Dienos aktualija, Seimo rinkimai 2020, Visuomenės pokyčių analizė

Povilas Urbšys. Apie arklį ir demokratiją

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugpjūčio 13 d. 1:29

21     

    

Povilas Urbšys. Apie arklį ir demokratiją

Vasaros atokaitos metu dalytis mintimis apie arklį ir demokratiją nėra dėkingas užsiėmimas, bet gal bus įdomu sužinoti, kaip tie du nesuderinami dalykai įtakoja mūsų kasdienybę ir nulemia mūsų ateitį. Tuo labiau, jog paskutiniai atlikti tyrimai, kurie buvo paskelbti liepos pradžioje atskleidė – Lietuvos žmonės yra nusivylę demokratijos veikimu mūsų šalyje ir dalis vis dar ilgisi tvirtos rankos.

Taigi, net ir praėjus 30 metų po Nepriklausomybės atkūrimo tenka pripažinti: Konstitucijos 1 straipsnio nuostata – Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika – taip ir liko iš dalies popierinė. Pagrįstai kyla klausimas: kas už tai atsakingas?

Be abejo, šią atsakomybę turėtų prisiimti visi, kurie pasinaudodami žmonių suteiktomis atstovavimo galiomis kūrė ne demokratinę, o partokratinę santvarką, suabsoliutinusią tik institucines ir partines galias.

Žmogus, kaip ir sovietiniais laikais buvo paverstas tų galių manipuliavimo medžiaga – vadinamąja liaudies mase. Žinoma, už tai reikia pasakyti „ačiū“ visiems, kurie klūpančiam žmogui įteigė, jog klūpėti prieš valdžią su ištiesta ranka yra natūrali jo būsena.

Taigi per atkurtos Nepriklausomybės dešimtmečius mūsų visuomenė nesusiformavo kaip visavertė pilietinė tautinė bendruomenė. Ji neįgijo reikiamo demokratinio imuniteto, kuris apsaugotų žmones nuo jų pačių išsirinktų valdžios atstovų piktnaudžiavimo ir kylančių vertybinių pandemijų iš svetur.

Kaip savo laiku konservatorių ideologai pasisavino patrioto sąvoką ir nuo tada tapo vieninteliais „tikraisiais“ Lietuvos sergėtojais, visus kitus paversdami įtartinais marginalais, taip dabar laisvė ir demokratija siejama tik su liberaliąja ideologija.

Nors šiuolaikinis liberalizmas vakarietiškame pasaulyje vis dažniau įgyja kraštutinių apraiškų, keliančių grėsmę pačiai demokratijai, kai įsigali tik vienos visuomenės grupės tiesa ir visi nesutinkantys su ja paverčiami užribio žmonėmis. Šiandien demokratijos pavyzdžiais laikytose valstybėse asmuo, išreiškęs nepritarimą pseudo antirasistiniam vajui šalyje, gali būti ištrintas iš socialinių tinklų ir tapti persona non grata.

Tenka pripažinti, jog vakarietiška visuomenė, kurį laiką orientuota tik į vartojimą, tapo labai parankia terpe tokiam užkratui plisti, nes vartojimas buvo prilygintas laisvei, ši – liberalizmui, o pastarasis – demokratijai. Tad nereikia stebėtis, jog šį procesą stimuliuoja stambiosios pasaulinės korporacijos.

Mes prarandame demokratijos etalono suvokimą: piliečių atstovai tapo panašesni ne į tautos atstovus, bet į piemenis, ganančius juos išrinkusias avis. Tad jei pagrindinis demokratijos – atstovavimo – principas išsigimė, visai pagrįstai galime kelti klausimą: kas yra ta demokratija?

Prieš 30 metų ištrūkę iš totalitarinių gniaužtų ėmėmės kurti demokratiją net nesuvokę, kas iš tikrųjų ji yra. Bandėme lygiuotis į Vakarus, kurie jau buvo pažeisti vertybinės erozijos – ši per tą laiką išsiplėtė iki ideologinės pandemijos lygio, kai bijoma pasakyti, kad visavertės šeimos pagrindas yra santuoka tarp vyro ir moters, jog nacionalinė savimonė nėra nacionalizmas, žeminantis kitą, o rasizmas gali būti ir juodaodžių, ir baltaodžių niekinimo būdas.

