Povilas Urbšys: Mantas Adomėnas prieš Mantą Adomėną

Tiesos.lt redakcija   2014 m. vasario 12 d. 5:30

5     

    

Povilas Urbšys: Mantas Adomėnas prieš Mantą Adomėną

Straipsnyje „Putinas „naudingų idiotų“ ieško dešinėje“ Mantas Adomėnas teigia: Putinas savo autoritarinę valdžią stiprina uzurpuodamas patriotines ir krikščioniškas vertybes ir tokiu būdu formuoja tam tikrą valstybinę ideologiją.

Ir pastebi – tokiu būdu Putinas tampa tarsi konservatoriumi. Bet kažkodėl M.Adomėnas užmiršta, kad ir mūsų konservatoriai savo laiku uzurpavo tokias vertybes kaip patriotizmas ir mūsų tautos tradicijos. Monopolizuodami šias vertybes jie jas ideologizavo, ir šiandien, jei žmogus pasako, kad yra patriotas arba dešiniųjų pažiūrų, jis tarsi privalo būti konservatoriumi.

M.Adomėnas pastebi ir tai, kad Putinas nori įsisprausti į krikščionybės gynėjo šarvus, tačiau visai nepastebi, kad tuo pat metu jis ir pats kažkodėl bando įsprausti prezidentę Grybauskaitę į panašius krikščionybės, jos vertybių gynėjos šarvus. Turiu omeny jo kalbas kitą dieną po to, kai Grybauskaitė patvirtino, kad sieks antrosios kadencijos: „Marijos radijo“ laidoje „Lyderis“ jis pristato prezidentę kaip siekiančią kurti krikščionišką visuomenę.


Kalbėdamas apie Putiną jis tvirtina, jog tokia Rusijos prezidento pozicija tėra tik instrumentas, tačiau visiškai nėra kritiškas savo atžvilgiu, kai pats kalba apie Dalią Grybauskaitę kaip krikščioniškų vertybių gynėją, katalikų moralinį autoritetą.

Kaip jis aiškina, kodėl Lietuvoje kyla nepasitenkinimas valdžia? Pacituosiu: „Jeigu iki maždaug 2005 m. Rusijos poveikis Lietuvos politinei sistemai vyko, kaip galima daryti prielaidą, daugiausia per tiesioginę įtaką lojaliems ar kontroliuojamiems politikams bei partijoms (Prunskienė, Uspaskich, Borisovas/Paksas), tai nuo 2006 m. atsiranda naujas poveikio politinei sistemai modelis: radikalių bendruomenių kūrimas, poliarizuojantis ir fragmentuojantis daugiausia dešinįjį elektoratą“.

Akivaizdu: Lietuvos visuomenės nepasitenkinimą valdžia M.Adomėnas priskiria Rusijos įtakai. O ką apie visuomenės kritikus sako Putinas ir Rusijos dabartiniai politiniai ideologai? Visiškai tą patį, ką M.Adomėnas – visuomenės aktyvumas ir kritiškumas jų atžvilgiu yra ne demokratinių procesų siekimas, o priešiškų Vakarų valstybių inspiruotas reiškinys.

Taigi situaciją Rusijoje M.Adomėnas analizuoja per visuomeninius procesus, tačiau analizuodamas situaciją Lietuvoje jis pats vartoja tą pačią putiniškąją retoriką.

Čia, manau, reikėtų priminti, ką jis pats kalbėjo 2007 m. Būdamas vienas iš studijos „Lietuvos tauta: būklės ir raidos perspektyvų analizė“ bendraautoris, kartus su kitais jis konstatavo: „Viena pagrindinių su pilietinės visuomenės įgalinimu ir stiprinimu susijusių problemų šiuo metu Lietuvoje – atotrūkis tarp visuomenės ir valdžios, valdžios uždarumas, itin didelis žmonių nepasitikėjimas valdžios institucijomis.“

Kaip matome, dabartinis Mantas Adomėnas paneigia Manto Adomėno dar 2007 m. padarytas įžvalgas dėl atotrūkio tarp visuomenės ir valdžios – nagrinėdamas dabartinės Lietuvos valdžios kritiką, kylančią iš pilietinių iniciatyvų, tas iniciatyvas jis priskiria priešiškoms, rusiškoms jėgoms. Ir taip pats susitapatina – dar kartą pasikartosiu – su putiniškosios ideologijos propagandistais.

