Prezidentas ir jo komanda, Seimas, Prokuratūra

Povilas Urbšys: O jūs, vaikai, taip darykit, kaip Jurgelis daro. Vardan tos – Lietuvos Dalios

Ramutė Bingelienė   2015 m. spalio 13 d. 23:38

6     

    

Povilas Urbšys: O jūs, vaikai, taip darykit, kaip Jurgelis daro. Vardan tos – Lietuvos Dalios

Spalio 5-ąją, Tarptautinę mokytojų dieną, prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad Seimui antrąkart nepatvirtinus jos pasiūlyto generalinio prokuroro kandidatūros ji savo konstitucinę pareigą – pasiūlyti Seimui svarstyti ir patvirtinti generalinio prokuroro kandidatūrą – atliks, tik jeigu ... Seimas pats nuspręs balsuoti viešai – mat slaptas balsavimas „rodo balsavimo neskaidrumą“.

Ką apie tokią prezidentės „skaidrumo pamoką“ mano patys Seimo nariai?

Šįkart pilietinis portalas Tiesos.lt pakalbino parlamentarą Povilą Urbšį.

Kaip apibūdintumėte situaciją, pastaruoju metu susiklosčiusią pačioje Generalinėje prokuratūroje ir aplink ją?

Vadovaujant Dariui Valiui, prokuratūroje skaidrumo neatsirado, neatsirado ir efektyvumo. Nepaisant nieko, šitą generalinį prokurorą prezidentė gynė iki paskutinio atodūsio. Dabar, atrodo, norima, kad ir vėl generalinei prokuratūrai vadovautų D. Valio variantas – tegul ir kiek pagerintas… Jei niekas nesikeis, ir po jo kadencijos teks pripažinti, kad ir vėl nėra nei skaidrumo, nei efektyvumo. Tai kam tada toks generalinis reikalingas?

Prokurorai, kurie dar išsaugoję įstatymu įtvirtintą procesinę nepriklausomybę, savo pareigas gali atlikti ir be generalinio – tijūno, nurodinėjančio, kokias bylas reikėtų tirti, o kurių – ne. Jų nepriklausomumas yra įtvirtintas įstatymu.

Atvirkščiai, prezidentės noras bet kokia kaina įbrukti savo statytinį ir taip generalinį prokurorą padaryti Prezidentūros rūmų liokajumi ar tarnaite, kuris, užuot vykdęs savo pareigą – užtikrinti prokurorų procesinį nepriklausomumą, verstų ir kitus prokurorus marionetėmis – kur kas didesnė problema.

Ir todėl kiekvieno Seimo nario pareiga yra ginti Lietuvos Respublikos prokuratūrą nuo tokio ,,generalinio“.

O kaip Jūs vertinate šalies vadovės Seimui iškeltą sąlygą – trečiąją kandidatūrą į generalinius prokurorus šios kadencijos Seimui ji teiksianti tik tuomet, jei Seimas pats apribos savo teisę balsuoti laisvai – ne slaptai, o atvirai?

Jei prisimenate, per Seimo posėdį, dar prieš priimant sprendimą dėl kandidatės į generalinius prokurorus Editos Dambrauskienės, kalbėjau apie egzistuojantį neliečiamą prezidentės klaną. Tada Seimo nariams ironiškai rekomendavau už šalies vadovės siūlomus pareigūnus balsuoti ne slaptai, o atvirai – kad, neduok Dieve, Jos Ekscelencija nesuabejotų čia esančiųjų lojalumu ir taip neužsitrauktų jos rūstybės.

Prisipažįstu: tada tikrai netikėjau, kad mano sarkazmas bus suprastas tiesmukai ir taps pačios prezidentės Dalios Grybauskaitės pozicija. Pasirodo kreivų veidrodžių karalystėje absurdas – neatsiejama mūsų tikrovės dalis.

