Prezidento rinkimai 2019, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Savivalda, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Povilas Urbšys. Kas nuoširdesnis: prof. V. Landsbergis ar R. Karbauskis?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. spalio 10 d. 0:04

16     

    

Povilas Urbšys. Kas nuoširdesnis: prof. V. Landsbergis ar R. Karbauskis?

Artėjant savivaldybių tarybų rinkimams visuomeniniai rinkimų komitetai vėl tapo diskusijų objektu. Ypatingai po to, kai Seime atsirado noras leisti partijoms sudaryti koalicijas su visuomeniniais rinkimų komitetais. Konservatorių patriarchas prof. V.Landsbergis be užuolankų tai įvardijo kaip ketinimą įteisinti „gaujelių demokratiją“.

Nieko naujo. Gerbiamas profesorius bet kokias nuo konservatorių nepriklausančias nepartines pilietines iniciatyvas – judėjimus ar komitetus – jau seniai pravardžuoja „krutėjimais“, „bildėjimais“, „chebrytėmis“, „būreliais“. O Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio norą įteisinti koalicijas su tais neaiškiais dariniais įvertino kaip jo silpnumo išraišką.

Į tokį profesoriaus bakstelėjimą nedelsiant sureagavo „valstiečių“ vadas Ramūnas Karbauskis primindamas Konstitucijos nuostatą, draudžiančią primesti žmonėms vien partinius formatus, renkant savo atstovus į valdžią.

Aritmetiniais skaičiavimais, 2015 metais į savivaldybių tarybas buvo išrinkti 1326 kandidatai iš partinių sąrašų ir tik 120 – iš visuomeninių rinkimų komitetų. Merų rinkimus laimėjo 56 partiniai kandidatai ir tik 4 iš komitetų.

Nežiūrint į tai, kad iš partinių sąrašų išrinkta 11 kartų daugiau savivaldybių tarybų narių negu iš komitetų sąrašų, vis tiek biudžetinėms partijoms tokie rezultatai prilygo šalto dušo efektui. Ypatingai konservatoriams, kurie prarado valdžios citadeles Kauno ir Panevėžio savivaldybėse.

Bet konservatoriams nėra to blogo, kas neišeitų jiems į gerą. Jeigu ne tie praradimai, kažin ar konservatorių šulai būtų suskatę „greituoju būdu“ parsikviesti iš Briuselio naujos kartos Landsbergį.

Paradoksas čia tas, jog jei ne prof. V.Landsbergio keikiami visuomeniniai rinkimų komitetai, tai nežinia kada būtų pajudėjęs iš partijos pirmininko posto nepajudinamas Andrius Kubilius.

Žinoma, padėkos už tai nei iš gerbiamo prof. V. Landsbergio, nei iš G. Landsbergio komitetai nesulauks.

Bet tikiuosi, kad kada nors, tegul ir tolimoje ateityje, kai Lietuvoje politologija iš ideologinių pievų sugrįš į mokslo sritį. Gal tada atsiras ir politologas, kuris sugebės moksliškai pagrįsti visuomeninių rinkimų komitetų teigiamą indėlį į konservatorių partijos atsinaujinimą.

Kol politologai brandina savo gilią mintį, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis mūru stoja ginti visuomeninių rikimų komitetų. Vienam iš atkurtos nepriklausomos Lietuvos Respublikos demokratijos architektui Vytautui Landsbergiui jis priminė, kad „Konstitucinis Teismas jau prieš aštuonerius metus pripažino, jog partijos ir politinės organizacijos – visuomeniniai rinkimų komitetai – yra lygiaverčiai rinkimų proceso dalyviai ir tiek vieni, tiek kiti yra būtini demokratiniam rinkimų procesui.“

O baigdamas pridūrė: „Registravau Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, kurios dar labiau užtikrintų šių abiejų rinkimų proceso dalyvių lygiateisiškumą“. Čia taip R. Karbauskis įvertina savo iniciatyvą įteisinti savivaldybių tarybų rinkimuose partijų ir komitetų koalicijas.

Už šias demokratines nuostatas būtų galima net kepurę nukelti prieš valdančiosios partijos lyderį, jei ne vienas BET.

