Partijos

Povilas Urbšys. Partinių broilerių perėtojams jaukiausia erdvė – gardas

Tiesos.lt redakcija   2015 m. liepos 29 d. 14:08

16     

    

Povilas Urbšys. Partinių broilerių perėtojams jaukiausia erdvė – gardas

Praėjusią savaitę Seimo narė Rasa Juknevičienė ėmėsi politologo darbo ir viešai aptarė savivaldybių tarybų rinkimų rezultatus Panevėžyje. Konservatorių partijos rinkimų štabo vadovei ir Panevėžio krašto konservatorių koordinatorei prireikė šimto dienų, kad atsikvošėtų nuo konservatorių pralaimėjimo Aukštaitijos sotinėje.

Savo pasvarstymuose panevėžiečių apsisprendimą nesitaikstyti su nekompetencija ir išsikerojusia korupcija miesto savivaldybėje Seimo narė įvardijo – nei daug, nei mažai – kaip grėsmę nacionaliniam saugumui. Jos manymu, Panevėžyje susidarė vienintelė Lietuvoje valdančioji koalicija be partijų, „taigi be atsakomybės, be vidinės kontrolės, be ryšio su kitomis valstybės valdžiomis“.

Šie jos teiginiai, švelniai tariant, neatitinka tikrovės, nes į visuomeninio rinkimų komiteto KARTU sudarytą plačiąją koaliciją įėjo visų išrinktų partijų atstovai, išskyrus konservatorius, liberalus ir „tvarkiečius“, kurių nė vieno kandidato neišrinko į miesto tarybą. Seimo narės Rasos Juknevičienės „konsoliduojančios“ veiklos dėka keturi iš šešių miesto tarybos narių, išrinktų pagal Panevėžio konservatorių partijos sąrašą, už apsisprendimą prisijungti prie koalicijos buvo išmesti iš partijos – konservatorių partijos vadovybė įžiūrėjo didelę grėsmę pačiai partijai, nes ši koalicija tapatinama su buvusiu konservatorių partijos iždininko Vito Matuzo skriaudėju.

Bet tiektos – tai, jog Rasai Juknevičienei atrodo, kad jei koalicijoje nėra dviejų konservatorių ir dviejų liberalų, vadinasi, koalicijoje nėra ir jokios partijos, ne svarbiausias dalykas.

Kur kas svarbiau ne tai, kaip ji vertina koaliciją Panevėžyje, bet tai, kaip Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarė suvokia demokratiją. Jos manymu, vienas iš kertinių demokratijos akmenų – stipri politinė sistema su stipriomis politinėmis partijomis. Bet toks politinių partijų galių fetišizavimas būdingas ne demokratinių politinių sistemų atstovams, o totalitarinių režimų politikams – būtent jiems būdinga sureikšminti politinių partijų galias ir jas iškelti aukščiau tautos pilietinių galių. Būtent tokioje iškreiptoje visuomenėje politinės partijos uzurpuoja visas valstybines sritis. Tokiose visuomenėse pilnavertis dialogas tarp individo ir politikų nevyksta – tokiai sistemai individas reikalingas tik kaip paklusnus sraigtelis.

Tai, kad Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarė po 25 metų demonstruoja totalitarinės politinės sistemos politiko mentalitetą, yra daugiau negu keista. Bet gal tai paaiškina, kaip susiformavo viena pagrindinių politinių problemų? Kodėl šiuos 25 metus buvo užgniaužiamas pilietinis nepartinis veikimas, nors dar 1992 metais referendumu priimta Konstitucija vienareikšmiškai pripažino teisę dalyvauti politiniame gyvenime ir partijoms, ir nepartiniams valstybės piliečiams? Gal būtent todėl Lietuvos Respublikos konstitucinė nuostata – kad ir nepartiniai galėtų save iškelti savivaldos rinkimuose – galėjo būti realizuota tik 2011 metais, t. y. praėjus 19-kai metų nuo Konstitucijos priėmimo?

