Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Tiesos.lt redakcija   2020 m. gegužės 16 d. 17:07

17     

    

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Vienkartinė 200 eurų išmoka Seimo rinkimų išvakarėse – tai dar vienas mūsų valstybės iškreipto požiūrio į socialinę politiką simbolis. Dar neturėjome valdžios, kuri praleistų progą žmonių skurdą paversti politiniu kapitalu. Kai kas gali pasakyti – kas čia tokio? Svarbu, kad žmonėms nuo to geriau. Bet ar iš tikrųjų taip?

Oficialiais duomenimis, žemiau skurdo ribos Lietuvoje gyvena apie 645 tūkstančiai žmonių (22,9 % visų šalies
gyventojų). Tai tie, kuriems per mėnesį tenka 345 eurai. Žemiau absoliučios skurdo ribos pas mus priskaičiuojama 312 tūkstančių. Jų mėnesinės pajamos mažesnės nei 245 eurai.

Daugeliui šie skaičiai iki skausmo pažįstami – jokia paslaptis, jog velkamės ES uodegoje pagal socialinę atskirtį.

Socialinei apsaugai Lietuvoje skiriama 11,5 proc. BVP, kai ES vidurkis – 18,5 proc. Tad socialinėms reikmėms skiriamų pinigų pas mus nebus per daug, ir koks skirtumas, ar jų sušvirkščiama prieš rinkimus ar po rinkimų?

Bet kaip tada būtų galima paaiškinti kitą mūsų valstybės fenomeną? Nors ženkliai atsiliekame nuo ES vidurkio pagal skiriamas lėšas socialinei apsaugai, tačiau savivaldybės, būdamos atsakingos už socialinės paramos teikimą, nepanaudoja nė pusės jų biudžetams skirtų lėšų piniginei socialinei pašalpai teikti: iš skirtų 223 mln. eurų panaudota tik 106 mln., nors socialinių paslaugų poreikis lieka nepatenkinamas.

Pačių savivaldybių lėšų dydis socialinei apsaugai biudžetuose ne didėja, o mažėja. 50 savivaldybių iš 60-ties net nebando išsiaiškinti, kokie yra tikrieji gyventojų socialinių paslaugų poreikiai.

Bedarbiams, labiausiai skurdą patiriančiai grupei, valstybė skiria keliasdešimt milijonų įsidarbinimo pašalpoms. 82 proc. bedarbių atitenka tik riestainio skylė, nes niekas nesiteikia jų informuoti apie tokią galimybę.

Iš ištirtų atvejų, kaip asmenis (namų ūkius) paveikė įvairios išmokos, paslaugos ar lengvatos, nustatyta, kad 86 proc. gavėjų tie socialiniai „paglostymai“ neužtikrino net minimalių vartojimo poreikių.

Peršasi tragikomiška išvada: nors socialinei apsaugai Lietuvoje skiriama ženkliai mažiau negu daugelyje ES valstybių, bet ir tie pinigai nepasiekia žmonių. O tie, kurie pasiekia, skurstantįjį kilsteli nuo dugno, bet iš balos neištraukia.

Socialinės politikos efektyvumą mūsų valstybėje galime palyginti su vandens pylimu į kiaurą kibirą, kai vandens pylimo procesas tampa svarbesnis už kibiro pripildymą.

Neatsiranda nė vienos valdžios, kuri norėtų ir pajėgtų šį ydingą principą pakeisti. Gal todėl iki šios dienos nėra nuspręsta, kokius rodiklius reikėtų stebėti ir kokias analizes atlikti, kad būtų nustatyti socialinės paramos poreikiai ir pamatuotas jos efektyvumas.

Galų gale kam tai daryti? Pinigų vis tiek neužteks. Todėl atsiradę valdžioje biudžetines injekcijas į socialinę sritį seniai pavertė dozėmis. O kadangi šios dozės labiausiai „veža“ prieš rinkimus, tai visada atsiranda „įtikinamų“ paaiškinimų, kodėl pasirinktas dozavimo laikas „netyčia“ sutampa su artėjančiais rinkimais.

