Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Savivalda, Savivalda

Povilas Urbšys: Kas politikui politikoje yra gėda?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. rugpjūčio 14 d. 0:02

11     

    

Povilas Urbšys: Kas politikui politikoje yra gėda?

Neseniai sulaukiau išskirtinio Panevėžio miesto politikų dėmesio. Iš pat pradžių maniau, kad tai vasaros kaitros padarinys. Tačiau labiau įsigilinęs suvokiau, kad tai nėra lokali vieno miesto problema. Tai – piktybinis visą Lietuvą apėmusios politinės ligos simptomas. Lai neužpyksta skaitytojas, jog trumpam atitrauksiu jo dėmesį aprašydamas šios ligos metastazes Panevėžyje.

Jei anksčiau Panevėžio miestą garsino „tulpiniai“, „šmikiniai“ ar „žemaitiniai“, tai jau dešimtmetį šią „viešųjų ryšių kampaniją“ vykdo įvairaus plauko politikai, tapę korupcinių bylų herojais. Kriminalinis atspalvis tapo neatsiejama Aukštaitijos sostinės politinio reljefo dalimi.

Mažai ką stebina, jog vienas ar kitas Panevėžio miesto meras „apdovanojamas“ įtariamojo statusu – ir nuo kriminalinio šleifo jų politinis autoritetas tarp politinių bendraminčių nesumažėja. Gal net atvirkščiai – kuo daugiau įtariamą merą kedena STT, tuo daugiau jis sulaukia savo bendražygių užtarimo ir pagarbos.

O tai, kad šįkart Panevėžio miesto meras atsidūrė net areštinėje, jo, kaip „kankinio“, autoritetas išpažinėjų akyse, ko gero, pakilo iki nepasiekiamų aukštybių. Ir kiekvienas, suabejojęs jo politiniu skaistumu, nusipelno pasmerkimo ir paniekos. Tad visai logiška, jog tas, kuris drįso paraginti Vidaus reikalų ministeriją užklausti STT dėl autobusų stoties projekto skaidrumo, buvo apšauktas vos ne nusikaltėliu.

Taigi nušalinto mero Ryčio Mykolo Račkausko paraginta Panevėžio miesto tarybos politinė dauguma paprašė Lietuvos Respublikos Seimo Etikos ir procedūrų komisijos nubausti nenaudėlį, o Seimo pirmininko, esant reikalui, net „kreiptis į Valstybės saugumo departamentą dėl LRS nario P. Urbšio galimai neteisėto veikimo.“

Galbūt kyla kausimas, kodėl tas Urbšys vis nerimsta. Juk autobusų stoties teritorijos sutvarkymo problemą reikia spręsti kuo greičiau. Prisipažinsiu: buvau tas, kuris nuo pat pradžių raginau Rytį Mykolą Račkauską pradėti tvarkyti autobusų stotį ir miesto gatves iškart po rinkimų.

Džiaugiuosi, kad bent gatvių tvarkymo darbai pajudėjo. Dabar galiu tik karčiai pajuokauti:w jei apie savo ketinimus kandidatuoti Panevėžio miesto mero rinkimuose būčiau užsiminęs ne šių, o praėjusių metų pavasarį, tai šiandien gatvių būtų sutvarkyta daugiau.

Tačiau dėl autobusų stoties sutvarkymo meras pasirinko aplinkkelį. Kol jam nebuvo pareikšti įtarimai korupciniais nusikaltimais, į mero įnorius žiūrėjau kaip į architekto ambicijas ir juo tikėjau. Bet dabar, po sunkių įtarimų jam, negalėčiau sakyti, kad kūrybiniai motyvai čia svarbiausi.

Neseniai Vidaus reikalų ministerijoje mane patikino, jog dar 2015 m. buvo parengta reikiama dokumentacija Panevėžio autobusų stoties sutvarkymui už ES lėšas – miesto savivaldybei tereikėjo paskelbti konkursus tiems darbams vykdyti ir jau 2017 m. būtume džiaugęsi sutvarkyta Panevėžio miesto stotimi ir jos teritorija.

