Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Liustracija ir desovietizacija

Povilas Urbšys. Seimo rezoliucija pripažino LKP nusikalstama: ji buvo pagrindinė tautos naikinimą organizavusi politinė jėga. Bet to maža

Tiesos.lt redakcija   2017 m. birželio 29 d. 18:38

23     

    

Povilas Urbšys. Seimo rezoliucija pripažino LKP nusikalstama: ji buvo pagrindinė tautos naikinimą organizavusi politinė jėga. Bet to maža

Antradienį Seimas svarstė ir priėmė rezoliuciją, kurioje, be kita ko, sakoma, kad Lietuvos komunistų partija (LKP) sovietinės okupacijos laikotarpiu (1940–1941 metais ir 1944–1990 metais) šalyje įtvirtino diktatūrą, veikė kaip paklusni ir iniciatyvi SSKP valios reiškėja ir įgyvendintoja ir todėl jai tenka atsakomybė už sovietinės okupacijos metais vykdytą Lietuvos piliečių genocidą, nusikaltimus žmoniškumui, karo nusikaltimus, įskaitant trėmimus, sovietizaciją, turto nacionalizaciją, kolektyvizaciją, prievartinę mobilizaciją į sovietinę kariuomenę, ateizaciją, cenzūrą, kultūros ir religijos paminklų naikinimą bei kitokį žmogaus teisių ir laisvių paneigimą.

Nors LKP nėra tiesiogiai kaltinama organizavusi ir vykdžiusi nusikaltimus prieš Lietuvos gyventojus, vis dėlto rezoliucijoje rašoma, jog LKP, kaip juridinio asmens, veikloje galimai yra nusikalstamos veiklos požymių. Todėl Vyriausybė turėtų atlikti galutinį įvertinimo darbą ir „kuo skubiau parengti Lietuvos Respublikos įstatymą, kuris Lietuvos Komunistų partiją pripažintų nusikalstama“.

Be to, rezoliucijoje pabrėžiama, jog kalbama tik apie LKP nusikalstamos veiklos vertinimą, o „konkrečių asmenų, vykdžiusių ar dalyvavusių vykdant okupacinio režimo nusikaltimus, baudžiamosios atsakomybės klausimas yra sprendžiamas šiuo metu galiojančiais, baudžiamąją atsakomybę realizuojančiais įstatymais“, – rašoma rezoliucijoje.

Vienas iniciatyvos autorių konservatorius Audronius Ažubalis, pristatydamas projektą, Seimui sakė, jog Lietuvos Komunistų partijos, jau daugiau nei du dešimtmečius uždraustos organizacijos, pripažinimas nusikalstama organizacija yra būtina sąlyga, kad pagaliau rastųsi sąžiningas ne tik pačios partijos, bet ir jos narių veiklos teisinis ir politinis vertinimas.

„Lietuvos teisės aktai, kurie įvertina tokių represinių struktūrų kaip KGB, MGB ir pan. veiklą, yra priimti. Tačiau logika yra tokia, kad jos buvo vykdytojos. Taip, žiaurios ir šiurpios, bet visgi vykdytojos. O tuo tarpu nurodymus duodavo Sovietų Sąjungos komunistų partija ir jos padalinys Lietuvoje – LKP,“ – pasak BNS, pabrėžė A. Ažubalis.

Povilas Urbšys, Valstiečių ir žaliųjų frakcijos atstovas ir vienas iš šios rezoliucijos autorių, kviesdamas palaikyti iniciatyvą, pabrėžė, jog neužtenka piktintis, kad Rusijoje neigiami stalinizmo nusikaltimai, – turime rasti jėgų ir patys „pripažinti, kas yra komunistų partija ir kokie jos nusikaltimai lietuvių tautai“, – portalui Alfa.lt kalbėjo politikas.

Ir prisipažino, kad per Teofiliaus Matulionio beatifikacijos ceremoniją jis pasigedęs žmogaus, atsistojusio šalia sovietų persekioto Lietuvos kankinio kalbėti apie įvykdytus žiaurumus ir padarytus nusikaltimus, atgailos žodžio.

