Povilas Urbšys. Kas, Seimo sprendimu, nusipelnė gyventi geriau?

Tiesos.lt redakcija   2014 m. spalio 2 d. 0:50

15     

    

Povilas Urbšys. Kas, Seimo sprendimu, nusipelnė gyventi geriau?

Seimas, pradėjęs rudens sesiją, visai Lietuvai garsiai paskelbė: atsitiesę po pasaulinio ekonominio sunkmečio, mes jau galime ir privalome padėti Lietuvos žmonėms pajusti ekonomikos augimą.

Deja, stebint Seimo priimamus sprendimus, kyla klausimas: kas tie žmonės?

Dar praėjusiais metais Seimas priėmė įstatymą, kuriuo įpareigojo Vyriausybę iki šių metų gegužės 14 d. paruošti valstybės tarnautojams sumažintų atlyginimų kompensavimo tvarką. Deja, Vyriausybė su ją remiančia dauguma Seime pademonstravo visišką teisinį nihilizmą ir iki nurodytos datos minėtos tvarkos neparuošė. Prasidėjus rudens sesijai, Seimo dauguma įteisino įstatymo nesilaikymą pataisa ir nukėlė kompensavimo tvarkos nustatymą kitiems metams. Jeigu Seimas ir Vyriausybė reikalauja iš valstybės tarnautojų įstatymo laikymosi, bet patys jų atžvilgiu demonstruoja teisinį nihilizmą, kalbėti apie tai, kad valstybės tarnautojas nepažeidinės įstatymų žmogaus atžvilgiu, mes jau nebegalime. Štai tokiu būdu ugdomas valstybės tarnautojų „lojalumas“ valstybei ir jos žmonėms.

Praėjusią savaitę Seime buvo priiminėjamas įstatymo projektas, susijęs su grąžinamos pensijų dalies paveldimumu. Seime kartu su kitais parlamentarais inicijavau įstatymo pataisą, kurioje buvo nurodyta, kad grąžinama pensijos dalis būtų paveldima mirusio pensininko artimųjų. Vyriausybė apskaičiavo, kad pensininkams už neteisėtai sumažintas pensijas turi būti grąžinta 450 mln. Lt. Jeigu ta suma jau yra skirta ir įsipareigota ją išmokėti iki 2015 metų, logiška, kad turi būti grąžinta tai, kas numatyta – nesvarbu, ar žmogus gyvas, ar ne.

Pataisos priešininkai teigia, jog pensija negali būti paveldima. Seimo nariams, kurie kaip Algirdas Sysas galvoja, kad pensija nėra nei stalas, nei butas, jog būtų galima ją paveldėti, belieka priminti – pensininkui paskirtos Valstybinio socialinio draudimo pensijos paveldėjimą reglamentuoja Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 41 straipsnis. Jame nurodyta, kad pensininkui mirus, to mėnesio pensija išmokama jį palaidojusiems asmenims. Taigi, jau šiame įstatyme fiksuota, kad pensija yra paveldima. Antra, Europos Žmogaus Teisių Teismas pensijas sieja būtent su teise į nuosavybę. Todėl galbūt neatsitiktinai nė viena Europos Sąjungos valstybė nesikėsino į jas. Latvijoje ir Estijoje pensijos, net esant sudėtingai situacijai nebuvo mažinamos. Lietuvoje buvo nueita kitu keliu – ekonominė situacija stabilizuota socialiai pažeidžiamiausios grupės sąskaita. Trečia, Konstitucinis Teismas konstatavo, kad pensija yra nuosavybė, saugoma Konstitucijos, todėl logiška, jog kompensuojama pensijos dalis būtų paveldima.

Pagal statistiką per metus numiršta 28,5 tūkst. pensijų gavėjų. Iš jų – 22 tūkst. senatvės, 6,5 tūkst. – gaunantys invalidumo pensijas. Taigi, per kompensuojamą laikotarpį, kuris apima 2012–2015 metus, grąžinamos pensijos dalies nesulauks apie 85,5 tūkst. žmonių. Kai Seime A. Sysas manęs paklausė, ar aš noriu, kad pensijos didėtų, iš pradžių nesupratau jo klausimo esmės: kaip pensijų didėjimas gali būti siejamas su grąžinimu to, kas buvo iš žmonių atimta. Bet, pasirodo, logika labai paprasta – nesvarbu, kad ekonomika auga, pensijos didės pačių pensininkų sąskaita: kuo daugiau pensininkų išmirs, tuo daugiau atsiras pinigų pensijų didinimui. Šia logika vadovaujantis: geras pensininkas – miręs pensininkas…
Seimo kadencijos pradžioje susiformavusi socialdemokratų, Darbo partijos, partijos „Tvarka ir teisingumas“ valdančioji dauguma gražiai kabėjo apie socialinį teisingumą. Bet, pasirodo, mūsų politikai žmogų myli širdimi tada, kai yra mažumoje, o atsidūrę valdančioje daugumoje pradeda žmogų mylėti partiniu pusrutuliu. Būtent Darbo partijos, socialdemokratų, partijos „Tvarka ir teisingumas“ bei dalies Liberalų sąjūdžio Seimo narių balsais įstatymo pataisa dėl kompensuojamų pensijų dalies paveldimumo buvo atmesta.