Deja, šią aplinkybę meras ir jo sutelkta aplinka nutylėjo.

Trejus metus Rytis Mykolas Račkauskas vis bandė prastumti savo kolegos architekto parengtą autobusų stoties sutvarkymo viziją, kol prokurorai pasakė STOP.

Ir nors meras buvo nušalintas nuo pareigų, dauguma savivaldos tarybos narių, pagal mūsų miesto kriminalizuotos politikos tradicijas, uždegė žalią šviesą, kad būtų įgyvendinta prokurorų abejones sukėlusi stoties sutvarkymo vizija. Tiesa, šį kartą jis jau buvo šiek tiek pakoreguotas – nemaža finansinė našta užkrauta ant miestiečių pečių.

Taigi jei 2017 m. už pusantro milijono eurų ES lėšų būtume susitvarkę visą autobusų stotį – ir jos pastatą, ir jos teritoriją, tai dabar panaši suma mūsų visų vardu bus išleista, kad būtų pakeista dabartinės stoties pastato paskirtis ir sutvarkyta dalis jos teritorijos. Be to, už šimto metrų statysime naują autobusų stoties pastatą ir jo statybai panaudosime dar pusę milijono ES lėšų ir beveik milijoną eurų... iš panevėžiečių kišenių. Jei neklystu, autobusų stoties sutvarkymo biudžetas išaugo dvigubai – vietoj pusantro milijono eurų iki trijų.

Neabejoju: dalis architektų ir statybos įmonių, stebėdami sąmatas, susižavėję, gal net stovėdami ploja katučių.

Tad ar yra nusikaltimas paklausti, ar čia viskas skaidru?

Tuo labiau, kai aiškėja, kad Panevėžio miesto aikščių ir parkų sutvarkymui skirtų dvidešimties milijonų eurų Europos Sąjungos lėšų nebeužteks. Ir savivaldybė panevėžiečių sąskaita turės imti papildomas milijonines paskolas šiems projektams įgyvendinti, kaip visada prisidengdama pabrangusiais statybų darbais.

Penkiolika miesto tarybos narių, diriguojant už korupcinius nusikaltimus nušalintam merui, pagal jau minėtas kriminalizuotos politikos tradicijas, nusprendė tokį išsišokėlį „pastatyti į vietą“ – prie gėdos stulpo.

Belieka tik sarkastiškai nusišypsoti. Beveik pusė pasirašiusiųjų pareiškimą dėl mano neva neteisėtų veiksmų buvo išrinkti iš kandidatų sąrašo „Povilas Urbšys už sąrašą KARTU“.

Nei mano nepakantumas korupcijai, nei noras išskaidrinti savivaldą jiems nebuvo paslaptis. Kai KARTU ėjo į savivaldos rinkimus su mano pavarde, tokie tikslai nebuvo vertinami kaip kišimasis ne į savo reikalus. O dabar į mano siūlymą pasitikrinti, ar viskas gerai su autobusų stoties projektu, reaguojama tarsi į dyglį šone.

Dabar jiems mielesnės vertybės to, kuris turi aiškintis STT dėl įtartinu būdu perpumpuotų šimtatūkstantinių pinigų sumų privačioms įmonėms už asmeninio įvaizdžio gražinimą ir kurio draugelis „netyčia“ laimėjo savivaldybės administracijos organizuotą „viešąjį pirkimą“ už keturis milijonus eurų, o paskui dėl neteisėto poveikio liudininkui pakeitė merą areštinėje.

Ką gi, dėl skonio nesiginčijama, ypatingai dėl politinio. Tik ar ne laikas savęs paklausti, kas politikui politikoje yra gėda?