„Jeigu šitas žmogus būtų pasakęs: aš pripažįstu, kad mano buvimas Komunistų partijoje, mano susiejimas savo karjeros su šita partija buvo klaida. Aš atsiprašau. Aš atsiprašau už šitos partijos įvykdytus nusikaltimus, aš atsiprašau šito kankinio ir visų relikvijų akivaizdoje. Deja, mes šito niekada nesulauksime“, – sakė P. Urbšys, rašoma BNS pranešime spaudai.

Už tokią rezoliuciją, kurią pateikė dviejų Seimo frakcijų – Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) bei Valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) sąjungos – nariai, iš 78 balsavime dalyvavusių parlamentarų 53 buvo už, 1 pasisakė prieš ir 24 susilaikė (individualūs balsavimo rezultatai ČIA). Prieš metus už panašią rezoliuciją praėjusios kadencijos Seimas balsavo taip (individualūs balsavimo rezultatai ČIA): iš balsavime dalyvavusių 94 parlamentarų už buvo 37, prieš – 24, susilaikė 33.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jules       2017-06-28 20:25

Kas to nežino, kad nekilmingų kitaminčių komentarai keliauja ne dviem adresams, o trims. Vienas KGB rezervui. Rezervą čia reiktų suprasti ne tiesiogiai, o logiškai perkeltine prasme. Tam daroma dėl to, kad krizės atveju žinotų ką greit internuoti. Nieko naujo. Lietuvoje nebuvo desovietizacijos, rimtos deokupacijos, o pasaulis irgi nieko naujo neišrado šiuo klausimu, todėl mūsų mintys, faktai, argumentai, patirtys ir nuomonės ten ir keliauja, jeigu kas. Kilmingumas čia nustatomas pagal eks priklausomybę Bolševikų partijai ir buvusiai tenais hierarchijai. Žinoma, gaila Lietuvos, kad taip yra, bet yra kaip yra. Tai turėtų žinoti kiekvienas padorus lietuvis ir bendrapatriotas, bet ne politinės davatkos ir kiti doruokšliai, taip sakant ške.

Škia       2017-06-28 18:39

Aš, tskant priperėjau neskaidrių, škia, klanų teip vadinamoje teisėsaugoje.
Galbūt, škia. O teip vadinama Grybauckaitė vans- Ji nepriperėjo, tskant?
Kas paskyrė, vans valî- bevalį?, kas paaukštino škia nešventą valentiną vans?
Kas į aukštumas skiria visokius tskant pūlinius, kas palaiko atsiprašant, žopienes ir kitokius vans banditų pridengėjus, a? Teip vadinamas puškinas?

Rgumstas       2017-06-28 17:06

Gera nuotrauka. Apie tokią Stalinas galėjo tik pasvajoti.

Raigerdas        2017-06-28 16:52

Kvailumas jau tampa dabartinio lietuvio požymis. Štai pažiūrėkite į šią formuluotę:” veikė kaip paklusni ir iniciatyvi SSKP valios reiškėja ir įgyvendintoja ir todėl jai tenka atsakomybė už sovietinės okupacijos metais vykdytą Lietuvos piliečių genocidą, nusikaltimus žmoniškumui, karo nusikaltimus, įskaitant trėmimus, sovietizaciją, turto nacionalizaciją, kolektyvizaciją, prievartinę mobilizaciją į sovietinę kariuomenę, ateizaciją, cenzūrą, kultūros ir religijos paminklų naikinimą bei kitokį žmogaus teisių ir laisvių paneigimą”.
Jeigu Rusija pasižymi kraštutinumais, tai Lietuvoje taip pat dažnai gali pamatyti tokių avejų. Kraštutinumai yra būdingi: sveiko proto neturintiems žmonėms, nusikaltėliams, degradams, alkoholikams, narkomanams, fašistams, komunistams, pedofilams ir kt. su nukrypimais žmonėms. Čia irgi tekste yra pavartotas terminas “ateizacija”. Jeigu paprašyti Seimo narių paaiškinti, ką tai reiškia, tai kiekvienas pliurps pagal save. T.y., jis išreikš kažkokią bala žino nuomonę, nes paaiškinti kas tai yra taip ir nesugebės. Ateizmas turi įvairių krypčių ir tai yra gana senas dalykas. paimkime, kad ir laisvamanius, kurių Lietuvoje yra nemažai. Bet aš asmeniškai prie ateistų jų nepriskirčiau. Europoje yra apie 7%. Ir jų bus visada. Ne kiekvienas ateistas yra komunistas. Reiškia šitą formuluotę galimai pateikė kažkoks ne visai doras krikščionis, kuris yra suinteresuotas, kad suniekinti ar pažeminti ateistus. Tai yra kraštutinumas, kuris, be jokios abejonės, iššauks pasipriešinimą ir atsiras žmonių skaldymas į blogus ir gerus pagal tikėjimą, kas prieštarauja mūsų konstitucijai. Reikėjo parašyti, kad tai buvo “ateistinis mokymas per prievartą”. Tada neiššauktų niekam jokios priešiškos reakcijos, nes taip ir buvo. Taip pat nėra parašyta, kad buvo vykdoma žmonių, turinčių religinius įsitikinimus, diskriminacija. Pvz., Jonas Trinkūnas buvo Baltų tikėjimo atgaivinimo lyderis. Bet jis taip pat patyrė diskriminaciją. Panašu, kad Vilnius yra slavų sostinė, nes iš ten vis lenda ir lenda kraštutinumai, kurie yra Rusijos neatimama gyvenimo dalis.

