilgiems metams pilietinio karo ..kuriame jam laimėti galima tik formaliai . Smerktinas tas jo valdžios troškulys reikalaujantis sau tokios didelės savo tautos duoklės . ..dar keistesnis tas jo užsispyrimas suvokiant kokia pragaišti savo sprendimais jis savo tautai neša . Argi Jugoslavijos pavyzdžio maža?... tam kad suvokti visos tos situacijos beviltiškumą žiūrint tolima perspektyva ..Kažkada buvę didvyriais šiandiena tie ‚herojai‘ kalinami Habos tribunolo teisme o ir ta tauta juos neva kažkada pakėlusi.. numetė žemėn kaip kruvinus stabus.. atėjus laikui rinktis sau ateities perspektyvas .Karo stabai ilgai negyvena ..ir tik dėl to ..kad viena karta kraują praliejus galiausiai esi priverstas juo ir užsimokėti ..Tokia ta kruvinu ranku nugalėtojo dalia….jo negelbsti netgi tos menkos pastangos rasti sau kitus kaltus ..kaip mol vakarai pasėjo arabu pavasari ? bet juk viltis sudyksta tik jai palankioje dirvoje kaip sudygo smurto ISIS .. nušluodama kitu menamu valstybių sienas ir dar kažkokį likusi ryžta priešintis . Po dvejų su trupučiu metų vėl viskas grįžta atgalios o istorija vėl primena sena tiesą ,... kruvinos pergalės stabai būna tik su molinėmis kojomis ir ju galiojimo laikas baigiasi šiandien . Rusija vienintelė šalis kuri vis dar bando sau ta įrodyti kitose šalyse Jugoslavijoje , Ukrainoje, Gruzijoje ..ši karta Sirijoje ...o ten gimsta tokie miestai –didvyriai kaip neva kažkada buvęs Leningradas .Deja pasaulinė bendruomenė tokius miestus labai gerai atmena ir jie tampa tais simboliais kurie parišami tiems ‚didvyriams‘ ant kaklo ..pakeliui į kartuves . Valdžia tik laikinai perleista tautos duotybė , bet ne kažkieno paveldima priklausomybė. ..Lengva ja suvilioti rožiniais sapnais ,..o jai prabudus dar greičiau galva padėti dėl jų. Tikri pokyčiai visada reikalauja kraujo ..Lietuva ne išimtis .

Jėzusas       2016-12-15 23:23

Tas popiežius su savo avimis visai jau nusistekeno… Gal reiktų priminti nuo ko prasidėjo? Taigi prasidėjo nuo to, kad vakarai sugalvojo išmokyti gyventi geriau. Sugriovė Iraką, Libiją (jau nekalbant apie anksčiau kas tvarkėsi Afrikoje). Pašalino žiaurius diktatorius ir tose šalyse įsivyravo gėris, turbūt toks kaip įsivaizduoja gėri vakarai ir popiežius. Na atėjo laikas tam gėriui įplisti į Siriją. Staiga atsirado opozicija “režimui” ginkluota iki ausų. Šitų ginklų opozicijai iš užsienio niekas netiekė, jie juos išsiskaptavo iš vietinių akmenų. Opozicija nuo pat pradžių disponavo dideliais finansais (kai dar net nebuvo užėmę naftos telkinių). Sąmokslų teorijų mėgėjai sakė kad juos finansavo Kataras, Saudo arabija ir Turkija, bet tokias sąmokslai turbūt nesidomi nei vakarai nei popiežius, jiems labiau patiko sąmokslai apie cheminį ginklą. Kada jau vakarai manė, kad tuoj tuoj ir Sirijos “režimas” grius - Obama atvirai pasakė (planuodamas viską šluoti nafik)- baikit juokus, nėra ten jokios opozicijos - ten vien teroristai. Ir į šią tarpą įlindo Rusija. Na o po to atsirado ir nuosaikieji, labiausiai nuosaikiai mėgstantys kapoti galvas, kaip matyt popiežiui patinka. Atsirado žūstantys žmonės, nes pavyzdžiui Irake ir Libijoje nežuvo nei vienas - taip kažkada pranešė NATO generalinis sekretorius. Aišku kur įsikiša Rusija ten būna baisiausia - ir fašistai žudomi, ir inteligentiški tokie kaip Napaleonas mušami, kariavo opiumo karus ir vergais prekiavo. Ten kur kariavo vakarai - visur gėlės žydėjo, o kur popiežius kryžiaus žygius darė - pieno upės tekėjo.
Pranciškus laišką parašė...  turbūt visi lauksim atsakymo iš Asado.

> kur tik rusas įžengia 2016-12-15 8:58       2016-12-15 20:48

Prie ruso tiek pakaruoklių, benamių, bedarbių nebuvo,iš konteinerių nesimaitino, o ir vaikų į šulinius nemėtė...