Akivaizdu – antrojoje kadencijoje Jos Ekscelencija net nesivargina apsimetinėti demokratinės valstybės vadove. Toks jos požiūris į Konstituciją, į Seimą, kaip į Tautos atstovybę, rodo: įstatymą ji mielai priderintų prie savo įgeidžių – it kokį rūbą prie savo garderobo. Jai nieko nebereiškia ir Konstitucijoje įtvirtinta nuostata, kad pareigas eidami „Seimo nariai vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų“.

O juk ši konstitucinė nuostata, įtvirtinanti Seimo nario laisvą mandatą, kaip vieną iš tautos atstovų veiklos savarankiškumo ir lygiateisiškumo garantų, ir yra esminis Seimo nario – Tautos atstovo – teisinio statuso dėmuo. Be to, konstitucinės teisės žinovai pabrėžia: laisvas Seimo nario mandatas – ne tautos atstovo privilegija, o viena iš konstitucinių priemonių, užtikrinančių, kad tautai bus deramai atstovaujama Lietuvos Respublikos Seime – jos demokratiškai išsirinktoje atstovybėje.

Bet tokie pareiškimai nedviprasmiškai parodo:  prezidentei reikia ne demokratiškos Tautos atstovybės, o atskirų grupuočių susibūrimo, kad ji galėtų su tų grupuočių lyderiais suderinti savo veiksmus, o tie, atėję į Seimą, duotų nurodymus, kaip turėtų balsuoti ir likusieji. Ir nors šalies vadovė mėgsta pakalbėti apie politikos kriminalizavimą, kažkodėl nemato, kad tai, kaip ji elgiasi su Tautos atstovybe, su laisvu Seimo nario mandatu, ir yra klasikinis politikos kriminalizavimas ir atviras veikimas prieš mūsų valstybės konstitucinę santvarką.

Juk laisvas Seimo nario mandatas, anot, tų pačių konstitucinės teisių žinovų, reiškia, kad išrinktas Seimo narys neturi jokių įsipareigojimų jį rėmusiai politinei partijai ar politinei organizacijai, visuomeninei organizacijai, kad jis yra laisvas ir nuo kitų asmenų interesų.

Tad jei išties siekiama įbaudžiavinti Seimo narius ir paversti juos atskirų partijų ir Jos Ekscelencijos nuosavybėmis, siūlau perrašyti ir Seimo nario priesaiką. Dabar Seimo narys prisiekia „sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei“. Užtektų, kad Seimo narys prisiektų sąžiningai tarnauti ne Tėvynei, o partijai. Žodį „demokratija“ iš viso galima išmesti kaip niekam nereikalingą kliuvinį. Ir vietoj „Lietuvos žmonių gerovei“ įrašyti „Lietuvos Dalios gerovei“.

Tada priesaikos žodžiai skambėtų taip: „Sąžiningai tarnauti partijai ir Lietuvos Dalios gerovei“.

Manyčiau, tai geriausiai atspindėtų tai, ką iš Seimo narių nori padaryti Jos Ekscelencija prezidentė. Konservatorių frakcijos seniūnas Jurgis Razma, prisidengęs rinkėjų interesais, registravo prezidentės pageidavimus atitinkančią Seimo Statuto pataisą dėl slapto balsavimo panaikinimo. Jei ji bus priimta, Seimo nariams vietoj valstybės himno tereiks sudainuoti: O jūs, vaikai, taip darykit, kaip Jurgelis daro. Vardan tos – Lietuvos Dalios.

Kalbino Ramutė Bingelienė

* * *

Primename ir ankstesnius Seimo nario Povilo Urbšio komentarus apie Generalinės prokuratūros ir ją globojančių aukščiausių valstybės pareigūnų veiksmus:

Povilas Urbšys: Generalinis prokuroras – ne papuošalas

Povilas Urbšys: „Šiandien Seimas išsaugojo institucinę ir žmogiškąją savigarbą – nepanorėjo tapti Prezidentės šlepetėmis“

Povilas Urbšys: Grybauskaitė ir Uspaskichas – tai vieno kūno dvigalvis erelis

Povilas Urbšys: Ar pati prezidentė yra laisva?

