Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Liustracija ir desovietizacija, Prezidentas ir jo komanda

Povilas Urbšys. Prezidentė – kontroliuojamos demokratijos garantas?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. birželio 17 d. 22:05

19     

    

Povilas Urbšys. Prezidentė – kontroliuojamos demokratijos garantas?

Sutinku, Prezidentės metinis pranešimas primena diagnozę. Šiemet kaip niekad itin daug dėmesio skirta politinės sistemos avarinės būklės analizei. Kai prezidentė ištarė „pilietinis pasipriešinimas yra rimtas atsakas į neskaidrią politiką“, vos neatsilošiau – jau veržėsi atodūsis: „Pagaliau“.

Deja, vos ištarusi: „partinės sistemos krizė gilėja“, Jos Ekscelencija susizgribo ir patikino: „kad ir kokios silpnos, pavargusios, nukraujavusios būtų politinės partijos, tačiau kol kas tai patikimiausias demokratinės valstybės vystymosi pagrindas“. Ir kad suteiktų partijoms „nepakartojamą galimybę prisikelti naujam gyvenimui“, kaip ir dera vyriausiam vadui, čia pat įsakmiai sukomandavo: „šiandien savanorių reikia ne tik į kariuomenę, bet ir į partijas“.

O toliau jau buvo piešiamas kone apokaliptinis vaizdas: „jau artimiausiuose rinkimuose galime pamatyti pseudodemokratinių judėjimų triumfą“. Beje, šie paskutiniai žodžiai metinio pranešimo tekste, publikuotame LR Prezidentės puslapyje, netgi pajuodinti.

Į akis krito ir kitas kontrastas: korupciniuose skandaluose nukraujavusios partijos sulaukė Jos Ekscelencijos motiniško atlaidumo, tačiau kalbėdama apie visuomeninius rinkimų komitetus ji net nebando nuslėpti savo paniekos ir pykčio. Rūsčiai išvadina juos „vienkartine demokratijos grimasa su politinių atskalūnų reanimacija, neaiškiu finansavimu, menka kontrole ir su vieninteliu tikslu – siekti valdžios, o nepavykus – transformuoti į naują komitetą.“ Dar daugiau – Prezidentė net ištaria žodžius, kuriais visuomeniniai rinkimų komitetai paskelbiami kone už įstatymo ribų: „Valdžios siekimas bet kokia kaina, kai tikslas pateisina priemones, grąžina mus į kitą santvarką, kurioje jau buvome. Kur tautos susitarimas negalioja“.

Tai išgirdęs valstybės likimui neabejingas pilietis turėjo nejučiomis sugniaužti kumščius ir grėsmingai apsidairyti, kur čia tie nenaudėliai politiniai atskalūnai iš visuomeninių rinkimų komitetų.

Taigi, valstybės priešas Nr. 1 aiškus. Ir visai nesvarbu, jog jis ne desantu nuleistas iš priešiškos valstybės lėktuvo, o atsirado po Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 2017 metų rugsėjo 2 dienos nutarimo, kuriame buvo konstatuota: „konstitucinės teisės laisvai vienytis į politines partijas turinį sudaro teisė steigti politines partijas, teisė įstoti į jas ir dalyvauti jų veikloje, taip pat teisė nebūti politinių partijų nariu, teisė išstoti iš jų.“ Ir padaryta išvada: „įstatymų leidėjas, įstatymu reguliuodamas savivaldybių tarybų rinkimų santykius, yra saistomas iš Konstitucijos kylančio reikalavimo nenustatyti tokio teisinio reguliavimo, kai asmuo, norintis pasinaudoti savo pasyviąja rinkimų teise renkant savivaldybių tarybų narius, būtų priverstas siekti narystės kurioje nors politinėje partijoje arba susaistyti save su kuria nors politine partija kitokiais – ne formalios narystės – ryšiais“

Išvertus į žmonių kalbą, Konstitucinis Teismas nustatė, kad savivaldos tarybų rinkimuose įteisintas prievartinis partinio sąrašo dominavimas prieštarauja Konstitucijai. Taip partinis Seimas buvo priverstas įteisinti ir nepartinių kandidatų sąrašus, o juos sudaryti pavedė visuomeniniams rinkimų komitetams.

Tačiau po šių metų Prezidentės pranešimo, kuriame dėl visuomeninių rinkimų komitetų skelbiamas aukščiausios grėsmės politinei sistemai aliarmas ir pradedamas savanorių mobilizacijos į partijas vajus, šie Konstitucinio Teismo teiginiai nuskamba jau kaip erezija.