Tame pačiame Seimo posėdyje, prieš R. Karbauskiui pateikiant pataisas, įteisinančias jo dabar reklamuojamą demokratinį lygiateisiškumą, LVŽS frakcijos deleguotas Seimo pirmininko pavaduotojas A. Nekrošius pristatė ir tokias Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymų pataisas, kuriose šis lygiateisiškumo principas paneigiamas šiurkščiausiu pavidalu. Ir vien tam, kad būtų įteisinta visuomeninių rinkimų komitetų narių prievolė deklaruoti savo ryšius su visais juridiniais asmenimis.

Po Seimo rinkimų į valdančiąją koaliciją kviečiami konservatoriai reikalavo „valstiečių“ išsiimti patikimumo pažymas iš VSD. Dabar A. Nekrošiaus stumiamomis pataisomis „valstiečiai“ būsimiems nepartiniams koalicijos partneriams nori uždėti prievolę pagrįsti savo skaidrumą deklaruotais ryšiais su valstybės ar savivaldybės institucijomis, su verslu ar viešosiomis įstaigomis ir su… gyvenamųjų namų, sodų bendrijomis, žvejų ir kitomis draugijomis.

Už šią pasiūlytą pataisą iš viso balsavo 72 Seimo nariai. Iš Valstiečių ir žaliųjų frakcijos su R. Karbauskiu priešakyje už ją pasisakė 43. Nė vienas iš balsavime dalyvavusių „valstiečių“ nesusilaikė ir nebalsavo prieš.

Tačiau ir po tokio „demokratijos“ spektaklio R. Karbauskis prisiekinėja: girdi, koalicijų sudarymą su visuomeniniais rinkimų komitetais jis siekia įteisinti ne iš politinio išskaičiavimo, o tik iš noro užtikrinti konstitucinį lygiateisiškumą visiems rinkimų dalyviams. Tad kas šiuo atveju yra nuoširdesnis? Prof. V. Landsbergis, atvirai dedantis į šuns dienas komitetus, ar R. Karbauskis, prisistatantis vos ne jų konstituciniu garantu, bet tyliai balsuojantis priešingai?

Beje, kuo toliau, tuo dažniau R. Karbauskis, tarsi koks naujųjų laikų Tadas Blinda, bando įsijausti į vadinamąjį „apačių“ vaduotojo vaidmenį. „Apačios“ pagal šią įvaizdžio schemą – tai žmonės, užspausti arogantiškų politikų ir partijų. Ar tai nuoširdi politinė pozicija, o ne dar viena poza, pasimatys ir iš to, kiek bus įdėta pastangų dar per šią Seimo kadenciją įgyvendinti nors du į rinkimų programą įsirašytus darbus: įteisinti tiesioginius seniūnų rinkimus ir teismų tarėjų instituciją.

Kol kas iki tokių „apačių“ nedrįstama nusileisti. Tačiau labai norisi tikėtis, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio R. Karbauskio žodžiai apie pilietinės demokratijos stiprinimą nėra tik įsijautimas į svieto lygintojo rolę.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

lee123       2018-10-19 10:27

For nike clearance  example bring back cheap jordans  to beats by dr dre  just jordan 6  using summaries mont blanc prices  in nike basketball shoes  your nike store  minute. moncler outlet uk  I intended mont blanc pen refills  at jordan 11  an nike outlet  earlier custom jerseys  time that nike outlet  will nike air max  carrying mont blanc fountain pen price  out nike shoes  a nike roshe  committing nike outlet  conclusion will nike store  involve nike outlet  as moncler women  exciting cheap jordans  as jordan 5  finger nails making jordans for sale  use nike air max  of under armour womens shoes  blackboard. mont blanc pen cost  The nike boots  primary Adidas Yeezy  reason nike basketball shoes  for moncler sale uk  which nike shoes for women  is the under armour outlet  pure nike basketball shoes  tedium mont blanc rollerball pen  of administering the louboutin shoes  actual beats by dre sale  the"Small to christian louboutin outlet  medium <a title=“nike store”

Stasys       2018-10-12 11:30

Ponas daktare, aš ne anonimas, esu Stasys pagal visus dokumentus ir rašau komentarus savo tikru vardu, Na, krikštytas buvau Stanislovo vardu. Blogai supratot apie mano paminėtą demokratiją. Turėjau omeny, kad nepiktybiškus, žmonių manymo komentarus, parašančius dažniausiai tiesą, ištrina. O tai ir yra nedemokratiškas gestas. O jūsų komentarą paminėjau tik tarp kitko. Matyt, pražiopsojo tas, kuris liepė ištrinti kitus arba jūsų titulas turėjo didesnį svorį. Negaliu pacituoti tų kelių , keleto komentatorių ištrintų komentarų, nes aš jų nefiksuoju, nors atmintyje ilgai lieka. Gero savaitgalio !

