Povilas Urbšys. Žiniasklaida nusipelnė piliečių abejingumo, o prezidentės elgesys šioje istorijoje makabriškas

Tiesos.lt redakcija   2013 m. lapkričio 12 d. 16:04

20     

    

Povilas Urbšys. Žiniasklaida nusipelnė piliečių abejingumo, o prezidentės elgesys šioje istorijoje makabriškas

Pilietiniam portalui Tiesos.lt valdžios išpuolį prieš žurnalistus pakomentavo Seimo narys, buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos viršininkas, pilietinio judėjimas KARTU pirmininkas Povilas Urbšys.

Tai, kas vyksta šiomis dienomis Lietuvoje, akivaizdžiai parodo, jog mūsų valstybėje nėra visavertės pilietinės visuomenės. Tas faktas, kad šiandien, kai žiniasklaidos atstovai protestavo prieš STT veiksmus, šalia jų nebuvo žmonių, yra labai simptomiška. [Žiniasklaidos atstovai, surengę katučių akciją prie STT pastato, į šį renginį pabrėžtinai piliečių nekvietė, – Tiesos.lt pastaba]. Normalioje pilietinėje visuomenėje kėsinimasis į žiniasklaidą yra kėsinimasis į piliečių žodžio laisvę. Ir pati žiniasklaida turi susimąstyti, kodėl tarp jos ir žmonių yra tokia atskirtis ir, žinoma, kiek pati žiniasklaida yra prisidėjusi, kad mūsų visuomenė būtų tokia neveikli, nereikli.

Iš šio skandalo akivaizdžiai matyti: tas „informacijos nutekinimas“ buvo naudingas prezidentei ir jos aplinkai. Dar daugiau – toks STT elgesys buvo palaimintas prezidentės. Tai, kaip jis buvo pakomentuotas pačios prezidentės, tai, kaip tai buvo patvirtinta ir VSD vadovo G. Grinos, rodo: šie veiksmai buvo suplanuota akcija. Juk jei išties būtų nutekinta slapta informacija, gauta iš realių agentų Rusijos prezidento Vladimiro Putino aplinkoje, visų reakcijos – ir VSD vadovo, ir pačios prezidentės – turėjo būti visiškai kitos. Juk paviešinus tikrai slaptą informaciją, kyla grėsmė šaltiniui, ir daroma viskas, kad tik jis būtų apsaugotas. O dabar?

Galų gale – kas gi ten slapta toje pažymoje? Prieš pusantrų metų visa tai jau buvo pagarsinta Nacionalinio saugumo komiteto, kai jis nusprendė išslaptinti dalį VSD ataskaitos: bet kokia valdžios kritika – tai atstovavimas svetimos valstybės interesams. Tai, kas buvo paskelbta dabar, nėra nieko nauja. Toks grifo slaptai suteikimas reikalingas tik tam, kad sustiprintų reakciją, kuri kils po to, kai informacija bus nutekinta: vienas dalykas, kai paskelbi informaciją su grifu slaptai, kitas dalykas – kai paviešini eilinę pažymą. Visi šitie dalykai rodo, jog buvo dirbtinai sukeltas slaptumo lygmuo, kad būtų didesnis efektas. Tačiau toks dirbtinai sukeltas analitinės pažymos lygmuo, suteikia formalų pretekstą vaizdingai persekioti informacijos skelbėjus.

Šie įvykiai mums parodė svarbiausia: didžiausias mūsų valstybės priešas – visavertės pilietinės visuomenės nebuvimas, pilietinės demokratijos nebuvimas. Ir visi šie įvykiai tėra mūsų demokratijos grimasos.

Dar šie įvykiai parodė, kad ir pati žiniasklaida turi jaustis atsakinga už tai, kad nėra pilietinės visuomenės – juk žiniasklaida pati ilgą laiką marginalizavo visas pilietinės visuomenės užuomazgas, menkino, niekino visas jėgas, atstovaujančias šioms vertybėms. Kuri žiniasklaidos priemonė kalba apie pilietinę visuomenę, rūpinasi ją sustiprinti? Ir kiek daug yra dalykų, kurių žiniasklaida „nesiteikia“ pastebėti? Visos visuomeninės jėgos, kurios kalba apie pilietinės demokratijos svarbą, tos pačios žiniasklaidos yra marginalizuojamos.