Tėvynės sąjunga krenta už Valį – kaip už Tėvynę: „Atidavėme prokuratūrą prezidentės globai ir lai būna!“

Generaliniam prokurorui ryšiai su nusikalstamu pasauliu – privalumas?

Povilas Urbšys: Kuo Grybauskaitė skiriasi nuo Uspaskicho? Jie abu verčia Lietuvą laisvės atėmimo zona

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

išverstakūriui       2015-10-22 10:01

Jūs kažką painiojate arba painiojatės - Urbšys kaip reta nuoseklus.
Piktintis Sabatausko figūra - tuščias reikalas: jis neatitinka net minimalių reikalavimų. Tai Pakso pokštas, galėtumėte ir pasijuokti.
O su Janutiene suokalbiauja Puteikis

išverstaskūris       2015-10-22 9:04

O kodėl šitas ponas nesipiktina, kai valdantieji pasiulo Sabatauską?  Štai tai parodo, kad būtent jie ieško savo kišeninio prokuroro. Tada niekas nežinotų nei apie carą Malinauską, nei apie Adomavičių ar apie premjero žentą, apie visokius krasnickus, ar Pacevičius, kuris pasirodo lėbavo kartu su socdemais būdamas STT vadu. Tokio vienaakio kaip šis ponas nemačiau. O dar vaidina sąžiningą ir dar dešinįjį. Niekina nuolat Prezidentę  Janutienės suokalbininkas. Abu kaip ir Putinas į tą pačią dūdą.

Ramuma bevardžiui komentatoriui       2015-10-16 10:16

Pats cituoji Konstituciją. Bet a supranti, kas čia parašyta: “Pareigas eidami Seimo nariai vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų”. Čia yra toks subjektyvus faktorius kaip sąžinė. Kaip jūs pamatuosite, ištirsite, peršviesite ar dar ką nors padarysite, kad išsiaiškinti:kiek Seimo narių turi sąžinę ir kiek iš jų net nežino, ką šitas žodis reiškia? Tai, ką jūs nesuprantate to paprasto dalyko, kad jeigu Seimo nariai dirbtų pagal sąžinę, tai mes būtume turtingiausia Europos valstybė. Jeigu Seimo nariai dirbtų pagal sąžinę, tai seniai būtų išrinktas Generalinis prokuroras. Ir jeigu Generalinis prokuroras dirbtų pagal sąžinę, tai niekas jam negalėtų diktuoti savo sąlygų, norų ar užgaidų. Tai, ką jūs nesuprantate, kad kiekvienas Seime sėdintis kvailys gali piktnaudžiauti jam suteiktomis teisėmis, kad įrodyti, kad jo ožiškumas ir yra Seimo nario pareigų vykdymas. Tai, ką jūs nematote, kad P. Urbšys nesugeba net elementariai įvertinti situacijos ir pliurpia nesąmones? Jis kalba apie Prezidentės klaną, tai kodėl jis nepraneša apie tai į policiją? Juk tai yra nusikaltimas, jeigu jis žino ir tyli. Tokiu atveju jis tampa bendrininku. Įvardinkite, kokioje srityje P. Urbšys yra profesionalas? Atsakyti jums? Tik gandų nešiojime ir savo ožiško charakterio sureikšminime. Nejaugi jūs nesuprantate, kad stalius gali pagaminti baldą, taksistas gali nuvežti savo keleivį namo, rašytojas gali parašyti romaną, santechnikas suremontuoti prakiurusius vamzdynus, ir tik Seimo narys gali kalbėti, kad jis dirba pagal sąžinę, bet iš tikro elgtis atvirkščiai. Nei vienas Seimo narys neneša jokios atsakomybės net jeigu jis savo balsavimu padaro žalą valstybei. Bet mano ankstenis komentaras buvo apie tai, kad lietuviai išradinėja dviratį. Nuo senų senovės buvo žinoma, kad KOLEKTYVINIS PROTAS neturi jokios atsakomybės. Visa TSRS buvo valdoma KOLEKTYVINIO PROTO. Ir kuo tai baigėsi? Gal jūs jau apie tai pamiršote? Kodėl privati nuosavybė yra efektyvesnė nei valstybinė? Todėl, kad privačioje kompanijoje yra individuali atsakomybė, o valstybinėje - KOLEKTYVINIS PROTAS. Ir ten kiekvienas kvailys turi savo kvailą nuomonę, kurią jis pateikia, kaip SAVO “SĄŽININGĄ” NUOMONĘ, nors tos sąžinės nėra net per miligramą.