Tenka pripažinti: Lietuvos Respublikos Prezidentės įsivaizdavimas, kokia turėtų mūsų politinė sistema, nuo tų gūdžių tarybinių laikų, kai Jos Ekscelencija savo gyvenimą ir karjerą susiejo su komunistų partija – vienintele neklystančia ir nepakartojama, bus nedaug pakitęs. Tada į galvą kalta, kad partija yra epochos protas, sąžinė ir garbė ir kad būtent ji yra politinės santvarkos garantas. Ir nors dabar tos partijos pavadinimas kitas, bet noras absoliutinti partines galias – tas pats: valdžios piramidės viršūnėje sėdi šalies šeimininkas, besiremiantis partine ir slaptųjų tarnybų galia.

Ir nors Jos Ekscelencija metiniame pranešime kalba apie pilietinio aktyvumo svarbą ir net užsimena apie pilietinio pasipriešinimo sąjūdį, tačiau neabejoju: ji net neįsivaizduoja, kad tas sąjūdis galėtų būti nelojalus jai ir be jos žinios įžengtų į politinės valdžios galios lauką.

Pakanka prisiminti kad ir Nepriklausomybės Akto signatarams Romualdui Ozolui, Bronislovui Genzeliui bei visuomenininkui Alvydui Medalinskui prieš šešerius metus už mitingo organizavimą iškeltas administracines bylas – tąkart jie tenorėjo išreikšti paramą Prezidentei neįtikusiems ir neteisėtai atleistiems Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos vadovams…

Nenoriu idealizuoti nei dabartinių visuomeninių judėjimų, nei visuomeninių rinkimų komitetų – jiems būdingos tos pačios politinio lauko ligos. Ir suserga jomis kiekvienas, kuris įgijęs valdžios galių ima manyti, kad dovana – tai jis, o ne jį išrinkę žmonės.

Esu įsitikinęs: kol esantys valdžioje manys, kad politinės galios monopolis priklauso tik jiems, atsidūrusiems valdžioje, ir visai nesvarbu, iš kokio sąrašo – partinio ar ne – jie bus, tol ir murkdysimės dumblinuose korupciniuose vandenyse, nes būtent toks požiūris ir toliau kurs naujas uždaras klanines sistemas, o jos – anksčiau ar vėliau – virs organizuotais nusikalstamais dariniais.

Taigi esmė – ne forma, o turinys. Ir bijoti reikia ne partijų ar judėjimų. Bijoti reikia savo mąstymo. Kai iš komunistų partijos paveldėtą suvokimą, kas yra valdžios galios, pakeis Vakarų demokratijos samprata, kur žmogus yra tikslas, o ne priemonė, ir kur jo pilietinės teisės nerūšiuojamos pagal partiškumą. Tada ir bet kokie bandymai užvaldyti pilietines žmonių galias – nesvarbu, kas to imtųsi: partija, judėjimas ar visuomeninis komitetas – bus atmesti lyg svetimkūniai, tada ir atsinaujins politinė sistema.

O kol kas visi bandymai dirbtinai riboti vienų ar kitų politinį veikimą tik dar labiau įtvirtina kontroliuojamos demokratijos principus. Kol jų laikysimės, tol ir valstybė bus pseudodemokratinė – ir kurs ją ne suvereni pilietinė tauta, o jos galias užvaldę manipuliatoriai.

Tad ir Prezidentės metinis pranešimas yra ne tiek valstybės, kiek jos pačios politinė diagnozė.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Greičiausiai yra taip:       2018-06-19 7:11

visi siekiantys KGB’istų įslaptinimo, advokataujantys šiam įslaptinimui, PATYS YRA KGB’istai. Argi taip aršiai ir rūpestingai būtų ginamas kitų, “svetimų” KGB’istų kailis? Ne! Taip ginamas SAVO KAILIS!

> to Viskas būtų gerai       2018-06-19 7:02

Ar reikia suprasti, kad Urbšys siekia apsaugoti, apginti vargšus bejėgius prisipažinusius KGB-istus, nes atseit pati KGB neturi žalio supratimo ir nežino kas yra buvę jų agentai ir kurie iš jų, greičiausiai gavęs tos pačios KGB palaiminimą, “prisipažino”. Neieškokite kvailių, p. Urbšio advokate, tokiais jūsų cituojamais Urbšio išvedžiohimais gali patikėti tik visiški neišmanėliai.

to gerb. Urbšy       2018-06-18 22:58

Nuo kada tapai KGB savanoriu?