Kad ir toks pavyzdys – kiek žiniasklaidos priemonių rašė apie komisijos, kurią siekta sudaryti, kad būtų ištirtas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus Vitalijaus Gailiaus ir jo pavaduotojo Vytauto Giržado neteisėtas atleidimas iš pareigų? Jei taip galima pasielgti su pareigūnais, likusiais ištikimais savo priesakai, kas gali sutrukdyti taip elgtis su kitais? Niekas. Tad nereikia stebėtis ir tuo, kad dabar žiniasklaida akivaizdžiai liko viena.

Kas be ko, pilietinė visuomenė nereikalinga ir toms politinėms partijoms, kurios nori įtvirtinti savo politinį monopolį. Suprantama, kad dabar kiekviena politinė jėga pamėgins suvesti savo sąskaitas ir sustiprinti savo galias, tačiau dabar yra ir tas momentas, kai turi susimąstyti visi – ir politikai, ir žiniasklaidos, ir teisėsaugos atstovai.

Dabar išties gaila stebėti, į ką paversta Specialiųjų tyrimų tarnyba. Iš savo patirties galiu pasakyti: tokios bylos, kurios gali sukelti didelį visuomeninį rezonansą, vienaip ar kitaip yra palaimintos prezidentės ir jos aplinkos. Visų šių veiksmų, tiksliau – klaidinančių manevrų – tikslas prieš žiniasklaidą yra vienas – padaryti viską, kad informacijos nutekinimo nebūtų galima susieti su prezidentūra. Tai daugiau klaidinantys manevrai. Viena vertus, sudaromas įspūdis, kad buvo inicijuotas informacijos nutekėjimas tam, kad susirinkta politinių dividendų: neva prezidentė puolama priešiškų Rusijos jėgų ir bet kokia jos kritika aiškinama svetimos valstybės interesais.

Bet kai tas skandalas pasisuka tokiu kampu, metamasi į kitą kraštutinumą – demonstruojama, kad aš neturiu su tuo nieko bendra. Bet tai, kaip šie STT veiksmai buvo padaryti, akivaizdu: buvo duota komanda pademonstruoti, kad niekas neįtarinėtų, jog būtent prezidentė, jos aplinka yra susijusi su tos neva slaptos informacijos nutekėjimu.

Ir prezidentė dabar bandys elgtis taip, kad galėtų atrodyti, jog ji gina žiniasklaidą. Tai išties atrodo makabriška. Viena vertus, kas gali paneigti, kad ši informacija nenutekinta iš prezidentūros aplinkos, antra vertus, demonstruojama, jog norima, kuo greičiau išsiaiškinti, kas nutekino, trečia vertus – bus susidorojama su tais, kurie norėdami pademonstruoti kuo didesnį lojalumą, persistengė. Akivaizdu, tai – kvazi-valstybė.

Jei visuomenė, intelektualai, žiniasklaida politikai dabar neatsikvošės, niekaip negalėsime išsižadėti savo atsakomybės už tai, kuo virsta mūsų valstybė.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

orija       2013-11-13 12:22

Ar dar tamstai pažįstami paduoda ranką?,ar pamate bega į kitą gatves pusę,ne toks buvo tamstos giminaitis.

Al.       2013-11-13 0:15

Pavaldūs žurnalistai (šunauja) suvaidino, kad juos pabarė - tam, kad patikėtume, jog mūsų vadovai tikrai nėra rusų agentai, o netgi yra jų puolami. Ir tam, kad visus, bandančius išpešti tiesą apie mūsų valdininkus būtų galima pulti kaip priešo agentus.

ar esate verti, kad jus gintu?       2013-11-12 23:41

zurnalistai, aptarnaujantys korumpuotus valdziazmogius, neverti, kad juos gintu visuomene. Mes nepamirsome siu chuntos klapciuku Garliavos istorijoje. Kur buvote jus tada, kai is namu buvo grobiamas vaikas, smurtaujama pries beginklius piliecius, suiminejami vaikai uz kreidelemis uzrasyta TIESOS? O sio straipsnio autorius yra vienas is 80-ties marioneciu-seimunu.

to Tai       2013-11-12 22:47

Viena pardavė savo dūšią Uspaskichui už teisinę neliečiamybę. Kita tapo sistemos dalis dėl savo reitingų. Niekšas tas, kuris abejoja abejom matronom. Urbšys privalo pasirinkti, nes viena yra gėris, o kita - blogis.