Bet toks požiūris būdingas ne vien konservatorių partijos vadovams – partines galias jie suvokia kaip sovietiniais laikais. Jų manymu, partijos interesai visada atitinka žmonių interesus, nors pats gyvenimas liudija, kad taip nėra: savo nusivylimą partijomis žmonės kai kuriuose miestuose pademonstravo pasirinkdami alternatyvą – visuomeninius rinkimų komitetus.

Seimo narė Rasa Juknevičienė prisimena Sąjūdį kaip didžiausią savo gyvenimo stebuklą. Tačiau ji pamiršo, kad… Sąjūdis atsirado kaip nepartinis nacionalinis pilietinis judėjimas, kaip pasekmė tokios politinės sistemos, kur politinė partija buvo vienintelė teisinga ir neklystanti.

Mano įsitikinimu, partijas žudo ne visuomeniniai rinkimų komitetai, o pačių partijų vadovai, kurie politines partijas pavertė savanaudiškais dariniais, kuriuose klesti intrigos ir padlaižiavimas: „Įsigali suvokimas, kad partijai tereikia postų ir pergalių, o pergalei tereikia įvaldyti tam tikrus išorinius įgūdžius ir gudrybes. Tokie „konservatyvūs“ momentai, kaip politikos turinys, idėjos, asmenybių branda, garbingos demokratinio žaidimo taisyklės tampa nesvarbūs ar net kliudo. Pamažu tampame „partinių broilerių perykla“ [...]“.

Tai ne kokio nepartinio atskalūno visuomenininko pastebėjimai, o ilgamečio konservatorių partijos nario ir ideologo Manto Adomėno atvirumo akimirkos atodūsis.

Tačiau tokioms politikėms kaip Rasa Juknevičienė tai neatrodo tragedija. Jai „broilerių tipo“ partijos – nacionalinė vertybė, kurią visomis išgalėmis turėtume stiprinti, nes būtent tokio tipo partijose rasos juknevičienės jaučiasi kaip žuvis vandenyje, o išeiviai iš tokių „partinių broilerių peryklų“ kaip Naglis Puteikis ieško naujų galimybių sukurti panašias peryklas dirbtiniu būdu apjungdamas mažąsias partijas.

Deja, „partinių broilerių“ perėtojams jaukiausia erdvė – gardas. Gal todėl mūsų politinė sistema daugiau panaši ne į demokratinę, o į gardinę, paklusniai susigūžusią aplink perėtojus. Jei visuomeninių rinkimų komitetų laimėjimai savivaldybių tarybų rinkimuose padėtų pralaimėjusioms partijoms atsikratyti totalitarinio mentaliteto „partinių broilerių“ perėtojų, nuo to būtų geriau ne tik mūsų politinėms partijoms, bet visų pirma Lietuvos žmonėms, kurie pavargo nuo neklystančių savim patenkintų partokratų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Klausimuksui Atsakymuksas       2015-07-30 21:23

Nemanyk, kad čia komentaruose amsi vien šunyčiai. Kartais suloja ir pac šuva Pifas. Bet Pifas nėra tox raštingas, kad ką nors pac protingai parašytų ar atsakytų į tiesius klausimuksus, todėl ir nematome jo viešai išeinančio paaiškinti į tūkstantį ir vieną neatsakytų klausimuksų.

o man idomu       2015-07-30 19:06

Kodėl Landsbergis 1952m. įstojo į komjaunimą,kai tuo metu Lietuvoje dar tebevyko partizaninis karas

man idomu       2015-07-30 18:23

Kodel Urbsys nekencia Venckienes.,???

> Klausimux 2015-07-29 16:13        2015-07-29 21:33

“Ar kada nors išgirsim pono Puteikio nuomonę šiuo klausimu? Imtų ir tėkšteltų straipsnį. Dabar gi tik jo šunyčiai amsi komentaruose”.

Geras pasiūlymas - tiesos.lt galėtų jį iškamanatinėti. Niekur nesidėtų tas piratas, privalėtų atsakyti į visus patogius ar nepatogius klauisimus.