Anksčiau Europos demokratija buvo grindžiama krikščioniškomis vertybėmis. Dabar jų gėdijamasi. Dabartiniai ES architektai bando šias vertybes nušluoti ir ant jų griuvėsių pastatyti neoliberalistinį ideologinį darinį, paskelbiantį pamatines demokratines vertybes antidemokratinėmis.

Štai jums šviežiausias pavyzdys. ES Briuselio biurokratai su Europos Komisija priešakyje nusprendė įvykdyti baudžiamąją akciją – neskirti ES lėšų Lenkijos miestams, pasiskelbusiems zonomis be LGBTI ideologijų ar priėmusiems šeimos teisių rezoliuciją, kurioje yra aiškiai apibrėžiama, kad visavertė šeima yra vyro ir moters sąjunga. Taigi baudžiami tie, kurie siekia išsaugoti vertybes, netolimoje praeityje grindusias visą Europos civilizaciją.

Šie baudėjai net nesuvokia, jog tokiomis akcijomis atveria vertybinį vakuumą, kuris pripildomas sprogstamąja medžiaga, sudaryta iš islamiškojo ekstremizmo ir kraštutinio neoliberalizmo mišinio. Šios griaunančios jėgos bangos su šūkiais „Išprievartauk sistemą!“, „Žudyk visus policininkus!“ ritasi būtent per tas Europos valstybes, pastaraisiais dešimtmečiais itin uoliai naikinusias savo tradicinę krikščionišką nacionalinę tapatybę ir kūrusias neoliberalios visuomenės demokratijos modelį, orientuotą ne į moralinių vertybių puoselėjimą, o į vartotojiškų instinktų tenkinimą.

Šiuolaikinių iššūkių akyvaizdoje kai kurie antidemokratiniai dariniai pradeda atrodyti kaip stabilumo garantai. Pasauliniu mastu tai – Kinija, kuri su mirtinu koronaviruso pandemijos iššūkiu neva susidoroja kur kas geriau nei demokratinės valstybės. O pas mus Karbauskis – Lietuvos „stabilumo garantas“ – sklendžia virš visų, o jo skrydį per Viktoro petį su šypsena stebi Volodia iš rytų.

Ir stovi žmogus kaip toje pasakoje ties kryžkele: į kairę eisi – arklį prarasi, į dešinę pasuksi – pats pražūsi. Gal kam atrodys: verčiau prarasti arklį, bet jį praradęs, gali ir pats kažkieno arkliuku tapti.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

mykolas       2020-08-21 22:35

pas juos žmogus ant žmogaus joja, o pas mus - atvirkščiai.

gyvenimiška išmintis       2020-08-14 22:40

„Jei laisvė iš viso ką nors reiškia,tai ji reiškia teisę pasakyti žmonėms tai, ko jie NENORI girdėti“ (Dž.Orvelas)

“ 5 procentai visuomenės mąstantys, 15 procentų galvoja, kad mąsto, o likusieji 80 procentų net bijo mąstyti“ (Bernardas Šo)

Visiškai nesvarbu,kas balsuoja ir kaip balsuoja-
svarbu, kas balsus skaičiuoja.

Lojalumas-nebuvimas būtinybės mąstyti.

Mirti už kažkieno idealus yra daug lengviau,nei gyventi pagal juos.

Auksinė taisyklė-kieno auksas, to ir taisyklės.

Jei nori nugalėti priešą-išauklėk jo vaikus.
(Kinų patarlė)

„Revoliucijas pradeda idealistai, tęsia kriminalistai, o baigia karjeristai.“(Dantonas)

Kas kovoja,gali pralaimėti, kas nekovoja—tas jau pralaimėjo.

Geriausias būdas pavergti žmogų-be paliovos jį laisvinti.

„demokratija yra blogiausia iš visų galimų santvarkų,kurioje hienos valdo asilus.“(Aristotelis)

Propaganda yra veiksminga, jei klausome, kas ką čiulba ir tampa bereikšmė, kai pamatome, kas ką lesa.

„Istorija-tai kekšė, atsigulanti po nugalėtoju“ (Napoleonas)

-Kodėl JAV nebūna valstybės pervesmų?
-Nes ten nėra JAV ambasados.

Lietuva yra antra šalis pasaulyje pagal korupciją tik dėl to, kad davė kyšį, jog nebūtų pirma.

agresorius yra tas, kuris užpuola kokią nors valstybę anksčiau už Ameriką.