Post Scriptum:
Dažnai politikoje niekšybė praranda skonį ir išdavystės sąvokos reikšmė išnyksta. Ko gero, teisus humoro grandas M. Žvaneckis: „Jei žmogaus negalima nupirkti, tada jį galima parduoti.“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-08-17 16:28

to “StasysG     2018-08-17 11:34”. Taip nesu gabus kalboms, man taip atrodo. Nesu Stanislovas Tomas. O tas 3 kalbas tai žinau. Svarbiausia, kad tai sklistų lietuviškai. Dėl to užblokavimo…. tai penktosios kolonos neblokuoja…. daug pasakantis dalykas.

StasysG       2018-08-17 10:34

Dėl to blokavimo. Niekas neapsaugotas nuo jo.  Užblokavo filosofą K Urbą, tai ir Jums atseikėjo dalį kaltės.  Na o šiaip,  matyt, turite kalbų mokėjimo problemų. Antraip savo nuomones ar kritiką galėtumėte išsakyti anglų, prancūzų, vokiečių ar pagaliau rusų kalbomis. Yra visokių leidinių.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-08-16 16:38

to “StasysG     2018-08-16 11:20
Neprikiškite p Urbšiui visų valstybės problemų”. Galima dalinai sutikti, tačiau nereikėtų pamiršti, kad prie Valstybės problemų sukūrimo pats reikšmingai prisidėjo.
Noriu Jus, StasyG, informuoti, kad mane mirtinai užblokavo ir alkas.lt ir ekspertai.eu. Neleidžia nė akimirkai parašyti komentaro, iš karto atmeta. Tai tokių laikų sulaukiau, labai reikšminga reakcija. Labai aukštas įvertinimas, net mano komentarų išsigando. smile. Vadinasi kažkas labai kreipia į tai dėmesį. Įdomu kiek bylų man yra iškėlę? Gal net teismo sprendimai yra atimti man konstitucinę teisę laisvai reikšti savo nuomonę? “:) Nieko apie tai nežinau, tačiau cenzūros FAKTUS aiškiai matau. Cenzūruoja tie, kurie savo laiko aukščiau Konstitucijos.

StasysG       2018-08-16 10:20

Neprikiškite p Urbšiui visų valstybės problemų. Jis atstovauja tik Panevėžiui ir nori tuo būti. Dabar siekia mero posto, todėl ir rašo tik apie Panavėžio autostotį ir kt.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-08-15 14:37

“Povilas Urbšys: Kas politikui politikoje yra gėda?”.
Kuo labiau domiuosi P.Urbšio veikla, tuo labiau baisiuosi. Pats atvedė tokią komandą, pats ir kaltas. Dėl to 80 balsavimo, tai parodo, kad žmogus be moralės.

Tomas to Tomui       2018-08-15 11:50

Aš bent džiaugiuosi tuo ,kad nebuvau tarp tų 80 išdavikų pardavusių sąžinę už judo grąšius,dar džiaugiuosi tuo,kad išgyvenu iš savo darbo,neidamas į jokius kompromisus su savo sąžine.Dar džiaugiuosi,kad galiu sudalyvauti"tiesos"akcijose kiekvieną mėn. 17d,ir bent tuo parodyti,kad nepritariu tiems 80 mankurtų,kuriems užteko 12sek. O jei tamsta toks mąstantis esate,tai turėtumėt suprasti kokia stuacija buvo susidariusi,kad Venskienė net Uspaskicho pagalbos prašė,jegu prašė iš viso.Jei taip ir buvo, ar tai neatsitiko būtent per tokius Urbšius ir dar 79 niekšus parsidavėlius. Ir dar noriu tamstai pasakyti,kad tą kartosiu tol,kol nebus išspręsta pedofilijos byla,kol nebus atsakyta sesei NIJOLEI SADŪNATEI Į KLAUSIMĄ UŽDUOTĄ SAUSIO MĖN.  Įdomu ,kokias pastangas rodo Urbšys ,kad būtų atsakyta į klausimą?Ar dar gyva? O jei jūs ne Urbšys,tai kokias pastangas dedate jūs ,kad būtų atsakyta į klausimą,neatsirašyta ,o atsakyta su neginčijamais įrodymais.