Ką Jūs sakote?       2018-06-18 11:15

Totaliai korumpuoti liberalai yra pagrindiniai konservatorių sąjungininkai. Pamiršote su kuo Kubilius visad sąjungoje, kaip Stalinas su Čerčiliu ir Ruzveltu, o vėliau su Trumenu ir Atliu, o vėliau su Eisenhauer’iu. Šitie draugai buvo spjovę į visas Hagos ir Ženevos konvencijas, nežinot? Jei nežinote, tai persiskaitykite jas - jos visos internete paskelbtos nemokamai net VU docentams.

$+$       2018-06-18 9:52

“šiandien savanorių reikia ne tik į kariuomenę, bet ir į partijas“.
⤴⤴⤴
Tai ne šiaip sau nusišnekėjimas, o visiškas valstybės valdymo neišmanymas. Politinė sistema yra mechanizmas, kuris veikia pagal tam tikrus principus, įtvirtinamus konstitucijoje ir įstatymuose. Partijos yra to mechanizmo sudėtinė dalis, o ne savitikslis draugų būrelis, siekiantis bet kokiu būdu išlikti “apkasuose” prie lovio su savanorių pagalba.

Daugelio “partijų” neturėtų egzistuoti Lietuvos politinėje sistemoje ir pirmiausia tokių kaip “liberalų sąjūdis”. Ne stiprinti, o uždrausti ju veiklą, nes būtent jos daro politinę sistemą išsigimusią, dėl ko degraduoja valstybė, vis labiau panašėjanti į 65 tūkstančių km2 teritoriją su pavadinimu.

Kažkodėl niekas nekalba apie piliečių politinį švietimą, jų raštingumo didinimą, kad nebūtų maustomi prieš kiekvienus rinkimus. Apie Stambulo konvenciją skalambija ant kiekvieno kampo, o juk tai nauja genderizuota (seksualiai orientuota) konstitucija, genderizuoti įstatymai, naują genderizuota švietimo sistema, genderizuota žiniasklaida, kurios paskirtis “šviesti” genderizmo, nauja policinė priežiūros sistema nepaklusniems. Tam randa ir laiko, ir noro, ir lėšų.

 

 

 

 

Ir Jūs       2018-06-18 8:01

tikite šituo politikos chameleonu kaip Juozaičiu?

Bestija yra ne tik       2018-06-18 7:42

kontroliuojamos demokratijos, ji - politinės korupcijos garantas ir “stogas”.

Urbšys vos ne kasdien       2018-06-18 7:33

iškepa populistika kvėpuojantį str. Kaip jam pačiam tinka jo mintys dėl vadžios, tai net nerealiai: “Ir suserga jomis kiekvienas, kuris įgijęs valdžios galių ima manyti, kad dovana – tai jis, o ne jį išrinkę žmonės.” manau, kad jis labiausiai trokšta patapti LR prezidentu, tik 12 sek. vaizdo įrašas , po kurio balsavo už Venckienės įkalinimą (utriruoju), nerodo jo proto gilumo, įžvalgumo.. Taigi, jau žinome, kad šio sosto sieks Pavilionis (miršta , kaip nori tapi JE), Ušackas, R.Paksas (gal ir galėtų, bet ar surinks balsų...), Nausėdas (iškart parduotų su visomis plunksnomis Švedijai), Urbšys (dar nepareiškė, bet tikisi, kad jį “pakvies”), A.Juozaitis (populistas, rentininkas, paskutiniu momentu išduodantis), Bakas, gastroliuojantos po Lietuvą. O, tiesa, juk Skvernelis Nr. PIRMAS. Tik aš už jį nebalsuosiu, nes 240 policininkų sutepė jo mundurą visam likusiam gyvenimui, deja. Kas daugiau? ei, į ratelį kas daugiau? Karbauskis, jei prirems ir pasodins Masiulį bei visą korupcionierių šutvę, galės pretenduoti į JE sostą. Juk runkeliai iš laimės, kad grybei apkaltą suraitys, tikrai balsuos už jį. Bakas dar per silpnas, nors irgi NORI…

gerb. Urbšy       2018-06-18 6:43

Mes neturim laukti kol Maskva su jais susidoros, o turim susidoroti patys. Ar jau mes tapom tokie geriečiai, kad gailimės niekšų KGB-istų. Buvusių KGB-istų nebūna. Kas išdavė vieną kartą, bus išduotas ir ir kitą, ir trečią kartą.