Nepavykus sužlugdyti seimo,       2013-11-12 21:56

konservatoriai suskubo,kad teismas išteisintų Matuzą.Matyt,kažkas slepiama labai rimto.

Arnė       2013-11-12 20:56

-Jei visuomenė, intelektualai, žiniasklaida politikai dabar neatsikvošės, niekaip negalėsime išsižadėti savo atsakomybės už tai, kuo virsta mūsų valstybė, - TIKRA TIESA, atsibuskime.

Tai        2013-11-12 20:15

gal galų gale ir Jūs , Povilai Urbšy , suprasite , kad gana žaisti pagal klano nustatytas taisykles. Jūs , vienas iš iš aštuoniasdešimt.

man tik viena neaišku       2013-11-12 19:56

Taip vadinamų “meinstryminių” žurnalistų man visiškai negaila,nes jie sąmoningai pasirinko prostituciją.Nematau reikalo net plėtotis ta tema.Man kur kas įdomesnis specialiųjų tarnybų vaidmuo.Kad čekistams moralė-kito išmatavimo,neturinčio nieko bendro su tikrove,matmuo,buvo žinoma jau seniai,tačiau visą laiką maniau,kad čekistai yra niekšai,bet ne idiotai.O ką mes matome čia? Tai kaip VSD gali išaiškinti valstybės priešus,o STT kovoti su korupcija? Gali būti,kad Saulius Urbonavičius,protestuodamas dėl ne savo valia jam primestos nesąmonės,išėjo atostogų.Maždaug,srėbkite patys…
Bet nežiūrint nieko,jis privalo trauktis iš pareigų prisiėmęs atsakomybę,kitaip liks menkysta ir baikščiu niekšu daugelio akyse,toliau žemins ir taip nekokios reputacijos pareigūno vardą.

Ką tik per TV       2013-11-12 19:34

Žiobienė tvirtino,kad darant kratas žurnalistės namuose,matant ir išgyvenet tai vaikams,reikėjo elgtis žmoniškai…Tuo pačiu Garliavos Deimantė,išplėšta iš miego,matė,kaip buvo laužiamos durys,seneliai tąsomi,Neringa mušama,žmonės spardomi,pačiai,užmetus psichotropinę kaldrą,buvo ištempta užlaužtomis kojomis.Nenuostabu,kad pamatė aštuonias rankas ir dabar išplauta atmintis…Kur tada buvo ši Žiobienė?Juk tai nusikaltimai Žmoogaus Teisėms ir Vaikų Teisėms?///Šiandienos L.Graužinienės pareiškimo šviesoje apie žmoniškumą DRĄSOS KELIAS TURI VĖL IŠ NAUJO KELTI KLAUSIMĄ APIE SUŽVĖRĖJUSĮ SADIZMĄ IŠGROBIANT DEIMANTĘ.TAI NUSIKALTIMAI ŽMONIŠKUMUI.Turi būti pakartotiniai pareiškimai seime su reikalavimu ištirti…Ypač dabar,kai šio reikalo imsis Amerika,mūsų atstovai turi stipriai sukrusti ir veikti.Kelti klausimą dėl Žiobienės tinkamumo eiti pareigas,mačius Garliavos žiaurumus,kodėl ji taip ilgai neinicijavo įstatymų.Gal ji nepajėgi suvokti žalos?

netikiu žurnalistais       2013-11-12 19:08

Žurnalistams yra gera proga permąstyti savo pareigas žmogui, savo veiksmus ir tolesnį savo kelią - ar likti su valdžia už gardesnį duonos(greičiau pyrago) kąsnį, ar grįžti prie tautos, kaip buvo per Atgimimą. Tada mes tikėjome žurnalistais, juos gerbėme, o dabar yra priešingai. Žurnalistai tarnauja valdžiai, oligarchams, partijoms - tik ne mums. Prie pilietinės visuomenės kūrimo jie tikrai neprisideda, greičiau naikina likučius. Iš Lietuvos žmonių jie juokiasi - mes “runkeliai”, marginalai, o dar, jei esame patriotai, tai žurnalistams tampame pavojingais nacionalistais, fašistais. Labai gerai, kad jiems taip atsitiko. Džiaugiuosi. Gal praregės?