VSD= KGB+CŽV+MOSSAD+ konservai.

Kiaulės kūnas + vištos smegenys + šuns lojimas = kiauLinas Linkevičius

demokratija-kada du vilkai ir ėriukas balsuoja,kas bus pietums.

Eik pensijon,       2020-08-14 21:45

mūsų “babuškų” nemedžiojęs!

Algirdas       2020-08-14 13:43

Klaipėdoje perskaičiau, patiko:
Kada labiausiai meluojama:
1. Prieš rinkimus
2. Prieš seksą
3. Po žvejybos

Rašinėlis silpnas,       2020-08-14 11:55

(straipsniu net nevadintsi) o pats autorius kažkodėl kelia antipatiją.

Povilas       2020-08-14 8:49

Baltarusijos žmonės protestuoja, nes rinkimuose buvo apgauti.
Lietuvos žmonės neprotestuos, nors rinkimuose irgi bus apgauti.
Ten batka naudojo pačią primityviausią apgavystės formą - rikimų protokolų falsifikaciją. Nežiūrint to, gan ilgai išsilaikė.
Lietuvoje naudojama sudėtiga daugiapakopė rafinuota rinkėjų apgavystės forma.Todėl niekas neprotestuos, nors daugelis protu ar intuityviai supranta, jog yra “išdurti”.

habilitās       2020-08-14 8:36

Mūsų kasdienybę įtakoja ir ateitį nulemia ne arkliai, o Seimo nariai su arklio ar kitokio panašaus keturkojo mentalitetu, metų metais sėdintys seimo salėje ir žiovaujantys iš nežinojimo (neišmanymo) ką veikti. Tokia tai ir demokratija gaunasi.
O šis, priešrinkiminis rašinėlių-straipsnelių maratonas jokios įtakos nedaro nei dabarčiai, nei ateičiai, yra skirtas patikliems ir politikoje nesigaudantiems rinkėjams meškerioti. Ir tokių meškeriotojų šioje svetainėje tikrai netrūksta, būtų galima net meškeriotojų-spartuolių sąrašą sudaryti. Yra ir lyderių.

ah1       2020-08-14 2:06

Per valstybes besiritančios griaunančios jėgos su lozungu ” žudyk policininkus” reiškia ne ką kitą kaip laisvę nusikaltėliams daryti nusikaltimus, kad būtų panaikinta visa kontrolė visokiausiam verslui ir viskam - net policininkų žalojimui ir policininkų žudymui ir kad demokratija ir yra tas arkliukas ant kurio jojama žaloti ir žudyti policininkų, net neabejoju.

Kitamintis       2020-08-13 19:10

Viskas kaip ant delno. Ir arklys, ir taip vadinama demokratija, ir kraštutinis liberalizmas, ir jo pati didžiausia dovanėlė - visą pasaulį smagiai ant menčių patiesęs koronas. Ačiū. Straipsnis geras. Tik šiek tiek pavėluotas.

Puikus straipsnis       2020-08-13 14:33

Patiko mintis: vartojimas buvo prilygintas laisvei, ši – liberalizmui, o pastarasis – demokratijai.

Ji, tiesa, nėra originali (gal autorius mano kitaip), bet sėkmingai sugretinta su klausimu, ką norėtume vadinti demokratija.

....


Kita įžvalga: demokratijos ryšys su piliečių įsipareigojimu bendruomenei/poliui//tautai
ir šio ryšio sugretinimas su Lietuvos atvejo analize. Kai laisvės kovų paveldas buvo viešųjų minties formavimo institutų/priemonių prisegtas prie konkrečios politinės jėgos, tokiu būdu dirbtinai atribojant nuo jo kitas pažiūras turinčius piliečius, taigi atribojant juos nuo natūralaus patriotinio paveldo.

Staripsnelis       2020-08-13 11:42

geras, jeigu nebutu kysteletas Karbauskis.Prie ko cia jis?Gal tai asmnine autoriaus pagieza.Niera tokio rentgeno, kuris persviestu zmogaus dvasia ir pasakytu diagnoze.Kaip autoriaus nuostatos ir siekiai.Kas zino, kokie jie.