Raigerdas>du adresai        2017-06-28 16:17

“Nes KAM Strateginės komunikacijos departamentas, ar centras ten kažkoks, portalą tiesos.lt yra priskyręs svarbių nuomonės formuotojų kategorijai, dėl to monitoringo sistema stebi jį 24/7 ,kaip, beje, ir kokį delfi.lt, kitus portalus”.
Čia jau kažkokia tai KGB formuluotė. Jeigu portalas nesugeba suformuoti nuomonės, tai kam jis reikalingas iš viso? Kam reikalingas tiesos.lt? Be abejo, šis portalas formuoja nuomonę. Tai jis gerai daro. O ką, mūsų LR Konstitucija draudžia formuoti nuomonę? Ne, tokio dalyko ten nėra. Jeigu KAM Strateginės komunikacijos departamentas užsiiminėja tokiais dalykais, tai atsiprašau, nes tai neturi jokio ryšio su strategija, o antra, tai jie užsiima BAUBŲ GAUDYMU. Ar gali būti koks nors Strateginis planas BAUBŲ GAUDYMUI? Iš kitos pusės paėmus, pati Lietuva neturi jokios strategijos. Vienintelis Lietuvos strateginis dalykas yra Ukrainos gynimas nuo Rusijos okupacijos, kad apsaugoti savo gyventojus nuo jos agresyvaus ir banditiško elgesio. Ir tam reikalui buvo pasikviesta į pagalbą NATO kariuomenė. O daugiau Lietuva, kaip valstybė jokių strateginių planų neturi, nei ekonomikos atžvilgiu, nei gyventojų prieauglio atžvilgiu, nei kituose gyvybiškai svarbiuose visai šaliai reikaluose. Faktiškai nėra kam pas mus valdyti valstybės. Todėl ir buvo pasikviestas amerikonas V. Adamkus, kurio metu suklestėjo daugelis korumpuotų junginių, o visa Teisingumo sistema įgavo iškrypusias formas. Reikėjo apmokyti jaunimą, kad būtų daugiau gerų vadybininkų. Bet vadybos reikaluose buvo paimtos blogiausios valdymo sistemos iš Vakarų, todėl valdyti galėjo tik seni komunistai. O mąstymas tai jų nekinta. Įpročiai liko seni. Todėl ir turime nuskurdintus Lietuvos žmones, nes tie “išrinktieji” nė velnio neišmano apie ekonomiką. Maldeikienė dedasi labai didele specialiste, nors iš tikrųjų, tai yra studentės lygis. bet netgi tai yra geriau, nei visiškas ekonomikos neišmanymas, kaip tai yra landsbergių partijoje. Reikėtų pasimokyti pas estus, bet arogancija neleidžia. Todėl geriau likti kvaileliais ir vaidinti Lietuvoje prieš tą nedidelę rinkėjų liaudį ekonomikos žinovus.