Liepa       2015-07-29 19:42

Seniai nebesimato skirtumų tarp sisteminių partijų: ar koncervatoriai,ar socdemai, liberalai ar darbiečiai -vieningai draugiškai spjaudo į Lietuvos žmonių interesus.Bjauru buvo klausyt jų interpretacijas po AE referendumo, pensijų nurėžimo,Lito panaikinimo, referendumo dėl Žemės sužlugdymo ir kt.//
Dar viienas pavyzdys -2014m. koncervatorius Vytautas Landsbergis, socdemas Justas Paleckis ir liberalas Leonidas Donskis ES parlamente pritarė skandalingai austrų parlamentarės Ulrikės Lunaček rezoliucijai. Ši rezoliucija ragina Europos Sąjungą ir jos valstybės parengti veiksmų planą, skirtą apsaugoti lytinių marginalų: lesbiečių, gėjų, vadinamųjų biseksualių, translyčių ir interseksualių (LGBTI) asmenų teises.//
Yra vieninga Lovio partija, turinti frakcijas atseit su ‘skirtingom ‘partinėm ideologijom.//

Kas gerai pazystate Urbsi?       2015-07-29 18:27

Reikia gerai pazinti zmogu jeigu norite pasakyti ar jis teisingas ar ne ,geras ar blogas???Taip Lietuviai ir sapnuoja jau 25m.Ismeta gerai mokanti pliurpti ir visi “ura” Kol Tauta neismoks mastyti savo gslvom dar 75m.Lietuva valdys KGB!

Supratimas.       2015-07-29 18:19

    Daug tiesos pasakyta. O ko gi galima norėti iš funkcionierių-sovietų palikuonių, kurie supranta tik “sovietinę demokratiją” - visi turi partijos vykdomą politiką  “suprasti teisingai”. Tie, kurie nesupranta yra valstybės priešai…

kaip lengvai plauna smegenys       2015-07-29 17:21

Urbsys patikliems zmonems.Man Urbsio elgesys ir darbai labai NEPATINKA!O pliurpalai ir lieka pliurpalais akalaniems broileriams lesalas!

asas       2015-07-29 17:17

Pirmiausiai i ta garda reiketu patalpinti pati Urbsi!Nemanyk jog taves niekas neperpranta???

Beta       2015-07-29 16:55

Kaip Juknevičienė suvokia demokratiją?
Labai paprastai- demokratija tai Ji ir Kubilius. Pagal Konstituciją Suverenas tai tauta, sakote? “Tauta nesubrendusi”. Ir kol Juknevičienė bus valdžioje, subręsti tautai nenumatyta. smile

Aha       2015-07-29 16:14

Panevezis prades valyma…teip sakant,ishgaidins visus broilerius aptvaruose.

Klausimux       2015-07-29 16:13

Ar kada nors išgirsim pono Puteikio nuomonę šiuo klausimu?
Imtų ir tėkšteltų straipsnį. Dabar gi tik jo šunyčiai amsi komentaruose.

partiniai...       2015-07-29 15:44

okupacijos laikais partiniai buvo kaip keiksmažodis: karjeristai, vagys, cinikai
tas pats ir dabar - nėra ir negali būti padorių žmonių tarp partinių.
jei koks vienas pasitaiko - tai tik išimtis, kuri patvirtina taisyklę.

Kaip sakė vienas žmogus       2015-07-29 15:05

Жадность и подлость человеческая не имеет границ. Va tokia yra juknevičienė ir visi konservatopriai su liberastais.

Kol       2015-07-29 15:00

Lietuvoje bus tokios juknevičienės, kubiliai, landsbergiai, adomėnai , razmos ir masiuliai nesvarbu kokios partijos, tol Lietuva risis į bedugnę.Ar ne laikas parodyti jiems kariotiškių savartyną?

Rita       2015-07-29 14:56

PAGARA PANEVEZIECIAMS .


Rekomenduojame

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Algimantas Rusteika. Apie teisingumą

Andrius Švarplys. Emanuelio Macrono žinia Rytų Europai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.