Siūlau dar kartą perskaityti straipsnį, bent tas vietas, kur jis analizuoja situaciją pas mus, Lietuvoje: kaip pilietinės iniciatyvos yra neva veikiamos organizuotai iš Rusijos ir kaip dėl to jos yra priešiškos mūsų valstybei, tik vietoj Putino pavardės įrašyti Grybauskaitės – iškart pamatytume daug analogijų.

Manyčiau, galima pasakyti, kad šis jo paskutinis straipsnis galėtų būti pavadintas ir taip: „Mantas Adomėnas prieš Mantą Adomėną“.

Beje, ir pats M.Adomėnas konstatuoja, kad „Tikrasis konservatizmas yra ne iš valdžios tribūnos „nuleista“ doktrina, o gyvenimo būdas ir norma, konkrečių asmenų laisvai priimami konkrečioje bendruomenėje, šeimoje, visuomenėje“, ir taip tarsi bando apginti konservatyviąsias vertybes, kurios išties nėra valdžios galių stiprinimo kelias. Juo labiau, kad jis pacituoja ir Alvydo Jokubaičio įžvalgas, kuriose sakoma, jog jis yra už tą konservatyvizmą, kuris formuodamas piliečių moralinę savivoką nenaudoja valstybės galių.

Bet jei taip, jisai turėtų pripažinti dar vieną dalyką: jis aklai remia dabartinės prezidentės valdymo metodus, kurie ir yra paremti tik valstybės galių stiprinimu. Ir dabartinės politinės partijos remiasi tik valstybės galių stiprinimu. Ir mūsų valstybėje tos galios neturi nieko bendro su piliečių moralinės savivokos formavimu.

Tad pilietinės iniciatyvos, susidariusios šiame vakuume, to ir siekia – panaikinti atotrūkį tarp valdžios ir piliečių galių, ir tai – natūralus procesas. Bet kažkodėl M.Adomėnui šis natūralus procesas atrodo inspiruojamas iš šalies.

Ir tai dar vienas Manto Adomėno prieštaravimas Mantui Adomėnui, kuris pats, būdamas Lietuvos konservatorių partijos narys, nuosekliai prisideda prie tų galių stiprinimo – arba kaip partijos narys, arba, kaip dabar daroma, per prezidentės instituciją. Bet kita vertus, jis tarsi ir pripažįsta tai, kad tikrojo konservatizmo negali būti be sąmoningos pilietinės visuomenės, kad vakarietiškas konservatorius gina tradicines, krikščioniškas vertybes, yra už tai, kad piliečių iniciatyva turėtų išraišką, kad jų savimonė augtų, nes kuo pilietinė visuomenė bus brandesnė, tuo labiau ji galės apginti konservatyviąsias vertybes.

Akivaizdu – dėl savo konservatizmo politikoje M.Adomėnui teks apsispręsti, kas jis yra: putiniškasis konservatorius Lietuvoje, ginantis vakarietiškas konservatyviąsias vertybes ... Rusijoje, ar ...?

Juk be pagarbos laisvei ir žmogaus orumui, konservatizmas tampa tik visuomenine-politine grimasa.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Geras tekstas       2014-02-13 6:40

Vertybinė pozicija - pagarba.

Kol nebus laisva       2014-02-12 14:00

Garliavos mergaitė,tol Lietuvos policija nepasitikėsiu.Ji kažkas panašaus į Berkut.

Anikė       2014-02-12 11:05

Kad konservatorių partijos,o ypač jos galvelių reitingai smunka,tai rėkiančio,
“užsiprogramavusio pulk kitaip manantį”, Adomėlio nemažas nuopelnas.

Iš tikrųjų       2014-02-12 7:39

per daug dėmesio tam muilo gabalui

manau       2014-02-12 7:20

Manau, kad perdidelė garbė LUNAČEKISTŲ(landsbergistų) rubuiliui, tiek
daug dėmesio jo rašinėliui. Tai toks tarsi iš “akies trauktas” komsomolcas, iš praeitos epochos,iš kubilio anų laikų komjaunimo kuopelės: konformistas, jėzuitas ir masonas.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Kun. Gintaras Jurgis Sungaila. Konstantinopolio patriarchatas Lietuvoje – nauja Bažnyčia?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.