Lazdos antras galas       2013-11-12 18:58

Daug žurnalistų dažnai pasirenka samdomų skalikų poziciją ir ištikimai tarnauja valdžios korupcionieriams ir aktyviai skalija užgoždami pilietiškumo balsus, kai tie balsai nepatenkina suįžūlėjusių valdžiažmogių. Jau iki gyvo kaulo įgriso miliučių, jakilaičių, pumprickaičių, savukynų primityvus ir arogantiškas gestapinis - enkavedistinis stilius. Kur buvote žurnalistai (taip vadinama ketvirtoji valdžia), kai Grybauskaitė demonstratyviai nusispjovė ant referendumo rezultatų ir tokiu būdu spjovė visuomenei į veidą? Kodėl jūs solidariai tylėdami palaikėte grybauskaitės pastangas naikinti pilietiškumo (net garantuotą LR Konstitucijos)pasireiškimą? Kiek žurnalistų, tarnaudami Chevrono planams, net profesorius ir akademikus, besirūpinančius Lietuvos ateitimi, nesigėdijote pravardžiuoti Rusijos, Gazpromo samdiniais. Dabar visuomenė abejinga, kai korupcionieriai nusispjovė į jus. Lazdos du galai veikia.

teisinga       2013-11-12 18:49

Teisingas teiginys, kad žiniasklaida labai prisidėjo prie to, kad Lietuvoje nėra pilietinės visuomenės. Tokių veikėjų, kaip Jakilaitis, tikrai neateitų žmonės palaikyti, net ir kviečiami, nes tokie asmenys asocijuojasi su kolaboravimu, manipuliacijomis visuomenės nuomone, žurnalistine prostitucija

Žymi Rusijos       2013-11-12 18:41

balerina M.Pliseckaja yra sakiusi,kad ji neskirsto žmonių  kaip nors kitaip,kaip žmonės yra geri arba blogi.Mano tėvas sakydavo,kad yra geros valios ir piktos valios žmonės.Gal tikrai,kad ir nebalsuojame mūsų aplinka už L.Graužinienę ar Darbo partiją,bet esamoje situacijoje jos poelgiai turi geros valios atspalvį,o prezidentės?Ačiū seimo nariui P.Urbšiui.Jis nuoseklus.

Prezidentūra       2013-11-12 18:35

užpuolė seimą?Taip prezidentė pasveikino L.Graužinienę,kaip seimo pirmininkę?

Saulius       2013-11-12 18:09

Va,kazkaip jauciasi,kad sis seimo narys atstovauja rinkejus. Kaip klausiau jo pokalbi per Marijos radija,patiko issireiskimas,kad seimo narys yra liaudies tarnas. nieko naujo,bet teisingai.

stebetojas       2013-11-12 17:33

Jei tai tiesa, ka vakar LLRI paskelbė, kad „2008 m. nuo autorinių atlyginimų sumokėti mokesčiai siekė 123 mln. litų, tuo tarpu 2012 m. mokesčių sumokėta tik kiek daugiau nei pusė šios sumos – 75 mln. litų“tai rodo, kad Kubilius dabar pats rasko vaisius, kuriuos pasejo.Pats zurnalistus pastumes i oligarchu glebi, dabar yra ju negailestingai kapojamas. Orientacija vien tik i pinigus, o ne i kultura, nepasiteisino. orientacija i pinigus, tai mammonos garbinimas ir tai naudinga tik oligarchams, paskui kuriuos velkasi visas nusikalstamas pasaulis, nes ir jis orientuotas tik i pinigus. Tokios politikos pasekme ir yra dabartine seimo dauguma, kuri gina tiek smulkius sukciautojus zodzikais ir darbais, tiek (yac) stambius. Ir gina nuo tos, kuri nusprende ryztingai kovoti pries sukciavima ir korupcija. Patekom i kazkoki isties uzburta rata.