Būtent tuomet, kai demonstruojamas atviras teisinis nihilizmas valstybės tarnautojų atžvilgiu ir ciniškumas pensininkų atžvilgiu, Seimo narių daugumos balsais priimamas įstatymas, palankus azartinių lošimų magnatams. Pasirodo, įvedus eurą, šio verslo atstovai gali patirti nuostolių, kadangi lošimų automatai pritaikyti vieno lito monetoms, tad keičiant litą į eurą jiems padidėtų lošimo automatų perprogramavimo sąnaudos. Prisidengiant šia priežastimi dar vasaros pradžioje Seime buvo pasiūlytas projektas į lošimo automatą įmetamą litą prilyginti vienam eurui. Dalis Seimo narių sukilome prieš akivaizdžiai korupcinio įstatymo projekto prastūmimą.

Rudens sesijos pradžioje Seimo narys Petras Gražulis suformulavo siūlymą – vieno lito statomą sumą paversti 0,5 euro. Tokiu būdu azartinių lošimų verslo magnatams 1 litas po euro įvedimo taps 1,72 Lt, o likusiems, nesusijusiems su šiuo verslu, tame tarpe valstybės tarnautojams ir pensininkams, 1 litas bus keičiamas į 30 euro centų.

Už tokį socialinį jautrumą azartinių lošimų verslui Seime balsavo dauguma Socialdemokratų partijos, Darbo partijos bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos narių.

Po tokių sprendimų jau visiškai aišku, kuriems žmonėms Seimo dauguma įsipareigojusi padėti pajusti ekonomikos augimą.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Avinu banda       2015-11-13 20:55

Klauso KGB pliurpalu ir dar tais pliurpalais tiki.Mastykit savo galvom,suprasit kas teisinga o kas tik daro teisuolio ivsizdi!

Gal i Prezidentus ruosiesi?       2015-11-13 20:51

Kad cia taip svariai ir teisingai “giedi”???Kiek zinau paties siekiai yra visai kitokie negu cia taip maloniai rasai!

šIAULIETĖ       2014-10-3 19:15

esu pensininkė , seku spaudą ir atskiriu pelus nuo grūdų . Skaudu kai visą laiką komentaruose kaltinami dėl balsavimų tik pensininkai , kai tuo tarpu jaunimas iš viso neina balsuoti .Grybauskaitė sublizgėjo užsienio akimis , o Lietuvai , žmonėms neišpildė nė vieno punkto .

to> taip ir rūtai       2014-10-3 7:25

taip reikia balsuoti už nepriklausomus kandidatus, bet dar sarašinių nepanaikino, todėl reikia tą sarašinių biletenį viosiems išbraukti ir padaryti negaliojančius.
ruta niekas netrukdo iseiti i taikius mitingus pries politiku vykdoma savo tautos genocida, bet valdžiagyviai į taikius mitingus visą laiką spjovė. Va kai keletą kartų bus sudaužyti seimo ar vyriausybės langai nustos spjaudyti ir pradės klausyti reikalavimų.

taip       2014-10-2 21:37

Ačiū parlamentarui. Tai garbingas sąžiningas žmogus. Gaila pensininkų. O jie visgi yra dar jėga. Kaip juos įtikinti, kad reikia jau pradėti balsuoti ne už partinius, bet už nepriklausomus kandidatus - tokius kaip Povilas Urbšys. Būtų tokių daugiau - pamažu viskas keistųsi.