mįslė       2018-10-11 20:26

Kodėl portalas ir toliau publikuoja tokio tipo straipsnius?

mazgys       2018-10-11 20:18

Vajė, net baisu pasidarė smile tiesos.lt ar žinote? o čia ar kartais negalima traktuoti kaip viešo grasinimo, ko pasėkoje - prokuratūra su visomis iš to išplaukančiomis pasekmėmis?

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-10-11 16:54

to “Stasys     2018-10-11 14:05”. Labai demokratiškas gestas, nes dr. Jonas Ramanauskas rašo savo pavarde, vardu ir mokslniu laipniu, o ne kaip tamsta kažkokiu anoniminu Stasiu. Jauti skirtumą? Kiekvienas gali patikrinti, susisiekti, pasidalinti savo nuomone. Jauti skirtumą? Manau, kad ne. Be to, tiesos.lt žino, kad kai kuriuos komentarus išsaugau ekrano paveikslėlio pavidalu ir kai susikaups daugiau informacijos, tai patikrinsiu iš kur portalo tiesos.lt kojos dygsta už komentarų pašalinimus ir antikonstitucinę veiklą. O dabar galite pasiskaityti, kaip atrodo toks portalas alkas lt. Apie jį yra publikacija… jau užsišoko ne kartą. Tai atsibodo…

Skaitykite 2018-10-10 straipsnį “Alko niekšinga kova prieš LR Konstituciją”
http://www.laisvaslaikrastis.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=7397:alko-nieksinga-kova-pries-lr-konstitucija&catid=33&Itemid=141

Stasys        2018-10-11 13:05

Prieš kiek tai laiko buvo jo straipsnis ir keli komentarai su pastaba apie tas 12 sekundžių. Vieną tokį, kuris parašė, kad pasitikėti juo nemažna, tai jis ar jo kuris tai klapčiukas išdėjo tą komentatorių į šuns dienas, grubiai, įžeidžiančiai ... ir liepė administratoriui ištrinti visus komentarus, kurie pakritikavo jį. Tas ir buvo padaryta. Tiesa. dr.Ramanausko komentarą, kuriame taip pat buvo paminėta ta 12 sek. paliko. Tai argi tai demokratiškas gestas ? Man ir norisi išgirsti jo pasiaiškinimą, kodėl jis balsavo prieš N.Venckienę, kas, mano manymu, yra neteisingas, nešvarus, nepagrįstas puolimas prieš ją, manau, su tikslu ją galutinai sudoroti.

Tomas       2018-10-11 7:29

Tiems 80 -čiai kiekvieną sekundę reikia priminti kas jie tokie yra.Linkiu,kad žemė degtų po jų kojomis visur kur beeitų.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-10-10 23:33

P. Urbšys rašo straipsnius, kad tvirtai įrodyti, kad juo visiškai negalima pasitikėti. Štai, kad ir “Julius     2018-10-10 4:14”  primena. Išsivalyk P. Urbšį savo sielą ir po to ką nors kalbėk.

Pikc       2018-10-10 23:27

Na, nežinau - kai autorius paspartėjusią konservatnykų degradaciją link fanatiško homsomolo chunveibyno vadina “atsinaujinimu”, tai ką aš žinau… Man tai čia paspartėjęs lavono irimas įsijungus “anucus broileroideus neocomunisticus vulgaris” bakterijoms. smile

Na gal       2018-10-10 20:20

ir būtų gerai,bet jei sako ar siūlo Karbauskis tai jau negerai,nors ten ir gerai:).