to Ramuma        2015-10-15 23:10

KONSTITUCIJA:


I SKIRSNIS
LIETUVOS VALSTYBĖ


1 straipsnis
Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika.


5 straipsnis
Valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Respublikos Prezidentas ir Vyriausybė, Teismas.
(...)


59 straipsnis
(...)
Pareigas eidami Seimo nariai vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų.


Kodėl:
nepriklausoma demokratinė respublika?


Kodėl:
1 - Seimas, 2 - Respublikos Prezidentas, 3 - Vyriausybė, 4 - Teismas ?


Kodėl:
negali būti varžomi jokių mandatų ?

PS.: Prie ko čia Urbšys ir konklava ?

 

 

 

Ramuma       2015-10-15 11:42

Eilinė Seimo davatkos P. Urbšio gandų nešiojimo akcija. Apgailėtinas tipelis tas P. Urbšys, kuris bando susireikšminti Seime, panašiai, kaip ta Šavka iš Ivano Krylovo pasakėčios:“Matyt, Šavka kieta, kad išdrįsta net dramblį aploti”. Jam svarbu šaukti kuo baisiau, nes taip jis atrodys kietesnis. Šita Seimo davatka net yra pamiršusi apie tokį faktą: “Konklava (iš lot. cum clavis) – Kardinolų kolegijos susirinkimas, kurio metu renkamas naujas popiežius. Konklavai vadovauja Kardinolų kolegijos dekanas. Konklava taip pat vadinama uždara patalpa, kurioje yra renkamas naujas popiežius.
Ilga politinio kišimosi į popiežiaus rinkimus istorija bei ilgi tarpuvaldžiai, o labiausiai 1268–1271 m. tarpuvaldis, paskatino Lione įvykusio Visuotinio Bažnyčios susirinkimo metu paskelbti, kad rinkimai turi vykti už užrakintų durų cum clave (lot. „su raktu“). Niekam neturi būti leidžiama palikti konklavos, kol neišrenkamas naujas Romos vyskupas (popiežius). Šiais laikais popiežiaus rinkimai vyksta Siksto koplyčioje Vatikane, kur susirinkę kardinolai prisiekia laikytis konstitucijos ir išlaikyti rinkimų paslaptį”.Taigi, pasaulis jau seniai žinojo apie tuos, kaip rašė Majakovskis, “Prozasedavšijesia”. Bet Lietuvoje yra tiek dviračių išradinėtojų Seime, kad neišvengiamai toks Seimas sugebės atlikti tik šitų “Prozasiedavšijesia” vaidmenį. Tas sovietinis raugas jų galvose tūno iki pat šiandien, todėl viskas, ką jie sugeba daryti, tai ZASEDAT. Tikri Lenino anūkai, o tarp jų ir P.Urbšys, tik su davatkos morale.

tik       2015-10-14 13:04

tik razumą prarades individas gali teikti tokias pataisas kaip Jurgis Razma

Rekomenduojame

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

COVID-19 metu pertrauką turėję virusai sugrįžo – ir elgiasi netikėtai

„KyivPride“ pareikalavo atleisti Arestovičių dėl pareiškimų apie LGBT asmenis, o jis atsakė

Kazimieras Garšva. Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose diskriminuojami lietuviškų gimnazijų mokiniai

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.