Jadzė       2017-06-28 15:19

Labai daug pasakanti yra nuotrauka. Viena neatsiprašė, bet neatsiprašė ir sėdintys.

$+$       2017-06-28 15:17

Dar kartą

Nesu kompiuteristas, tik turiu draugą,savo veiklą pradėjusi nuo “Minsk72” laikų. Esu paprašytas neplatinti tai ką žinau. O prasidėjo tai prieš 5 ar 6 metus, kai į kontorą, kurioje dirbau atėjo raštas iš policijos ir buvo sudaryta komisija mano elgesiui svarstyti. Pačio rašto nerodė, tik priedą, kuriame buvo 3 komentarai, publikuoti skirtinguose portaluose, maždaug, metų laikotarpyje.

Nustebino ne tai kaip policija pateko į serverį, už kurio įrengimą buvo sumokėta 6 mln. Lt,  nes portale, kur buvo viešinamas IP rodė tik serverio numerį, bet faktas kad trys komentarai paviešinti skirtingu laiku, skirtingose vietose atsidūrė ant vieno lapo su pretenzija, kad jie siųsti iš mano kompo.

Taigi, ne į agentūras eina komentaro kopija.

du adresai       2017-06-28 14:29

Nes KAM Strateginės komunikacijos departamentas, ar centras ten kažkoks, portalą tiesos.lt yra priskyręs svarbių nuomonės formuotojų kategorijai, dėl to monitoringo sistema stebi jį 24/7 ,kaip, beje, ir kokį delfi.lt, kitus portalus.
Konkrečių įrodymų neturiu, bet žinant struktūros paskirtį, geopolitinę saugumo situaciją ir tam tikras keistynybes narant, galima daryti tokią išvadą.

taip       2017-06-28 14:01

Nesuprantu, gal kas gali paaiškinti: organizacija - bloga, o jos nariai -geri?  Ačiū dievui, išsisukau savo laiku nuo tos partijos,  skeptiškas liežuvis netiko, bet jei būčiau praeityje su bilietu, -tai jau nusikaltėlis?  Kuo čia baigsis? Kaip dabar filtruos   konkrečių komunistų atsakomybes? Paskelbs sąrašus ar juos įslaptins? Istoriškai paryškinamas dar vienas susipriešinimas. Jauniausi KP nariai jau penkiasdešimtmečiai, seniai užmiršę KP, bet nuo tokio įvardijimo gal ne vienas pasijaus blogai.
Iš vienos pusės nesinori pritarti senų kaulų kilnojimui, iš kitos pusės kaip ir Urbšiui buvo nesmagu per T.Matulionio benefikacijos ceremoniją.
Nebežinau, ką galvoti.

$+$       2017-06-28 13:39

Raigerdui

Žinau, nes patyriau savo kailiu, tik nežinau kam pavaldi. Na, o kaip žinau, kad dviem adresais? Ne visos sistemos tobulos, yra spragų. Kokios tos spragos pasakyti negaliu, nes užlopys.

Kas daugiau dirbo KGB veikloje?       2017-06-28 13:25

Ogi Lansbergis dabar apsistates sargybiniais, ko jis bijo, Lietuvos piliečių? Jeigu jis būtų šventas nererikėtų jam sargybinių ir jo apsaugai per metus sunaudotų 172 tūkstančių eurų būtų pervesti padidinti pensijas vargšams pensininkams

Raigerdas>$+$        2017-06-28 13:20

“Parašiau komentarą ir matau, kad nuėjo dviem adresais - į komentarų skiltį ir į intenetinę policiją. KGB laikai nepasibaigė”.
Kas per internetinė policija? Pirmą kartą girdžiu. Ir iš kur Tamsta žinai, kad komentaras nukeliavo į internetinę policiją? Jie jums apie tai pranešė?