Dangė       2016-12-15 16:01

Prezidento Basharo al-Assado režimas krikščionis laikė svečiais musulmoniškoje šalyje, o Vakarų palaikomi sukilėliai, tarp kurių nemažai islamistų fundamentalistų grupuočių, į krikščionis žiūri kaip į bedievius, lojalius režimui. Arabų pavasaris daugeliui Artimųjų Rytų krikščionių atnešė vien tik nelaimes.

ne Kur rusas zengia-       2016-12-15 13:50

o kur Amerika

VaidasVDS       2016-12-15 10:17

Įdomus faktas iš straipsnio:
“Apie šią kasdienę žmonių būseną italų dienraščiui „La Stampa“ papasakojo t. Ibrahim Alsabagh iš Alepo – pranciškonas, kartu su dar trim broliais gyvenantis vakarinėje Alepo dalyje, kuri jau seniau pateko į režimo kontrolę.”
——
Šiame kare greičiausiai ir velnias nusisuktų sprandą, žiūrėdamas kurią pusę palaikyti. Nors nelabajam yra gerai, kada bet kas kariauja dėl bet ko, todėl jis yra bet kokio smurto šalininkų pusėje. Nelabasis šiame kare jaučiasi tarsi savo rojuje būtų...
Taigi režimo pusėje gali veikti krikščionys. Ir vien tai yra labai gerai. Jie ten daro ir geruosius darbus pagal tikrus Jėzaus mokymus. O tai yra dar geriau. “Kultūrinė” revoliucija akivaizdžiai nepavyko ir šiandien pralaimi, pagimdžiusi tik dar kvailesnes ir sveiku protu nesuvokiamas struktūras, kaip ISIS ar kitokio fanatizmo palaikytojus.
Labai daug neteisybės, smurto vartojo visos konflikte dalyvavusios pusės. Teisių čia greičiausiai nėra iš viso. Bet kokiu atveju karas toje valstybėje turi liautis. Ir lai tie gerieji šių pranciškonų darbai nebūna pamiršti ir būna pavyzdžiu, kaip reikia atkurti tvarką toje valstybėje…

Jules to Nepasirašysiu       2016-12-15 10:09

Lietuvoje prorusiškas oligarchinis režimas pagal politikos mokslo logiką ir istorinę žmonijos patirtį.

Jules       2016-12-15 9:03

O kas už tai atsakingas? Kas suplanavo ir įvykdė Arabų pavasarį? Kas teikė ginklus opozicijai? Man irgi gali nepatikti prezidentė, premjeras, nomenklatūra ar runkeliai, ar mokytoja, bet mes laukiame ne ginklų iš liberoidų rankų, o kitų rinkimų. Man daug kas gali nepatikti, pavyzdžiui, Former Bolsheviks(prichvatizatoriai), bet mes laukiame rinkimų, o ne ginklu verčiame teisėtą valdžią.

kur tik rusas įžengia       2016-12-15 8:58

ten bėdos ir nelaimės.
Lietuvoje tas pats: komunistai, teisėsauga, energetika - rusų rankose.
todėl bėga bei kariasi žmogeliai nuo ruskių valdžios…

Ten dar galima rasti tikro       2016-12-15 8:37

krikščioniškumo,kai vakarų hedonizmas išdavė krikščionybę ir Siriją.Jei vakarai būtų buvę krikščioniški,Sirijoje to nebūtų įvykę taip baisiai.Juk iš tiesų ten žudomas krkščioniškas mąstymas…Visuose Europos miestuose krikščionys turėtų rinktis prie rusų ambasados ir protestuoti.O visi tyli.Kuo tai baigsis Baltijos valstybėms?Baltijos šalis gali išgelbėti tik krikščionybė,o ji sugniuždyta.

Nepasirašysiu        2016-12-15 5:39

Režimo? Paprastai tai vadinama teisėta valdžia…
O kaip Lietuva? Tai valdžia ar režimas?


Rekomenduojame

JAV kongresmeno Kriso Smito pranešimas spaudai dėl teisėjos Neringos Venckienės bylos

Vytautas Sinica. „Kraupu, kuo virsta viešoji erdvė“

Verta prisiminti. Aurelijos Stancikienės istorinė kalba 2014 m.: „Tai yra prie­sai­kos ir Kon­sti­tu­ci­jos su­lau­žy­mas“

Algimantas Rusteika. „Tai, sakot, socialinė distancija – du metrai?“

Tomas Dapkus. Vyteni Andriukaiti, laikas visų atsiprašyti

Raimondas Navickas. „Gyveni sau žmogus ir net neįtari, kad tave bandoma įkišti į kalėjimą!“

Audrys Karalius. Nacionalinis stadionas Vilniuje 1984–2020: trumpa Ligos istorija

Neringa Venckienė: „Su Deimante dabar kažkas ne taip…“

Tomas Bikelis. VU fizikas KTU „mokslininkui“ apie 5G: pagrįstos abejonės ir miglota ateitis (autoriaus atnaujinta)

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.