Ko gero       2014-10-2 18:00

eutnazijas iteisinsm pirmi.Teko tokia beveik nauja idomybu,mokslo faktu knyga vartyt-ten tvirtina,kad lietuviai sumuse savizudybiu rekorda,zudomes 3 kart daznau,nei pasaulo vidurkis,5 kart dazniau nei JAV,6 kart nei JK -Anglijoje.Geriau zudytis,nei reikalauti to,kas teisetai priklauso ?..O skola pensininkams ir lieka SKOLA,ne rona-neuzgis.Gal ir gerai,kad ta euro ives-galesim girtis kaip prmaujam ES,pasilyginti…

Letas Palmaitis       2014-10-2 15:09

Ne tik Lietuvoje “stipresniojo teisė”, bet visoje Vakarų demokratijoje:
kavkazcenter.com/russ/content/2014/10/01/106418.shtml
(tai nereiškia, neva ruskių Ordoje “geriau”, ten iš viso grynas banditizmas).

ruta       2014-10-2 13:48

Lietuvoje galioja stipresnio teise , tai gali buti aukstas postas , dideli pinigai ...
Kai demokratija yra tik butaforine , tai laukti , kad politikai prades rupintis ir eiliniais pilieciais , butu utopija . Kas trukdo iseiti i taikius mitingus pries politiku vykdoma savo tautos genocida ?

StasysG       2014-10-2 12:54

Gerai Autorius parašė, kad mūsų valdžioms “geras pensininkas – miręs pensininkas… ‘

Sta       2014-10-2 9:13

O AMB ir Adamkų pamiršai. Kas gali paneigti, kad jie yra pagrindiniai, nes valdė ilgiausiai…

Kartoju       2014-10-2 8:59

Yra tokia patarlė: -“Būsi nuolaidus ir kiaulė ant sprando atsisės”. Tai va, ant mūsų sprando atsisėdo ne kiaulė, o visas svinarnikas iš Gedimino prospekto. Kiaulė yra menkniekis, o kai atsisėda kraugeriška ir negailestinga daugiagalvė Hidra su gyvatės liemeniu, kuri šliaužia per visą Lietuvą skersai ir išilgai.
Ši pabaisa (gauja) dar kitaip vadinama valdžia. O šią pabaisą, kaip ne keista, užsiauginome patys, pradžiai dievinant jo Šviesybę Lietuvos nepriklausomybės apaštalą rezistentą patriarxsą Landsbergą, po to Kubilių, Grybauskaitę, dabar Butkevičių ir visus kitus išrinktus į seimą, prezidentūrą, į vyriausybę sėdinčią ant dvejų kėdžių. Mes šiai rujai plėšrūnų leidžiame visus 25 metus mus mulkinti, plėšti. Ši ruja pasivadinusią demokratinėmis (social-konserv-liberal ir t.t) partijomis. Jos mus maustė mausto ir maustys kol leisim joms sėdėti ant sprando. Ar sugebėsime kada nors nusimesti nuo sprando?

ANUPRAS       2014-10-2 8:06

Čia teismų sprendimai nevykdomi.Senesni žmonės gal prisimena,pokaryje buvo prievarta platinamos obligacijos. Jos po dešimties ar po dvidešimties metų buvo išperkamos.Vadinasi pasiskolino bet gražino,aišku po pinigų reformų kapeikas.Dabar pensininkai paskolino valstybei, be jokių garantijų.Patikėjo valdžios pažadais.Kadangi Lietuvoje dora,morali politika neegzistuoja.Taip PVM šilumai bus padidintas, maisto kainos, taipogi.Didės ir iš PVM surenkami pinigai.Štai tokia moralė-spausti silpnuosius

Iš tiesų       2014-10-2 7:44

keista,kad praėjus dvidešimt keliems metams po Nepriklausomybės atgavimo gyvename vis blogiau.Jau laikas pirštu rodyti į prastą valdžią.Ir trimis į save,kad netinkamai balsuojame.Pensininkai tempia save ir visus žemyn,garbindami Grybauskaitės stabą...Ukrainiečiai Charkove nuvertė Lenino stabą...Ilgai trunka tinginystė mąstyti.Ir brangiai….“Neturėk kitų Dievų,tik mane vieną”...

Ale       2014-10-2 6:32

šloviname valdančiųjų moto - VISKAS ŽMOGUI: kyla kainos -žmogui, didėja mokesčiai -žmogui, sąmyšis dėl transporto -žmogui, ir t. t. Kasdien šloviname besirūpinančius žmonėmis. Pabarstys manos (po litelį prie algos ir pensijos)žmogui, kad eitume į rinkimus.

Taigi       2014-10-2 2:58

Jokia naujiena, tai nuo 1990 m. vyksta. Kiaulės prie lovio nusipelnė gyventi geriau ir gyvens. O kitiems, kurie yra kvaili veršiai, užteks ir tokio gyvenimo, kurį valdžia jiems savo įstatymais nustatys.


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Algimantas Rusteika. Įsiklausykim, ką mums sako

Ramūnas Aušrotas. Lytiniai santykiai ankstyvame amžiuje yra gerai? Svarbu tik tai, kad jie būtų saugūs?

Lietuvos Sąrašas kviečia į forumą: nuo ko mus saugos „Laisvės patruliai“?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.