Palaukit palaukit       2017-06-28 13:16

Taigi konservatorių partija irgi pripažinta teroristine partija, tai kodėl ji dar sėdi seime? Tai argi ne konsrvatoriai kelią vėją “rusai puola”, kad tik jų niekas neliestų. Konservams turėtų būti visiems laikams uždarytas kelias į seimą. Kol jie sėdės seime, Lietuvoje tvarkos nelaukite. Kiek jie pridirbo aferų neišsrėbs nė viena seimo pozicija dar kelis dešimtmečius.

$+$       2017-06-28 11:22

Parašiau komentarą ir matau, kad nuėjo dviem adresais - į komentarų skiltį ir į intenetinę policiją. KGB laikai nepasibaigė

$+$       2017-06-28 11:13

Pasvajokite!

Prieš gerą dešimtmetį internete buvo paviešintas TSKP svarbiausių veikėjų sąrašas per visą partijos istoriją su nuoroda į gimdytojus ir jų tautybę. Tiksliai neprisimenu, kažkur virš 70 % buvo žydų tautybės ar su tokiomis šaknimis (pagal Gorbačiovo lentelę).

Smerkti mes galime 1941 m. Laikinąją Vyriausybę, o ne paleckius, rocius, sniečkus, slavinus, dušanskius ar raslanus.

Al.       2017-06-28 10:44

Išsivadavimas nuo bolševizmo yra procesas, kaip ir nuo kitų priklausomybių, kaip nuo gijimas. Todėl svarbiausia ne kiek balsavo, o ar paciento padėtis gerėja, ar blogėja. Šūksniai ,,durneli,” yra būtent šios ligos požymis. Dėl prezidentės nėra ko taip draskytis - jei tokia stipri šalis, kaip JAV, buvo ant savo sprando užsikorus Obamičių. Viskam savo laikas, svarbu kryptis.

Tarabilda       2017-06-28 9:58

Įdomu būtų pamatyti ir balsavimo išklotinę.

Durneli,        2017-06-28 9:19

tavo “Former Bolsheviks, “En Marche!” šiandien - geidžiamiausi Lietuvoje. Jules nuo proto nušoko. “Už įstatymo ribų!”, - ką čia kliedi, durneli, kai jie valdžioje.

Jules       2017-06-28 9:13

Reikia įstatymo, skelbiančio Bolševikų partiją, Former Bolsheviks’us, už įstatymo ribų. Primenu, Bolševikų partijos sąskaitoje virš 66 milijonų žmonių aukų įvairiausių tautų ir rasių. Toks štai internacių darbo rezultatas.

kodėl "buvo"?       2017-06-28 8:34

ir dar dabar komunistai yra “pagrindinė tautos naikinimą organizuojanti politinė jėga”

Tarabilda       2017-06-28 8:12

53 Seimo nariai balsavo už rezoliuciją. Ir tik tiek iš dviejų didžiausių Seimo frakcijų, kurios inicijavo balsavimą už rezoliuciją. Kyla klausimas, kur buvo kiti tų frakcijų nariai, kurie nusiplovė, ir ką galvoja susilaikę?

Matrioška       2017-06-28 6:29

Na, rezoliucija tai tik deklaracija. Ne įstatymas. Juridinių pasekmių nesukelia. Tad Soste sėdžiu tvirtai. Zakonno!
O balsavusius už tą rrrrrrrez…
Sąrašus turiu, gaisrininkų kontorai jau atiduota. Išgaudysim po vieną.
Kailius nudirsim, nagus gyviems lupsim.
Pasigailės!

Dzeikas       2017-06-28 4:14

Nuostabu! Turime Prezidenta priklausiusi ir priklausanti , - isstojimo pareiskimo nera/nepateiktas, - nusikalstamai partijai.
Mazdaug kaip NSDAP nari (naciu partija veike iki 1945m geguzes 23d, kol veike III Reicho vyriausybe, t.y. po jau po Kapituliacijos akto 1945m geguzes 8 d.) VFR kancleri.
Lietuva toliau juokina pasauli.Pirmasis “sposas” buvo Smetonos pasiplovimas “atostogu” kai rusams atsakyma i Ultimatuma reikejo duoti. Dabar irodinejame kad ne kupranugariai. Ka reikes irodineti, kai pasirodys , kad turime nusikalstamos organizacijos nari Prezidentu???

Rekomenduojame

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.