Žodžio laisvė...       2020-08-13 10:05

Povilai Urbšy,patiko būti valdžioje ir ne vieną kadenciją,gauti neblogas pajamas,prisirankiojus tezių,mulkinti tautiečiams smegenis,vaidinti labai patrauklų rinkėjams savo asmenį.Gana apgaudinėti rinkėjus.Tuščios tavo kalbos ir tuščias tu pats esi.Eik rinkti grybų žiemai.

Prašalietis       2020-08-13 10:05

P. Urbšui tikrai būtų geriau pavykę parašyti apie arklių auginimą ir jų priežiųrą nuo tarybinių laikų iki šių dienų, nei ką jis parašė “ką supranta” apie demokratiją. Ir P.Urbšio darbas arklidėje, manau, duotų daugiau naudos ne tik jam pačiam, bet ir visiem Lietuvos žmonėms. Užsidirbtų duoną konkrečiu ir visiems reikalingu darbu. Gerai “įvaldęs demokratines vertybes” P. Urbšys tikrai nedaleistų arklidėje girtiems arklininkams šūkalioti per ” Europą besiritančių šūkių”: “Išprievartauk sistemą! tik neprivartauk arklių”, „Žudyk visus policininkus! Tik nemušk arkliavagių“. Kokių nesąmonių tik nepliaukši, kad “patiktum” galimiems rinkėjams nuo kurių priklauso atsisėdimas ant Seimo taburetkės.

Smulkus pyzdukelis       2020-08-13 9:38

STT marionete. Paprasciausiai- menkysta.

pragydo       2020-08-13 9:17

Rinkimai ant nosies, ir giesmes grazesnes, dirbdamas STT parodyti neturi ka, tai valdzios trintukas.

Smulkus pyzdukėlis       2020-08-13 8:37

O kada, gerbiamasis, parašysite recenziją apie 12 sekundžių filmuką?

Pagarba       2020-08-13 8:31

Karbauskiui.

demokratiškas urbšys       2020-08-13 8:28

autokratiniais metodais balsavo prieš N.Venckienę.
ir rašo kažkokias rusiško stiliaus demagogijas.
tiesos.lt (pravdos.ru) su mielu noru reklamuoja saviškius - pizdukėlius.

vladas.vilimas@gmail.com       2020-08-13 8:10

“Taigi per atkurtos Nepriklausomybės dešimtmečius mūsų visuomenė nesusiformavo kaip visavertė pilietinė tautinė bendruomenė”.(copy).Gerb. Povilai esi ne pirmos kadencijos Seimo narys.Kas trukdė susiformuoti pilnavertei visuomenei?Atsakau. KONSTITUCIJA.Čia nėra pagrindinės nuostatos - TEISĖTUMO PRIEŽIŪROS INSTITUCIJOS.Kad tuo įsitikinti skaitykite Estijos ir Suomijos konstitucijas .Estijoje teisėtumo priežiūrą vykdo Teisngumo kanclerio institucija,konstitucijos Xll skyrius (7 straipsniai),Suomijos konstitucijoje X skyrius (13 straipsnių). Kas liečia Lietuvą - tokia institucija buvo numatyta Laikinajame Pagrindiniame įstatyme,bet Konstitucijos tėvai (buvusieji) ir jų užsakovai nusprendė, kad tai trukdys prichvatizacijai. Kaip žinia prichvatizacija ir politinė korupcija įsitvirtino ilgam.

Kis       2020-08-13 7:46

rinkimai,rinkimai ir visi subruzdo ,ijungtas mulkinimo aparatas,daug tusciu ,bet graziu alegoriju,o as suprantu ne pauksciu kalba,o paprasta lietuviska.Nera ko stebetis pons Poviliuk,nes viskas statoma antraip,kai zmogus pradeda mastyti ne makaule,o kabaruojanciu galu.Man pats esi jau nebepolitikas,kiek tu Karbauskio nezemintumei ir nelygintumei su visa ta banda,apie kuria taip graziai ciulbejai?Nesi is tu ,kuriu darbai nesiskirtu nuo kalbu.Netikiu tavimi ir tokiais i tave panasiais.Stebina,kad rasydamas i viesuma ir cia turi kudlotu tikslu?Gal pakaks laikyti lietuvi sunauja?

Liberalizmas-       2020-08-13 7:25

laisvė nuo pareigos,prisigalvojus visokių,net nerealių teisių.Jei mes krikščionys ,mūsų kelrodė žvaigždė aiški.“Tikėjimas ,viltis ir meilė”.


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.