Anikė       2013-11-12 17:27

Kas domina žurnalistus,tam abejingi žmonės,kurie neatleidžia abejingumo
kito skausmui,netiesos sakymui arba tikrovės matymui"pro rožinius akinius”...
Jūs pajutote tai,ką kelis dešimtmečius jaučia paprastas žmogus,kuriam niekaip ponai teisėjai negrąžina žemės(nesulaukęs žmogus išleliavo Anapilin),kaip
Klaipėdos teismai Moterį,kovojančią už savo gerą vardą ir motinos jai dovanotą turtą metų metai varsto teismų duris,dėl šventos ramybės JŲ priverstinai uždaroma Utenos psichiatrinėje-kalėjimas laisvam žmogui…Ką su mumis daro “galingieji” kasdien nebaudžiami,pajutote.Bet šį kartą mes su Jumis.Negalima žmonėms laužyti likimų kerzavais batais.Melas,smurtas,pažeminimas užmuša mumyse
žmogiškąsias vertybes:atjautą,norą padėti…Gal dabar spaudoje matysime aktualius straipsnius,padedančius kovoti su tais monstrais,kurie viską sprendžia jėga.Apsižvalgykime,gal šalia reikalinga tavo plunksnos pagalba.Melagiams tiesa
baisi.Dirbti reikia ne vardan sotesnio kąsnio,o “vardan tos Lietuvos”,vardan
žmogaus.

Austė       2013-11-12 17:01

Sakyčiau, kad žiniasklaidai piliečiai neabejingi. Seniai jau buvo pastebėta, kad teisė žinoti virto teise nežinoti, prie LRT rengtos Liudviko Jakimavičiaus sumanytos akcijos. O ir Gitenio Umbraso užrašas Tie-sos! daugiaprasmis. Norime, kad nebūtų “paslapčių” kabinetuose, nutarimuose, žemės gelmėse, politikų biografijose ir kt. Pagaliau ir žurnalistai profesionalai tuo susirūpino.

stebetojas        2013-11-12 16:45

panasu, kad ir buves vsd ir stt darbuotojas gerokai spekuliuoja zodziais.
Pirmiausia reiktu pradeti nuo to, kad Grina per ‘Teise zinoti” atskleide, kad Vsd pazyma nebuvo paviesinta. BNS paviesino tik apie ka ta pazyma, bet nepaviesino konkreciu pavardziu zmoniu, kurie veikia Rusijos naudai ziniasklaidoje ir kitur. Taigi, paslaptis nebuvo atskleista. Bet mes turime TEISE ZINOTI.

Antriausia, nereiktu pamirsti ir Grauzinienes komentaro apie sia pazyma per tv, kad neva si pazyma nukreipta pries seima, t.y. seimo dauguma. Kodel visi vengia panagrineti si jos komentara? Juk jis gali reiksti, kad seimo dauguma yra susimokiusi su Rusija pries Prezidente ir kitus musu politikus, gelbedamas Uspaski nuo teisines atsakomybes. Galimai ir kitus sukcius, tokius kaip Romanovas su Antonovu. Jei tai tiesa, tuomet Prezidente isties daro nusikaltima nepaleisdama tokio seimo, kuris veikia pries Lietuva, pries ES, piktybiskai naudodamasis tokia padetimi, kuomet Lietuva pirmininkauja Europos Sajungoje. O zurnalistai kas be ko ivelti bandant juos sutapatinti su vieno Rusisko kanalo uzdarymu. Labai primityvus kegebistinis triukas. Bet si padetis negali buti be iseities.

viskas gižta        2013-11-12 16:42

bumerangu

Rekomenduojame

„Už Balos”. Kinija-Rusija-Iranas-Hunteris

Apklausa: gyventojai homoseksualių šeimų klausimą nori spręsti referendumu, tam pritaria net ir valdančiųjų elektoratas

Ar šie žmonės negeba sugalvoti jokio naujo argumento?

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Vladimiras Laučius. Kaip „idealistai“ atitrūko nuo idėjų, o „realistai“ – nuo realybės

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimtoji (rugpjūčio 2 diena)

Atsinaujinantys šaltiniai, o ne karas Ukrainoje yra pagrindinė Europos energetinės krizės priežastis

Vytautas Radžvilas: Gyvename naujoje geopolitinėje realybėje, todėl Tarpjūrio aljansas – neišvengiama būtinybė

Su Kremliumi siejamas nacių medžiotojas Zuroffas užsipuolė Lietuvą ir kitas šalis dėl „istorijos klastojimo“

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.