Tomui       2018-08-15 6:52

o kartoti tą patį per tą patį ir nemąstyti, ar ne gėda?
ir nematyti, kad kitaip ir būti negalėjo po to, kai N. Venckienė susidėjo su Uspaskichu - ar neprisimeni, kokią gėdą tada išgyveno - ir ne jis vienas - nūnai a.a. Algirdas Patackas?
nežinau, kodėl tau dabar už save ne gėda, nes ką per tą laiką nuveikei, kad situacija Lietuvoje keistųsi?
kaip paauglys tualete rašinėji: čia buvo Tomas, ir jis “drąsiai” sugėdino tą, kuris net ir neturėdamas šimtų tūkstančių paramos kaunasi, bet ne bėga, nors ir vienas

Tomas       2018-08-15 6:36

Yra gėda būti vienam iš 80-ties.

DIL' GĖLĖ       2018-08-14 12:29

Lietuvos politikams gėdos jausmas neegzistuoja.

Kada valstybė        2018-08-14 8:47

nuoširdžiai pradės remti smulkius ūkius.Jie turi būti prioritetas,kaip Prancūzijoje.

Misteris       2018-08-14 7:53

Povilai,Tauta nori VIEŠOS buhalterinės apskaitos internete iš mokesčių ĖDIKŲ.
Pasiūlyk tokį įstatymo projektą Seime.
Noriu pasiklausyt ŽVIEGIMO ir dantų GRIEŽIMO muzikos.

Rekomenduojame

Jurga Lago. Apie skiepus ir degančias eglutes

Žymusis dr. J. Peterson: privalomas vakcinavimas nuo COVID-19 yra totalitarinių valstybių imitavimas

Suomija gali stabdyti ES vertimą skiepytis

Vytautas Sinica. Pakalbėkim apie iš esmės nusikalstamus iš esmės nusikaltėlių siūlymus

Ramūnas Aušrotas. Nestereotipiniai lyčių vaidmenys – už ką siekiama kovoti?

Bandoma juodinti laisvės kovotoją

Viljama Sudikienė. Europos nacionalistai buria naują aljansą Varšuvoje

Vaidotas A. Vaičaitis. Konstitucinis Teismas ir „galimybių pasas“

Ar turėčiau paskiepyti savo vaiką naujomis vakcinomis nuo COVID-19?

Iš interneto platybių. Iškrito pirmasis sniegas!

Ir vėl pinigai atiminėjami iš Lietuvos regionų…

Tomas Baranauskas. Gal žinot gerą lietuvišką atitikmenį?

Fox News: Viktoras Orbanas – vakarietiškas konservatorius ar totalitarinis banditas?

Vytautas Sinica. Psichologija remiasi nužmoginta žmogaus samprata

Indijos Aukščiausiajam teismui pateiktas pirmasis pasaulyje ieškinys dėl nužudymo vakcina Bilui Geitsui ir Adarui Pūnavalai

Asta Višinskaitė – Katutė. Jeigu kas nors ims plūsti mane ar prigimtinės šeimos palaikytojus, tai nepateks į neapykantos supratimą

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija

Povilas Žumbakis. Mama bears revoliucija

Nepaisant išteisinimo, K. Rittenhouse istorija įrodo, kad JAV tebėra žiniasklaidos valdoma valstybė

Pandemijos valdymas ir STI siūlomi žingsniai (II): gydymo rekomendacijos sergantiems

Dauguma JAV katalikų ir protestantų teigia: nebūtina tikėti Dievą, norint pasiekti dangų

Éric Zemmour: „Mes neleisime mūsų pakeisti svetimais žmonėmis“

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.