Misteris       2018-10-10 17:48

“Dėdulė” yra nuoširdesnis.
Jis PASYVIAI rūkė KGB šulų išpučiamą “BIELOMORO” dūmą nuo pat paauglystės.Užsikoncervavęs…

Meteoras       2018-10-10 11:07

Sakykit, o koks Karbauskio ryšys su LDDP ir jos “Šatrija”?

grumstas       2018-10-10 10:49

Pagirčiau Urbšį , jeigu jis nagrinėtų kiek ir kaip tos pataisos ir nauji įstatymai dėl visuomeninių judėjimų paveiktų į vieną ar kitą pusę Lietuvos politinį ir ekonominį gyvenimą. Man visiškai neįdomu gylintis dėl tų dviejų politikų nuoširdumo ar nenuoširdumo- mes iš jų darbų nuveiktų žinome , kuris katinas iš jų geriau gaudo peles. galėjai paanalizuoti perspektyvą , su kokiais pavojais ar laimėjimais susidurs visuomenė priėmus šį įstatymą. tai ir straipsnis būtų aktualesnis ir brandesnis. Nusibodo matyti Landsbergių ir Karbauskio pavardes viena šalia kitos ir lyginti juos. Žinome ką nuveikė Landsbergiai, o dabar norime kad Karbauskiui nebūtų trukdoma irgi taisyti padarytas klaidas , kurios dažnai ribojosi su nusikalstamomis veikomis.

Tarakonas       2018-10-10 9:58

Žinoma, nuoširdesnis šis politikos chameleonas, be jokios abejonės.

Aš irgi       2018-10-10 7:45

norėčiau sužinoti Urbšio “refleksijas” apie balsavimą dėl 12 s arba koks jausmas būti tarp 80.

Julius       2018-10-10 3:14

Šalia tu dviejų Urbšys “pamiršo” įrašyti ir save tarp nenuoširdžiu politikų. Urbšį papasakok ką nors apie Gerbemos N.Venckienės bylą!


Rekomenduojame

Europos Komisija: Lietuvoje socialinė nelygybė viena didžiausių ES

Liudvikas Jakimavičius. Skambino Dočys!

Gediminas Merkys. Prezidento vizitas yra labai stiprus ir subtilus signalas teisėsaugai

Ar visuomeniniai teisėjai paskatins teismus dirbti geriau, skaidriau, teisingiau? Povilo Urbšio komentaras

Darius Kuolys. Kas nutylima, kai garsiai šaukiama apie žmogaus teisių būklę šių dienų Lietuvoje

Popiežius pakeliui iš Rumunijos: šiuo metu Europą bombarduoja ne patrankos ir bombos, o ideologijos

Diskusijų ciklas „Iš naujausios Lietuvos istorijos“ apie Lietuvos kelią į Nepriklausomybę

Rimantas Dagys. Ar jau nuolat „linksminsimės“ gėjų eitynėse?

Kun. Juan-Carlos Iscara. Humanistinis pacifizmas

Roberto de Mattei. EP rinkimai „didžiojo pakeitimo“ strategijos šviesoje

Gediminas Merkys. Apie rezonansinį įvykį, arba Kas nutiko mūsų prokurorams?

Kęstutis Girnius. Gabrielius Landsbergis turi atsistatydinti

Gitanas Nausėda. Visi žmonės turi teises

Dykumos tėvai. Kaip apibūdinti tėvystę ir jos praktikavimą?

Algirdas Endriukaitis. Gal nevėlu prašyti atleidimo už tokį savo prigimimą?

Rasa Baločkaitė. Jurbarkas

Algimantas Rusteika. Apie tvarką ir teisingumą

Geroji Naujiena: „Aš esu su jumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos“

Vitalijus Balkus ir Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Vladimiras Putinas „susiformavo“ Vokietijoje

Povilas Gylys. Įsisteigė dar viena individualistine filosofija besivadovaujanti partija

Darius Kuolys. Citatos (ii)

Rasa Čepaitienė. Kolonizuota valstybė? Lietuvos politinės ekonomijos bruožai (II)

Vidmantas Valiušaitis. Ką gi, turim prezidentą. Koks pozityvas?

Algimantas Rusteika. Apie orumą ir ne apie tai

Audrius Bačiulis. Kuo skiriasi patyręs politikos vilkas nuo kofeininio savimylos

Vytautas Rubavičius. Virš Lietuvos pakibo „tuščio lapo“ politika

Vytautas Radžvilas. Padėkos žodis

Rasa Čepaitienė. L

Arvydas Šliogeris. Ekrano valdoma parazitų civilizacija

Ramūnas Aušrotas. Apie Radžvilo komiteto rezultatus ir perspektyvą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.