Per trisdešimt atkurtos nepriklausomybės metų keitėsi dozuotojai, bet ne požiūris į dozes. Taip socialinės išmokos buvo paverstos rinkiminiu opiumu liaudžiai.

Tad nėra ko stebėtis, jog didelė dalis socialinės pašalpos gavėjų tapo priklausomi nuo socialinės paramos. Juk dozės paskirtis ir yra ne mažinti, o didinti priklausomybę nuo jos.

Prieš trejus su puse metų į valdžią atėję „valstiečiai“ buvo užsimoję šį principą „nuo dozės iki dozės“ pakeisti. Nieko nelaukdami grąžino per krizę nusavintas pensijas likusiems gyviems pensininkams. Ir liko savimi patenkinti.

Tuo metu, dar būdamas šios frakcijos nariu, naiviai galvojau, kad tai tik pirmieji žingsniai keičiant požiūrį į socialinę politiką. Deja, netrukus išaiškėjo: niekas nesiruošė keisti skylėto kibiro pildymo principo. Koketiškai padidintos biudžeto įplaukos, ir tiek. Nors pagal BVP didėjimą šis santykis ir toliau liko neadekvačiai mažas, tačiau tai buvo pateikta kaip didžiausias nuopelnas tautai.

Tačiau iš esmės keisti nusistovėjusio siurrealistinio požiūrio į skurdo problemą valdantieji vengė. Iki šiol lieka neįminta mįslė, kodėl Lietuvoje nustatytas minimalus vartojimo poreikio dydis yra 257 eurai mėnesiui? Kokius asmens poreikius, ypač jei jis gyvena vienas, gali patenkinti ši suma, kai jos du trečdaliai skiriami įvairiems pragyvenimo mokesčiams? O kaip už šią sumą, neva tenkinančią minimalius poreikius, turi išgyventi vieniši tėvai su vaikais? Valdantiesiems akių nebadė ir nustatytas valstybės remiamų pajamų dydis – 125 eurai, kuris yra daugiau nei 50 proc. mažesnis už tos pačios valstybės nustatytą minimalaus vartojimo poreikio dydį.

Tad ko stebėtis, kad pajutę būsimų Seimo rinkimų skersvėjus, „valstiečiai“, vedami išlikimo instinkto, nedvejodami tapo eiliniais dozuotojais: nuspręsta rinkimų išvakarėse suleisti vienkartinę 200 eurų dozę daugiau nei 900 tūkst. potencialių rinkėjų.

Tik naujiesiems dozuotojams reikėtų priminti anų rinkimų šūkį „Orus žmogus – stipri valstybė“. Ir ta proga norėtųsi paklausti, ką turi bendro bandymas nupirkti žmogaus savigarbą už 200 eurų su jo orumo išsaugojimu?

Vienintelis žmogus valstybėje, kuris gali tai sustabdyti, yra Prezidentas.

Tai puiki galimybė Jums, Jūsų Ekscelencija, užimti valstybės vadovui deramą vietą koronaviruso sukrėstoje Lietuvoje. Jūs galite ne tik sustabdyti šį žmonių pažeminimą, bet ir pasiūlyti visai kitą kelią, kaip įveikti šį skurdo ir atskirties liūną, įklampinusį mūsų valstybę. Tuo labiau, kad žodžiai „šiuo metu skurdo klausimas, socialinės atskirties, regioninės atskirties klausimas yra svarbiausias ir nuo jo privalome pradėti“ priklauso Jums.

Tad pradėkite.

Tikiu, Prezidente, jog savo oponentams galite įrodyti, kad nesate vyriausiasis valstybės ekspertas, o tikrasis valstybės lyderis, gebantis įsiklausyti į socialinės srities specialistų nuomonę, įsigilinti į valstybės auditorių išvadas ir suburti kompetentingą komandą, kuri galų gale nustatytų ne mistinius, o realius socialinių poreikių rodiklius, pagal kuriuos būtų nuolat vertinama, ar skiriama parama yra efektyvi ar ne.