to Viskas būtų gerai       2018-06-18 0:20

Lenkų rinkikimų akcijos frakcija siūlo išslaptinti prisipažinusius KGB agentus! 2018 06 14 STENOGRAMA P.Urbšys :
(...)Jei­gu mes kal­ba­me apie ši­tą įsta­ty­mo pro­jek­tą, tai tik­rai rei­kia pri­pa­žin­ti, to­kių trem­čių ne­bū­tų bu­vę, jei­gu ne­bū­tų bu­vę ko­la­bo­ra­vi­mo su oku­pan­tais. Bū­tent ši­tas įsta­ty­mas yra nu­tai­ky­tas į tuos as­me­nis, ku­rie iš­drį­so pa­ro­dy­ti ne­lo­ja­lu­mą KGB ir sto­ti at­si­kū­ru­sios vals­ty­bės pu­sėn. Da­bar su jais su­si­do­ro­ti sie­kia. Aš ne­ži­nau, gal jūs tu­ri­te ki­tų min­čių, bet S. Skri­pa­lio at­ve­jis yra aki­vaiz­dus pa­vyz­dys, ką jie da­ro su tais, ku­rie at­si­sa­ko ben­dra­dar­biau­ti ir iš­duo­da KGB duo­tą prie­sai­ką. Pas mus bir­že­lio 14 die­ną sie­kia­ma pri­im­ti įsta­ty­mą, kad bū­tų su­si­do­ro­ja­ma su tais as­me­ni­mis, ku­rie sto­jo vals­ty­bės pu­sėn ir su­ti­ko ap­si­spręs­ti veik­ti prieš KGB. Šiuo me­tu Ru­si­jos žval­gy­bai, ku­ri no­ri pa­nau­do­ti bu­vu­sią KGB agen­tū­rą, yra ne­ra­mu, ku­ris gi čia tas bu­vęs agen­tas yra pri­si­pa­ži­nęs, ku­ris yra ne­pri­si­pa­ži­nęs.(...) Aš ti­kiu, kad įsta­ty­mo ini­cia­to­rius tu­rė­jo vi­sai ki­tų in­ten­ci­jų, bet kar­tais gy­ve­ni­me taip at­si­tin­ka. No­ri ge­riau, bet iš­ei­na blo­giau.

Viskas būtų gerai,       2018-06-17 23:41

jei Urbšys neprieštarautų kgbistų išslaptinimui, bet prieštarauja… Ir manyk, žmogau, tada kaip nori…

Dvasios kalavijas, o ne blogio toleravimas        2018-06-17 19:54

Grybauskaitė ir forma, ir turiniu yra eurokomunistė (tai pati patvirtino ir žodžiais, ir politiniu veikimu).
Todėl ji iš esmės priešiška Vakarų civilizacijai ir Europos krikščioniškam paveldui bei pašaukimui.
*******************************
Dėl bandymų reanimuoti politinę kultūrą:
po Kristaus nėra ir nebus jokio kito pagrindo, kaip Tikėjimas iš malonės ir nuoseklus mąstančio dvikojo sudorinimas (nes moralia būtybe negimstama).
Dabar gi milijardai metami antikristinių ideologijų skleidimui, jaunimo seksualizavimui (skaistumo dorybės išniekinimui). Su priešu, kuris jau mirtinai sužeistas, su niekšais, kovojama, o ne debatuojama. Melo tėvas - dvasinė būtybė, todėl supančiojamas tik dvasiniais ginklais. Tai besąlygiškai galioja ir politikams: dvasioje - jokių kompromisų. Šv. Petras buvo kietas vaikinas - Uola. NK

Tikrai       2018-06-17 16:17

Tiesiog nekenciu Grybauskaites, nieko baisesnio nesu mates gyvenime, uz jos juodus isgamos darbus pragaras,

V.Landsbergis       2018-06-17 15:59

užkulisiuose stumdė prezidentines figūras būsimiems rinkimams,kol netikėtai į areną neišėjo A.Juozaitis.Tai dabar Vytautas plūstasi vos ne kiekvieną dieną delfyje.O vis veidmainiškai dejuodavo,kad jie neturi valdžios.Dabar tai tikrai neturės.Einamu etapu,kad išlikti, balsuoti reiktų tik už Juozaitį.

P. Urbšį       2018-06-17 15:54

Gerai pavarei. Grybauskaitė komunistinė eretikė, kitaip erkė.