Jūs tikrai galite inicijuoti įstatymus, kurie pašalpinę, žmogų žeminančią sistemą pakeistų į galimybę jam pačiam tapti atsakingam už savo gyvenimą ir nebūti priklausomam nuo politikų opiumo.

Koronavirusas dar labiau pagilins skurdo akivarus Lietuvoje ir, jei nepavyks iš esmės pakeisti sisteminio požiūrio į šią problemą, anksčiau ar vėliau Jūsų ekscelencija, atsistosite į tų pačių dozuotojų gretas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Toks jau taksas       2020-05-17 19:36

Ką tik mūsų emigrantai buvo parduoti ES už 200 evrikų. Tas pas taksas ir pensininkai - 200 evrikų.. Gali tik čia yra didesnė rizika. Ne visi balsuos. Gali suveikti sklerozė.

Kis       2020-05-17 18:08

Drg.Povilai,nebuk svieto lygintojas?Tau neduok-negerai,o kai duoda jau ir kosmarinate ,Drg.?Nemanau ,kad labai didele nuodeme,kai duoda 200 euru(beje tai sudaro tik 180 limonu nuo liardo)galetu dar tiek duoti pries rinkimus paskutine savaite.O juk nelabai senai buvo duodami bambaliai,rasikliais,miltu ir kruopu,o paskutiniu metu"patriotines"pajegos (berods ir pats kazkada esi buves,berods)aplamai numove paskutines kelnes iki triusiku ir buvo vsio zakono?Nepersistenk,ne valstieciai Lieytuva paverte ubagais?Gal ta tai tikrai zinai ,kieno nuopelnas ir siandiena daro ta pati.(Beje Poviliuk ir pats esi toje barikadu puseje,nes skleidi savo abidas,o ne tiesos Lt sakyme,tad tau cia ne vieta.

tiek        2020-05-17 16:45

“Vienkartinė 200 eurų išmoka Seimo rinkimų išvakarėse – tai dar vienas mūsų valstybės iškreipto požiūrio į socialinę politiką simbolis”- ponuli , laikas pensijon .Nes ir pastebėjimas ,kad atseit kiekviena buvusi taip pat kažką panašaus yra padariusi patiems silpniausiem - taip pat laaaabai didelis nusikalbėjimas.Kaip tik reiktų pabrėžti, kad tie 200 eur. silpniausiems - dar negirdėtas valdžios žestas per visus tuos varganus,ilgus Nepriklausomybės metus:(. Būtent ,varganus,nes ir afrikose auksinių šikinykų savininkų - pilna ,tik nuo to pasaulio opinija apie tas afrikas tikrai negerėja jau ne pirmas šimtas metų).Ir pats tą labai gerai supranti.

AR NE       2020-05-17 16:08

didžiuoju Mokytoju p.Urbšys apsimeta šiame straipsnyje,drįsdamas mokyti net Prezidentą? Man tai jis Džiugelio lygio…...O du šimtai eurų, nei pažemins, nei privers “priklausomais nuo politikų opiumo”...Nespręskite pagal save p. Urbšy….

StasysG       2020-05-17 13:32

Panašu, p. “stasys” yra populiarusis Š-baras. Išmano teisę, k-vatorių gynėjas. Nors tyčia pasudo kartais komentarus “mol” ir kitais jaustukais.

Urbšiukas       2020-05-17 7:47

Urbšys yra tiesiog mižnius. Permyžo per balsavimą ir tiek. Kam tokio mižniaus reikia? Jų beveik visas seimas. Kitokie ten nepatenka. Mekentojas, kaip ir jo giminaitis Maskvoje tarpukaryje. Turėjome keletą tokių mižnių: Bačkį ir Urbšį, kaip priešingybę Lozoraičiui. Asmenybė yra atsiskleidusi, todėl visai nesvarbu, ką jis dabar rašinėja. Tai tik perrinkimo siekiančio vienmandatininko pastangos. Kaip marketinge. Jis pasirinko naudoti nišinę strategiją. Reklamuojasi, kaip išskirtinis, o prekė taip pačiai prasmirdusi.

stasys       2020-05-17 7:25

Algiui ..Tamsta matyt tas specialistas kurio akyje įstatytas moralės termometras ir kaip čia taip nutyko jog Tiesos.lt redakcija dar Tamstos neįdarbino savotišku filtru atrenkant str. autorius . smile Šiandiena aktualu ne moralė o stiprios užpakalinės kojos Garliavos zuikiams .smile

Aciu       2020-05-17 0:28

ir Prezidentui,kad suprato,pasirase,manes nezemina,tegu kasmet primena,p.Urbsys subjektyvus ir neteisus,musu pensininkai neislepinti,pinigai pravers,pensijos labai mazos,gal ponas neisivaizduoja,netikiu juo

vis tiek       2020-05-17 0:25

Įdomu- ar Urbšys jau rado noro pažiūrėti visą filmuotą Deimantės grobimo video medžiagą, ar jam lig šiol vis dar pakanka ir 12 sekundžių?

Algis       2020-05-16 22:55

Nepamirškim kaip susikūrė šis portalas, ir še tau, vėl straipsniukas asmens, kuris jau niekada nereabilituosis mano akyse po jo legendinio balsavimo 80.vienok keista matyt šiame portale straipsnius abejotinos moralės žmonių.

Kur dingsi, turim kontorinę padugnę,       2020-05-16 22:54

kuris visą amžinybę puldinėtų Urbšį,
jei tik būtų nemirtingas
(Tiesos.lt įkyrėjo iki gyvo kaulo - bukai kartoja tą patį per tą patį).
Kada rąstą iš savo akies pradėsi klibinti, kontorini 12-sekundininke???

stasys        2020-05-16 20:43

Tam kad dalinti reikia uždirbti . S.Skvernelis giriasi sukaupęs 1.4 milijardo eu. stabilizacijos fondo ? bet vis tiek skolinasi dar 5 milijardus ir jei reiks ,atsargiai ramina,  bus dar daugiau tik paprašykite . Opozicija pagristai reikalauja pateikti nauja biudžetą prieš išlaidaujant ir pagristi skolinimosi poreikius ? Manote kokia nors visuomenininku partija ar žmogaus teisiu asociacija pyptelėjo klausimu ? Ne visi išsižioję laukia S.Skvernelio skolintu paranku lietaus o anam netgi sunkiai sekasi tramdyti savo kumpanosės kilstelėjimo į viršų ..
-  o ir ko čia tie konservatoriai norį , va mol kai laimėsite naujus rinkimus į Seimą tada ir ateis laikas . Prezidentas stovi šalia ir laukia , tas kas jam padovanos valstybinį banką taps naujuoju caca . Bijau po šios krizės reiks steigti ne banką o valstybės skolas administruojantį  UAB-a su administratoriumi . Lietuva ne Vokietija ir ne Amerika ji tikrai gali pripažinti ta faktą jog mūsų valstybė kol kas ‘nešiką’ eurais ir ji negali kiekviena pilieti ar verslą paremti kaip anam norisi . p. Urbšio str. reiktu sukritikuoti jau vien iš to taško kad žmogus net nebando slėpti to fakto jog finansai apie kuriuos čia taip stropiai rašo ne jo stiprioji pusė ... Pasiskolinti ir visiems vienodai padalinti ne socialiai atsakingos visuomenės požymis o ta siūlantis politikai galėtu ir apsidairyti kaip tas problemas sprendžia kaimynai . Kai nemoki imi ir mokaisi kitu pavyzdžiu ..tai labai būdinga esamai Lietuvos valdžiai .

StasysG       2020-05-16 19:57

Prezidentas jau pasirašė 200 eu. Man jų reikia.