Dalužei iš Salomeikos       2018-06-17 15:52

Žmogaus Teisių deklaracija:
Dvidešimtas straipsnis
  Kiekvienas žmogus turi teisę į taikių susirinkimų ir asociacijų laisvę.
  Niekas negali būti verčiamas priklausyti kokiai nors asociacijai.
 
Dvidešimt pirmas straipsnis
  Kiekvienas žmogus turi teisę dalyvauti valdant savo šalį tiek tiesiogiai,tiek per laisvai išrinktus atstovus.

  Diktatūros Lietuvos visuomenė ,manau,nepakęs.Komunistiniam diktatui kelio atgal
Lietuvoje nėra ir nebus.Šiandien tulpės ir neužmirštuolės mūsuose įgauna kitokią
prasmę.

Diagnozė       2018-06-17 15:36

putinizmo, brežnevizmo ir stalinizmo samplaika ir prieštaraujantys vienas kitam teiginiai pranešime - ne naujiena. Taigi liga chroniška.

Šekspyras       2018-06-17 14:31

Įsislaptinęs ar neįsislaptinęs? Štai kur klausimas.

progreso dėsnis       2018-06-17 10:14

Valstybei artėjant link morgo, diagnozių kiekis didėja geometrine progresija.
Lietuvos kelio pabaigos finalas- skrodimo išvada.


Rekomenduojame

Alina Laučienė. Kada mokytojo profesija bus prestižinė? (I dalis)

Daniel Pipes. Migrantai iš Artimųjų Rytų turi likti savo kultūrinėje zonoje

Andrius Švarplys. Kaip greitai keičiasi mūsų konservatizmas

Vokietijoje gėjams, lesbietėms ir migrantams išskirtos atskiros stovėjimo vietos automobilių aikštelėse

R. Jankūnas. Atsakymas prof. A. Ambrozaičiui: kaip patikrinti, ar vakcinų klinikiniai tyrimai baigti

Jungtinės Tautos nori uždrausti genderizmo kritiką

Vidmantas Misevičius. Mėlynas herbas – nauja norma?

Danutė Šepetytė. Auka ant dvasiškai merdėjančios valstybės altoriaus

Ir vėl tie velnio „kringeliai“ QWX

Almantas Stankūnas. Apie Nacionalinio susivienijimo kandidato Ramūno Aušroto rezultatą neeiliniuose Trakų raj. mero rinkimuose

Suomijos valdžios tyrimas. Migrantai stipriai išsiskiria seksualinių nusikaltimų statistikoje

Vengrija Lenkijos pusėje – reikalauja ES gerbti narių suverenitetą

Tomas Čyvas. Savivaldos dienos proga – politologo žinia: savivaldos Lietuvoje nėra

Justas Sakavičius. Galimybių pasas nepasiekė savo tikslų

Bausmės ir Sankcijos. Marijus Velička

Kard. Sigitas Tamkevičius. Dievas ar Mamona?

Marius Parčiauskas. Lepanto mūšis už katalikybės kūną ir kraują

Vytautas Sinica. Neleisti žmonėms gyventi normalaus gyvenimo!

Karikatūristo žvilgsniu

Nacionalinis susivienijimas apie kainų kilimą: „Energetikos rinkos liberalizavimo žalos klausimą reikia kelti ES mastu“

Nacionalinis susivienijimas. Pareiškimas dėl elektros energijos ir dujų kainų kilimo ir jo valdymo

Lenkija atsakė ar laikysis visų Briuselio nurodymų

Vytautas Sinica. Kažkas neįtikėtino vyksta Vilniaus savivaldybėje

Kvietimas pasirašyti peticiją prieš surogacijos įteisinimą Lietuvoje

Jungtinės Karalystės universitetuose kursai apie rasinę įvairovę ir genderistinę tapatybę taps privalomi

Laisvūnas Šopauskas. Ar Nidos Vasiliauskaitės individai apgins savo laisves ir teises? (II)

Iš propagandos frontų. Linas Slušnys: „Mielieji, pasiskiepykite kuo greičiau – nereikės mirti natūralia mirtimi“

Gintautas Terleckas. Barbarai

Alvydas Mozeris. Apie A. Dulkio paskelbtas žiurkių lenktynes: kuo didesnis sergamumo rodiklis, tuo didesnis šansas merui gauti premiją...

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“. Versija: dujų kainos sukeltos sąmoningai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.