Taiklus dalykinis Povilo Urbšio pastebėjimas:       2020-05-16 19:13

„Socialinės išmokos buvo paverstos rinkiminiu opiumu liaudžiai.
Tad nėra ko stebėtis, jog didelė dalis socialinės pašalpos gavėjų tapo priklausomi nuo socialinės paramos. Juk dozės paskirtis ir yra ne mažinti, o didinti priklausomybę nuo jos.“

Tomas       2020-05-16 18:14

Pritariu taškui visi 80 nusisukę nuo tiesos -nusikaltėliai.Urbšys -vienas iš jų.

taškuotam 17:14       2020-05-16 17:56

Galėtumėte kalbėti už save patį, o ne daugiskaita? - Ačiū.
Ir dar: argumentum ad hominem yra tiesiog neformali loginė klaida.
Pritarkime ar kritikuokime pažiūras - ne asmenį ir šitaip išlošime visi.

taskas       2020-05-16 17:14

Urbsiu tikrai nepasitikim ,kaip ir kt,seimunais.Taskas.


Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas mitinge prie Seimo: Apginkime Lietuvą!

Stasys Jakeliūnas. Neįtikėtini (anti)demokratijos standartai

Viltinga? Andrius Bačiulis. ~40 proc. amerikiečių vis dar vadovaujasi sveiku protu

Rasa Čepaitienė. Gėdintojai

Papunkčiui. Vytautas Sinica: dėl ko kaltas Landsbergis ir kodėl jis turėtų atsistatydinti?

Tomas Baranauskas. Hibridinio karo naujienos

Martynas Katelynas. Padėkokim Raskevičiui, Šedbarui ir kitiems konservatoriams!

Vytauto Sinicos kalba mitinge „Apginkime Lietuvą“ prie Seimo: reikalaujame sustabdyti nelegalių migrantų priėmimą

Seimas priėmė rezoliuciją dėl hibridinės agresijos atrėmimo

Santykiai su Baltarusija: „Neredaguota“ pokalbis su VU TSPMI dėstytoju dr. Laurynu Jonavičiumi

Rašytojo Liudviko Jakimavičiaus pareiškimas: „Tokia skandalinga LRT veikla nebeturėtų tęstis“

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“ – apie nuplėštą vėliavą ir nešvankybes, skirtas Gitanui Nausėdai

Margarita Starkevičiūtė. Ir vėl turime valdžią, neatliekančią savo pareigų

Dominykas Vanhara. Apie atbėgėlių krizę ir dvi išeitis –  abi jos nekokios

Nida Vasiliauskaitė. Apie „bendrąjį gėrį“

Liepos 13-ąją, antradienį, 9.30 val. Nacionalinis susivienijimas kviečia į mitingą prie Lietuvos Respublikos Seimo: „Apginkime Lietuvą“

Redakcija kviečia į talką: Kaip tą nesąmoningą, bet sąmojingą (pa)sąmonės nesąmonių srautą būtų galima pavadinti? „Nuo bačkos. Andrius Kubilius: ...“

Linas Šalna. Kažkaip nutilo progresyvioji šviesuomenė – laukia instrukcijų ir injekcijų?

LR Seimas per pirmąjį pusmetį: „Neredaguota“ pokalbis su teisininku ir politikos stebėtoju Dominyku Vanhara

Klasikos variacijos. „Patikės, kai gaus vaistų. Va, kodėl jūs vis dar sveiki, sakysime“ – Nidos Vasiliauskaitės siūlomas Sokrato ir Glaukono dialogas

Vengriją palaikanti peticija perduota Vengrijos parlamentui

Zigmas Tamakauskas. Dievo Apvaizdos siųstas žmogus…

Draudimas Lietuvos Šeimų Sąjūdžiui rengti protesto akcijas teismo pripažintas neteisėtu ir panaikintas

Geroji Naujiena: esame tapę Dievo nuosavybe

Tomas Baranauskas. Apie neįveikiamą Bilotaitės sieną eilėmis

Nida Vasiliauskaitė ir jos „Lapių medžioklė“: Čia jūs valotės rūdį į vėliavą, arba Kaip „šviesuomenė“ tyčiojasi iš „tamsuomenės“

Audrius Bačiulis. Lukašenkos agentūra apsišviečia

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Liberalioji demokratija nebeužtikrina laisvių

Rasa Čepaitienė. Ką leido pamatyti ši hibridinė ataka?

Andrius Švarplys kviečia patiems įsitikinti, ar jis teisus

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.